Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2022., 13:42   #1
Kablovi i punjači

Ne znam jel i drugi proizvođači sada daju isključivo Type C to Type C kablove (i pripadajuće punjače ako daju), ali malo živciraju stalno te promjene. Kupio sam Samsung powerbank 25W da mogu puniti Ultru, i taj powerbank ima samo 2 type c utora, znači za punjenje mobitela s pwb-a mi treba isto type C to Type C kabel i ne pašu stari USB-A to Type C, tako da Samsung očito baš tako gura (iako i dalje postoji Samsung 15W strujni adapter koji ima USB A izlaz), što mi je okej ako je to standard i svi drugi isto guraju.
Ako nije tako onda je malo glupo i cijela priča sa ekologijom nema smisla jer moram kupovati adaptere i kablove koji možda neće biti kompatibilni sa drugim mobitelima.
rap_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2022., 15:19   #2
Mislim da velika većina proizvođača i dalje daje USB tip A na C, pa čak i ovi s troznamenkastim brojevima pri punjenju.
Samsung ima "pokriće" jer je vodeći brend, barem na Zapadu. Njima se, isto kao i Jabuci žuri furati svoj ekosustav ili neka pravila.
Moby is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2022., 19:18   #3
Samsung Galaxy S21 / S21+ / S21 Ultra

Quote:
rap_boy kaže: Pogledaj post
Kupio sam Samsung powerbank 25W da mogu puniti Ultru, i taj powerbank ima samo 2 type c utora, znači za punjenje mobitela s pwb-a mi treba isto type C to Type C kabel i ne pašu stari USB-A to Type C
Ti si uz telefon dobio C na C kabel tako da ne vidim gdje je problem. Sve više proizvođača prelazi na C a na kraju krajeva A/C podržava punjenje do max. 66W a C/C do 100W.
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2022., 23:30   #4
Problem je što sam dobio type c na type c kabal, ali nisam dobio strujni adapter u paketu sa type c izlazom. Tako da fora sa "izbacili smo punjač jer možete koristiti stari" ne drži nikakvu vodu, jer stari punjači imaju USB-A izlaz.

Dakle, velika većina S21 korisnika je morala kupiti 25W strujni adpater sa type C izlazom, ili koristiti neki stari punjač sa starim usb kablom, a ovaj u kutiji type C to type C nije u tom slučaju od koristi.

Kao što rekoh, ne bi bio problem da je to standard na koji svi prelaze, a ne ovako neki da neki ne.
Bio sam prije mjesec dana na Malti, u smještaju su mi rekli dati adaptere za EU utičnice (oni koriste UK utičnice). Kad sam došao u smještaj, kažu da ipak nemaju slobodne adaptere.
I sad da sam ponio samo type c to type c usb kabel i strujni adapter, ne bih imao gdje puniti jer nigdje ne mogu uštekati type C, ni televizor nema taj utor, ali zato televizor ima USB-A utore i pored utičnica u smještaju postoje po 2x USB-A utora.

Neki novi auti imaju type C utore, neki USB-A.
Fore s ekologijom a imam nikad više kablova i nikad više problema.

Btw ta fora da USB-A podržava max punjenje do 66W a type C do 100W ne drži nikakvu vodu za Samsung, s obzirom da oni i dalje još drže sramotnih 25W.
rap_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2022., 23:48   #5
C na C je novi standard kabla. I iphone bu ga imal. Prema tone, sve ostalo je zastarjelo..
Usb c to c je i brzi kabel za transfer podataka.
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2022., 00:43   #6
Quote:
rap_boy kaže: Pogledaj post
Fore s ekologijom a imam nikad više kablova i nikad više problema.
To da to nema nikakve veze sa ekologijom je poznato od samog početka priče.
Što se tiče tvojih problema ja imam dojam da ih ti sam sebi praviš. Uzeo si powerbank sa C, dobio si kabel sa C, telefon ima C...onda kupi punjač sa C ili kombinacijom A/C i onda neće biti problema
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2022., 08:00   #7
Recikliraj stare kablove i punjace..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2022., 14:04   #8
Quote:
rap_boy kaže: Pogledaj post
Problem je što sam dobio type c na type c kabal, ali nisam dobio strujni adapter u paketu sa type c izlazom. Tako da fora sa "izbacili smo punjač jer možete koristiti stari" ne drži nikakvu vodu, jer stari punjači imaju USB-A izlaz.

Dakle, velika većina S21 korisnika je morala kupiti 25W strujni adpater sa type C izlazom, ili koristiti neki stari punjač sa starim usb kablom, a ovaj u kutiji type C to type C nije u tom slučaju od koristi.

Kao što rekoh, ne bi bio problem da je to standard na koji svi prelaze, a ne ovako neki da neki ne.
Bio sam prije mjesec dana na Malti, u smještaju su mi rekli dati adaptere za EU utičnice (oni koriste UK utičnice). Kad sam došao u smještaj, kažu da ipak nemaju slobodne adaptere.
I sad da sam ponio samo type c to type c usb kabel i strujni adapter, ne bih imao gdje puniti jer nigdje ne mogu uštekati type C, ni televizor nema taj utor, ali zato televizor ima USB-A utore i pored utičnica u smještaju postoje po 2x USB-A utora.

Neki novi auti imaju type C utore, neki USB-A.
Fore s ekologijom a imam nikad više kablova i nikad više problema.

Btw ta fora da USB-A podržava max punjenje do 66W a type C do 100W ne drži nikakvu vodu za Samsung, s obzirom da oni i dalje još drže sramotnih 25W.


Imaš problema sa razumjevanjem i prihvaćanje stvarnosti.

Kolege su lijepo objasnili da priključak kabela podnosi watažu, a ti spominješ sramotnih 25w? Koji dio nije jasan? Kabel koji podnosi veće opterećenje ili kabel koji NE puni više od 25w?

Nisi uopće razmišljao kakvi su Samsungovi kabeli? Tanki su, manjeg presjeka i prenose toplinu. Svi znamo da baterija ne podnosi topline.
Jesi li razmišljao što će dogoditi ako puniš sa još jačim punjačima? Rastopi se pa i zapali.

Ekipi koji smeta cijena 25w punjača i postoji model sa 15w sa USB-C. https://www.sancta-domenica.hr/punja...510nwegeu.html

Samsung nije mjenjao 15w punjače sa USB-A priključkom od S6 do zadnjih S10 serije zbog QC 2.0. A niti ni vodio brigu sa kvalitetnim kabelom pa znaju često krepati nego punjač. Ni USB-C koju dobiješ u paketu NEMAJU kvalitetu - istog presjeka i nije full oklopljen priključak. Kažu orginal, OEM, a raspadnu nakon 3 mj. Da bi imali što dodatno zaraditi.

Ekologija znači da manje proizvode raznolike svačijih standarda punjače i ujedinjenje jednog punjača u sve električne potrošače.
Proizvođač u paketu namjerno maknuo punjač radi troška, ekologije i lakšeg raspoređenja uređaja po regiji. Na primjer, ako prodaja UK ne ostvari rezultate, lakše preseli/rasporedi broj neprodanih primjeraka u DE, Švedsku itd.. bez punjača. Right? Smanjuju izradu ambalaža za sve raznolike oblika punjača različitih priključaka i prepakiravanje. Right?

A ti ložiš bitchanju na USB-A.

Bio si u Malti, zašto nisi kupio tamo punjač? Što ako kupuješ tamo mobitel sa zapakiranim punjačem i dolaziš u EU pa kmečiš što nemre spojiti na utikač??? Razmisli malo jednostavnije.


Često putujem pa imam iskustva. Recimo, meni paše što su laptopi postali ultralow tanki, možeš puniti sa 45- 65w punjačem od laptopa ili iz laptopa sa USB-C kad je S21 već limitiran 25w. Manje teglim punjače sa sobom na put , pa i čak manje zauzimam strujni utikač. Torbe postaju lakše.

Bio u Portugalu, Engleskoj po hotelu i imaju zidne USB-A priključke koju su znali puniti preko 1A.

Televizori sa USB-A su spori jer što god spojiš pa nekada javlja slab napon , ponekad puni manje od 500mA. Ovisi koja marka.
papagioro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2022., 11:07   #9
Koji se to Samsungov kabel raspadne za 3 mjeseca?? Pricas gluposti.

Osim toga, nisu svi Samsungovi kabeli tanki. Onaj za 45W punjac je dosta deblji.

Poslano sa mog SM-G998B koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2022., 11:24   #10
Moj punjač od Galaxy S7 Edge se još nije raspao, međutim nikad ga nisam stavljao na neki super brzi adapter. Ne znam, imam Sony brzi punjač od 30W i kabel mu je deblji. Istina, ako želiš brzi punjač, moraš imati i deblji kabel da može podnijeti tu jaču struju.
Što se tiče ekologije, to je prodavanje magle. Ne daju ti adapter punjača, a onda ti u pakiranju mobitel zamotaju sa plastikom. Tako sam dobio Galaxy Z Flip 4. Kakva je to ekologija? Nema tu nikakve ekologije. Drugo je da samo dodatne probleme stvaraju korisnicima. Ustvari, ionako ćeš kupovati dodatne punjače, a to je ono gdje nisu riješili problem. Problem je koji punjač kupiti jer su to sve kineski krš punjači koji su opasni za okolinu i ljude, znaju se zapaliti, ili znaju zapaliti mobitel. To je lutrija. Na kraju, bit je da ekologije nema. Punjača će uvijek biti puno, a plastike u pakiranju će biti do daljnjega. Jedini Apple i Sony poštuju ekologiju do nekle. Sony je tu najdalje otišao, jer ti ni USB kabel ne daje u pakiranju, a sve ostalo mu je na bazi papira i stvarno nema plastike u pakiranju.
C/C podržavaju i punjenje preko 100W.
tomo100brt is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2022., 17:23   #11
Može preporuka (link) nekih bestbuy UsbC brzih punjača i kvalitetnih kablova a još bolje ako bi se uhvatilo po nekim povoljnijim BlackFriday cijenama (Aliex, Amazon, webshopovi u RH).

Trebao bi da je lako prenosiv, s više usbC i microusb ulaza (trenutno se koristi Samsung Galaxy A51 - 25W charging) ali bi spajali neki Garmin gadgeti, baterijske lampe i sl.
__________________
podržimo UDRUGU FRANAK!
nansale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2022., 19:16   #12
Quote:
nansale kaže: Pogledaj post
Može preporuka (link) nekih bestbuy UsbC brzih punjača i kvalitetnih kablova a još bolje ako bi se uhvatilo po nekim povoljnijim BlackFriday cijenama (Aliex, Amazon, webshopovi u RH).

Trebao bi da je lako prenosiv, s više usbC i microusb ulaza (trenutno se koristi Samsung Galaxy A51 - 25W charging) ali bi spajali neki Garmin gadgeti, baterijske lampe i sl.
BF prošao ali tražim i dalje..
__________________
podržimo UDRUGU FRANAK!
nansale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2022., 21:16   #13
Pogledaj Samsung punjace u T-centru. Na snizenju su 50%

Poslano sa mog SM-G998B koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2022., 22:41   #14
I meni je sa Samijem A13, isporučen samo kabel , pa mi od A10, ne odgovara.Moram li kupiti novi punjač ili može neki adapter za stari punjač i novi kabel i dali treba paziti na sngu struje za punjenje?normalno da bi htio izbjeći kupnju punjača jer ih imam više komada.
NAPOMENA,sa novim kabelom punim preko laptopa, dost brzo.
B-118 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 10:06   #15
Možeš koristiti adaptere za stari punjač i novi kabel ili za stari punjač i stari kabel.
S tim da se može dogoditi da će ti onda nešto sporije puniti, ali ne bi trebala biti tolika razlika.
Doduše, za sličnu cijenu možeš kupiti i kabel koji će ti raditi na starom punjaču pa vidi što ti je draže.

Ne trebaš paziti na struju.
Veća struja znači brže punjenje u globalu.
No, ako imaš npr. stari mobitel i ukopčaš ga na najbrži punjač na svijetu - mobitel će se normalno puniti maksimalnom brzinom koju mobitel podržava, bez obzira što punjač može brže.
Ako imaš mobitel koji podržava najbrže punjenje na svijetu i spojiš ga na najsporiji punjač na svijetu - mobitel će se puniti tom najsporijom brzinom koju punjač omogućava.
Tako da ti nemaš brige - svi će punjači raditi i neće se ništa loše dogoditi ako spojiš na brži ili sporiji.
U teoriji brže punjenje više "stresira" bateriju pa joj brže padne kapacitet, ali u praksi je to primjetno kroz par godina pa po meni to nije razlog za brigu.

Ukratko, ako želiš da mobitel bude što prije napunjen, A13 podržava punjenje 15W (gledaš punjače i kablove koji podržavaju 3A).
Samsungov punjač koji 100% puni s tom brzinom je oko 100 kuna (primjer1, primjer2), ali možeš naći i druge možda jeftinije.
Ako puniš preko noći - puni s kojim god hoćeš, napunit će se kroz par sati u svakom slučaju.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 11:24   #16
Zahvaljujem na jasnom i potpunom objašnjenju
B-118 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2022., 13:05   #17
Quote:
assassin kaže: Pogledaj post
Možeš koristiti adaptere za stari punjač i novi kabel ili za stari punjač i stari kabel.
S tim da se može dogoditi da će ti onda nešto sporije puniti, ali ne bi trebala biti tolika razlika.
Doduše, za sličnu cijenu možeš kupiti i kabel koji će ti raditi na starom punjaču pa vidi što ti je draže.

Ne trebaš paziti na struju.
Veća struja znači brže punjenje u globalu.
No, ako imaš npr. stari mobitel i ukopčaš ga na najbrži punjač na svijetu - mobitel će se normalno puniti maksimalnom brzinom koju mobitel podržava, bez obzira što punjač može brže.
Ako imaš mobitel koji podržava najbrže punjenje na svijetu i spojiš ga na najsporiji punjač na svijetu - mobitel će se puniti tom najsporijom brzinom koju punjač omogućava.
Tako da ti nemaš brige - svi će punjači raditi i neće se ništa loše dogoditi ako spojiš na brži ili sporiji.
U teoriji brže punjenje više "stresira" bateriju pa joj brže padne kapacitet, ali u praksi je to primjetno kroz par godina pa po meni to nije razlog za brigu.

Ukratko, ako želiš da mobitel bude što prije napunjen, A13 podržava punjenje 15W (gledaš punjače i kablove koji podržavaju 3A).
Samsungov punjač koji 100% puni s tom brzinom je oko 100 kuna (primjer1, primjer2), ali možeš naći i druge možda jeftinije.
Ako puniš preko noći - puni s kojim god hoćeš, napunit će se kroz par sati u svakom slučaju.
Svaka čast, odličan post s smjernicama kuda da se gleda..

Jel može još neka preporuka za punjač koji bi istovremeno mogao puniti recimo dva usbC uređaja (mobiteli) i microUSB uređaj (tablet)?
__________________
podržimo UDRUGU FRANAK!
nansale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2022., 13:35   #18
Jest skup ali odličan... Anker 735 Charger (Nano II 65W)
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2023., 19:01   #19
Obavijest "provjerite jesu li kabel i punjač ispravno povezani"
Ta mi se obavijest javlja svako toliko, isprobam različite punjače i različite kablove i dalje se to javlja. Mobitel se nastavlja puniti, ali ne brzim punjenjem, čak ni onim običnim, već jako, jako sporo. Tada mu za 50% baterije treba barem 8 sati da se napuni. U čemu je problem?
Mojmira is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2023., 19:19   #20
Jesu li novi ti kablovi i punjači ili neki prastari?
Meni se prestalo javljati kada sam kupio pošteni kabal i pošteni punjač.

Poslano sa mog XQ-CC54 koristeći Tapatalk
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:13.