Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2018., 22:50   #1
prikolica za plovilo

Trebam uzeti prikolicu za plovilo dužine 5m.
Sad me zanima vaša iskustva koju izabrati, odnosno od kojeg proizvođača.
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2018., 08:17   #2
Ako ti treba od mora do dvorišta ( udaljenost do 50 km) uzmi najjeftiniju pocinčanu ( makar su sve po cijeni slične +- 500 kn). Moja , takva, traje već 15 godina..bez nekog posebnog održavanja.
Za veće udaljenosti pametno je uzeti s naletnom kočnicom.
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2018., 08:32   #3
Quote:
Slanac kaže: Pogledaj post
Ako ti treba od mora do dvorišta ( udaljenost do 50 km) uzmi najjeftiniju pocinčanu ( makar su sve po cijeni slične +- 500 kn). Moja , takva, traje već 15 godina..bez nekog posebnog održavanja.
Za veće udaljenosti pametno je uzeti s naletnom kočnicom.
Baš takva mi treba.
Cijene su slične, sve u 500kn, osim jednog proizvođača koji je jeftiniji za cca 1500kn, ali je ta prikolica na oko slabija od drugih, ali opet težina broda je samo 280kg, pa bi i ta trebala biti sasvim dobra
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2018., 21:56   #4
Brod 280 + motor ? + oprema? bude se za čas nakupilo 400 i više kg.
Mada, kod tih prikolica je jako važno dobro učvrstiti barku za prikolicu, da prikolica i barka rade kao jedno. I da su ležajevi kotača kvalitetni. Ostalo je manje više stvar ukusa te održavanja.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2018., 10:35   #5
Kad sve zbrojim ukupna težina bi bila oko 350kg.
Ne bi radio velike relacije max 20km, ali zato bi često išao u more.
Htio bi proći što jeftinije, ali ne bi htio da mi nakon prvog ulaska u more zahrđa ili da nakon svakog doticaja sa vodom da trebam mjenjeti ležaje.
Ima li tko iskustva sa hrvatskim proizvođačima
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2018., 15:40   #6
Morat ces glavcine potapat u slatkoj vodi,a i lezaje zamjenit pokoji put.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2018., 21:05   #7
Moja prikolica ( davna samogradnja)imala je nabe s ležajima valjda od Zastave.
Trajalo je , bez održavanja, 4 godine kada su se jedva okretale..
Tada (2004) sam ugradio pocinčani sklop osovine s torzijom i ležajevima od Torbarine.
U tih 15 godina ide u more obavezno 2 puta godišnje , rijetko i 4 puta. Nakon mora samo isperem šlaufom koliko se dade.
Iako su felge i šarafi dobili dosta hrđe ( čekam da gume istrunu do kraja pa će se sve obojati) sklop osovine nema niti tragova hrđe, a ležajevi se još vrte bez otpora ili grebanja....
Tako sudim da je kvaliteta sasvim OK.
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2018., 09:03   #8
Quote:
bobi.bobif kaže: Pogledaj post
Kad sve zbrojim ukupna težina bi bila oko 350kg.
Ne bi radio velike relacije max 20km, ali zato bi često išao u more.
Htio bi proći što jeftinije, ali ne bi htio da mi nakon prvog ulaska u more zahrđa ili da nakon svakog doticaja sa vodom da trebam mjenjeti ležaje.
Ima li tko iskustva sa hrvatskim proizvođačima
Imam, Torbarina laka prikolica, model 750+ bez kočnica (sa pojačanom osovinom), kupljena mislim 2007., svake godine pređe oko 1.000 - 1.500 km i ide 2 puta u more za porinuće i vađenje barke van. Prije je to bilo potapanje do sredine prikolice, sa cjelokupnom osovinom i kotačima u vodi, sad zadnje 2 godine (druga barka, bez kobilice) ide samo zadnji valjak i malo gume. Uz pranje slatkom vodom barem jednom godišnje, do danas u originalnom stanju, bez diranja u ležajeve i slično. Sve se veselo vrti, na prikolici nema tragova hrđe (pocinčana) i jedino su felge hrđave, koliko vidim samo površinski (mijenjao sam za ovu sezonu gume pa sam vidio da su felge čist OK).
Ako ideš na novu, uzmi onu sa upuštenom sredinom, ne sa ravnom, puno je lakše za vadit barku van. Jest da je malo skuplje, ali uz dobre ležajeve, za ovo se stvarno isplati dat malo više novaca.
Inače, prije je bio model iz samogradnje, ali je na glavčini imao ugrađenu mazalicu. Napuniš iznutra sa masti i po potrebi dopuniš i stvar je isto igrala. Na kraju sam ju škartirao jer je okvir zahrđao, ali ležajevi su bili čist OK. I imao je ravnu sredinu, bio je stvarno tlaka za vadit barku van.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2018., 12:01   #9
mack1 - dobro kaže . Ako možeš uzmi upuštenu jer barka prije utone u more pa ne moraš prikolicom u duboko.
Moja je takođe ravna, ali imam gume 145 pa je ipak par cm niža...
S ovom ravnom po ulasku u more do pola kotača, potklocnam prikolicu ( auto je na ručnoj) , otkvačim prikolicu i dignem rudo da iskipam čamac.
Kada ga vadim - isti princip...nagnem prikolicu i "dižem" na vitlo do pola, a kada bude na vagi poravnam prikolicu i zakopčam je te onda na vitlo navučem do kraja. - puno je lakše kako to radimo žena i ja, a nismo nešto jaki .. pogotovo zato što, kada sam potapao cijelu prikolicu - dno nije ravno (sve je pogrešno napravljeno), a kosina je ljigava
I da , meni važno, na navoz dođem s 5 lit benzina i dva konopa. SVE nepotrebno izvadim dan dva prije izvlačena. Nakupi se tu oko 40 kg gluposti koje su mi nepotreban balast pri vađenju čamca.
Inače mi je u grubo čamac 280+motor 90 + aku 15= cca 400kg bez "dodataka".
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2019., 09:59   #10
Upuštena je sigurno puno bolja, ali mi puno diže cijenu.
Torbarina je sigurno dobra iako sam gledao jednu koju mi je prijatelj uzeo novu i mogu reći da završna obrada bi mogla biti i bolja.
Bertinovec i intermetalis bi isto trebale biti dobre, a raiden mi izgleda da kod ovih manjih jeftinijih prikolica, kao da štedi na materijalu, te zbog tog ima manju cijenu.
Sad sam gledao u bauhausa ima Neptun NB7-17 prikolica.
Kakva bi ta trebala biti, da li je tko koristio?
Kod nje je privlačno što je moguća kupnja na rate, što kod drugih nije slučaj, odnosno plaćanne na rate diže cijenu za 15%
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2019., 12:43   #11
Kod kupovine prikolice imao sam jasne zahtjeve do kojih sam došao višegodišnjim mučenjem sa starom prikolicom. Ojačana osovina, vodotjesni lageri i upuštena sredina za lakše dizanje natrag. Torbarina je bio najfleksibilniji po tim zahtjevima, a što se tiče cijene, bila je niža od one koja je u tom trenutku bila na web-u jer sam došao sa gotovinom. I nudio mi je plaćanje na rate, ne sjećam se više koji je bio model plaćanja, ali nije uključivao podizanje cijene iznad one na web stranici. Nakon par godina pojavio se neki problem sa dupliciranjem brojeva šasije s drugom prikolicom iz njegove proizvodnje, ali je riješeno.
Što se tiče te Bauhausove, izgleda mi slabašno, posebno bočni uzdužni nosači. Dalje, što će ti to produženje rude? Beskorisno kompliciranje konstrukcije, osim ako nemaš više čamaca različitih dužina ili vršiš prijevoz iz usluge. Više bi koristilo da je kiperica, da možeš lakše navuč barku natrag, nešto tipa ovo https://www.njuskalo.hr/prikolice-pl...oglas-19515024. Da li ima 4 ili dvije bočne potpore? Naime, slika i opis se ne podudaraju u tome dijelu.
Kako misliš često spuštati i dizat barku, usredotoči se na taj dio, da ti bude što lakši. Ako imaš gliser sa plitkim dnom i sredinu prikolice upuštenu, teško da ćeš ikad biti prisiljen potopiti prikolicu do osovine. Potopiš zadnji valjak desetak cm i preko njega navučeš barku do kraja. Ako si limitiran sredstvima, ja bi prije investirao npr. u to nego u vodonepropusnu osovinu. A i jedan električni vinč bi dušu dao ako izvlačenje barke namjeravaš raditi sam.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 12:45   #12
Što misliš o prikolici od timar prometa. Cijena je slična kao kod torbarine, a prikolica je nešto duža i ima kipu.
https://www.njuskalo.hr/motorni-brod...oglas-23029260
Koliko je kipa dobra ili nije dobra?
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 14:28   #13
Quote:
bobi.bobif kaže: Pogledaj post
Što misliš o prikolici od timar prometa. Cijena je slična kao kod torbarine, a prikolica je nešto duža i ima kipu.
https://www.njuskalo.hr/motorni-brod...oglas-23029260
Koliko je kipa dobra ili nije dobra?
Interesantno. Ako je spoj rude s ostatkom dobro izveden, bolje od fiksne.
Kipu inače nikada nisam probao, ali bi trebala biti od koristi da ne ideš preduboko u more. Uostalom, i Slanac radi kao s kiperom, samo on sam glumi hidrauliku dok žena vitla .
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 16:28   #14
Uglavnom koliko sam vidio po stranih forumima i pogledao nekoliko videa.
Kipa je dobra u plitkim vodama i tamo gdje je loš pristup i više ima smisla kod iskrcaja nego kod ukrcaja.
Koliko vidim staviti brod na trailer, a da se ne smočiš je nomoguća misija, osim ukoliko se ne uđe trailerom malo dublje, a tad kipa ne treba
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 17:44   #15
Sad sam malo gledao težine prikolica i timar koji ima najdužu prikolicu ima i najmanju težinu od 140kg, a intermetalis 190 te torbarina 230 iako za torbarinu to sigurno nije točan podatak, jer sve prikolice od 4-6m teže isto, tako da to nije. aš vjerojatno.
Koliko znači veća težina je veliko pitanje.
Je li ovih 140kg optimalno, a sve više bacanje materijala ili je premalo jel štede na materijalu, neznam ni sam.
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2019., 22:08   #16
Da se osvrnem na kipu: ovo je interesantno, ali kada otkopčaš kipu , radi motora čamac ide dole bez kontrole - OK.
Ali kada ga vadiš kipa je beskorisna jer TKO će dići zadnji kraj s motorom.
Ja "glumim " kipu er otkopčam rudo, pa kada čamac navućem preko pola s rudom poravnam prikolicu i zakopčam je.
To samo zato jer je kosina u more prekratka, a onda ima stepenica od 25 cm.
nedaleko je i dizalica pa si sve mislim da je štenga namjerno ostavljena ha, ha.

Ja se uvijek smočim do ramena, jer dok šefica vitla ja sam u moru i usmjeravam čamac na vodilice. ( pogotovo ako je malo vjetra..)

Težina prikolice: Za iste pare uzeo bih težu.
Šparaju na materijalu i uzimaju sve tanje profile.
Važna je i kvaliteta cinčanja te nepropusnih ležajeva.
A onaj tko špara na težini željeza nije daleko da počne šparati i na cijeni cinčanja.
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2019., 10:19   #17
Još samo jedno pitanje.
Koliko je bitna širina prikolice, jer trenutni brod mi je širok 1.80, a prikolice koje gledam su široke 1.55, a 2 puta godišnje ću voziti gumenbak širine 2.30.
Ima li veze što je trailer uži ili nesmeta
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2019., 17:32   #18
bobi - u ovom slučaju teže je bolje, kao što Slanac kaže, ako špara na materijalu, kako tek izgleda ono što ne možeš vidjeti. Npr. valjci na kojima stoji barka, odnosno njihovi ležajevi. Na uradisam prikolici bili su mi uredno zahrđali, na kupovnoj se i danas nakon 11 godina veselo vrte, a što znatno olakšava spust, a posebno podizanje/povlačenje barke natrag. Eventualno jednom godišnje špricnem wd40. Hrđe nema, struja radi, da nije bilo tog dupliciranja broja šasije i zapinjanje trake za plastičnu zaštitu vitla (prihvat na novoj barci je malo previsoko), ne bi imao primjedbi.
O hrđi sam sve rekao, nema je. Niti na prikolici niti na bočnim poduporama.
Što se tiče navlačenja barke natrag, i ja sam plivao sa starom prikolicom, a ponekad i sa starom barkom i novom prikolicom (imala je duboku kobilicu pa je kod oseke stvar bila dosta komplicirana), što mi baš i nije bilo ugodno ako sam vadio barku u npr. studenom. Sad je jednostavnije, barka nema kobilice, potopim zadnji valjak za cca 10 cm i dovedem pramac na njega i lagano navučem barku do kraja. Treba samo za početak malo napeti i dati vremena da se barka sama izravna, dalje je sve čista fizikalija. U more ide samo tako, isto treba potopiti zadnji valjak 10-tak cm, otpustiti barku od vitla i gurnuti i odeee. Naravno, ako se prije barka u žurbi ne veže nekim konopom, bome se i pliva za njom
Širina, pa dosta je 1,5 m ako je to i maksimalni razmak bočnih potpora. Ionako na gomoneu podupireš plastični dio, a ne komore, koje su nekih 40-50 cm, odnosno plastični dio ti je bitno uži od tih 2,3 m.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:13.