Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2004., 11:57   #1
Zašto Kolumbo nije zatekao krščansku crkvu u Americi.

Darwinova teorijanam govori da je život nastao postepeno i slučajno. Prvo su od anorganskih spojeva nastale organske molekule a o poslije su nastali i živi organizmi, životinje i biljke. Na kraju je od bića primata, sličnog majmunu nastao i čovjek. S matra se da su prvi ljudi nastali u Africi, odakle su se širili po svijetu. Došli su na sve kontinente, pa i u Ameriku.

Kad je Kolumbo stigao u Amreriku, zatekao je indijance, ali ne i crkvu, krščanstvo i bibliju.

Jer ako su kreacionisti u pravu, Kolumbo je morao i u americi otkriti krščansku crkvu. Ili barem Bibliju.
1ragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 12:06   #2
Re: Zašto Kolumbo nije zatekao krščansku crkvu u Americi.

Quote:
1ragan kaže:


Jer ako su kreacionisti u pravu, Kolumbo je morao i u americi otkriti krščansku crkvu. Ili barem Bibliju.
NEEE, s Kolombom je došla ta pošast .....i što je napravila piše povijest o tome svoje krvave stranice.

Ipak jesi li svjestan kulturološke i idejne značajke svakog prostora
na ovoj planeti, određeni svojim specifikumima?????

I pitanje; zašto se Isus našao baš u to vrijeme i na tom području, a ne na obalama Amazonije????
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 13:05   #3
Kada sam vidjela ovaj topic posmislila sam da se radi o mormonima ....



Oni smatraju da je cijela američka domorodačka civilizacija potomci jednog izraelskog plemena koje je brodom pobjeglo preko atlantika da bi izbjegli babilonsko ropstvo oko 586 godine.
Nakon sto su tamo živjeli u slozi nekoliko stotina godina ( pa čak se i za vrijeme Isusa on sam pojavljivao ) polako je dolazilo dio nesloge gdje su se podjelili na bozji (dobri kršćani) i neznabožački (loši) narod Lamanci koji su ratovali.
I da stvar bude najzanimljivija tj.da bi se moglo objasniti zašto nema dokaza o izraelskim korjenima knjiga završava pismom nekog dobrih kako im prijeti istrebljenje od lamanaca koji naravno zatru svaki trag od njih na tlu svete zemlje Amerike.

I zato kolumbo NIJE zatekao kršćane na tlu amerike.....

Zadnje uređivanje xara : 19.03.2004. at 14:04.
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 14:02   #4
Re: Zašto Kolumbo nije zatekao krščansku crkvu u Americi.

Quote:
1ragan kaže:
Jer ako su kreacionisti u pravu, Kolumbo je morao i u americi otkriti krščansku crkvu. Ili barem Bibliju.
Uh... Mislim da je ovo non-sequitur. Zasto bi morao otkriti krscansku crkvu?

P.S. Malo se igram Devil's Advocate-a
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 15:30   #5
prouci zivot americkih indijanaca i naci ces vise isusa nego u europi i bliskom itoku zajedno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2004., 09:19   #6
Nemruth Dagi, ja mislim da nisi u potpunosti shvatio problem, ne mislim te tom konstatacijom vrijeđati, ali nisam to mislio.

Jer vidiš, Darwinova teorija lijepo kaže da su ljudi nastali od majmuna, da tako kažem iako to nije potpuno točno. Najstariji nalkazi su nađeni u Africi. Znači ljudski rod se širi po cijelom svijetu.

Nije razjašnjeno u potpunosti zašto je čovjek počeo stvarati kulturu, izume itd, pa niti zašto je postao religiozan. Ali znamo da je bilo mnogo relija, vjera i praznovjernih ideja. U evropi je postojalo mnogoboštvo. Povjesno nam je poznato da se vjera u jednog boga prvi put pojavila kod starih egipćana. Možda je židovsko starozavjetno vjerovanje i monoteizam zapravo porijeklom iz tog Egipatskog povjesnog događaja. I kad se prenesemo u prvo stoljeće vidimo kako je nastajao sukob Rimljana i Židova i kako je vjera u jednog boga prešla na cijelo rimsko carstvo. I sad imamo krščanstvo i krščansku crkvu i bibliju u evropi.

U međuvremenu da se vratimo na majmuna. Dakle neki prvi ljudi su napustili afriku, napučili Aziju i cijeli svijet, pa su normalno stigli i do Amerike. Dakle Darwinova teorija i povjesna teorija može sasvim lijepo objasniti cijeli taj razvoj.

Međutim, kreacionisti tvrde nešto drugo. Ljudi su nastali u edenskom vrtu. Svi su nastali od Adama i Eve. Bog je cijelo vrijeme komunicirao sa ljudima i poslao je Isusa da spasi čovječanstvo, nakon toga nastaje Krščanstvo imamo bibliju i krščansku crkvu.

Ali šta je sa cijelim ljudskim rodom. Šta je sa indijancima u Americi. Zašto oni nemaju priče i legende o Adamu i Evi, o edenskom vrtu, o svim onim događajima u bibliji. I konačno zašto nemaju biblijske tekstove. Jer vidite, židovi su izgubili sve što su imali postali su izbjrglice bez domovine, ali nikada nisu zaboravili vjeru i vjerske tekstove, gdje god su došli i religiju su donosili sa sobom.

Zar nije krajnje nevjerovatno da se to nije dogodilo po cijelom svijetu jednako. Pa i među američkim indijancima. I bez obzira šta je Kolumbop našao i zatekao u Americi, to je moralo biti u skladu sa povješču krščanstva. Jer šta je to 6000 godina koliko je po kreacionistima star svijet. Pa kroz Bibliju je ostalo sječanje na svih tih 6000 godina. Nemoguće je da se to nije dogodilo i svuda po cijelom svijetu.

Jer tu se pitamo koja teorija je u pravu, Kreacionizam na jednoj strani a povjesna teorija i Darwinizam na drugoj.

Zato ja tvrdim. Ako su Kreacijonisti u pravu Američki Indijanci su morali imati Krščanstvo, krščansku crkvu i Biblijske tekstove. Ili barem samo biblijske tekstove i biblijske priče i legende.

Eto sad, ako je točno ono što tvrde Mormoni, onda je 586 godine jedno Izraelsko pleme stiglo u Ameriku da izbjegne Babilonsko ropstvo. Mada tu nije jasno da li oni misle da su prvi ljudi stigli u Ameriku 576 godine.

Ako se je to dogodilo 576 godine pa su oni preci indijanaca, kako to da tih tragova nema ni u jeziku ni u kulturi. I otkuda im onda ime Manitu a ne Jahowa. Ako su 576 godine bili već indijanci u Americi, opet je nevjerovatno da ni oni kao ni Kolumbo ne zatiču ni crkvu ni sinagogu ni hram u Americi. I na kraju zašto oni nisu sagradili hram 576 godine.

Kad židovska vjera nije u evropi nestala, pored tolikih progona, genocida kroz 2000 godina povjesti krščanstva, koje je uništilo svaki trag svih drugih vjera, KAKO bi onda to uspjelo nekakvim Lamancima o kojima nema ni traga u povjesti. Osim toga otkud tu nekakvi Lamanci kad su to prvi ljudi na kontinentu koji je pust. Imali su mnogo slobodnog propstora da se razviju.

Tako da niti ta teorija mormonskih kreacionista ne drži vodu, ali potvrđuje ono o čemu ja pišem. Zapravo opravdava moje pitanje jer kreacionističke tvrdnje upravo i idu u tom pravcu da je krajnje nevjerovatno da Kolumbo nije načao Bibliju, krščanstvo i crkvu u Americi.

Znači tu smo tajna se sve više zapetljava. Dok Darwinova teorija i povjesna teorija sasvim lijepo objašnjavaju i mogu objasniti put koji je prevalio Darwinov majmun kad se je iz Afrike počeo širiti po cijelom svijetu, pa je stigao i do Amerike, samo što je to po povjesnoj teoriji bili mnogo, mnogo prije tih 6000 godina o kojima govori biblija i kreacionisti.

Vidimo dakle da kreacionistička teorija ima ozbiljne nedostatke.
1ragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2004., 11:48   #7
1ragan:

Krojiš sliku od vlastitih pretpostavki i očekivanja.
Pa ipak zadrži u mislima religioznu slku svijeta dok ti nastojm objasnti što je se moglo dogoditi i može li biti sukladno onome što kaže biblijska povijest.

Kad stručnjaci proučavaju nešto čega ima mnogo i raznovrsnog oni to nastoje klasificirati, tj. svrstati u grupe po nekim zajedničkim osobinama. Kada to urade onda mogu između tih pojedinih grupa tražiti zajedničke niti i pruočavati.
Pogodno tlo za takvo proučavnje jesu religije i jezici.
I kad se religije tako razvrstaju, moguće je i pored obilja ptouslovnih doktrina uočiti i mnogo sličnosti. Kad vidiš, primjerice, kardinala u punoj "opremi" možeš se iznenaditi koliko je sličan nekom hinduističkom svečeniku. Ili jainistčku redovnicu, nekoj časnoj sestri.
No, jedna značajka prožima sve te religije. To je vjerovanje da nakon smrti neki unutarnji bitak kojeg obično zovu duša, ima nastaviti obitavati negdje na nekom mjestu ili u nekom drugom biću (reinkarnacija). Premda ovo vjerovanje nije utemeljeno u istini, ipak zajedno sa ostalim religioznim atributima vodi porjeklo sa jednog mjesta gdje su nekada svi ljudi na svijetu bili blizu jedni drugima.
Biblijski izvještaj govori o tome da ljudi nisu poslušali Božju zapovjest da se postepeno rasele po cijeloj planeti, nego su pod vodstvom Nemroda izgradili sustav idolpokloničkog krivog obožavanja. Kruna tog religioznog sustava trebala je biti impozantna kula. Izvještaj nam govori da je Bog te namjere spriječio time što im je unjeo jezičku zbrku zbog kojih su se oni razišli po cijelim svijetu.
Čudno doista, ali moglo bi biti i istinito. Ti ljudi koji su se razišli sa sobom nisu ponjeli religiozne istine. Kroz naredana stolječa putem predaje, legendi i zapisa njihov religiozni pogled se prenosio na naredne generacije.
Iz iskustva znamo da obična glasina, koja sadrži tek nekoliko rečenica, prenesena putem nekoliko osoba, već biva iskrivljena. Možeš li zamisliti u šta je sve metamorfozirala religiozna laž s početka pomješana sa nekoliko istinitih činjenica.
Mnoge kulture širom svijeta njeguju neki mit koji govori o stvaranju, kako je u početku sve bilo dobro, zatim o tome kako je nastalo zlo (često je za to kriva neka žena) zatim o potopljenoj zemlji i spašavanju malog broja ljudi u nekom plovilu i td.
Dodaš li tome one zajedničke religijske značajke možeš sebi predočiti da zapravo religiozna svijest čovjeka počinje sa jednog mjesta. Možeš sebe uvjeriti u to da mitovi koje sam gore spomenuo zapravo jesu magloviti drastično iskrivlkjeni odjeci jedne daleke istine koju čovječanstvo nije zabvoravilo. A, neiskrivljeni zapis o tome možeš pronaći u biblijskoj knjizi Postanak.
Teško mi je povjerovati da su ljudi iz roktanja i režanja postepeno uobličili nešto tako prefinjeno poput ljudskog govora. Čini mi se da bi morali to naučiti odvojeno i nezavisno jedni od drugih.
Kao i religije, jezici razvrstani u osnovne skupine također pokazuju niz zajedničkih obilježja. Koliko si daleko od pomisli da su možda svi ljudi nekada bili na jednom relativno malom prostoru i odatle se raštrkali po svijetu njegujući svoje religiozne ideje, mitove i jezik?
Govor je iznimno složena pojava. Neki znanstvenici su proučavali fiziologiju govora. Naime, govor se sastoji od aktivnosti četrnaest grupa mišića u jednoj sekundi. (mrdanja jezika, usana, mišića obraza, dijafragma, grkljan, ždrijelo, itd.) Pri tome mozak čini nešto nevjerojatno. Naime, suprefprefinjenu mrežu najfinijih elektrićnih signala koja tvori misli, pretvara u zvučni signal kojeg druga osoba razumije i na taj način joj prenosi svoje misli.
Čudno je to da niti jednu tu radnju ponaosob (recimo otvoriti i zastvoriti usne) jedva da možemo ponoviti 4 puta/sec dok jedna cijeli orkestar složenih radnji odvija se 14 puta /sec.
Mozak čovjeka bi mogao biti stvoren za govor.
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2004., 21:58   #8
Quote:
xara kaže:
Oni smatraju da je cijela američka domorodačka civilizacija potomci jednog izraelskog plemena
No krasno, potomci izraelaca sa kosim očima... zanimljiva teorija
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2004., 22:03   #9
U svakom slučaju, Bog je jako nepravedan i voli mučiti ekipu....


Objavi se na bliskom istoku, veli da tko u njega ne vjeruje taj je najebo kad umre, a ovim jadnim Indijancima nikad nije htio dati do znanja da postoji
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 11:51   #10
Quote:
Mljacko kaže:
No krasno, potomci izraelaca sa kosim očima... zanimljiva teorija
Ako vjeruješ da je zemlja stara 6000 godina onda to nije nelogično.....
Ako nevjeruješ tako onda ni bog ne postoji i sve je nastalo evolucijom....
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 15:07   #11
Quote:
1ragan kaže:
Nemruth Dagi, ja mislim da nisi u potpunosti shvatio problem, ne mislim te tom konstatacijom vrijeđati, ali nisam to mislio.


Ali šta je sa cijelim ljudskim rodom. Šta je sa indijancima u Americi. Zašto oni nemaju priče i legende o Adamu i Evi, o edenskom vrtu, o svim onim događajima u bibliji. I konačno zašto nemaju biblijske tekstove. Jer vidite, židovi su izgubili sve što su imali postali su izbjrglice bez domovine, ali nikada nisu zaboravili vjeru i vjerske tekstove, gdje god su došli i religiju su donosili sa sobom.

Zar nije krajnje nevjerovatno da se to nije dogodilo po cijelom svijetu jednako. Pa i među američkim indijancima. I bez obzira šta je Kolumbop našao i zatekao u Americi, to je moralo biti u skladu sa povješču krščanstva. Jer šta je to 6000 godina koliko je po kreacionistima star svijet. Pa kroz Bibliju je ostalo sječanje na svih tih 6000 godina. Nemoguće je da se to nije dogodilo i svuda po cijelom svijetu.


Zbog specifičnosti svakog podneblja, to se ne događa. Inače bi imao npr. budizam, islam i kršćanstvo na svakom kontinentu. Oni bi nastajali odvojene od danas znanih matičnih podneblja.
Svaka ideja nastaje u svojem specifičnom podneblju i vremenu.
Zato je bitno poznavati povijest da bi se moglo spoznati zašto što nastaje.
Govoriti o religiji a zanemariti povijest, situaciju i zbivanje u to doba, jalov je posao, kao i zanemariti društveni utjecaj u sasvim božanskoj stvari kao što je religija.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 15:44   #12
Quote:
Ali šta je sa cijelim ljudskim rodom. Šta je sa indijancima u Americi. Zašto oni nemaju priče i legende o Adamu i Evi, o edenskom vrtu, o svim onim događajima u bibliji.
Indijanci imaju svoje legende. Nekima se čini da njihove legende nemaju veze sa biblijskim zato što ne shvaćaju kako treba ni te svoje biblijske legende. A što je najgore Crkva si je uzela za pravo da krivo tumači te biblijske legende. Pa nije onda ni čudo da Crkva ne prihvaća vjere drugih religija kad joj se tuđa vjerovanja nikako ne uklapaju u njihove laži. Ali ne treba im zamjerit jer Crkve jednostavno ne znaju da ne znaju.
donau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 19:03   #13
indijanci su se dobro sakrili.
bog je zaboravio na njih,inace bi rekao muhamedu za njih.
ovako...nista.
dali cemo naci u raju nekog indijanca sto je zivio prije kolumba i krscanstva?

ps.sto netko ne otvori temu o vjeri indijanaca?
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 16:26   #14
Odgovorko, ne govori gluposti.

Svi vide da nemas argumenata. Jer ja ne krojim nikakvu sliku, nego govorim ono sto sva djeca dnas uce u skolama. A ti ako mozes, a ne mozes, odgovori ono s je u pitanju.

a sve je jasno jer kako znamo, sve je zapiano u bibliji. A u bibliji lijepo pise d su adam i eva preci svih ljudi, dakle i indijanaca. Kako to da odnda i indijanci nemaju biblju. Ti meni sada pises o religijama i slicnostima. Ali da su adam i eva preci indijanaca oni bi tio itekako znali i mali bi biliju.

Dakle indijanci nemaju bibliju jer je krscanstvo nastalo nezavisno od indijanske povjesti.

Dakle Darwin je u pravu. Zato Darwinova evolucija dominira u svjetskoj znanosti.

A ja dobro znam da je biblija nastala u svom podneblju. Ali da je Biblija u pravu i indijanci bi imali identicnu bibliju jer bi onda potjecali iz istog edenskog vrta.
1ragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 17:22   #15
Quote:
1ragan kaže:
[B]a sve je jasno jer kako znamo, sve je zapiano u bibliji. A u bibliji lijepo pise d su adam i eva preci svih ljudi, dakle i indijanaca. Kako to da odnda i indijanci nemaju biblju. Ti meni sada pises o religijama i slicnostima. Ali da su adam i eva preci indijanaca oni bi tio itekako znali i mali bi biliju... Ali da je Biblija u pravu i indijanci bi imali identicnu bibliju jer bi onda potjecali iz istog edenskog vrta.
Evo ja cu se opet igra Devil's Advocatea. Recimo, moglo bi se reci da u vrijeme Adama i Eve nije postojala Biblija. Nije postojala niti u vrijeme babilonske kule. Stoga, ne vidim kako ostvarujes skok sa Adama i Eve kao predaka svih ljudi na to da americki domorodci moraju imati Bibliju?

Quote:
Dakle Darwin je u pravu. Zato Darwinova evolucija dominira u svjetskoj znanosti.
Preporucujem ti izbjegavanje koristenja evolucije u ove svrhe.
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 18:53   #16
Re: Zašto Kolumbo nije zatekao krščansku crkvu u Americi.

Quote:
1ragan kaže:
Darwinova teorijanam govori da je život nastao postepeno i slučajno. Prvo su od anorganskih spojeva nastale organske molekule a o poslije su nastali i živi organizmi, životinje i biljke. Na kraju je od bića primata, sličnog majmunu nastao i čovjek. S matra se da su prvi ljudi nastali u Africi, odakle su se širili po svijetu. Došli su na sve kontinente, pa i u Ameriku.

Kad je Kolumbo stigao u Amreriku, zatekao je indijance, ali ne i crkvu, krščanstvo i bibliju.

Jer ako su kreacionisti u pravu, Kolumbo je morao i u americi otkriti krščansku crkvu. Ili barem Bibliju.
Samo si ti nastao 'slučajno'.

Indijanci su živjeli tisućama godina izolirani i izgubili su pravu spoznaju o Adamovoj vjeri. Ipak, bilo je i među njima iskrenih ljudi koji su živjeli iskreno prema svjetlosti koju su imali i oni će biti spašeni.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 20:02   #17
Re: Re: Zašto Kolumbo nije zatekao krščansku crkvu u Americi.

Quote:
J-C kaže:
Samo si ti nastao 'slučajno'.

Indijanci su živjeli tisućama godina izolirani i izgubili su pravu spoznaju o Adamovoj vjeri. Ipak, bilo je i među njima iskrenih ljudi koji su živjeli iskreno prema svjetlosti koju su imali i oni će biti spašeni.

Koji arogantni nedostatak samokritičnosti.

Jadni Indijanci, "spasila" ih vjera, vatra, nož i križ.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2004., 09:16   #18
Startibartfast,

Interesantno je da mi baš ti, kao jedan od fanatika, tumačiš kako biblija nije postojala u vrijeme Adama.

Međutim mislim da nisi u pravu. Jer Adam i eva po kreacionizmu nastaju odjednom, kao već gotovi ljudi. Tako da su oni već formirana bića. A tvoj prigovor polazi od nekog postepenog razvoja. Iako se protiviš Darwinu, moram reći da je postepeni razvoj karakterističan upravo za znanost i Darwina koji tumače prirodu i prirodni nasdtanak čovječanstva. Zato u Darwinovom pristupu inmamo dokazivanje razvoja od životinje do čovjeka. U tom razvojnom procesu mi možemo govoriti kako Biblije nije bilo. TO JE POVJESNO I ZNANSTVENO GLEDIŠTE. Koje tvrdi da je u početku postojala usmena predaja Biblije. A u 8 stoljeću prije Krista u Babilonu su zapisani tekstovi, to su bili sveti tekstovi, koji su se dalje razvijali, da bi u Rimsko doba, političkom odlukom bila sastavljena Biblija.

Tada je odlučeno koji sveti tekstovi će ući u bibliju a koji neće. Postavlja se pitanje tko može donositi takve odluke. Tko može odlučivati šta je sveti tekst a šta nije. Ali vidimo da je netko upravo odlučivao o tome. Ta odluka je sigurno promijenila originalnu vjeru koja je nastala, kako J-C tvrdi u vrijeme Edenskog Vrta. Pa i kad su u Babilonu zapisali usmenu predaju, i tada je došlo do mijenjanja originalne vjere. A mi govorimo o svetom pismu, želeći reći da je to nešto što je od pamtivjeka uvijek bilo nepromijenjivo.

Znači ti nisi u pravu jer ako tumačimo ono što tvrde Kreacionisti, moramo reći da je biblija postojala od Edenskog vrta. A Adamovi nasljednici su dakle napustili Edenski vrt i raširili se po čitavom svijetu, pa i po Americi. Na bliskom Istoku su ti Adamovi nasljednici u Babilonu zapisali svete tekstove. Međutim prije toga oni su imali jaku usmenu predaju, znači zajedničku povijest. E pa ako su kreacionisti u pravu onda je neshvatljivo da i Indijanci nisu imali starozavjetne priče i mitove.

Ostavi ti sad po strani znanstveno i povjesno gledište o podneblju i da svako podneblje nosi svoju povijest i svoju kulturu. Kreacionistička nam teorija tvrdi da je sve od Adama. Znači povijest je ista. Edenski vrt i Adam i Eva su pojmovi koji su morali postojati kod indijanaca. Pa i sve ostale priče iz starog zavjeta.

Znači biblija u usmenoj predaji.

Jer ako je Darwin u pravu, a znanost tvrdi da jeste, onda je razumljivo da indijanci imaju svoju kulturu i razumljivo je da je tako kako jeste. A kreacionisti, gdje njihova teorija to može objasniti.
1ragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2004., 14:46   #19
Quote:
1ragan kaže:
Startibartfast,

Interesantno je da mi baš ti, kao jedan od fanatika, tumačiš kako biblija nije postojala u vrijeme Adama.








Pa nisam ti ja fanatik... Ajme....

Poslat cu ti na private par linkova...

Quote:
Jer ako je Darwin u pravu, a znanost tvrdi da jeste, onda je razumljivo da indijanci imaju svoju kulturu i razumljivo je da je tako kako jeste. A kreacionisti, gdje njihova teorija to može objasniti.
Ne moze.
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2004., 21:45   #20
Pokušavam pohvatati niti konfuzno iznesenih misli pa se osječam kao da gradim kulu od klikera. Naime, nikako mi ne uspjeva iz činjenice, da Kolumbo kod domorodaca nije zatekao kršćansku crkvu, složiti u glavi koncept po kojem bi to vodilo zaključku da biblijski obrazac stvaranja nije istinit.
Nije problem uvidjeti da način na koji dolaziš do zaključka nije dobar, nego je problem pohvatati konce misli kojima se vodiš da bi odgovor koji ti želim dati bio kvalitetan. Štoviše, ne razumiješ ni što ti oni koji ne vjerujuju u koncept stvaranja - pogotovo ne onaj kreacionistički, žele reči.

Hajde da vidimo što zapravo ti želiš reći.

Ti veliš: Kad bi neki ljudi, koji smatraju da je biblija istinita bili u pravu, onda je Kolumbo svojevremeno na američkom kontinentu trebao zateći kršćansku crkvu.
Budući da taj zaključak temeljiš na tvrdnjama koje nemaju veze jedna s drugom, a ponekada nisu ni točne onda ti neki ljudi, a među njima i ja, te savjetuju nešto posve razumno.
Naime, obrati pozornost na to što glavni predmet tvog obaranja (Biblija) sam o sebi kaže. Naime iz nje same izvuci niti koje upućuju na zaključak da (prema njoj) starosjedioci američkog kontinenta moraju imati Bibliju.
Kada to ne uspiješ pronaći, onda ćeš polako uviditi da ni sam ne znaš koju to biblijsku tvrdnju opovrgavaš.
Štoviše, u gornjem upisu sam ti pokušao nabaciti nekoliko misli koje govore suprotno, naime da bibilski izvještaj i ono što se iz njega može zaključiti prije ukazuju na to da starosjedoci američkog kontinenta nikako nisu mogli imati Bibliju, a pogotovo ne organizirati crkvu.
Kolumbo je zatekao religiozne ljude. I na cijelom bijelom svijetu srećemo religiozne ljude.
Neki ljudi ti žele reći da je vrlo moguče da korjien svih religija (pa i jezika) potiću sa jednog relativno malog zemljopisnog područja
Quote:
Odgovorko, ne govori gluposti.
Vidiš, ništa ti nisam želio dokazati nego sam te samo uputio da usporediš činenice iz svijeta koji nas okružuje sa biblijskim izvješćem. A to nije glupost.
Jedna od tih činjenica iz svijeta je prisustvo ogromnog šarenila religija koje i pored izrazitih protuslovnih učenja imaju niz sličnosti u samom korijenu glavnne religijske misli.
Nije li zanimjivo izvor te sličnosti potražiti u biblijskom izvješću po kojem su se ljudi sa jednog mjesta razišli po cijelom svijetu. (Dakako sa sobom nisu ponjeli Bibliju, nego iskrivljena religijska gledišta koa su se kroz tisutljećja dodtano komplicirala, no zadržavajući temljne značajke.
Još jednom razimsli o tome, jeli to glupost.
Vjera se ne dokazuje, niti se vjerom može nešto dokazati. Želim reći da postoji dosta stvari koje se mogu uspoređivati. No čak i onda kad ustanovimo sukladnost činjenica koje uspoređujemo to ne znači da imamo vjeru.
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.