Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Preparativna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2005., 11:27   #1
Sauna

U ponedjeljak prvi put odlazim u saunu, i evo kakve sam preporuke dobila od moje aerobic trenerice vs one koje sam našla na netu.
Zato molim curke, one koje odlaze, da me upute što je ok, a što ne. Sve me zanima

Trenerica veli:
- prije ulaska treba se otuširati+smočiti kosu i tek tako mokra odlaziš u saunu.
- u saunu odlaziš potpuno gola, umotana u ručnik ili manju plahtu.
- glava je mokra zato da se kosa ne bi oštetila od topline (pogotvo ako je farbana/pramenovi).
- glava se ne mota u ručnik.

Gugl veli:
-prije ulaska u saunu treba se otuširati, I DOBRO IZBRISATI, tj. tijelo mora biti posve SUHO, jer jedino se tada počinje znojiti i postiže se efekt saune. Mokro tijelo se NE ZNOJI !!
-kosa se ne moči, eventualno ju možete zamotati u ručnik.

To je sve što sam uspijela nači. Kao što vidite neke su potpuno suprotne, pa me zanima neka sredina.
Npr. ne bih močila kosu, evenutalno je zamotala u ručnik.
Isto tako ne bih ulazila potpuno gola jer unutra su i svi frajeri sa fitnesa, osjećala bih se neugodno. Jel ok da dođem u badiću, omotana u ručnik, barem prvih par puta dok se 'ne oslobodim', kao večina.
Dali se odmah poslije saune treba isturširati, ili je dovoljno obrisati se suhim ručnikom i onda se 'u miru' istuširati doma?
Dali se u saunu ulazi u kakvim papučama/japankama? Što da stavim na noge do ulaska u saunu?
Koliko se dugo ostaje u sauni?
Pošto se ne smije nositi sat (zbog topline), dali u sauni postoji neki sat na kojem si štopam vrijeme?

U biti, sve me interesira
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 13:15   #2
u kakvu saunu ideš?

ako ideš u finsku, onda drvena gdje se naljeva voda onda ulaziš suha.
ako idem u mokru, ona s pločicama, onda je sveejdno jer ne vidiš od silne pare dalje od nosa.

kosu nikad nisam močila pri ulasku, ništa mi se nije dogodilo.
kupaći nikako nije preporučljiv, omotaj se ručnikom.

u sauni ukoliko nemaš zdravstvenih problema može se biti 20 ak. min, ako izdržiš toliko za prvi put.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 14:57   #3
kako se mokro tijelo ne znoji?
ja se oznojim i u kadi i u moru.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 15:37   #4
Ovisno da li ides u saunu sa parom ili drvenu saunu.
Ja one s parom ne podnosim, skoro se ugusim.
Drvene obozavam. Ne volim ulivanje vode a to je zbog necega u mojos sauni i nedopusteno.
Ulijevanje vode sluzi za intenzivno znojenje.
Mislim da je potpuno svejedno hoce li ti tijelo biti mokro ili suho... ionako ce se osusit .. ovisno od toga je i koliko ces dugo moc izdrzat unutra.
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 15:43   #5
ček ček, nije li tuširanje prije (javne) saune prvenstveno zbog higijenskih razloga, a onda i posebno polijevanje hladnom vodom da bi se krvne žile pripremile na saunu, da ne bude prevelik šok ili većneštotako?
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 15:48   #6
Quote:
LadyInRed kaže:
ček ček, nije li tuširanje prije (javne) saune prvenstveno zbog higijenskih razloga, a onda i posebno polijevanje hladnom vodom da bi se krvne žile pripremile na saunu, da ne bude prevelik šok ili većneštotako?
moraš je otuširat prije, nisam to napisala činilo mi se da se to podrazumijeva iz čisto higijenskih razloga.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 15:51   #7
Quote:
tilla kaže:
moraš je otuširat prije, nisam to napisala činilo mi se da se to podrazumijeva iz čisto higijenskih razloga.
da, kužim. ali ovo s hladnom vodom nitko ne objašnjava. a istuširati iz higijenskih razloga se možeš i s toplom ali koliko se sjećam kad sam išla davno, fizioterapeut koji je bio tamo mi je objašnjavao to s hladnom vodom, krvnim žilama, pripremom....i sjećam se i da sam se nakon izlaska morala istuširati s hladnom. međutim, kako nisam sigurna zašto i kako, voljela bih da netko tko zna objasni
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 15:57   #8
e ne znam ni ja objasnit;

vako, tamo di sam ja išla radilo se točno ovim redoslijedom.
1. tuširanje, brisanje, ulazak u drvenu, sjedenje na najnižoj klupici, ni u ludilu ići više.
nakon 10-ak min, može srednja, a najviša klupica, sam pakao ukoliko si jako izdržljiv.

2. nakon 15-min, izlazak, može tuširanje hladnom vodom, ili udjes u ledeni jacuzzi.
ako se nećeš tuširat, imaju ogradjeno dvoriste i izadjes van ukoliko je zima.
3. ulazak u mokru, tamo se jedva diše pa koliko izdržiš, oko 10-ak min. to traje.
4. opet točka 2.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 17:30   #9
ja odem samo dvaput.
prvi put ostanem do 15 min, a drugi put jedva 10.
počne mi se vrtit u glavi, valjda zato što imam niski tlak.
u međuvremenu se otuširam hladnom vodom i pričekam par minuta prije drugog ulaska.

ručnikom se omotam samo oko struka. i na plaži sam u toplessu i nije mi neugodno. mislim da badić nije dobra ideja.

a u sauni obično postoji pješčani sat.

nisam čula da se kosa mora močit i nisam imala pojma da je ta vručina oštećuje. drugi put ću je smočit...
t.star is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 17:43   #10
ja idem uglavnom u finsku saunu.

prije saune je obavezno tusiranje - iz higienskih razloga. s sapunom se tusira samo na pocetku i po zelji na kraju. ovo na kraju mozes i doma sa sapunom... izmedju se tusira samo sa vodom. po svakom saunanju se je dobro istusirati s hladnom vodom - da se pore zatvore. za pocetnike je priporucljivo tusiranje sa malacnom i onda tokom tusiranja smanjivati temperaturu. razlog da se tijelo navikne. nakon sto se otusira, je super izaci za par minuta van na hladan zrak - ako postoji ta mogucnost. to jaca imunoloski sustav. ali se ne preporucuje, ako nisi 100 % zdrav. ipak je to sok za tijelo.

saunanje ponovis vise puta. prvi put ne biti predugo, jos posebno ako nisi navikla. npr. udjes za 5 min, pa izadjes. napravis pauzu... odmori se. nakon nekog vremena ponovno udji u saunu i ostani koju minutu vise....

sto se tice kose ne moras je mociti. ja je ne, posto mi je duga pa mi nije prakticno. zastitim je s sredstvom, koje inace stavljam na kosu na plazi... neko ulje koje stiti. no nekad nisam stavljala nista.

nastavit cu u drugom postu...
sergio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 17:50   #11
do saune ides u japankama ili nekim cistim slapama. mozes i bosa, ali ja ne bi. izmedju saunanja si omotana u rucnik, neki imaju one frotiraste ... ne znam kako se kaze na hr, mozda slafrok ? a mozes i plahtu. obavezno imaj jos jedan cisti rucnik za na kraj.

saune su obicno razlicitog tipa, pa se ponasaj u skladu sa tim. u nekim je obicaj da su ljudi i u sauni zamotani u rucnike, no to nije najbolje posto ucinak onda nije 100%. u nekim je cak obavezan badic u takvu nemoj ici. ja preferiram saune gje okolo setas zamotan, a unutra sedis gol na svom rucniku. to vazi za finsku. u turskoj imas obicno tus s kojim stusiras mjesto gdje ces sjesti. ta je vlazna. obicno u turskoj nemas pescani sat, vec se mijenja boja lampica na npr. 3 min, pa po tome mjeris vrijeme.

ako te jos sto zanima pitaj
sergio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 17:55   #12
a da, jos jedna vrlo vazna stvar. puno ljudi to ignorira, ali pazi da:
- slusas svoje tjelo iako ti ne pase izadji odmah
- nakon zadnjeg saunanja se dobro ohladi. popij koje bezalkoholno pice i stvarno nek se ti zatvore sve pore
- nemoj pretjerivati


btw. ja ti ne bi priporucila infrared saunu
sergio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 17:57   #13
jos samo jedno pa cu prestati. obecam

prvi put, ce ti vjerovatno biti malo cudno, ne brini, zato je dobro polako u malim koracima se priviknuti
sergio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 18:01   #14
oldični savjeti sergio btw. ja prvi puta nisam mogla duže od 5 minuta. a bogme ni slijedećih par puta. imala sam feeling da ću se ugušiti. i fiziot. mi je savjetovao više puta po par minuta za prvi put, ne u šutu 20 min. eh da, i ne bi bilo loše ipak se savjetovati sa dr. prije saune jer mislim da to ipak nije za nekoga tko ima određene zdravstvene smetnje.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 18:55   #15
tnx lady
danas sam u formi za pisanje pa nastavljam, inace ne volim duge postove
ovako jos par stvari koje su mi pale na pamet:

- izmedju saunanja se obicno sjedi tj. lezi u lezaljkama i odmara. citanje nije preporuclljivo cak i stetno. pricajte s prijateljicom ili "meditiranje"...

- finska savna ima obicno klupe na vise nivoja zato pazite: na gornjoj klupi je najtoplije (90 stupnjeva), na najnizoj je "najhladnije" (70 stupnjeva). na pocetku idite dolje.

- u finskoj nemojte doljevati vodu sa etericnim uljima na pec, ako ne znate sto radite salim se, ali ta voda tj. vlaga ce vam dati osjecaj jos vece vrucine. vrucina se teze podnosi ako je uz to jos vlazno.

- turska sauna (60 stupnjeva + vlaga) je dobra izmedju ostalog i za disne puteve... ja idem rijtko jer se bojim, da je ta kombinacija dobra i za gljivice i ostale bakterije nemam nikakvih losih iskustva, samo moja paranoja

- ne zaboravite na kremu za tjelo, ako se ne idete odma doma tusirati
sergio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 15:34   #16
Idem u saunu redovito.

Kosu uglavnom ne močim i nije mi oštećena.
Badić ne oblačim, nego se omotam ručnikom, koža tijela treba disati.
Sauna bi trebala imati termostat da sama prilagodiš temperaturu koja ti paše, za početak nemoj više od 70'c

Dobro je ležati, da ti se glava ne skuha, a noge vise.

Tekućina se pije prije i poslije, najbolje obična voda, nikako za vrijeme sauniranja, vjerovali ili ne, to se često radi.

Uživaj.
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 21:46   #17
Bila sam
I mogu vam reći samo pozitivno ... (poslije saune) dugo, ali dugo nisam osjetila takav filing blaženstva... pa čak ni u sexu
Baš neka luda ekstaza

Malo mi je bilo bed kad se neki čiča od 50 i kusur godina, nakon saune, komotno skinuo gol golcat predamnom i stao ispod tuša.
Nisam čekala svoj red, izašla sam vani (u žensku tuširaonu)... to je ipak veliki salogaj za prvi put.
Treba se čovjek naviknut na takvu raspuštenost, pogotvo ako je stidljiv ko ja

Inače... kao što sam i mislila... bed je za kosu i moje jadne pramenove. Nisam je močila, kosa mi je sada suha ko barut. Uništit ću je tako.
Ako imate koji bolji prijedlog osim močenja --> pucajte!! Slušam

Btw. išla sam 15X15 min, sa pauzom od 10 min + sva ona silna tuširanja
Prvi put sam ušla sa donjim djelom kupačeg, zamotana u ručnik, a drugi put - skroz gola, a zamotana u ručnik.
Nisam osjetila neku razliku 'sa' i 'bez'.

I još nešto. Skužila sam da se jako slabo znojim. Ekipa oko mene (ušli smo u isto vrijeme) bila je mokra ful... a ja malo, jako malo. Tek drugi put sam se kao malo više oznojila... ali ništa to nije naspram njih. A i inače se slabo znojim, ima li tu pomoći? Dal da slijedeči put ostanem 25 min x 25 min??
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 15:13   #18
Ti stariji tipovi obožavaju ćakulati u sauni sa ženama po mogućnosti što mlađima. Jednom je moj dragi izašao iz saune jer nije više mogao izdržati, a ja upoznala 3 tipa

svi staiji da bi mi roditelji mogli biti.

Ja sam omotana u ručnik, nikada nemam badić, čak je u jednoj sauni u uputama pisalo da se to ne smije, kosu nisam močila nikada. Ja kad ne mogu izdržati izađem. Kažu da je najbolja finska i da je dovoljno 2 puta preznojiti se i da si očišćen. Osjećam se super poslije.
CrveniVrag is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 15:40   #19
Quote:
CrveniVrag kaže:
Ja sam omotana u ručnik, nikada nemam badić, čak je u jednoj sauni u uputama pisalo da se to ne smije, kosu nisam močila nikada. Ja kad ne mogu izdržati izađem. Kažu da je najbolja finska i da je dovoljno 2 puta preznojiti se i da si očišćen. Osjećam se super poslije.

Koliko sam skužila... ovo gdje ja idem je finska, samo nemaju otvoren prostor tipa vrt ili slično, več se rashladiš tušem.

Budem drugi put ostala duže

Nego, reci mi, koliko često je preporučljivo ići u saunu??
Jer ovdje gdje ja idem na aerobic, u cijenu (180 kn mjesečno) je uključena i sauna. I mogu je koristiti i svaki dan, odnosno po želji.
Pa sad... ne znam gdje mi je granica
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 15:51   #20
Što se badića tiče nema vidljive razlike sa ili bez njega, radi se o tome da je vruće i toplo mjesto u kombinaciji sa plastičnim badićem idealno mjesto za razmnožavanje bakterija, gljivica i ostalih stanovnika naših genitalija.
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.