Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2013., 15:33   #61
A inače, ideja je načelno dobra, jer stvarno postoje mnoge nelogičnosti. Iako će ih biti i dalje, samo na drugim mjestima.

Najgori su recimo sami pacijenti, koji obilaze doktore i pokupe terapiju a onda je NE UZIMAJU, ili ne uzimaju do kraja ili ne uzimaju kako treba. Baš sam neki dan čula tipa kako se hvali apotekarki da mu taj lijek stoji u ladici, a on svejedno svaki mjesec uredno pokupi kutiju-dvje?!

Ili pacijenti kojima zatitra ušna resica, pa zahtijevaju CT cijelog tijela i sve pretrage u svemiru.
Ili hipohondri i anksiotičari koji GODINAMA obilaze doktore i naprave na teret zdravstva pretrage za 10 ljudi, a sve što im treba je da ih netko, napokon, pošalje psihijatru. Ali ne, baš ti isti LOM-ovi pišu uputnice za srce, krv, štitnjaču, mozak, ovo, ono... a osoba je anksiozna. I ti isti LOM-ovi bi onda trebali biti psihijatri, a svaki takav pacijent želi jedino i samo dokazati da ima fizičku bolest. Koliko nas to košta?

Što se astme tiče, baš mi je "drago" čuti da je to jedna takva, obična bezvezna bolest pa mi ne treba specijalist.
Par puta sam bila na rubu smrti, "udiše međurebreni prostor", zasićenost kisikom bijedna... ali da bi imala svog pulmologa, božesačvaj?!
Općenito mi se čini da je stanje s pulmolozima bijedno, ne od ove reforme, nego otprije. Konkretno:

Ja imam svoju pulmologicu. Uglavnom me vidi jednom u 2-3 godine, reda radi. Astma mi je pod kontrolom i recepte mi štanca LOM. Međutim, ako mi se stanje počne pogoršavati - JA NE MOGU DO NJE!!!!
Mogu se naručiti za mjesec dana. Wtf? Veli meni sestra, ako je hitno zovite hitnu, ako vam je malo lošije odite općoj praksi. Čemu onda služi specijalist pulmolog koji me vodi? Ako ne mogu doći baš tad kad nastupi pogoršanje?
Samo za rutinske kontrole kad mi je dobro? Za to mi i ne treba!

A jedino kad ja stvarno želim na pregled pulmologu je kad osjetim da mi se astma pogoršava, ali PRIJE nego bude vrijeme za zvanje hitne pomoći!!!!!

Isto, kad sam bila studentica i imala karton kod ginekologa u studentskoj poliklinici, oni su imali običaj naručiti za pregled za mjesec dana.
Samo visoka temperatura i krvarenje su davali prolaz za pregled isti dan.

To nije normalno, jer čak i ako imaš manju upalu, nešto te boli, peče... kakvog smisla ima čekati mjesec dana na pregled, da se sve to još jače upali, proširi i zakomplicira, i da trpiš sve to mjesec dana???
Pogotovo ginekološki probemi nisu za čekanje, osim redovnih kontrola.
To je kao da dođeš LOM-u s upalom grla ili mjehura i naruči te za mjesec dana, jer "nije hitni slučaj".

Tako sam otkrila privatnog ginekologa kod kojeg mogu doći isti ili sljedeći dan, a tad me i prvi put netko u životu pitao "jeste li radili briseve". Kakve crne briseve? Božesačuvaj da bi ti državi ginić rekao da bi kao sseksualno aktivna osoba jednom u životu možda mogla i briseve napraviti.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 16:26   #62
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Ja bih samo rekla - ne postoji "psihoterapija u punom smislu te riječi" - i neka druga "polupsihoterapija". Ili je provodi, ili je ne provodi.
Ako pogledate postupke u ambulanti liječnika opće medicine, onda ćete, poštovana femmelatin, vidjeti da postoje stavke "psihoterapijski savjet" i "psihoterapijski zahvat - površinski".

S obzirom da više ne radim u općoj, ne mogu sada reći točno, no radi se o postupcima za koje nije potrebna dodatna edukacija, odnosno provoditi je može i običan dr. med., bez specijalizacije obiteljske medicine.

Tako da, nekakva polupsihoterapija se ipak i provodi, a i naplaćuje (HZZO im plaća u obliku sredstava u sklopu DTP postupaka).

Ne morate me prozivati za neznanje pojma psihoterapija, ovo nije službena niti stručna diskusija niti je moj odgovor takav pa nema potrebe da se precizno izražavam.

Zahvaljujem.

Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
EL Gato pitanje da ne quotam novi post- Vaše mišljenje o genericima tj. o ovom novom modelu vezano uz propisivanje lijekova,s osvrtom na ovo što je rekao renegadeZga da ljudi ni neznaju koji je orginator,zapravo što sam ja već također isto napomenuo.
Slažem se sa svime što ste rekli.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:10   #63
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ako pogledate postupke u ambulanti liječnika opće medicine, onda ćete, poštovana femmelatin, vidjeti da postoje stavke "psihoterapijski savjet" i "psihoterapijski zahvat - površinski".

S obzirom da više ne radim u općoj, ne mogu sada reći točno, no radi se o postupcima za koje nije potrebna dodatna edukacija, odnosno provoditi je može i običan dr. med., bez specijalizacije obiteljske medicine.

Tako da, nekakva polupsihoterapija se ipak i provodi, a i naplaćuje (HZZO im plaća u obliku sredstava u sklopu DTP postupaka).

Ne morate me prozivati za neznanje pojma psihoterapija, ovo nije službena niti stručna diskusija niti je moj odgovor takav pa nema potrebe da se precizno izražavam.

Zahvaljujem.
Isprike, nije mi bila namjera prozivati vas.

Samo sam izrazila skepsu prema bilo kakvim vrstama psihoterapijskih zahvata - štogod da to bilo - koje bi trebali provoditi liječnici opće prakse. Nisam znala da postoji termin psihoterapijski savjet, ali eto, nakon godina psihoterapije, i godina obilaženja svakakvih liječnika i specijalista, moje osobno mišljenje je da za to stvarno treba specijalist, a raznorazni savjeti (tipa - "morate se trgnuti" i slično) naprosto mi se ne čine nešto korisni.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:13   #64
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Nisam znala da postoji termin psihoterapijski savjet, ali eto, nakon godina psihoterapije, i godina obilaženja svakakvih liječnika i specijalista, moje osobno mišljenje je da za to stvarno treba specijalist, a raznorazni savjeti (tipa - "morate se trgnuti" i slično) naprosto mi se ne čine nešto korisni.
Ma, slažem se ja s Vama u potpunosti.

Zato sam i napisao da svatko tko treba "pravu" psihoterapiju istu ne može očekivati kod obiteljskog liječnika (imajući pritom na umu kako se neka polupsihoterapija* provodi i plaća od HZZO-a u ordinacijama opće medicine).

*nije korektan termin, slažem se, ali ne znam kako takav zahvat nazvati jer ne znam koji su točni normativi (dužina razgovora, tehnike i sl.).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:57   #65
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
a zanimljivo, te uputnice sa šifrom A navodno se neće brojati obiteljskim liječnicima.
Mislim da će se samo brojati one uputnice C1 kada traže kompletnu obradu specijalista i cjelokupno zbrinjavanje pacijenta.
To mi se baš ne čini OK jer, ako se neće brojati šifra A, onda će opet moći upućivati tlakaše na korekciju doze antihipertenziva.
Iskreno nije mi to baš najjasnije,to što će se kome brojati.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
1 ili da onkološki pacijenti znaju čekati i po par tjedana na terapiju jer eto kvota i lova se za taj mjesec potrošila i nema više za taj mjesec lijekova?

2 Jebe mi se jel original ili kopija, ali mi nije svejedno ako najjeftiniji ujedino znači i najlošiji.

3 edit: i eno vam na susjednoj temi ljudi pišu ono o čemu sam ja drvila ovdje, govore da im je Misar jači od Xanaxa i Helexa.
1.Eto vidiš da se od ranije krenulo s obavezom prepisivanjem generika onkološki pacijeti bi imali lijek.
2. Nema "najboljeg" ili "najlošijeg"
3. Eto vidiš (mislim da vjerujem u te priče,a nevjerujem) ispada da je generik bolji od orginatora.
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Pa to. Zatvarali se laboratoriji po domovima zdravlja, dijagnostika i slično. Recimo labos se u domu zdravlja centar lijepo zatvorio. Ono, kaj??? Sad svi idu okolo po labosima, mene poslali u Željezničar.
Dodjem LOM-u i sve kaj on radi je antibiotik / uputnica / eventualno neke smjernice. Doduše moj se još i potrudi. Ima ih da te ni ne pogledaju, samo naprave ono kaj im doneseš na papirima.
Pošto ste quotali moj post ,nezanm što ja tu trebao reći.

Quote:
screppy kaže: Pogledaj post
molim vas,ako mi netko može pojasniti.ja več dvije godine kontroliram štitnjaču u drugom gradu,dali po novom i dalje odlazim svom endokrinologu ili ću morati obavljati kontrole i preglede u najbližoj bolnici?
Moje mišljenje je da to ovisi od vaše LOM.

Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Zanima me još nešto u vezi onog "po mjestu stanovanja".
Stanujem na Trešnjevci, a liječim se u raznim bolnicama, ovisno za što, i kako je ispalo, slučajno ili kako već.
Znači li ovo s mjestom stanovanja da će me sad izbaciti s Rebra gdje sam godinama pacijent, i zubar isto?

Moja dr je baš okej, ali ona NE ZNA o multiploj ni toliko koliko ja znam?! Do prije par mjeseci nije znala gdje se u ZG može vaditi vitamin D i što napisati na uputnicu Ona samo čeka da joj ja dođem s popisom pretraga (o kojima SAMA vodim računa, pa ako se ja ne sjetim, ni ona se ne sjeti)...
Što se tiće mjesta stanovanja mslim da se to neće odnsiti na Zg.
To što ona čeka da dođete s popisom to je druga stvar,ali da nezna to nije istina.

Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
1 .Ili pacijenti kojima zatitra ušna resica, pa zahtijevaju CT cijelog tijela i sve pretrage u svemiru.
Ili hipohondri i anksiotičari koji GODINAMA obilaze doktore i naprave na teret zdravstva pretrage za 10 ljudi,

Konkretno:

Ja imam svoju pulmologicu. Uglavnom me vidi jednom u 2-3 godine, reda radi. Astma mi je pod kontrolom i recepte mi štanca LOM. Međutim, ako mi se stanje počne pogoršavati - JA NE MOGU DO NJE!!!!
Mogu se naručiti za mjesec dana. Wtf? Veli meni sestra, ako je hitno zovite hitnu, ako vam je malo lošije odite općoj praksi. Čemu onda služi specijalist pulmolog koji me vodi? Ako ne mogu doći baš tad kad nastupi pogoršanje?
Samo za rutinske kontrole kad mi je dobro? Za to mi i ne treba!
A jedino kad ja stvarno želim na pregled pulmologu je kad osjetim da mi se astma pogoršava, ali PRIJE nego bude vrijeme za zvanje hitne pomoći!!!!!
1. Apsolutno se slažem s vama. No evo vam jedan primjer iz prakse: Pacijnet dolazi zbog blažih bolova u abd., nalazi opće biokem.,UZ abdomena,obiteljska anamneza ,fizikalni status sve u najboljem redu. No gospodin hoće CT abdomena da se vidi jeli stvarno sve uredu. Naravno nakon obražloženja da isti nije potreban. On odgovara da ako se njemu nešto desi (akutno abdominalno zbivanje ili npr. da ga pokupu kamion u skorašnje vrijeme ) ja ću vas lijepo tužiti. E sad kako dalje.
PS naravno CT je uredan, i sad će takav tu to na forum napisati,ali neće napisati pravi razlog upućivanja na CT i onda će svi (neisključujem tu i sebe) drvljem i kamenjem da koja te budala poslala na CT da se bezrazložno zračiš.
2. Sestra vam sasvim korektno odg. i nezanm što biste vi sad tu htjeli.
Ja dobijem živčani slom kada me netko sa mogućim hitnim stanjem(npr. jaki bolovi u abd.,krvave stolica) čeka na odjelu ili pred ambulantom.
Mislim što ja tu zaboga miloga napravim,osim uputim u HS,što je mogao i sam otići. Ja kad imam amb. NEMOGU raditi hitne slučajeve/ nenaručene.
Za to postoji HS odnsono LOM.
I znači vama je lakše doći do pulmologa nego do svoje LOM da vam da Solu Medrol ili u HS praktički bilo koji dan, nego čekati dan kada pulmolog ima amb.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 18:34   #66
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post


a što se blodanog tiće reći ću ono što kažem i LOM,ako imaju uredno potpisanu povijest bolesti :ne zanimaju me smjernice HZZO-a, niti njihove kazne, briga me ako će biti novčano kažnjeni, ja prepisujem lijek po smjernicama struke ,jedino vi i HZZO tako liječite u cijelom svijetu, a pacijent vam može umrijeti zbog toga ,ima to i to, ne zanimaju me VAŠI kontrolori ,vi ste ti koji ste uskratili pacijentu lijek., zbog čega ste ga uopće slali kontroloru. MOGU NAVESTI PRIMJERE.
El Gato žao mi što ste to doživjeli (sigurno nije bio jedini) ali potpuno razumujen reakciju pacijnta (nemislim na tučnjavu), vi njemu nedate lijek koji mu je INDICIRAN PO SMJERNICAMA STRUKE. I tu za mene kao i 95 posto SKZZ priča prestaje. Mi smo svoje riješili, dalje vi odgovrate za pacijenta.
Slažem se da specijalista propiše lijek po smjernicama struke, ali isto tako mora voditi računa o smjernicama Hzzo ( zdravstvena ustanova je ugovorni partner hzzo) pa pacijentu na vrijeme objasniti da za tu dijagnozu nema pravo na teret Hzzo, već snosi punu cijenu lijeka.

Smjernice za listu lijekova Hzzo nalaze se na kraju liste,šifra slovo/broj koji su onda na kraju liste dešifrirani.

Tako gore spominjani Plavix, Pigrel.. idu na teret Hzzo 3-12 mjeseci od zahvata.

Smjernica RB01
Za liječenje bolesnika poslije ugradnje premosnice ili stenta, po preporuci bolničkog specijalista, u trajanju od 3 do najviše 12 mjeseci, ovisno o vrsti stenta. 




šifra ATK B01AC04 111

Zaštićeno ime lijeka Pigrel

Recept RS

Proizvođač JGL d.d.

Generičko ime -INN klopidogrel

Način primjene O

DDD i jed. mj. 75 mg

Cijena za DDD / Kn 5,31

Oblik lijeka tbl. film obl. 28x75 mg

Cijena za jed. oblika bez PDV-a / Kn 5,31

Cijena za jed. oblika s 5% PDV-a / Kn 5,58

Cijena za orig. pakir. bez PDV-a / Kn 148,78

Cijena za orig. pakir. s 5% PDV-a / Kn 156,22

Cijena u kn bez PDV-a za jed. oblika koju plaća zavod

Cijena u kn s 5% PDV-a za jed. oblika koju plaća zavod

Cijena u kn bez PDV-a za orig. pak. koju plaća zavod

Cijena u kn s 5% PDV-a za orig. pak. koju plaća zavod

Doplata u kn bez PDV-a koju plaća zavod

Doplata u kn s 5% PDV-a koju plaća zavod

Doplata u kn bez PDV-a za orig pakiranje

Doplata u kn s 5% PDV-a za orig pakiranje

Glavna skupina lijeka ATK Lijekovi s djelovanjem na krv i krvotvorne organe

Podskupina lijeka ATK Inhibitori agregacije trombocita(izuzev heparina)

Lista osnovna

NAPOMENA
indikacija / smjernica / RB01
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 19:03   #67
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Slažem se da specijalista propiše lijek po smjernicama struke, ali isto tako mora voditi računa o smjernicama Hzzo ( zdravstvena ustanova je ugovorni partner hzzo) pa pacijentu na vrijeme objasniti da za tu dijagnozu nema pravo na teret Hzzo, već snosi punu cijenu lijeka.
Smjernice za listu lijekova Hzzo nalaze se na kraju liste,šifra slovo/broj koji su onda na kraju liste dešifrirani.
Tako gore spominjani Plavix, Pigrel.. idu na teret Hzzo 3-12 mjeseci od zahvata.
Ja nemoram i neželim voditi o ikakvim drugim smjernicama osim smjernica struke.
I točka.
Ja jasno kažem pacijentu da on IMA PRAVO DOBITI LIJEK NA RP
te ako vam ga LOM uskrati da se ponovno vrati pa da ja nazovem dotičnu i objasnim joj da mene ne zanimaju me smjernice HZZO-a, niti njihove kazne, briga me ako će biti novčano kažnjeni , ja liječim svoje pacijente prema smjernicama svog stručnog društva i ako sam preporučio neki lijek onda ima da ga pacijentu propišete na recept,jedino vi i HZZO tako liječite u cijelom svijetu, a pacijent vam može umrijeti zbog toga ,ima to i to, ne zanimaju me LP HZZO ,vi ste ti koji ste uskratili pacijentu lijek., zbog čega ste ga uopće slali LP.
Tu pak oni baljezgaju o tim smjernicama i bahate se nerijetko poklope slušalicu.
Ja sam samo jednom poklopio i to kad mi je rekla da nju onda nezanima ako ja dam 1000 kn za lijekove pacijnetu mjesečno i da kao da ja neživim u realnom svijetu nego u Alisa u zemlji čudesa.
Te im ja preporučim da promejne LOM ili nek ju tuže/prijave.
A kad smo već kod kardioloških lijekova ,tu sam i osobno problema tj. s ocem (ima nereguliranu art. hipertenziju i DM, st post IM, nepostojana VT,KOPB itd)koji je dobio th. Januvia, Klopidex, Preductal, Losartic,Foster, Sorits, Ramed, Nexium, Nebilet ... te dr nije htjela izdati prva 5,pa sam ja onda morao intervenirati, jednostavno sramota.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 19:21   #68
http://www.cezih.hr/dokumenti/Vodic_...a_02082013.pdf

ovdje je objašnjeno što znači i kako treba postupati po novim uputnicama, ako koga zanima

@hrvoj dr
možete vi reći da pacijent ima pravo na određeni lijek, ali ste obvezni na svakom svom nalazu imati klauzulu na kojoj piše da LOM ima pravo izdati drugi lijek jednake jakosti iste skupine

ovdje je i naputak

http://www.cezih.hr/glavna/obavijest_21032013.pdf
__________________
never break a promise you made to yourself, and always follow your morals
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 19:26   #69
Hvala na ovim dopisima !
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 19:34   #70
molim!

što se tiče liste lijekove postoji pravilnik u kojem je opisano na koji način se lijekovi stavljaju na listu. Svi moraju proći Povjerenstvo za lijekove http://www.hzzo-net.hr/06_01.php

prijedloge za promjenom smjernica mogu uputiti stručna društva i sam nositelj odobrenja, a salju se gore navedenom Povjerenstvu za lijekove.

smjernica po kojoj se lijek propisuje strogo je definirana od strane stručnog
društva Hrvatskog liječničkog zbora

više tu npr čl 22

http://www.hzzo-net.hr/dload/praviln...07_83_1803.pdf
__________________
never break a promise you made to yourself, and always follow your morals
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 19:42   #71
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Ili hipohondri i anksiotičari koji GODINAMA obilaze doktore i naprave na teret zdravstva pretrage za 10 ljudi, a sve što im treba je da ih netko, napokon, pošalje psihijatru. Ali ne, baš ti isti LOM-ovi pišu uputnice za srce, krv, štitnjaču, mozak, ovo, ono... a osoba je anksiozna. I ti isti LOM-ovi bi onda trebali biti psihijatri, a svaki takav pacijent želi jedino i samo dokazati da ima fizičku bolest. Koliko nas to košta?
evo ja ima sasvim drugačije iskustvo kao anksiozna osoba. godinama se liječim i ove godine sam, nakon što sam se privatno opekla, opet okrenula socijalnom psihijatru na rebru. znam da imam anskioznost, znam da se radi isključivo o psihi, znam kad je počelo, znam kak se osjećam, ali doktorica je inzistirala (ne sugerirala, ne pitala) da obavim 10-ak pretraga koje uključuju i CT mozga.

lijepo je krivit pacjenta, ali postoje i slučajevi kad je doktor taj koji tjera na druge kontrole*, nije nužno da uvijek (ili namjerno) pacjent sam inzistira na raznim pretragama.


*doslovno je rekla da ne dolazim dok ne obavim sve pretrage jer bez njih "ne može" nastaviti moju psihoterapiju.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:14   #72
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post

1. To što ona čeka da dođete s popisom to je druga stvar,ali da nezna to nije istina.



2. Sestra vam sasvim korektno odg. i nezanm što biste vi sad tu htjeli.
Ja dobijem živčani slom kada me netko sa mogućim hitnim stanjem(npr. jaki bolovi u abd.,krvave stolica) čeka na odjelu ili pred ambulantom.
Mislim što ja tu zaboga miloga napravim,osim uputim u HS,što je mogao i sam otići. Ja kad imam amb. NEMOGU raditi hitne slučajeve/ nenaručene.
Za to postoji HS odnsono LOM.
I znači vama je lakše doći do pulmologa nego do svoje LOM da vam da Solu Medrol ili u HS praktički bilo koji dan, nego čekati dan kada pulmolog ima amb.
1. ona neke stvari ne zna po vlastitom priznanju, jer ja je pitam a žena mi u lice kaže da ne zna; pa i to s D vitaminom i njegovom utjecaju na MS sam ja prije svega pronašla na internetu, a ona mi je rekla da za to nije čula, da ne zna da li se uopće u Hrvatskoj igdje radi nalaz D vitamina...
S obzirom da sam ja kao MS pacijent direktno zainteresirana, naravno da kopam i čitam i educiram se na sve strane - tako da sam barem korak ispred što se tiče nekih novosti i istraživanja; naravno da ne znam neke bazične stvari bolje od nje, pa ja ne znam ni anatomiju mozga baš detaljno, ali smeta mi što, ako već ima pacijente s MS-om, da ne prati novosti...

2. S obzirom na to da astma ili miruje ili postoji akutni napad, pitanje je onda kada i zašto ići pulmologu? Za vrijeme kad miruje imam svoju redovnu terapiju prepisanu još prije dobrih 12-13 godina; a kad je napad - onda hitna.

Kad miruje ne treba mi pulmolog, kad je aktivna, ne mogu kod pulmologa.

Moja pulmologica nije u bolnici i nema ambulantu jedan dan u tjednu, već radi u domu zdravlja na pulmološkom odjelu gdje ih je desetak, pet dana u tjednu čitavo radno vrijeme s pacijentima. Znači cijelo njeno radno vrijeme je primanje pacijenata. Zašto onda ne može primiti bolesnog pacijenta?
Naravno da ću po potrebi otići tamo gdje me žele primiti, samo jednom sam pokušala doći do pulmologice kad stanje još nije bilo kritično, ali me zanimalo zašto se odjednom stabilno stanje počelo pogoršavati. To bi mi bolje rekla ona, jer oni iz hitne samo gase požar, a LOM u tom slučaju - isto.
Situacija je baš bila takva da ona u "real timeu" vidi kako se moja pluća ponašaju i da to čuje, a ne da joj mjesec dana kasnije prepričavam to što se dogodilo.
Eto, stvarno ne razumijem zašto je specijalistu pulmologu problem da mu dođe netko s pogoršanjem, nego da tu situaciju rješava netko tko pulmolog nije, nego zovi 911 (odnosno 94) - ako sam dobro shvatila?

Ili ako ste mislili na pulmo-hitnu, tipa Jordanovac - tamo sam nažalost imala priliku par puta voditi praktički umiruću osobu i zarekla se da me NIKAD, ni pod cijenu života ta bolnica i njeni zaposleni neće vidjeti, jer to što smo tamo doživjeli, višekratno, trebalo je tužiti. Jedino to što sam htjela to zaboraviti, umjesto uzaludnog višegodišnjeg povlačenja po sudovima, spriječilo me da uđem u parnicu. Malo skrećem s teme, ali najozbiljnije smatram da su odgovorni za smrt meni bliske osobe, a o ponašanju pojedinih djelatnika, (ne)opremljenosti, puštanju osobe koja umire gušeći se, da čeka na hodniku dok doktorica i tehničar iz hitne 5 puta ulaze i doslovce preklinju dežurnu doktoricu da započne s pregledom... a ona i sestra bahato odgovaraju i samo što ne počnu nokte lakirati. I dan danas mi pozli.
Najgore je to što je u ZG jedino Jordanovac plućna hitna, tako da..

Zadnje uređivanje femmelatin : 20.08.2013. at 20:45.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:35   #73
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
evo ja ima sasvim drugačije iskustvo kao anksiozna osoba. godinama se liječim i ove godine sam, nakon što sam se privatno opekla, opet okrenula socijalnom psihijatru na rebru. znam da imam anskioznost, znam da se radi isključivo o psihi, znam kad je počelo, znam kak se osjećam, ali doktorica je inzistirala (ne sugerirala, ne pitala) da obavim 10-ak pretraga koje uključuju i CT mozga.

lijepo je krivit pacjenta, ali postoje i slučajevi kad je doktor taj koji tjera na druge kontrole*, nije nužno da uvijek (ili namjerno) pacjent sam inzistira na raznim pretragama.


*doslovno je rekla da ne dolazim dok ne obavim sve pretrage jer bez njih "ne može" nastaviti moju psihoterapiju.
Očigledno je i to moguće.
Donekle i ima smisla, ako dr misli da je potrebno, jer ponekad doista treba isključiti somatski faktor.

Ja sam na psihoterapiju došla uvjerena da su mi simptomi (problemi s vidom) od stresa na poslu, a ne kako se sumnjalo - multiple skleroze. Odbijala sam neurološke pretrage u strahu da mi ne otkriju da i ja (kao i mama) imam istu bolest. Psihijatar me nakon par mjeseci nekako nagovorio da ipak odem na pretrage i ispostavilo se da stvarno imam MS i da su simptomi stvarno bili somatske prirode. No tada smo već naveliko ušli u terapiju, tako sam i to nastavila, svakako mi pomaže nositi se s ovom MS dijagnozom. I to idem isto na Rebro, od prvog dana, i jako sam zadovoljna.


Ovo što sam ranije napisala je motivirano nakon čitanja teme na pdf psihologija gdje su ljudi mahom opisivali to, da svaki dan imaju drugi simptom i traže od doktora uputnice, iako im je anksioznost već dijagnosticirana.
Također, jednom prilikom je mom terapeutu zvonio telefon, pa se javio i slušala sam kako 10 minuta objašnjava nekome da njegovoj kćeri ne treba još i magnetska rezonanca cijelog tijela, niti "nekakva infuzija", a tip je povukao veze do ravnatelja i svi u zivkali i vršili pritisak. Jer nitko u obitelji nije htio prihvatiti da su njeni problemi ipak psihičke prirode (nakon svih pretraga koje su bile negativne).

Zadnje uređivanje femmelatin : 20.08.2013. at 20:41.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:44   #74
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Očigledno je i to moguće.
Donekle i ima smisla, ako dr misli da je potrebno, jer ponekad doista treba isključiti somatski faktor.
Ja sam ovo napisala nakon čitanja teme na pdf psihologija gdje su ljudi mahom opisivali to, da svaki dan imaju drugi simptom i traže od doktora uputnice, iako im je anksioznost već dijagnosticirana.
Također, jednom prilikom je mom terapeutu zvonio telefon, pa se javio i slušala sam kako 10 minuta objašnjava nekome da njegovoj kćeri ne treba još magnetska rezonanca cijelog tijela, niti "nekakva infuzija", a tip je povukao veze do ravnatelja i svi u zivkali i vršili pritisak.
imam i ja različite simptome i nije mi svaki dan isti, ali znam da se 99% toga može pripisat anskioznosti (npr mjesečnicu nemam zbog PCOS-a, a ne anksioznosti, to je taj 1%), samo treba odvagnut kad je dodatna pretraga osnovana. to bi trebao radit LOM. meni osobno ne pada na pamet, nakon što doživim napadaj panike koji se manifestira lupanjem srca, trčat kod LOM-a da mi daje uputnice za razne pretrage za srce. druga je stvar što se ljudi ne žele pomiriti s tim da je psiha u mogućnosti izazvati fizičke simptome, no opet, LOM-ovi bi tome trebali stati na kraj.

moj je bio iznerviran kad je vidio koliko mi uputnica mora napisati jer i on i ja znamo da je to bilo neopravdano i da je samnom sve ok, ali kako je to bio "sljedeći korak" koji sam morala napraviti, on je napisao, a ja sam obavila pretrage. jedino mi krvna slika nije baš odlična, ali to znam već dugo vremena jer kontroliram krv jednom godišnje. sve je ok - i hormoni štitnjače i CT mozga i EEG.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:46   #75
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Ovo što sam ranije napisala je motivirano nakon čitanja teme na pdf psihologija gdje su ljudi mahom opisivali to, da svaki dan imaju drugi simptom i traže od doktora uputnice, iako im je anksioznost već dijagnosticirana.
Također, jednom prilikom je mom terapeutu zvonio telefon, pa se javio i slušala sam kako 10 minuta objašnjava nekome da njegovoj kćeri ne treba još i magnetska rezonanca cijelog tijela, niti "nekakva infuzija", a tip je povukao veze do ravnatelja i svi u zivkali i vršili pritisak. Jer nitko u obitelji nije htio prihvatiti da su njeni problemi ipak psihičke prirode (nakon svih pretraga koje su bile negativne).
I to bi se dalo riješiti. Ako pacijenti inzistiraju na određenim pretragama, fino ako dođu nalazi koji su uredni ispostavi im se račun. Pa kad ekipa počne davati po milju i pol, dvije milje kn za pretrage iako su im doktori rekli da je to potpuno bespotrebno da vidiš kako bi se inzistiranja smanjila za poveći postotak.

Jedna stvar je kad doktor pošalje na sve da isključi nekakav mogući uzrok nekakvim tegobama, druga stvar je kad netko dođe sa popisom pretraga koje bi mu se trebale obaviti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:52   #76
do kada vrijede dosadašnje uputnice za c kategoriju - specijalistički pregled tj. vrijede li nakon 01. 09.?
zrikzrikzrikavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:53   #77
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
imam i ja različite simptome i nije mi svaki dan isti, ali znam da se 99% toga može pripisat anskioznosti (npr mjesečnicu nemam zbog PCOS-a, a ne anksioznosti, to je taj 1%), samo treba odvagnut kad je dodatna pretraga osnovana. to bi trebao radit LOM. meni osobno ne pada na pamet, nakon što doživim napadaj panike koji se manifestira lupanjem srca, trčat kod LOM-a da mi daje uputnice za razne pretrage za srce. druga je stvar što se ljudi ne žele pomiriti s tim da je psiha u mogućnosti izazvati fizičke simptome, no opet, LOM-ovi bi tome trebali stati na kraj.

moj je bio iznerviran kad je vidio koliko mi uputnica mora napisati jer i on i ja znamo da je to bilo neopravdano i da je samnom sve ok, ali kako je to bio "sljedeći korak" koji sam morala napraviti, on je napisao, a ja sam obavila pretrage. jedino mi krvna slika nije baš odlična, ali to znam već dugo vremena jer kontroliram krv jednom godišnje. sve je ok - i hormoni štitnjače i CT mozga i EEG.
Da, kužim.
I ja bih da je meni tako, nažalost meni su ipak na kraju otkrili multiplu sklerozu... a ja bih potpisala iste sekunde da je stvar psihičke prirode. Sad sam valjda jedini pacijent s MS-om koji zbog toga ide na psihoterapiju.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 21:03   #78
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ma, slažem se ja s Vama u potpunosti.

Zato sam i napisao da svatko tko treba "pravu" psihoterapiju istu ne može očekivati kod obiteljskog liječnika (imajući pritom na umu kako se neka polupsihoterapija* provodi i plaća od HZZO-a u ordinacijama opće medicine).

*nije korektan termin, slažem se, ali ne znam kako takav zahvat nazvati jer ne znam koji su točni normativi (dužina razgovora, tehnike i sl.).
Glavno da se razumijemo.

Ono što meni pada na pamet je, recimo, slučaj da neki pacijent ima višegodišnji dobar odnos sa svojim obiteljskim liječnikom i da je to stvarno osoba kojoj može povjeriti neke svoje probleme i strahove, pa da ga onda taj liječnik i uspije smiriti, ohrabriti, savjetovati.

Naravno, uz uvjet da vani pred ordinacijom nije stampedo penzića kojima je odlazak u ambulantu društveni događaj.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 02:40   #79
Mislim da će liječnici opće/obiteljske od sada postati puno izloženiji tužbama. Ako se preporuka specijalista, odnosno stručne smjernice neće poklapati sa hzzo-smjernicama i netko pretrpi štetu zbog toga, a oni su propisali samo ovo što se pokriva...to je problem.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 02:43   #80
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
I to bi se dalo riješiti. Ako pacijenti inzistiraju na određenim pretragama, fino ako dođu nalazi koji su uredni ispostavi im se račun. Pa kad ekipa počne davati po milju i pol, dvije milje kn za pretrage iako su im doktori rekli da je to potpuno bespotrebno da vidiš kako bi se inzistiranja smanjila za poveći postotak.
Ali, vidiš, moglo bi se dogoditi i obrnuto. Da pacijent traži njih novce jer nisu propisali/uputili kad i gdje je trebalo. Ova reforma je medvjeđa usluga lom-u. Dobivaju na značaju, ali su se bogme našli i na vjetrometini.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.