Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2012., 18:45   #1261
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Hijena hvala na informaciji znam za citav period dok nismo pali 09.07.1992 da smo dobili( sa strane) jedino pomoc od tih ljudi koji su bili na Dobor Kuli,nisam znao do sada da su to tvoji ljudi.
Mislim da su Strek,Toni odmah ranjeni 4.05. i Tito(vjerovatno isto tvoj covjek)
Tog dana smo mi u Jakesu imali 5 mrtvih i jos 6-7 ranjenih.Tog dana je bilo zestoko kod nas.Esad-Eso sjecam se njegovog ranjavana na munjaci imali smo tad jos par tesko ranjeni al smo je uzeli.Esu svi smo u mjestu cjenili zbog njegovog doprinosa u odbrani mjesta i od nas nije sigurno imao nikakve materijalne koristi.

P.S. Djevojka za koju pitas prezivila je poslije par mjeseci razmijenjena i ona i Zelinac-covjek koji je sa njom na snimku.
Pozdrav...
Djevojka i Tito su bili prijatelji, pa djevojka dosla par puta u nasu bazu na fazaneriji (lovacki dom pored rijeke Bosne) Esa vidjam ponekad, interesantan i vrjedan borac bio. Drhti mu se ruka, jer kad je bio mali pao je u neku rijeku u Sandzaku, jedva su je spasile, pa je ostao je to drhtanje kao posljedica, ali kad je uzeo exploziv u ruci drhtanje odmah je prestao. Kod osvajanje Munjace jos tri vojnik iz moje grupe biva ranjeno i jos dva mjestana sam vidio da su, ranjeni bili, jednoga kad su dovjeli iz sve snage pjevao pjesmu "Evo zore, evo dana". Ja sam navodio minobacac, s,nekoliko stotina metara od brda, ali u jurisu nisam ucestvovao, jer sam prije par mjeseci u Slavoniji bio sam ranjen, i to dosta ozbhiljno u noge pa sam teze hodao, i moji borci nisu dali da idem...
Prije pada isto su bili tamo moji, mislim da je Ilija i jos dvojica, mi smo precili srbe da naprave mostobran izmedju Pruda i B. Samca preko rijeke Bosne, ali to je vec druga prica...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 19:52   #1262
MODRIČA SVIBANJ-MAJ 92.

-NEKOME RAT A NEKOM BRAT-




Modriča je oslobođena i sada je u rukama HVO-a.
Oslobodile su je Hrvatske snage i nekoliko dragovoljaca iz Odžaka.
Čitavo se je vrijeme govorilo da Odžačani nisu bili u oslobađanju Modriče, a evo pojavio se je i svjedok i sudionik te akcije ''Hijena'' koji kaže da su i oni bili u oslobađanju Modriče.
Znači ako laže koza nelaže rog.
Dakle,drugi ljudi nam oslobode Modriču i odu,mi bi trebali naravno da se ponovno organiziramo uspostavimo nove crte, i da se pokušamo odbraniti.
Umjesto da se radi na organizaciji ljudstva i obrani grada kao i cjele općine,izbajaju sukobi oko toga gdje tko bio,ko je zapovjednik
Modriče i vodi se rat ko će prije doći do rafinerije ulja.

Rafinerija ulja Modriča


Napisati ću neke vrlo važne podatke o tom najvećem ''gigantu'' bivše juge.

-Ako se kaže da je nafta zlato, onda bi se moglo reći da je ulje blago,jer nemože jedno bez drugoga.
U rafineriji ulja u ratnim vremenima je bilo je cirka oko 12 miliona dolara vrjednosti što u repromaterijalu što u sirovinama,što gotovoga proizvoda.
-Naravno sada će neko reći da ja lupetam,da to nije moguće ,to su ogromna sredstva ali evo vidjećete da je to lako dokazati.
-Taj veliki ''gigant'' je zapošljavao 1200 radnika,pojedininci su išli biciklima na doručak u menzu,naravno jer su neki bili i po kilometar i po od menze,sve zavisi u kojem su pogonu bili,jer ako bi išli pješice dok bi došli do menze i uzeli jelo pauza bi već prošla.
Rafinerija je radila sljedeće--
-sve vrst ulja za motarna i vojna vozila
-sve vrste maziva
-parifini
-aditivi
-adinol ulje samo za njemačko tržište-isključivo-
.-castrol ulje isto samo za njemačko tržište
-maziva raznorazna za njemačko vojsku
Dakle u samim sirovinama je ostalo 5 miliona dolara,Aditiv,
u Parafinima je ostalo isto toliko
-i u gotovinskom prizvodu oko 2 do 3 mil dolara,mislim na raznorazna vrsta ulja,maziva itd.
Evo jedan podatak,recimo rafinerija ulja naruči milion boca po litru za motorna ulja,kod firme PLASMO-firma koja je pravila plastičnu ambalažu-i onda se vrlo lako može doći do zaključka da je jedna litr ulja po 1 km onda ćemo doći vrlo brzo do cifrice od jedan miliončić.
Toliko o tom gigantu.......
Kao što reko Modriča je oslobođena i vodi se rat oko rafinerij ko će prije do nje,u samoj priči da su ostali nekakvi četnici u okruženju u krugu rafinerije je bila priča za malu djecu.
Evo ja sad pitm gdje su ti četnici mogli otići,izaći,i jeli ih ikada iko vidio i šta je bilo sa njima.
Pozadina te priče jest da se nebi išlo tamo da se ne krade da bi mogle ''VELIKE RIBE'' raditi svoj posao.
Postaviti su tamo povjerljivi ljudi da kao čuvaju rafineriju,a nisu tamo niti išli ova kako ih ja nazivam -sitna buranija-kao što sam i ja sam takav.
Ta ''sitna buranija'' je uglavnom išla na crte i kad bi se vratlia sa crte bila bi zadovoljna i sa kojom flašom rakije i piva, i malo meze ako se može gdje naći po srpskim kućama.
Ali su zato nijhovi zapovjednici kada bi ih otpratili na crte bacili se u operaciju, gdje ima šta dobro da se zagrabi -ovo mislim na pojedince-i svi takvi su imali samo cilj kako doći do rafinerije.
Dakle,niko se ne bori da se nešto organizira po pitnju odbrane grad,već se dešavaju samo pljačke i bježanje kud ko stigne.
Dotični P.S. je stvarno znao kakva je stvarna situacija u Modriči u svakome momentu,znao je čak tko je čiju kokoš ukrao jer je imao svoje ljude koji su za njega radili.
Vladao je jedan totalni haos,samovolja pojedinaca radio je šta je ko htjeo,i danas dan kad razmislim nije to imao ko sve niti kontrolisati niti uvezati.
Hrvati su odma po padu Modriče otišli svako u svoje selo,nisu se više ni vraćali u Modriču,ovi u Jakešu su bili jako dobro organizirani,kod njih niko nije mogao doći i srati,Tarevci su imali svoju odbranu a što se tiče Modričana oni su bili totalno neorgnizovani i nisu nikada priznavali P.S.kao zapovjednika.
Ponestaje naouražanja i streljiva,kao i svega ostaloga i vrlo je teško doći do bilo čega jer sve slabije i slabije stiže iz Hrvatske,to je zbog politički igara zna se,ali je interesantno da i u takvoj krizi pojedinci švercuju oružje i municiju po Gradačcu.
Hm, što bi rekao Šojić rođo za dva evrića dobiti ćemo pet evrića,samo budi strljpljiv i moli boga da rat traje što duže.
Dolazimo u fazu kada moramo sami naći put kako doći do naouružanja i svega ostalog,nije nam to problem mi imamo blago,pa se traži po nekekvim linijama poznanstva da nam se dobaci municije,hrane,streljiva,itd
Dapače opet sve dobijamo iz HR, ali više nije redovnim putem,već ide nekim drugim i zna se točno koliko imamo vremena i koliko ćemo još dugo biti tu na svom prostoru.
Kreće se u veliku pljačku odvozi se danima i noćima ulje iz rafinerije,dok sitna'' buranija'' gine i ništa nezna drugi se bogate.
Interesantan je podatak da sa upravo kod ove druge linije zapovjedanja-a zna se ko su oni bili-našli da traže municiju i naoružanje znači umjesto da se daje redovnim putem ovi sada to isto šalju u malim količinama,ali zato odvoze blago u velikim količinama.
Vremena je malo, mora se što brže djelovati da se što više spasi,naravno misli se na svoje džepove pa se ubrzava tempo.
Krade ko stigne pobuni se ''sitna buranija'' ali za njih nažalost ne ostade ništa, nema čak više niti rakije ni piva dok su oni ginuli i bili na crtama, njihovi zapovjednici su slavili i pili i mezili po podrumima.
Organizacija je bila nikakva,lopovluk je veliki vladao,pojedinci su se obogatili,neki su postali kao što je rekao sb223ar ''karijeristi''.
Moglo je se reći nekako ljudima šta bi se moglo desiti odprilike,da bi ljudi pogotovo koji su na selima živjeli izvuku ako ništa drugo bar svoje mašine,poljlprivredne strojeve,kamione,kao i svi drugi ljudi ne samo na selima.
Nije se nikome ništa reklo ostala su velika pogastva,ljudi su otišli kao prosjaci,a sve su uglavnom stekli radeći zemlju,nema veće kletve od daboga duvan sadio,ali i od toga su ljudi stecali bogastva.
Pojedinci su čak iznjeli i svoj namještaj i odvezli u HR,to su ovi koji su sve znali koji danas viču žalosno,žalosno sve.
Žao mi je svakoga čovjeka posavljaka ma koje vjere bio,koji je morao napustiti posavinu,za poginule sve,neka imaje laka crna zemlja.
Danima razmišljam o ljudima sa kojima sam živio i rasto,nemogu se pomiriti sa činjenicom da smo vojno poraženi a izgleda da jesmo,jer i drugi kažu veći od mene i pametniji da se nismo mogli odbraniti.
Mišljenja sam da kada smo se povukli iz Modriče mogli forsirati rjeku bosnu ,pa ako je već Modriča trebala pripasti srbima mi bi bar bili tu u blizini, i bilo bi neke nade za povratak ali ništa ni od toga.
Nije mi bio cilj u ovoj priči napadati nikoga,lopovi će se sami prepoznati,sitna ''buranija'' iso tako.
Podatke koje sam naveo u opisivanju rafinerije su točni i istinita je cifra za koju sam rekao,dakle nije čula kazala,moj rođak ja radi tamo,magistar ekonomije.
Šta drugo reći osim da za razliku na moje prijošnje pisanje ovoga puta Šojić negovori'' to su bile male pare rođo''.

pozdrav za sve

.......vidjet ću možda nešto napišem i o dešavanju na Oraškom ratištu....
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 10:28   #1263
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Hijena i njegovi su odrađivali dio kod crepane u Novom Gradu (kasnije i nešto na Modriči), imam jednu zanimljivu priču o njima na tom dijelu (N.Grad, možda ju nekad i podijelim), a za ovaj drugi nadimak nikad nisam čuo tako da ne bih mogao reći nešto konkretno, možda da je u pitanju nekakav konkretniji detalj ali po ovomu mi je nepoznata osoba.
Pozdrav Prijatelju...
Da se malo prestavim sebe i moju grupu, ja sam pola svijeta prosao ratujuci, prvo sa Legijom (6 godina), poslije bio sam belgijski placenik (11 godina) Prosao sam dzungle Juzne Amerike, rat Iraka I Irana na strani Irana, borio sam u Zairu, Kongu, i jos mnogim afrckim drzavama... Sve ukupno sam 13 puta ranjen.
Moju grupu sam vecinom sam obucavao i vodio u rat posle 15 dana obuke. U hrvatsku zestoko smo borili oko vinkovaca, pa u Kopackome ritu. U bosni borili u Odzaku, G. Vakufu, i Livnu, neki moji borci u Mostaru, i kod Maslenici....
Poceli smo borbu ko HOS-ovci, ali u Odzaku smo dosli kao clanovi HV-a. Pojavljivali u crnim odorama (cesto i dzipovima dosli u Odzaku, na dzipovima su bili montirani bestrzajac, i Brovling. Crno odjelo smo koristili iz taktickih razloga, kao psiholoski efekat na srbe, znali smo da imaju dousnike u gradu i to smo iskoristili i to dobro, jer su u srpskim selima pricali su o stotinama HOS-ovaca... Najvise o nama znaju decki iz Novog Sela, izgleda niko nema medju vama odatle... Ja osobno tvrdim i zapovjednistvo (iz onog vrjrmena) iz operativne grupe Osijek, da je nasa zasluga predaja srpskih sela u Odzaku (eto bumm). Stalno preko dana i preko noci smo udarali na Novi Grad I na Dubice, zauzeli smo ciglanu staru, pa novo, poslije farmu krave muzare, desno od farme malo dalje mozda kilometar-kilometar i po neke objekte pored sume. Preko noci uvlacili smo u sela i vrsile diverzije. Na predaji nismo bili, na nogometnu igralistu, nismo htjeli gledati namucene neprijatelje. Kako sam cuo tamo su bile prave pljacke... Znao sam o zarobljenicima koji su bili u sportskoj dvorani, jednom prilikom dosao je grupa mjestana (dosta pijani) htjeli destkovati Zarobljenike. Moj Zamjenik i ja smo zatekli tamo (nosili cigarete zarobljenima) verbalno su nas mjestani vredjali i prjetili, meni cak su rekli da i ja sam srbin zato ih stitim (imao sam veliku bradu). A kad smo stavili metke u cijev i zaprjetili da cemo boriti sa njima ako ne odustanu, okrenili i otisli. Uzeli smo deset dobrovoljaca od zarobljenika, koji su nam pokazali gdje su minska polja, jedan je stao na pastetu, osobno sam odvezao u bolnicu. Povadili smo oko 2000 mine raznih tipova, koje smo dezaktivirali i odnjeli na fazaneriji. Bio je i jedna smijesna situacija Toni prilikom silazenja sa kamiona dao srbinu zarobjeniku svoje oruzja da podrzi... Poslije razminiranja pustio sam dva zarobljenika, jednog oruzara koji je na fazaneriji popravjao nase i zarobljene oruzje. Drugog zarobljenika sam spasio od vojne policije, sav je bio pretucen i izgazen, drzali ga u pusnici. Napravio sam putovnice za njih u Odzaku, i sa dozvolom iz Osjeka odneo ih na madjarsku granicu i pustio sam ih, jos sam 500 Dm dao za put njima...(ako neko zna nest o njima nek napisi) Sledeca kratka prica ce biti o tome kad su srbi udarili kontranapad. Molim vas ko ne zna konkretne cinjenice da ne pise, i ne optuzuje, jer to nije korektno. O nama stvarno ne mozete mnogo znati, jer nismo se vukli po birtijama, nego smo bili zaokupljeni sa neprijateljima..
Za sad toliko o nama (a mozda cu jednom pisati i o Vama, jer znam dosta toga)
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 13:43   #1264
Quote:
Lav73 kaže: Pogledaj post
pozdrav za sve

.......vidjet ću možda nešto napišem i o dešavanju na Oraškom ratištu....
Pozdravi i tebi

Hvala za ovu priču..

Volio bi da napišeš nešto sa Oraškog ratišta jer sam sa tog područja..

Evo i priloga iz 60 minuta, tko nije uspio pogledati može ovdje

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/2...inuta-specijal
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 16:03   #1265
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Za sad toliko o nama (a mozda cu jednom pisati i o Vama, jer znam dosta toga)
Pozdrav Julien,

Spomenuo sam te kad je jedan forumaš dao link na sliku. Podsjetiću te na jedan događaj na crepani/ciglani u Novom Gradu. Tražio si da te neko odvede do crepane, javio se jedan mladić, rekao si mu da te sprovede tamo a neprijatelj je još uvijek držao taj položaj. Taj mladić je rekao da sačekaš samo da uzme pušku, pitao si ga šta će mu puška? Otišao si tamo i samo sa nožem doveo jednog neprijateljakog vojnika zarobljenog. Sjećaš li se tog detalja.

U jednom postu si spomenuo srpskog mladića koji je izgubio nogu u minskom polju (njihovom). Taj mladić živi danas u svojoj kući u Novom Gradu.

Spomenuo sam u jednom svom postu da su ljudi oko tebe bili hrabri ali upitnog morala. Spomenuti ću ti samo mjesto Cerna. Mislim da ćeš shvatiti o čemu pričam.

Spomenuo sam i novac, sam si rekao da ste samo jednom uzeli. Ne ulazim u detalje.

Lijep pozdrav.

Zadnje uređivanje sb323ar : 14.04.2012. at 16:31.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 23:01   #1266
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Pozdrav Julien,

Spomenuo sam te kad je jedan forumaš dao link na sliku. Podsjetiću te na...
Pozdrav SB..........
Izvini ali tvoj prijatelj prica gluposti... Eto istine: Napad na ciglani sam ovako isplanirao i skoro tako se i dogodio... Privi dan rano ujutro krenuli smo sa jednom vodom otprilike, iz N. Sela, nosili smo minobacac 82mm sa sobom, nasli smo odgovarajuci mjestu otprilike 3 km od ciglane, ja sam otisao kroz blizu ciglane da navodim minobac na kojom je bio Mrav, isto izvrstan borac i dobar i na beztrizajnom topu... Tacno sam naveo granate na ciglane na novu i staru, bilo je dosta tesko gadjati jer sa desne strane nalazi jedno malo selo, a sa druge farma muzara, pa nisam hteo da ovi zadnji stradaju. Bilo je dosta srba oko ciglane ispalio je Mrav svega tridesetak granata vec su neprijatelji dali u bekstvo, dosta njih biva pogodjen od srapnela. Odmah smo krenuli obilazno preko malog sela prema ciglane. Ispred maloga sela curio mali potok, oprezno smo priblizavali, pa procesjali smo selo, bilo je prazno... Posle smo krenuli prema staru ciglani jer on je bio prije nove, on se sastojao od mnogih mracnin tunela, ispred tih tunela smo nasli opreme i dosta krvi. Situacija je bilo prilicno napeto, sta je ako u tunelima ima neprijatelje, mi ne vidimo nista prema unutra a oni vide nas. Nikome se nije dao krenuti unutra, cak i moji borci su sutjeli. Jedno oko sam zatvorio i krenu, kad sam usao u prvi tunel otvorio sam oko i bolje sam vidio, moji borci su me u stopu pratile, i usli u drugi tunele. Na srecu nikoga nismo zatekli unutra.
Posle smo krenuli prema novoj ciglani oprezno rasireno, ulaz je bio na zadnjoj strani objekta, neki su ostali van da nas pokrivaju, neku su usli u prizemlje, ja sa jos dvojicom popeli na tavan, tavan je bilo ogroman, odmah iznad krov od lima, na par mjesta izbusen od naseg napada, sa minobacacem. Na kraju tavana ogroman prozor, kad smo pogledali van ispred nosa vidjeli smo jedan veliki metalni silos ili susaru ne sjecam se vise. Ali sjecam se na to da je bilo visoko i zeljezna merdevina vodio kroz gore, gdje sam primjetio jednog stazara, ni sto metara od nas, dolje ispred nas radnici sa puskama na ramenima i radili svoja posla oko krave, medju vremenu strazar je krenu prema dolje. Pratio sam ga preko optike na snajperu, ali nisam pucao, jer sam racunao sutradan napasti ih, jer je vec bilo kasno poslijepodne. Vratili smo na fazaneriji.
Sutradan smo dosli ista ekipa donjeli smo dva minobacaca 82mm i 60mm, i dzip sa bestrizajnom topom, otisli smo par nas gore na tavan gdje smo dan prije bili, i odatle sam vodio nase "Artijerije" kad je krenuo napad onda smo gadjali naoruzane ljude odozgo. Artijerija gadjao ciljeve otprilike od 800 do 4 km, daleko farmu nisu gadjali zbog krave. Tek u pucnjavi smo primjetili zemunice iza farme. Za jedno deset minuta su poceli neprijatelji uzvratiti napad sa minobacacima, par puta su pogodili krov od nove ciglane, ali sem prasine nikakve posljedica nije bilo. kad je prestao borba od nasih niko nije bilo ranjen, naredio sam da se vratimo u bazu. Kad smo se vratcali odmah kod stare ciglane primjetili smo da u sikari krece vojska bez oznake, zauzeli smo polozaje i skoro smo pobili ih, bilo je sreca da na jednoga koji se kretao oko 20 metara od mene uperio sam puski i viknuo: Stoj! Mladic je stao kao zakopan u zemlju i vikao: Ja sm hrvat! Ja sam sa vama! Ispostavio se da su saznali da je napad na farmi i dosli su za ispomoc, vodio ih je neki nastavnik... Navece sam dobio zapovjed iz Hrvatske da brzo moram se javiti na zapovjednistvu. Dok sam bio odsutan moji borci, podpomognutom sa mjestanima zauzeli zemunice i cjelu farmu, moj zamjenik sam osvojio dve zemunice i zarobio skoro dvadest neprijatelje, od moji dvojica su bili ranjeni i otisli u Hrvatsku na ljecenje...
Dakle tvoj prijatel nije rekao istinu u vezi noza, u cjelom ratu noz nisam koristio u borbi cak ni moje borce nisam obucavao za borbu sa nozevima, jer sam zbog traume bio sam protiv toga. Zarobio sam dosta neprijatelja ali uvjek puskom, pitaj ti tvog prijatelje kako sam izgledao i koju oruzje sam nosio na sebi odmah cemo znati, dali govori istinu...
Taj srbin koji je izgubio nogu bio je star oko 45 godina, po mojoj procejeni, mozda ne govorimo o iste osobe...
Cerna mi nista ne kaze, Cernu samo znam u Hrvatsku ali rata tamo nije bilo..
Kazes na moje borce da su upitnog morala, mi smo bili ko otac i sinovi, znaci ako njih vredjate i mene, molim dokaze ili sve pada u vodu. Ako bi mi bili sa upitnog moral, jer bi dobili visoke cinove, i ordenje, umjesto toga bi zavrsili u zatvorima...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 16.04.2012. at 15:52.
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 23:10   #1267
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Cerna mi nista ne kaze, Cernu samo znam u Hrvatsku ali rata tamo nije bilo..
Kazes na moje borce da su upitnog morala, mi smo bili ko otac i sinovi, znaci ako njih vredjate i mene, molim dokaze ili sve pada u vodu. Ako bi mi bili sa upitnog moral, jer bi dobili visoke cinove, i ordenje, umjesto toga bi zavrsili u zatvorima...
Cerna. Provjeri je li još u tijeku sudski postupak protiv jedne osobe koja je bila s tobom u Odžaku. Nisam htio ovako iznositi detalje, ali postoji jedan slučaj koji je dosta exponiran. Provjeri.

P.S. Ja sam ranjen 1 km od te crepane.

Pozdrav.

Zadnje uređivanje sb323ar : 14.04.2012. at 23:35.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 07:19   #1268
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Cerna. Provjeri je li još u tijeku sudski postupak protiv jedne osobe koja je bila s tobom u Odžaku. Nisam htio ovako iznositi detalje, ali postoji jedan slučaj koji je dosta exponiran. Provjeri.

P.S. Ja sam ranjen 1 km od te crepane.

Pozdrav.
Pozdrav ....

Evo jos jedna dezinformacija. Vjerovatno mislis o ubijstvu u Slavonskoj Cerni.
Za to osudjen je Cikago (po nadimku) i nekolicina njegovih vojnika. Mada sam ga dobro poznavao, jer je bio u HOS-u, on nikad nije bio u mojoj grupi, imao je svoju postrojbu stacionirali su u Komletincima (Hrvatska), a tako sam cuo, da je u vise navrata bili su i u bosni, ali u Odzaku nikada... Moraces uskoro priznati da imate informacije o nama onako "rekla - kazala" koje se ne temelje na istinama...
Tocno gdje si bio ranjen i kako, dal si iz Novog Sela?
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 07:28   #1269
Quote:
Lav73 kaže: Pogledaj post
.....Hijena jel ti stigla poruka ?
pozz lav......
Pozdrav Prijatelju...
Ne znam gdje si poslao, al vise nisam "tajanstven" mozes mi pisati na moj imel nije tajna [email protected]
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 07:47   #1270
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Pozdrav ....

Evo jos jedna dezinformacija. Vjerovatno mislis o ubijstvu u Slavonskoj Cerni.
Za to osudjen je Cikago (po nadimku) i nekolicina njegovih vojnika. Mada sam ga dobro poznavao, jer je bio u HOS-u, on nikad nije bio u mojoj grupi, imao je svoju postrojbu stacionirali su u Komletincima (Hrvatska), a tako sam cuo, da je u vise navrata bili su i u bosni, ali u Odzaku nikada... Moraces uskoro priznati da imate informacije o nama onako "rekla - kazala" koje se ne temelje na istinama...
Tocno gdje si bio ranjen i kako, dal si iz Novog Sela?
Nisam iz N.Sela. Već sam rekao da sam te viđao na početku u Odžaku. Ja tvoje ljude ne poznajem po imenu, rekao sam ti ono što je tamo bilo. Rekao si da ste bili hrabri i to nisam osporavao. Nisam htio govoriti detalje prljavih stvari koje su se tamo dešavale, ali ću ti za informaciju dati podatak o onome što si ovdje spomenuo, kažeš, dao si prijedlog o izvlačenju "robe" iz Modriče - izvučena je, kažeš za krave - i one su izvučene, plastika - izvučena je, zajedničko tome je da novac nije došao nazad. Ne znam tko je to "odradio", mogao je neko ko je imao jake veze na HR strani jer se nije moglo šetati baš kako je tko htio. Spomenuo si i pretučenog vojnika koji je vozan u gepeku, nisi spomenuo tko ga je pretukao, u BiH je podignuta optužnica protiv tih ljudi a oni takođe nisu iz Odžaka. Spomenuo si i da si dvojicu pustio u Mađarskoj. Da si im napravio pasoše u Odžaku i pustio ih. Reći ću ti da su prvo pušteni oni koji su bili najextremniji i da se svašta radilo sa zarobljenicima. Čak i da su puštani za novac. Kad si spomenuo Modriču, sjećaš li se pinz gauera koji je dotjeran na 3 točka iz Modriče? Spomenuo si da je trebalo imati muda i zarobiti/oteti oružje, taj pinz je bio pun oružja i nismo ga prodali nego je ostalo kod nas, čak i poslije pada Odžaka, pa na Bosanskom Brodu. Ti braniš svoje ljude, isto kao što i ja branim svoje suborce. Ponavljam, sam si rekao da ste samo jednom uzeli novac, ja ti govorim da je bilo svakakvih priča, ja sa novcem nisam radio te ti ne mogu reći detalje, ali ponavljam da je za novac svašta prljavo urađeno.

Ovo je izvod iz optužnice za vojnika koji je vozan u gepeku:

3. Dana 8. ili 9. maja 1992. godine, nakon što su -------- ------- ------- ------ - -------- ---
dovedeni i zatvoreni u logor u Osnovnoj školi u Odžaku, zajedno sa C.D. došao u
prostorije škole, prozvali ------- ---- ----- -------- ----- ----- ---- , stavili ih u gepek
automobila i odvezli u selo Vojskova, opština Odžak i uveli u jednu kucu gdje su na
patosu ležali ranije pretuceni --- ---- ---- ---- ---- ---- -----, oko kojih se nalazilo više
vojnih policajaca, da bi vojni policajci odmah poceli udarati --- ----- ---- ----- ----
rukama, nogama i raznim predmetima, a nakon što su izgubili svijest, polijevali ih
vodom, a potom - ------- ------ ------- ------- --- ------ ---- zatvorili u manju obližnju
sušaru gdje su vezani morali prestajati dvije noci i dan bez hrane i vode, a da nisu mogli
da se pomjere, usljed cega su zatvorenici bili izloženi velikim fizickim patnjama i
povredama tjelesnog integriteta,



Ponavljam, to nisu uradili ljudi iz Odžaka, već sa strane.

Što se tiče momaka iz Novog Sela, evo ti jedan video i obrati pozornost na 0.50, je li ti poznata osoba. Poginuo je 31.12.1992, bio je jako hrabar dječak. Bili smo u istoj akciji kad je poginuo. Još jedan je poginuo uz njega iz Novog Sela ali nije na ovom videu. Inače, iz Novog Sela je sveukupno poginulo mislim 17 momaka, većinu njih sam poznavao, neki su bili i ranjavani, vjerovatno se sjećaš čovjeka sa velikim brkovima.

http://www.youtube.com/watch?v=KQOH3...8&feature=plcp

Zadnje uređivanje sb323ar : 15.04.2012. at 09:15.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:09   #1271
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Nisam iz N.Sela. Već sam rekao da sam te viđao na početku u Odžaku. Ja tvoje ljude ne poznajem po imenu, rekao sam ti ono što je tamo bilo. Rekao si da ste bili hrabri i to nisam osporavao. Nisam htio govoriti detalje prljavih stvari koje su se tamo dešavale, ali ću ti za informaciju dati podatak o onome što si ovdje spomenuo, kažeš, dao si prijedlog o izvlačenju "robe" iz Modriče - izvučena je, kažeš za krave - i one su izvučene, plastika - izvučena je, zajedničko tome je da novac nije došao nazad. Ne znam tko je to "odradio", mogao je neko ko je imao jake veze na HR strani jer se nije moglo šetati baš kako je tko htio. Spomenuo si i pretučenog vojnika koji je vozan u gepeku, nisi spomenuo tko ga je pretukao, u BiH je podignuta optužnica protiv tih ljudi a oni takođe nisu iz Odžaka. Spomenuo si i da si dvojicu pustio u Mađarskoj. Da si im napravio pasoše u Odžaku i pustio ih. Reći ću ti da su prvo pušteni oni koji su bili najextremniji i da se svašta radilo sa zarobljenicima. Čak i da su puštani za novac. Kad si spomenuo Modriču, sjećaš li se pinz gauera koji je dotjeran na 3 točka iz Modriče? Spomenuo si da je trebalo imati muda i zarobiti/oteti oružje, taj pinz je bio pun oružja i nismo ga prodali nego je ostalo kod nas, čak i poslije pada Odžaka, pa na Bosanskom Brodu. Ti braniš svoje ljude, isto kao što i ja branim svoje suborce. Ponavljam, sam si rekao da ste samo jednom uzeli novac, ja ti govorim da je bilo svakakvih priča, ja sa novcem nisam radio te ti ne mogu reći detalje, ali ponavljam da je za novac svašta prljavo urađeno.
Pozdrav opet...
U tvojem pisanju ima mnogo nejasnoca da ne kazem Bla, bla kao i do sad sto sam opovrgnuo. Ne znam zasto toliko mrznja od tvoje strane prema nama, koji smo svoje krvi ostavili za Vas u Odzaku....
Ajmo po redu: Dosta je da moje ljude i mene opises po izgledu, ne po imenu i po oruzju koje smo nosili, mene u Odzaku sumnjem da si me mogao vidjeti, ali mozda u poglavarstvu (mesna zajednica). Jeste predlagao sam izvlacenje robe, a ne da budu ukradeni, nego za vojne svrhe i zvanicno. A sve ta roba kad smo otisli iz Odzaka oko tjedan dana poslije predaje neprijatelja, jer smo razminirali oko srpska sela. Skela je bio kontrolisan, oni bi trebali znati gdje otisao ta roba... Ja mislim da Vasi ljudi vise bi trebali znati o nestalim robama i stoke...
Pretuceni mladic bio je visok mrsav i plave kose, bio je oteto od vojne policije (baza im je bilo nedaleko od Grada negdje u bridima u jednoj katnici) zajedno sa jos dvije zarobjenikom. Kad smo mi upali u vojnu policiju (nas trojica) Samo vec spomenuti mladic bio tamo, ostala dovojica nestali! Razbijenog mladica smo vozili na zadnjem sicu dzipa, ako dobro znam dzip nema gepeka) sto se tice optuzbe protiv nas nije nista podignuta i slobodno hodamo po Bosni, ja i neki moji bivsi borci par puta smo bili poslije 1999 u Odzaku i u G.vakufu gdje nas docekaju kao heroje, ali ovo nije ni bitno... Vec sam prije spomenuo da smo nosili hrane i cigarete zarobljenicima sto smo mi kupili, jer su bili ko sardini u neljudskim uslovima zatoceni u dvorani. Dvojicu koje sam pustoi za nagradu jer su pomagali otkriti gdje su njihova minska polja sigurno su zabjelezeni u arhivama Odzaka jer su za njih tamo pravili putovnice (crvene) i u stozeru u Osijeku gdije je izdana propusnica za njih... Nama nisu platili nego sam ja dao njima 500 DM na putne troskove. Ja u Modrici nisam video princ gauera ni sa 4 a ni sa 3 tocka, i mislim da ni moji borci isto nisu vidjeli je bi mi rekli... Inace ako ste zadrzali to je sasvim normalno jer je oruzje trebao vama, mi smo imali. Ali te iste oruzje ste bacali u kanale kad ste bjezali (ne kazem da si to bio ti, ali vecina Vas) vec prije pada Jakesa, jer taj dan smo rasturili srbe kod Pruda i dok smo mi tamo borili, oni su probili kod Jakesa (moji borci koji su bili tamo rekli su da jakesani pruzali zajedno s, njima jaki otpor). Od vaseg zapovjednistva sam trazio dest dobrovoljaca, da preko noci vratimo u Jakes, jer sam imao vec 9 ranjenih iz moje grupe, ali dosao je samo dvojica, onda sam se naljutio i izdao zapovjed mojima da se pakuju i napustimo Odzak... I ako te interesuje bio je Vas 2200 vojnika u Odzaku na platnoj listi!! Ako se dobro sjecam... Pardon ja ne branim moje borce, oni su imali stjegu kod mene koje Vi ni sanjati ne mozete, nego kazem istinu, i trazim prave argumente za Vase "klevete"... Jesmo uzeli jednom oko 1400 SWF-ka po glavi i zato smo i dali svoje krvi. A da ti samo kazem kod Vas bi bili u stanju nek i dati i millione samo da ne trebaju rizikovati svoje glave... Ako za novac svasta se radilo u Odzaku, nadji koje su to radili ali nemoj nasumice kriviti one koji su krvarili za Vas i debelo pomagali... Meni zao da trebam pricati o glupostima umjesto da diskutujemo u ratu na tim prostorima... Molim te u buduce samo sa argumentima!
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:19   #1272
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Pozdrav opet...
U tvojem pisanju ima mnogo nejasnoca da ne kazem Bla, bla kao i do sad sto sam opovrgnuo. Ne znam zasto toliko mrznja od tvoje strane prema nama, koji smo svoje krvi ostavili za Vas u Odzaku....!
Mislim da si me pogrešno shvatio, ja uopće nemam mržnje niti prema kome, a kamoli prema ljudima koji su se dolje borili.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:20   #1273
Ovo je izvod iz optužnice za vojnika koji je vozan u gepeku:

3. Dana 8. ili 9. maja 1992. godine, nakon što su -------- ------- ------- ------ - -------- ---
dovedeni i zatvoreni u logor u Osnovnoj školi u Odžaku, zajedno sa C.D. došao u
prostorije škole, prozvali ------- ---- ----- -------- ----- ----- ---- , stavili ih u gepek
automobila i odvezli u selo Vojskova, opština Odžak i uveli u jednu kucu gdje su na
patosu ležali ranije pretuceni --- ---- ---- ---- ---- ---- -----, oko kojih se nalazilo više
vojnih policajaca, da bi vojni policajci odmah poceli udarati --- ----- ---- ----- ----
rukama, nogama i raznim predmetima, a nakon što su izgubili svijest, polijevali ih
vodom, a potom - ------- ------ ------- ------- --- ------ ---- zatvorili u manju obližnju
sušaru gdje su vezani morali prestajati dvije noci i dan bez hrane i vode, a da nisu mogli
da se pomjere, usljed cega su zatvorenici bili izloženi velikim fizickim patnjama i
povredama tjelesnog integriteta,



Ponavljam, to nisu uradili ljudi iz Odžaka, već sa strane

Oprosti ovo nisam vidio i tako sam ti odgovorio. Znaci nismo ih mi mucili, nego smo jednoga od njih spasili, o cemo pricamo onda?
Mi veze nismo imali sa vojnom policijom, cak nisam ih ni postovao, nemoj tudje grjehe natovarati nevinima. Tako vidm da su neki od zarobljenike prezivjeli, mozda bi oni mogli reci ko je bio momak koga smo pustili... Nisi mi reka gdje i okolnosti tvoje ranjavanja...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:24   #1274
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Mislim da si me pogrešno shvatio, ja uopće nemam mržnje niti prema kome, a kamoli prema ljudima koji su se dolje borili.
Izvinjavam se ako sam te uvrjedio, al si izrerjekao velike optuzbe na nas racun, a mi ni krivi ni duzni. Nadam se da ces to polako i sam uvidjeti....
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:29   #1275
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Ja u Modrici nisam video princ gauera ni sa 4 a ni sa 3 tocka, i mislim da ni moji borci isto nisu vidjeli je bi mi rekli...!
Vidiš, taj pinc je zarobljen nedaleko od Silosa u Modriči kad se ide prema gradu. Tu su pogođena 3 tenka, ako baš moram reći pogodio ih je moj brat a još nas dvojica braće smo tu bili. Taj pinc smo ostavili u HV kad smo poslije pada Bosanskog Broda otišli na Orašje, ostavili smo i kombi vw, mislim da im je reg oznaka bila 212-UC i 213-UC. Dotjeran je na tri točka. Nebitno. Mi smo držali dio desno od antene i munjače koju spominješ i to je bila zona naše odgovornosti.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:32   #1276
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Nisi mi reka gdje i okolnosti tvoje ranjavanja...
Ranjen sam minom u Lipiku, kilometar od crepane, tu je pored mene jedan poginuo i još jedan ranjen. Napadali smo sa strane od Vrbovca.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:36   #1277
Sada sam na stiku i preslaba mi je veza, treba mi 5-6 sati da tignem doma pa da pogledam snimak, ali znam jednog visokog momka koji je bio uvjek sa Simpom, mislim da su bili prijatelji on je poginuo izmedju predje srba i protunapada iste, i to negdje dalje od Odzaka, na drugoj ratisti. Ostao mi je u sjecanju kao hrabar borac, ako se dobro sjecam poginuo je pored ceste od minobacacke granate...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:44   #1278
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Sada sam na stiku i preslaba mi je veza, treba mi 5-6 sati da tignem doma pa da pogledam snimak, ali znam jednog visokog momka koji je bio uvjek sa Simpom, mislim da su bili prijatelji on je poginuo izmedju predje srba i protunapada iste, i to negdje dalje od Odzaka, na drugoj ratisti. Ostao mi je u sjecanju kao hrabar borac, ako se dobro sjecam poginuo je pored ceste od minobacacke granate...
Mislim da govorimo o istoj akciji, taj momak inicijali su mu Ć.M. je bio jako hrabar. Poginuo je uz ovog sa snimka koji je takođe bio jako hrabar. "Simpa" kako ga zoveš, mislim da živi negdje oko Zagreba sada.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:49   #1279
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Vidiš, taj pinc je zarobljen nedaleko od Silosa u Modriči kad se ide prema gradu. Tu su pogođena 3 tenka, ako baš moram reći pogodio ih je moj brat a još nas dvojica braće smo tu bili. Taj pinc smo ostavili u HV kad smo poslije pada Bosanskog Broda otišli na Orašje, ostavili smo i kombi vw, mislim da im je reg oznaka bila 212-UC i 213-UC. Dotjeran je na tri točka. Nebitno. Mi smo držali dio desno od antene i munjače koju spominješ i to je bila zona naše odgovornosti.
Svaka Vam cast, ali moji i ja sam bio negdje drugdje, inace osobno mozda dva puta sam bio preko mosta. Munjaca se dogodilo vec kad su sribi vrsili kontra napad. Ljepo je bi zauzimanje Munjace, i gledati kako neprijatelj bjezi, kad bi trebali napasti... Znas sta su srbi prije bjega napisali sa mecima nabijenim u stiropr? I ostavili gore na Munjaci u jednome polozaju..
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:54   #1280
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Svaka Vam cast, ali moji i ja sam bio negdje drugdje, inace osobno mozda dva puta sam bio preko mosta. Munjaca se dogodilo vec kad su sribi vrsili kontra napad. Ljepo je bi zauzimanje Munjace, i gledati kako neprijatelj bjezi, kad bi trebali napasti... Znas sta su srbi prije bjega napisali sa mecima nabijenim u stiropr? I ostavili gore na Munjaci u jednome polozaju..
Ne znam za ovo boldano, ali bih volio znati jer me zanima svaki dio tog bojišta a ima mnogo nepoznatih detalja.

Kad pogledaš snimak, možda ćeš prepoznati neke ljude. Četvorica sa tog snimka su poginuli.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:59.