Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2004., 15:17   #1
Poganstvo (heathenism) u Hrvatskoj?

Pitam se (pregledavajuci teme na ofom forumu)..ima li sljedbenika starih bogova i ovdje u hrvatskoj? stuje li ko naseg Peruna,svaroga i Moranu?zanima li koga stara religija prirode..ono sta je bilo prije nego nas je kršćanstvo zgazilo?
__________________
I am.....
dominatrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 15:20   #2
Re: Poganstvo (heathenism) u Hrvatskoj?

Quote:
dominatrix kaže:
..ono sta je bilo prije nego nas je kršćanstvo zgazilo?
Kršcanstvo nije ništa od njih zgazilo već prihvatilo komletan paket poganstvasamo pod svojim imenom .....
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 15:55   #3
Cool

E...sad, na koje poganstvo točno misliš ?


Šamansku animističku religiju najdrevnijih lovaca-sakupljača ?
Matrijarhalnu agrikulturnu religiju plodnosti ?
Patrijarhalne ratničke panteone ?
Nešto suvremeno eklektičko-rekonstruističko ?


?




Što su to za tebe uopće Bogovi ?

Stvarni entiteti sa stvarnim boravištem ?
Arhetipovi / dijelovi uma ?
Antropomorfizirane energije u prirodi ?
chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 17:06   #4
ima
peeero is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 17:09   #5
Talking btw...




....računa li se tu i Novamamin plemenski kult kršanskog totema ?



chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 21:50   #6
pozdrav ljudi,
jos sam friska pa budite blagi

ch, brijemo, ha

ako govorimo o poganstvu danas onda mozemo govoriti samo o onom rekonstruistickom, eklektickom ponekad ali ne uvijek...
ako idemo pretpostavkom da nas je krscanstvo "zgazilo" onda ne mozemo govoriti o necemu sto se nastavilo u punoj snazi kroz cijelo krscanstvo pa do danas...vec o onome sto je bilo prije krscanstva, prividno nestalo pa se danas ponovno budi, sto ljudi ponovno otkrivaju...
inace, ne bi se slozila da je krscanstvo doslo pa sve pogano skupilo pod drugim nazivom...za razliku od poganih vjerovanja koja su se razvijala kao rezultat covjekove interakcije s prirodom, Gaia-om, majkom Zemljom itd., koja su cak bi se usudila reci "prirodno evoluirala", krscanstvo je umjetno stvoren sustav...
odredjena grupa ljudi zeljela je imati moc i vidjela je krscanstvo kao dobar put do te moci- problem je bio sto su poganska vjerovanja bila tako duboko usadjena da oni koji su zeljeli krscanstvo vidjeti na vlasti nisu imali izbora nego sustav graditi na simbolima koje su ljudi zeljeli stovati i slijediti, dakle poganskim...
inace, cvrsto razlikujem katolicku crkvu kao instituciju, i krscanstvo kao ideju...ako kao krscanstvo uzimamo isusovo ucenje koje primjenjujemo u svakodnevnom zivotu onda je to dobra stvar, oslobodjena hierarhija, politike.... no katolicka crkva neme nikakve veze s isusovim ucenjem- samo s nacinima zgrtanja moci i love
fijuuu mislim da je dosta

oh, by the way...
ponosna coprnica
__________________
Blagoslov svjetlosti, andjela i čuda...
moondaughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 22:29   #7
zelio sam osnovati crkvu zlatnog TELETA ali mi vlasti nisu dale..jer nema dovoljno clanova



sada sam pripadnik reformiranih DRUIDA hrvatske...

volim grliti stabla i pricati s njima i sutjeti s njima
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 23:03   #8
Re: Poganstvo (heathenism) u Hrvatskoj?

Quote:
dominatrix kaže:
Pitam se (pregledavajuci teme na ofom forumu)..ima li sljedbenika starih bogova i ovdje u hrvatskoj? stuje li ko naseg Peruna,svaroga i Moranu?zanima li koga stara religija prirode..ono sta je bilo prije nego nas je kršćanstvo zgazilo?


Ti bogovi su mrtvi.

Jedini nacin, naime, da bog umre je da izgubi svoje sljedbenike.

Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 23:19   #9
.
Jedan stari, stari link...
.
.
.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 00:05   #10
Quote:
moondaughter kaže:
pozdrav ljudi,
jos sam friska pa budite blagi

ch, brijemo, ha

Pa...mogu se ja i o-brijat i bit uredan ako me nešto dovoljno zaintrigira .... i manje pisat u pseudokoanima

Nedavno čitao neke izjave nekih naci-perunista kako "treba potuč i potjerat židovsku i kršćansku gamad koja nas je gazila stoljećima..."....pa me to podsjetilo još na koješta drugo......bez veze s prirodom/duhovnošću.............no prema onom što si napisala čini mi se da bi se moglo i o čemu zanimljivijem razgovarat....
chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 03:08   #11
Quote:
xara kaže: Kršcanstvo nije ništa od njih zgazilo već prihvatilo komletan paket poganstvasamo pod svojim imenom.
Stoprocentno točno.
Quote:
chagljev hihot kaže: Računa li se tu i Novamamin plemenski kult kršanskog totema?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 11:10   #12
Re: Poganstvo (heathenism) u Hrvatskoj?

Quote:
dominatrix kaže:
Pitam se (pregledavajuci teme na ofom forumu)..ima li sljedbenika starih bogova i ovdje u hrvatskoj? stuje li ko naseg Peruna,svaroga i Moranu?zanima li koga stara religija prirode..ono sta je bilo prije nego nas je kršćanstvo zgazilo?
Ima ovdje svakakvog otpada, ali i pravih kršćana.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 11:33   #13


cvrstog sam misljenja da je nase danasnje "civilizirano" drustvo doseglo razinu na kojoj nam za opstanak nisu dovoljni samo mizerni pokusaji ispravljanja posljedica, vec mijenjanje uzroka...

drugim rijecima, promjena sustava vrijednosti prema kojima drustvo funkcionira...
ako ce se poganstvo danas u njegovoj rekonstrukciji pokusati rekonstruirati na osnovu svih drugih religija s kojima se danas susrecemo, tu nema napretka
u tom smislu, se i u ovoj raspravi od pocetka potkrala ona osnovna greska ljudskog razmisljanja.
zasto sve moramo oznaciti i ugurati u fiksne sustave razmisljanja?
da li je stvarno vazan panteon bogova, tradicija na kojoj zasnivamo nasa razmisljanja...
nedavno sam upoznala simpa djevojku koja je, kad je skuzila a sam inicirana u "wiccu" , prokomentirala da se i ona htjela wiccom baviti ali joj se to cinilo jako skupo...
kad sam je u cudu pitala kako to misli, pocela je nabrajati sve rituale koji su kakti "obavezni" i slicno..

ljudi, pa to ne igra glavnu ulogu---vazna je ideja koja stoji iza svega, da li je moja poganska praksa manje vrijedna zato sto ne radim po tocno odredjenom panteonu, i cak stovise nemam nikakvu namjeru definirati ga u skoroj buducnosti...
stvar koja me u najvecoj mjeri i privukla kod Wicce je cinjenica da te se potice da sam kreiras svoju tradiciju uz sljedjenje osnovne ideje, umjesto da striktno pratis pravila koja je postavio netko drugi...

dragi hihote, bring it on


vjestac, hvala na linku...belajev hod kroz godinu je inace odlicna knjiga i bas fino pokazuje da su osnove iste za sve
__________________
Blagoslov svjetlosti, andjela i čuda...
moondaughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 12:54   #14
Re: Poganstvo (heathenism) u Hrvatskoj?

Quote:
dominatrix kaže:
Pitam se (pregledavajuci teme na ofom forumu)..ima li sljedbenika starih bogova i ovdje u hrvatskoj?
Ima
Emperor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 16:55   #15
evo

ja sam sad lagano zbunjena..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 17:48   #16
Quote:
moondaughter:


cvrstog sam misljenja da je nase danasnje "civilizirano" drustvo doseglo razinu na kojoj nam za opstanak nisu dovoljni samo mizerni pokusaji ispravljanja posljedica, vec mijenjanje uzroka...

drugim rijecima, promjena sustava vrijednosti prema kojima drustvo funkcionira...

Slažem se.
Kak da to nazovem.....recimo :"Načelo osvajanja" u civilizacijskom mainstreamu jednostrano razbuktalo do te mjere da smo već do grla zatrpani u onom što ta svijetla i slavna civilizacija najbolje proizvodi, a to je, ukratko : otpad......u raznim agregatnim stanjima.... i u "duhovnom".
Mislim da ne moram navoditi previše argumenata.


E sad, tu možemo postaviti pitanja: što se to događa s ovom vrstom i što i kako možemo konkretno poduzeti a da bi to bilo OK i stvarno funkcionalno....




Quote:
ako ce se poganstvo danas u njegovoj rekonstrukciji pokusati rekonstruirati na osnovu svih drugih religija s kojima se danas susrecemo, tu nema napretka
u tom smislu, se i u ovoj raspravi od pocetka potkrala ona osnovna greska ljudskog razmisljanja.
zasto sve moramo oznaciti i ugurati u fiksne sustave razmisljanja?
da li je stvarno vazan panteon bogova, tradicija na kojoj zasnivamo nasa razmisljanja...

Mislimo li na Poganstvo kao na način života u skladu s prirodnim okolišem u kojem živimo: tj. sa sviješću da nam zemlja nikako ne pripada, da nam ju nikakav Jahve ni Allah nikada nije nikada dao da gospodarimo njome kako nam se sprdne, da nismo kao vrsta po ničemu povlašteni u šarenoj mahnitosti te divne kaotične 'kreacije'....hmmmm također da ni toplina cice nije glavni ni jedini zakon koji Majka ima za nas, već da ona ima više lica koja umu neoteničnih sisavaca, (što u neku ruku jesmo ) i ne moraju biti sva baš previše ugodna......



Malo sam nabrijao ovo...ali ni u blažim oblicima neki prosječni parlament ne bi ovo prihvatio kao zakon.....a kamo li uspio provesti.


A to je način na koji ta zločesta civilizacija funkcionira: po izvjesnim načelima, zakonima, konvencijama koja nam daju neki osjećaj sigurnosti (sic! )....(u najmanju ruku Ideal te civilizacije )......da, ima i ustanove za one koji se ne slažu s njima.


"Gospodine ministre ! Autocesta NIKAKO NESMIJE proći ovom trasom jer se Vile ne slažu....." ()











Svejedno - mora se nekak.









Quote:
da li je moja poganska praksa manje vrijedna zato sto ne radim po tocno odredjenom panteonu, i cak stovise nemam nikakvu namjeru definirati ga u skoroj buducnosti...


One značajke Poganstva koje sam naveo tam gore u pitanju.....ko kaže da sam mislio da tu ima "ili - ili"

Zadnje uređivanje chagljev hihot : 11.03.2004. at 18:48.
chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 18:46   #17
ok, krenimo od kraja...
onaj treci citat je bio retoricko pitanje...naravno da nije manje vrijedna, I AM GODDESS, the one and only

Klaic nudi definiciju poganstva kao neznabostva. ako to stavimo u krscanski kontekst dobivamo da je poganin onaj koji nije spoznao krscanskog boga, ili ako prosirimo na ostale danas poznate organizirane religije, nije spoznao Allaha, Jahvu, Budhu...

i onda nam tu ostanu ona stara bozanstva s pocetka price, i onda tako dodjemo i do slike paganista koji skakucu goli po sumarku i grle okolno drvece..
e a sad, ako cemo raspravljati o tome sto sve poganstvo ukljucuje onda neminovno dolazimo do subjektivnih filozofija, gdje je onda moja potpuno drugacija od one koju si ti ponudio...
prvenstveno, zato sto opet baratas s konceptom vlasnistva i pripadnosti.

ajmo jednostavno odbaciti etikete, pa reci da je Gaia tu takva kakva je, odnosno sada vec onakva kakvom smo ju napravili; i da smo mi tu takvi kakvi jesmo...
pa dalje reci da nase ponasanje prema Zemlji i prema nama samima medjusobno ovisi o nasoj osobnoj odgovornosti, spoznaji da je sve povezano i spremnosti da snosimo posljedice za svoje akcije (kazem posljedice, ne kaznu koju ce nam netko drugi propisati)

a u krajnjoj linij, ako stvarno zelimo razgovarati o filozofiji koja lezi iza ideje poganstva vazno je napomenuti da ne govorimo samo o stvarima koje egzistiraju na materijalnoj razini...

pa tako i one Vile s kraja price imaju neke druge planove, umjesto da se brinu za nase male, jadne, bijedne ego tripove...
ha cuj, ono sto je nekome autocesta drugome je mobitel, cipele...



__________________
Blagoslov svjetlosti, andjela i čuda...
moondaughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 19:28   #18
Quote:
moondaughter kaže:
[B]zato sto opet baratas s konceptom vlasnistva i pripadnosti.

Ne (at least u ovom slučaju) ja.....već "svi mi koji ćemo snositi posljedice"


Quote:
ajmo jednostavno odbaciti etikete, pa reci da je Gaia tu takva kakva je, odnosno sada vec onakva kakvom smo ju napravili; i da smo mi tu takvi kakvi jesmo...
pa dalje reci da nase ponasanje prema Zemlji i prema nama samima medjusobno ovisi o nasoj osobnoj odgovornosti, spoznaji da je sve povezano i spremnosti da snosimo posljedice za svoje akcije (kazem posljedice, ne kaznu koju ce nam netko drugi propisati)
Ma jel sam se to malo previše umio i obrijao, pa sam postao nejasan ?

Htio sam samo reći da mi se čini da u civiliziranom Realnom $vijetu ta neantropocentrična filozofija stvarno življena može našim bližnjima i daljnjima izgledati u najblažem slučaju čudno, fanatično, suludo......barem u mojem malom pagusu.

Taj "prosječni parlament" koji sam spomenuo.....koji su to sile kojega stvarno pokreću ?
"Egalite, fraternite, liberte" ? (ili kak se već piše )

Ako se već nešto želi postići po tom pitanju .... to su sile s kojima se razgovara.



Nego ajmo direkt' !!!!


Ako ti ili ja ili netko želi preživjeti...ili još bolje sprijećiti...eventualni protuudarac vila i inih sila što imaju svoje planove koje većina čovječanstva po inerciji ometa.....što misliš da je najbolje kao pojedinac (u)činiti ?

Zadnje uređivanje chagljev hihot : 11.03.2004. at 19:59.
chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 09:33   #19
govoris o ...svijesti da nam Zemlja nikako ne pripada... zato kazem da baratas s konceptima pripadnosti.

sta tu nama ima pripadat ili ne pripadat?!
nece ona izgledati cudno samo u tvojem malom pagusu, no pitanje je da li je to dovoljan razlog, iliti bolje receno isprika, da se ti kao individua vratis natrag u prosjecnost.

"my darling girl, when will you understand that being normal is not neccessarily a virtue, but rather a lack of courage"

oooo, the big guns are out da tak se to pise, no dragi moj, da su stvarno to sile pokretnice naseg drustva, bi li svijet danas bio u stanju u kojem je


nisam jos dokucila kompliciranu tehnologiju iza quote izgleda
no, ajdmo u sridu

koji protuudarac??? to i je ono najteze za shvatiti, ili je barem meni bilo-nema protuudarca i nece ga biti...
zato nam je i dana slobodna volja, da bez "vanjskih" interferencija zivimo najkvalitetniji zivot koji mozemo.
dugo sam vremena zivjela u uvjerenju da nas u jednom trenutku ceka kataklizma koja ce nam omoguciti da krenemo iz pocetka
ali, ako malo bolje razmislis takav jedan protuudarac je easy way out..
ok, radili smo sranja na ovoj planeti uopce na razmisljajuci o posljedicama svojih djela, a onda ce doci netko tko ce sve izbrisati, na ovaj ili onaj nacin i mi cemo moci krenuti iz pocetka...
yeah, mos si mislit
i onda opet dolazimo do one osobne odgovornosti i posljedica.
ako ja zivim svoj zivot u trenutku, sada i ovdje, najkvalitetnije sto mogu, onda cak i ako dodje do protuudarca necu imati za cim zaliti niti cu imati potrebu za zaljenjem...

nemoj me krivo shvatiti, ja kada govorim o odgovornosti i posljedicama ne mislim da osoba mora uvijek biti dobra, nikome nista nazao i tako to...
daleko od toga, jer ako svatko subjektivno utjece i kreira svoj mikrokozmos, onda ce moja ideja dobroga biti drugacija od tvoje ideje dobroga...radi se jednostavno o tome, da ti radis sto god zelis, ali budi spreman prihvatiti posljedice i odgovorno ih prihvati, umjesto da se izvlacis.....
__________________
Blagoslov svjetlosti, andjela i čuda...
moondaughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 12:27   #20
Cool



ajde dobro, prolaziš !





( )
chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:52.