Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2009., 00:09   #81
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali ja živim u Hrvatskoj. Situacija u Lihtenštajnu mi zaista nije toliko relevantna
Oprost, ali ja ne zivim u Hrvatskoj i tema se nije izricito odnosila na Hrvatsku, bar ju ja nisam tako dozivjela. Osim toga, steta je sto te ne interesira kako se zivi ili samo skoluje vani. Mozda bi ti prosirilo vidike.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:10   #82
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Aha. Ako ti dijete nema nikakvog predznanja i ako ne želiš strepiti da će imati jedinice i da ćeš ti kao roditelj zbog toga imati gnjavaže.

Privatne škole ne daju dobro znanje. Upisuju ih oni koji imaju novaca, a nemaju znanja.

Ovo su iskustva mojih prijatelja, poznanika i kolega.
Kažu ljudi da ona Šešeljeva gimnazija nije takva. A za druge sam i ja čuo isto što i ti.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:10   #83
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Aha. Ako ti dijete nema nikakvog predznanja i ako ne želiš strepiti da će imati jedinice i da ćeš ti kao roditelj zbog toga imati gnjavaže.

Privatne škole ne daju dobro znanje. Upisuju ih oni koji imaju novaca, a nemaju znanja.

Ovo su iskustva mojih prijatelja, poznanika i kolega.
Evo, pridružujem ti se i ja s višegodišnjim iskustvom u radu s učenicima privatnih škola, blagoslovljeni bili, tipkala bih ovo s Komodorca da nije njih bilo.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:12   #84
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Kažu ljudi da ona Šešeljeva gimnazija nije takva. A za druge sam i ja čuo isto što i ti.
Šešeljeva je puno bolja od ostalih privatnih gimnazija, ali i dalje na razini sasma prosječne javne. Žalibože šoldi
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:12   #85
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Oprost, ali ja ne zivim u Hrvatskoj i tema se nije izricito odnosila na Hrvatsku, bar ju ja nisam tako dozivjela. Osim toga, steta je sto te ne interesira kako se zivi ili samo skoluje vani. Mozda bi ti prosirilo vidike.
Kako za sad nemam namjeru seliti (bar dok Hebrang ne dobije izbore) onda mi može samo proširiti frustraciju

Ako je to što imaju uopće dobro, naravno.

Tako smo iz naprednog inozemstva preuzeli i bolonju pa upropastili naše visoko obrazovanje.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:14   #86
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Kako za sad nemam namjeru seliti (bar dok Hebrang ne dobije izbore) onda mi može samo proširiti frustraciju
Ili Bandić.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:14   #87
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Kako za sad nemam namjeru seliti (bar dok Hebrang ne dobije izbore) onda mi može samo proširiti frustraciju

Ako je to što imaju uopće dobro, naravno.

Tako smo iz naprednog inozemstva preuzeli i bolonju pa upropastili naše visoko obrazovanje.
Da, upropastili. MI. Ne bolonja. Hajde, nemoj skretati tamo i smanji kavu u ove kasne sate. Jasno je što je tema.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:15   #88
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Kažu ljudi da ona Šešeljeva gimnazija nije takva. A za druge sam i ja čuo isto što i ti.
E baš sam na nju mislila. Jedna besramno bogata, inače draga žena, uvjeravala me kako je ta škola izvrsna i kako će njena mala bez problema upisati fakultet.
Možeš misliti kako je upisala. Sad studira isto na nekakvom skupom privatnom fakultetu, čemu već.

Kakve su tek druge, ako je ta najbolja?
A evo ti Herp, iskustva kolega su stravična. Nitko tamo dugo ne izdrži. Kaže mi frendica da joj je mali u godini dana promijenio tri razrednika.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:15   #89
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Aha. Ako ti dijete nema nikakvog predznanja i ako ne želiš strepiti da će imati jedinice i da ćeš ti kao roditelj zbog toga imati gnjavaže.

Privatne škole ne daju dobro znanje. Upisuju ih oni koji imaju novaca, a nemaju znanja.

Ovo su iskustva mojih prijatelja, poznanika i kolega.
Eto. I tu djeca nauče da novcem mogu kompenzirati manjak znanja, truda ili sposobnosti.

I to je njihova realnost, jer oni imaju novca.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:15   #90
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Aha. Ako ti dijete nema nikakvog predznanja i ako ne želiš strepiti da će imati jedinice i da ćeš ti kao roditelj zbog toga imati gnjavaže.

Privatne škole ne daju dobro znanje. Upisuju ih oni koji imaju novaca, a nemaju znanja.

Ovo su iskustva mojih prijatelja, poznanika i kolega.
Daju dovoljno, a za ostalo se budem sama potrudila. Ovdje smo govorili o zadovoljavanje tog socioloskog aspekta. I ste strane mislim to sto sam napisala.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:17   #91
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Da, upropastili. MI. Ne bolonja.
Time htjedoh reći da to što nešto funkcionira negdje, ne znači automatski da će funkcionirati i negdje drugdje.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:19   #92
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Daju dovoljno, a za ostalo se budem sama potrudila. Ovdje smo govorili o zadovoljavanje tog socioloskog aspekta. I ste strane mislim to sto sam napisala.
Kojeg?
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:19   #93
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Time htjedoh reći da to što nešto funkcionira negdje, ne znači automatski da će funkcionirati i negdje drugdje.
Još. To opet ne znači da treba odbijati sve novo jer će biti loše.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:20   #94
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Kako za sad nemam namjeru seliti (bar dok Hebrang ne dobije izbore) onda mi može samo proširiti frustraciju

Ako je to što imaju uopće dobro, naravno.

Tako smo iz naprednog inozemstva preuzeli i bolonju pa upropastili naše visoko obrazovanje.
Bolonja je super, ali je nisu sproveli kako treba. I iz istih razloga se bojim da waldorfska skola ne moze dosljedno konceptu provoditi program.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:21   #95
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Kojeg?
Hrvatskog drustva
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:23   #96
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
O montessorovcima pak ne znam ništa pa ne komentiram.

Klasične škole dobro pripremaju djecu za socijalne odnose, jer kroz njih djeca mogu na brojnim praktičnim primjerima vidjeti kako socijalni odnosi funkcioniraju u stvarnom svijetu - nasilje, veze, korupcija i sl.
Je li to zastupanje psihologije koja nema apsolutno nikakav kriticki odnos prema drustvu u kojem zivi? Jer u krajnjoj liniji time djeci porucujemo da je svijet koji funkcionira kroz nasilje, veze i korupciju u redu.

Ja mislim da klasicne skole djecu uopce ne pripremaju za socijalne odnose nego su djeca prepustena sama sebi po tom pitanju, pa kako koji - ako prezivi, dobro, ako ne ne. Sigurna sam da mnogi iz takvih (gore opisanih) skola u kojima vlada zakon dzungle izlaze s emocionalnim oziljcima, sklonosti devijantnom ponasanju i drugim problemima. Ne vidim zasto bi skole koje paznju posvecuju međuljudskim problemima bile problematicne, a ne pozitivne

Quote:
Također, nauče da postoje obaveze koje nisu nužno ugodne, ali se moraju izvršavati pod prijetnjom određenih sankcija. A ako to ne nauče, teško će se uklopiti u standardni radni odnos.

E sad... ako ti u startu zacrtaš da će tvoje dijete kad odraste biti učitelj joge, slikar ili trbušna plesačica, onda ti to nije ni važno. Ako pak očekuješ da će ti dijete kad odraste biti službenik u nekom d.o.o.-u... onda bi bilo potrebno da nauči te stvari.
Ovo sve tebi stoji samo zato jer ti imas pretpostavku da alternativne skole djeci sigurno ne daju prilagođenost u stvarnom svijetu. Ja ne znam daju li je, ali sam otvorena za mogucnosti.

Naposljetku, nije poanta Montessori skole u tome da djeca ne dobivaju obrazovanje kakvo dobivaju u klasicnim skolama nego u tome da je nacin ucenja drukciji.
Ja to osobno nisam vidjela, ali ono sto sam vidjela u onom filmu i procitala po netu mi ima smisla. A pise i ovdje:
Quote:
Djeca su već s četiri godine znala brojeve i slova, zahvaljujući obrnutom načinu na koji se uči: polazi se od konkretnog a tek onda prelazi na apstraktno pamćenje, što je puno prirodnije.”
Sto se tice ostalih skola, skola navedena u onom clanku u Jutarnjem mi se itekako dopada. Ne vidim zasto bi najbolja odgojna metoda bila ona autoritarna, sibom i disciplinom. Vjerujem da ne samo da to nije najbolja metoda, nego to djecu uci podloznosti konformizmu, strahu od autoriteta (ne nuzno samo od onih "dobrih") i pasivnosti.
Princip prema kojem dijete samo uci preuzimati odgovornost za svoja djela i odluke, a uz to i razvijati međuljudske odnose mi se cini daleko boljim.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:24   #97
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Još. To opet ne znači da treba odbijati sve novo jer će biti loše.
O, ne treba odbijati novo.

Waldorfske škole već imamo u HR. Sad samo treba promatrati djecu koja izlaze iz njih. Ali u HR. Ne u Švedskoj. Jer njihova iskustva nisu kompatibilna s našom okolinom.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:24   #98
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Bolonja je super, ali je nisu sproveli kako treba. I iz istih razloga se bojim da waldorfska skola ne moze dosljedno konceptu provoditi program.
Mene zapravo više brinu profesori u takvim školama. Gdje se oni školuju?
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:24   #99
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Hmm... u neku ruku. Ako si je možeš priuštiti, onda odnosi u njoj vjerojatno i predstavljaju tvoju životnu realnost, kao i realnost tvojeg djeteta.
Ne.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:25   #100
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Mene zapravo više brinu profesori u takvim školama. Gdje se oni školuju?
I mene.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.