Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2007., 14:39   #41
jel ideš na anticelulitne tretmane ili ih sama provodiš?

meni listovi bili puni masnica kada sam ja sama, inače "stručnjak" za masažu krenula u akciju rješavanja celulita
teichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 14:41   #42
Quote:
teichy kaže: Pogledaj post
jel ideš na anticelulitne tretmane ili ih sama provodiš?

meni listovi bili puni masnica kada sam ja sama, inače "stručnjak" za masažu krenula u akciju rješavanja celulita
Baš ništa slično...zato se ''plašim''.....
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 14:44   #43
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
Baš ništa slično...zato se ''plašim''.....
hm.

onda neznam
teichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 15:07   #44
E da...uzimam beta-blokatore...i sad sam pročitala u uputstvima:ako se pojave modrice da se javim liječniku...ali uzimam ih već godinu dana pa si mislim da to nije od toga....
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 15:18   #45
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
Dakle...prije dva dana primjetila sam po listovima neke čudne flekice(jako su uočljive)...izgledaju kao modrice...kao da sam natučena....što bi to moglo biti?...baš je ružno.....i pojavilo se praktički preko noći...
pazi di se seksaš
 
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 15:19   #46
brzo doktoru i vaditi krv
de_mi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 15:22   #47
Quote:
de_mi kaže: Pogledaj post
brzo doktoru i vaditi krv
Na što ciljamo?
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 15:44   #48
Da li te flekice izgledaju kao modrice ili to jesu modrice..? Moja sestra je s 14-15 godina pocela dobivati modrice po rukama i nogama, vec su u skoli poceli sumnjati da ju netko mlati- ali onda je krvna slika pokazala blage anomalije u zgrusavanju krvi (deficit faktora VIII)..
Dakle: daj koji ml krvi pa da znas na cemu si..
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 16:04   #49
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Da li te flekice izgledaju kao modrice ili to jesu modrice..? Moja sestra je s 14-15 godina pocela dobivati modrice po rukama i nogama, vec su u skoli poceli sumnjati da ju netko mlati- ali onda je krvna slika pokazala blage anomalije u zgrusavanju krvi (deficit faktora VIII)..
Dakle: daj koji ml krvi pa da znas na cemu si..
moja sestirčna imala je problema s eritrocitima i tombocitima
javljale su se te modrice
nina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 17:25   #50
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
Dakle...prije dva dana primjetila sam po listovima neke čudne flekice(jako su uočljive)...izgledaju kao modrice...kao da sam natučena....što bi to moglo biti?...baš je ružno.....i pojavilo se praktički preko noći...
Može biti problemčići sa krvi a možda je i reakcija na kontracepcijske pilule ako ih koristiš. Ako si se počela kretati ili viježbati, mozda je od preopterečenja popucao maleni broj kapilara. A možda si se samo udarila da nisi niti primjetila.
Odi svakako k doktoru, on zna najbolje.
dr/iur is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 20:25   #51
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Da li te flekice izgledaju kao modrice ili to jesu modrice..?
Pa nisu modrice kad se nisam udarila...i ne bole me....ali tako izgleda...nisu onako točno ocrtane fleke,već onako više majih...izgleda natučeno...

Quote:
dr/iur kaže: Pogledaj post
Može biti problemčići sa krvi a možda je i reakcija na kontracepcijske pilule ako ih koristiš. Ako si se počela kretati ili viježbati, mozda je od preopterečenja popucao maleni broj kapilara. A možda si se samo udarila da nisi niti primjetila.
Odi svakako k doktoru, on zna najbolje.
Ne koristim kontracepcijske pilule(ali koristim beta-blokatore)...ne vježbam....i mislim da je nemoguće tako se udariti na oba lista na isti način....sjećala bi se...

Hvala na savjetima!
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:44   #52
Još nisam bila kod liječnika....i nije još prošlo....sad su više smeđe nego plave....mislim da ima veze s cirkulacijom...inače,stalno su mi ruke i noge hladne(beta-blokatori to sve još pogoršavaju)...nekad čak sivkaste....i u kontaktu s toplom vodom praktički poflekavim....osobito šake i stopala...to izgleda kao one mrljice po rukama slabokrvnih ljudi...
Idem u ponedjeljak..pa da vidimo....
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 15:13   #53
vene su to imam isti problem
diana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 02:50   #54
Quote:
diana11 kaže: Pogledaj post
vene su to imam isti problem
Veli liječnica da nisu...ja sam isto u to sumnjala,ali bilo bi fakat čudno.....premlada sam....
Bila sam na vađenju krvi...pa sad čekam.....
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 14:25   #55
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
Veli liječnica da nisu...ja sam isto u to sumnjala,ali bilo bi fakat čudno.....premlada sam....
Bila sam na vađenju krvi...pa sad čekam.....
VENE
Vene
Neka vas noge dobro nose
Sport je najsigurniji način da izbjegnete bolesti vena. Posebno su korisni sportovi koji traže ustrajnost, kao što su vožnja bicikla, jogging, brzo hodanje i plivanje.
Volite li više šetnje, planinarenje, ples, aerobik ili jazz-dance, nećete pogriješiti. No, važno je da se odabranim sportom bavite svaki dan.

SAVJET: Postoji li sumnja na bolesti vena, liječnik vam treba detaljno pregledati noge. Tada će moći utvrditi postoje li neka oštećenja krvnih žila iz prošlosti uzrokovana, recimo, trombozom. Za otkrivanje takvih oštećenja postoje posebni ultrazvučni aparati koji uz uporabu novog softwarea mogu prepoznati i najmanje nepravilnosti. Ti instrumenti strukturu vena i cirkulaciju krvi u njima prikazuju vrlo oštro u različitim bojama

Varikozne vene su proširene vene vijugavog tijeka koje se nalaze najčešće po nogama. Smatra se da su prisutne kod oko 10-20% populacije. U najvećem postotku se nalaze kod ženskog dijela populacije. Nastaju najčešće u doba adolescencije. Nisu prolazna pojava nego tijekom vremena povećava im se broj i veličina često skupa s kapilarama.
Kod većine ljudi pričinjavaju samo estetski problem naročito kod žena. S vremenom je čest razvoj tamne pigmentacije potkoljenica, upala kože te pojava rane. U manjem postotku je moguć razvoj duboke venske tromboze koja često bude fatalna ako se na vrijeme ne prepozna. Prvi znakovi koji bi mogli upozoravati na njen razvoj jesu: promjer jedne noge je veći od promjera druge noge, na dodir bolnost noge naročito mišića listova, pojava modre boje kože potkoljenice, bolnost noge je veća u visećem položaju, podizanje stopala je praćeno s boli u listu.

Uzroci nastajanja proširenih vena su multifaktorijalni i često udruženi :

nasljeđe ima najvažniju ulogu jer kod osoba s slabim vezivnim tkivom dolazi lako do širenja vena usljed povišenog tlaka krvi naročito kod dužeg stajanja tijekom godina
ženski hormoni pridonose razvoju naročito tokom trudnoće ili nakon poroda, kontracepcija ili nadomjesna terapija
pubertet
povećana tjelesna težina
ozljede
dugotrajno stajanje, spuštena stopala, visoke pete
povećani pritisak u trbušnoj šupljini : trudnoća, ekspanzivni procesi
postrombotski sindrom
Svaka vidljiva vena ili kapilara na nogama ne predstavlja nikakvu pretnju po zdravlje ili estetski poremećaj koji treba ukloniti. Kod pojedinih ljudi se vene pojačano ističu konstitucijski naročito kod sportaša. Vene predstavlju vrstu rezervara krvi koja se vraća nazad u srce pri čemu bitnu ulogu imaju zalisci vena koji usmjeravaju krv prema srcu. Zalisci vena imaju ulogu ventila koji propuštaju krv samo u jednom smjeru. Gubljenjem njihove funkcije dolazi do povratka krvi što je ključni događaj u nastajanju varica. Uloga mišićne kontrakcije je bitna u pumpanju krvi prema srcu. Na nogama se venski sustav dijeli na duboki koji teče između mišića koji im daju potporu te površinski sustav koji se nalazi u koži i potkožju, a nema potporu mišića te je sklon širenju. Oba sustava su spojena putem perforantnih vena pomoću kojih prebacuju krv iz jednog sustava u drugi. Vene dubokog sustava putem mišićnih kontrakcija prebacuju i skupljaju krv u površinski sustav vena manjim dijelom, a većim dijelom prema srcu. Kod dužeg stajanja dolazi do nakupljanja krvi, ali bez transporta zbog čega se povisuje tlak. Daljim porastom tlaka dolazi do prodora krvi kroz stijenku vene u tkivo što je ključni događaj u nizu poremećaja: pigmentacija kože, rana, upala. Perforantne vene omogućavaju smjer krvi samo iz dubokog venskog sustava u površni. Kada oslabe zalisci perforantnih vena ili kada se vene prošire dolazi do prodora krvi iz dubokog venskog sustava u površinski sustav koji nema mišićnu potporu te dolazi do nastajanja proširenih vena. Kapilare se ne moraju nužno javiti s proširenim venama no najčešće budu zajedno. Za razvoj kapilara nogu najbitniju ulogu imaju ženski hormoni i nasljeđe. Kapilare lica nastaju zbog ženskih hormona i najčešće zbog dužeg izlaganja suncu koje stimulira oslobađanje tvari u organizmu koje potiču razvoj kapilara.

Metode za uklanjanje proširenih vena i kapilara :

operativne metode koje se izvode u općoj ili lokalnoj anesteziji. Postoji čitav niz tehnika koje vaskularni kirurg određuje. Primjenjuju se kod većih vena. Jako efikasna metoda no potreban je postoperativni tijek od par dana. Ne uklanja kapilare.
sklerozacija. Posebni oblik sklerozacije je uvođenje sonde u venu pod nadzorom ultrazvuka. Prednost metode je njena efikasnost i niski troškovi postupka. Nakon zahvata se može vratiti odmah uobičajenim aktivnostima. Efektivna za vene i kapilare. Neograničeno se može koristiti.
laseri i IPL uređaji koji se apliciraju površno. Uništavaju vene i kapilare tako što hemoglobulin upija energiju zrake koja uništava vene i kapilare. IPL uređaj se koristi za kapilare. Laser se može primjenjivati i putem sonde koja se uvlači u venu. U novije vrijeme se koristi radiofrekvencija posebno ELOS tehnologija koja putem radiofrekvencije i optičke energije destruira vene i kapilare. Navedene metode daju dobre rezultate posebno ELOS tehnologija. Metode su ograničene promjerom vene te se koriste kod vena promjera do 3-5 mm. Laseri su najbolji oblik terapije kod pigmentacije kože. Metode su pouzdane i efektivne no ograničavajući faktor je visoka cijena zahvata.
elektrokoagulacija kapilara. Kapilare se uništavaju putem struje te je nešto veća mogućnost nastajanja ožiljaka.
krioterapija tj. zaleđivanje vena putem sonde koja se uvlači u venu i koristi tekući dušik za destrukciju vena. Radi se o relativno novijoj metodi.
Sklerozacija. Sklerozacija je metoda koja se temelji na ubrizgavanju sklerozirajućeg sredstva u venu ili kapilaru čime se potiče upala i time nestajanje vene ili kapilare. Osnovni preduvjet za zahvat je nošenje elastičnih čarapa minimum 3 tjedna nakon zahvata te hodanje neposredno nakon zahvata. Sredstvo se ubrizgava inzulinskom iglom nakon čega se stavlja tupfer na mjestu uboda koji se nosi par dana ili drži 24h.. Sam zahvat je bezbolan kod većine ljudi jer ubod ne boli. Jedino se nekad može osjetiti peckanje prilikom ubrizgavanja sredstva. Kod 50-90% pacijenata se može očekivati poboljšanje no konačni rezultat najviše ovisi o pacijentu i pridržavanju uputa o ponašanju. Rezultati se vide odmah kod manjih vena i kapilara dok kod većih vena potrebno je par tjedana da nestanu. Ovisno o promjeru žile odreduje se postotak sredstva za sklerozaciju. Preporuča se početi zahvat na bedrima te se spuštati na potkoljenice. Tretman se može ponavljati po potrebi, razmak između tretmana je oko 7-14 dana. Prosječno je potrebno oko 3 tretmana da bi se kapilare i vene nogu uklonile što ovisi o broju promjena.
Sve navedene metode daju dugotrajne rezultate no uz uvjet pridržavanja uputa, bitni su također nasljedni faktori. Nakon nekog vremena, prosječno 3-5 godina dolazi do izbivanja novih žila i kapilara. Tretirane žile i kapilare nestaju, ali dolazi do nastajanja novih.

Prevencija i ostale metode za suzbijanje vena te kapilara :

elastične čarape ili zavoji zauzimaju centralno mjesto u prevenciji jer zamjenjuju zalistke koji su izgubili svoj ulogu te simuliraju mišičnu kontrakciju. Prednost je na strani čarapa jer daju jednakomjerni tlak duž vena za razliku od elastičnih zavoja. Preporuča se što više nositi elastične čarape osim ljetnih mjeseci kada se mogu koristiti derivati flavonoida koji donekle mogu zamjeniti ulogu elastičnih čarapa.
derivati flavonoida koji povećavaju tonus vena i povoljno utiču na limfni sustav. Poboljšavaju cirkulaciju i time smanjuju oticanje i bolnost nogu. Povećavaju nepropusnot stijenki žila i smanjuju upalu indirektno. Mogu se koristiti kao kreme ili tablete koje su efektivnije.
derivati vitamina K i C koji jačaju stijenke žila i kapilara te smanjuju njihovu propusnost.
korekcija tjelesne težine i spuštenih stopala. Izbjegavajte saune i kupke jer toplina loše utiče što se može zapaziti ljeti. Nosite niže pete, do 5 cm i izbjegavajte duža stajanja te sjedenja. Kad možete noge držite u povišenom položaju ili legnite.
fizička aktivnost koja smanjuje venski tlak mišićnim kontrakcijama. Prilikom stajanja dolazi do povišenja venskog tlaka zbog nedostatka mišićne kontrakcije. Što češće upotrebljavati muskulaturu nogu i izbjegavati stajanja te sjedenje. Kod dužeg stajanja i sjedenja uraditi svako malo par koraka. Povremeno koristite hladni tuš.
aparati koji masažom potiču vensku i limfnu cirkulaciju tako što zamjenjuju mišićnu kontrakciju.
Unatoč primjeni novih metoda i sredstava sklerozacija i dalje zauzima ključnu ulogu u borbi protiv proširenih vena i kapilara.

--------------------------------------------------------------------------------
Članak prenesen iz časopisa
"Doktor u kući"
neznam prouci malo ovaj clanak, zelim ti svako dobro i da je sve ok pozz
diana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 14:27   #56
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
Veli liječnica da nisu...ja sam isto u to sumnjala,ali bilo bi fakat čudno.....premlada sam....
Bila sam na vađenju krvi...pa sad čekam.....
Proširene vene
Proširene vene treba operirati kada postanu vidljive i kada se ultrazvukom utvrdi oštećenje venskih zalistaka.

1. Tromboflebitis
2. Posttrombotski sindrom
3. Spontano krvarenje
4. Flebotromboza
Operacija jedini lijek

Zabluda je da uvijek ima vremena za uklanjanje proširenih vena, jer se odgađanjem operacije omogućuje razvoj komplikacija.


Pri pomisli na proširene vene prvo nam na um pada narušen izgled nogu. Noge s proširenim venama izgledaju ružno, kvrgave su, a ponekad je i koža na njima tamnija. No, najčešće se ne zna, ili se zaboravlja, da su proširene vene ozbiljan, pa i po život opasan zdravstveni problem. U mlađoj dobi, kada se vene pojavljuju, proširene vene ne prate tegobe, već se primjećuje samo estetski nedostatak. Kako bolest napreduje i razvija se, pod utjecajem raznih faktora rizika, postaju primjetni jasni znakovi tegoba i komplikacija.



Proširene vene nastaju zbog oštećenja venskih zalistaka, a osoba koja ima proširene vene naslijedila je osjetljivu građu venskih zalistaka. Rađamo se, dakle, sa sklonošću proširenim venama, a razvoj bolesti i njezin intenzitet mogu potaknuti faktori rizika (trudnoća, kontracepcijske pilule, obuća s visokim petama, pretilost, dugo sjedenje ili stajanje), ali sami faktori rizika, bez nasljedne skonosti, ne mogu stvoriti proširene vene.
Proširene vene ne mogu spontano zacijeliti, niti se mogu izliječiti lijekovima. Jedini je način liječenja njihovo uklanjanje, ali treba ukloniti i mjesto na kojem je zalistak oštećen, zbog čega je i nastalo proširenje. Neliječena bolest proširenih vena brzo napreduje i neminovno dovodi do komplikacija koje mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, pa i život.
Držimo li se osnovnog postulata medicinske znanosti - bolje spriječiti nego liječiti - ranim i pravodobnim liječenjem proširenih vena spriječit ćemo nastanak i razvoj komplikacija.



1. Tromboflebitis

Tromboflebitis (thrombophlebitis) začepljenje je površinske, uglavnom proširene vene, praćeno upalom zida vene, a prepoznaje se po crvenilu, bolovima i otvrdnuću. Nastaje zbog usporene venske cirkulacije u proširenoj veni te zbog promjena u stijenci vene. Može se pojaviti u svakoj životnoj dobi, a posebno je često u trudnoći i nakon poroda. Liječi se ambulantno: mirovanjem, hladnim oblozim i antibioticima. I nakon liječenja tromb često zaostaje u površinskoj veni, a može se napipati kao tvrdi čvor neposredno ispod kože.



2. Posttrombotski sindrom

Posttrombotski sindrom (syndroma post thromboticum) naziva se i 'kronična venska insuficijencija', a nastaje ako se začepljenje površinskih vena dulje vrijeme ne liječi. Razvije li se taj poremećaj, nastaju velike promjene u protoku krvi, jer se krv ne usmjerava fiziološki prema srcu, već se vraća prema stopalima i tu opterećuje površinske vene. Zbog pritiska velikog volumena krvi, najčešće u predjelu potkoljenica i skočnog zgloba, nastaju otekline, koje se ne mogu otkloniti limfnom drenažom. Koža na oteklinama nedovoljno je opskrbljena kisikom i hranjivim tvarima i napokon se otvara rana, najčešće s unutarnje strane na donjem dijelu potkoljenice, ali može nastati i na drugim dijelovima. Otvorena rana (ulcus venosum) krajnji je stadij posttrombotskog sindroma.



3. Spontano krvarenje

Spontano krvarenje (haemorrhagia spontanea) vrlo je obilno krvarenje iz jako proširene vene, a može nastati spontano ili ga pak izaziva beznačajna ozljeda. Kod jako proširenih vena mjestimično se razvijaju tzv. 'aneurizme', balonasta proširenja zida vene, jer se širenjem vene stanjuje njezin zid. Vena na tom mjestu potpuno gubi elastičnost i slična je mlohavoj vreći. Pošto se površinske vene nalaze neposredno ispod kože, podložne su vanjskim utjecajima, a i spontano mogu doslovno prsnuti, što uzrokuje veoma obilno krvarenje. U literaturi su opisani i slučajevi takvih krvarenja s najtežim ishodom.



4. Flebotromboza

Flebotromboza (phlebothrombosis) stvaranje je krvnog ugruška u dubokim venama, a u 80 posto slučajeva posljedica je dugotrajnih i neliječenih proširenih površinskih vena. Kada su površinske vene jako proširene, u duboki venski sustav prelazi mnogo venske krvi. Zbog toga se šire i duboke vene, pa se njihovi zalisci više ne dodiruju. Na tim mjestima nastaju vrtložne struje krvi, koje pogoduju odlaganju krvnih pločica i stvaranju krvnog ugruška, odnosno tromboze. Ovu komplikaciju osobito ozbiljnom i opasnom čini velika mogućnost da se stvoreni tromb odvoji od zida vene i 'otputuje' do plućne vene, gdje može uzrokovati po život opasnu plućnu emboliju.
Flebotromboza može nastati i kod osoba koje nemaju proširene površinske vene, ali najčešće nastaje baš na proširenim površinskim venama.


FAKTORI RIZIKA
Što smeta venama?
Trudnoća mijenja hormonski status žene, zbog čega slabi elastičnost zida vene i povišeni tlak u veni naglo i prekomjerno širi krvnu žilu.
Kontracepcijske pilule u tijelu stvaraju hormonski status trudnoće, s istim posljedicama.
Pretjerana tjelesna težina s mnogo masnog tkiva otežava protok krvi u venama i tako pogoduje razvitku proširenih vena.
Obuća s visokim potpeticama mijenja biostatičke odnose, što se odražava na tonus mišića potkoljenice i smanjenje funkcije 'mišićne pumpe', što također ubrzava stvaranje proširenih vena.
Dugo stajanje i sjedenje isključuje pozitivno djelovanje 'mišićne pumpe'. Stezanje i opuštanje mišića pri kretanju, ubrzava protok krvi kroz krvne žile. Pri dugom mirovanju, mišići ne pomažu krvnim žilama i opet se stvaraju uvjeti za brži razvoj proširenih





Operacija jedini lijek


Pošto se venski zalisci ne mogu popraviti, niti kirurški zamijeniti, jedini je način liječenja - ukloniti ih. Time će se ukloniti i osnovna karika u mehanizmu nastanka proširenih vena. Dakako da treba ukloniti i proširene vene, kako bi se uspostavila normalna venska cirkulacija u površinskim venama. Time se onemogućuje prevelik dotok venske krvi u duboki venski sustav i komplikacije koje su s time povezane, a ako je prisutna otvorena rana, ona će spontano zarasti za 4 do 6 tjedana.
Prema pravilu 'boje spriječiti nego liječiti', nameće se i odgovor na ključno pitanje - 'kada ukloniti proširene vene?' Dakle, proširene vene treba operirati kada su one vidljive i kada se ultrazvukom utvrdi oštećenje venskih zalistaka.
Zabluda je da 'uvijek ima vremena za uklanjanje proširenih vena', jer odgađanjem operacije dovodimo pacijenta u opasnost da zadobije jednu od nimalo bezazlenih komplikacija.
U razvijenim zemljama (i kod nas u Hrvatskoj) operacija proširenih vena danas se radi ambulantno, u lokalnoj anesteziji, a pacijent neposredno nakon zahvata ide sam kući, bez tuđe pomoći. Time se izbjegava rizik opće anestezije, a i pacijenti s oštećenim srčano-žilnim i dišnim sustavom mogu biti operirani bez rizika.


Operacije proširenih vena danas se rade suvremenom operacijskom tehnikom, kroz otvore u koži od samo 2-3 milimetra, koje ne treba šivati. Nakon nekog vremena ožiljci postaju nevidljivi, pa se, osim funkcionalnog, postiže i odličan estetski učinak.
Svaki poremećaj površinskog venskog sustava nastalu zbog proširenih vena treba liječiti odmah. Operacija kojom se u ranom stadiju uklanjaju proširene vene nije nikako zahvat koji se poduzima radi izgleda, nego operacija koja treba spriječiti oštećenje dubokih vena i kasnije vrlo teške komplikacije.




prim. mr. dr. Viktor Lastrić

Članak prenesen iz časopisa
"Doktor u kući"
diana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 14:29   #57
VENE
Vene
Neka vas noge dobro nose
Sport je najsigurniji način da izbjegnete bolesti vena. Posebno su korisni sportovi koji traže ustrajnost, kao što su vožnja bicikla, jogging, brzo hodanje i plivanje.
Volite li više šetnje, planinarenje, ples, aerobik ili jazz-dance, nećete pogriješiti. No, važno je da se odabranim sportom bavite svaki dan.

SAVJET: Postoji li sumnja na bolesti vena, liječnik vam treba detaljno pregledati noge. Tada će moći utvrditi postoje li neka oštećenja krvnih žila iz prošlosti uzrokovana, recimo, trombozom. Za otkrivanje takvih oštećenja postoje posebni ultrazvučni aparati koji uz uporabu novog softwarea mogu prepoznati i najmanje nepravilnosti. Ti instrumenti strukturu vena i cirkulaciju krvi u njima prikazuju vrlo oštro u različitim bojama
diana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 14:30   #58
Varikozne vene su proširene vene vijugavog tijeka koje se nalaze najčešće po nogama. Smatra se da su prisutne kod oko 10-20% populacije. U najvećem postotku se nalaze kod ženskog dijela populacije. Nastaju najčešće u doba adolescencije. Nisu prolazna pojava nego tijekom vremena povećava im se broj i veličina često skupa s kapilarama.
Kod većine ljudi pričinjavaju samo estetski problem naročito kod žena. S vremenom je čest razvoj tamne pigmentacije potkoljenica, upala kože te pojava rane. U manjem postotku je moguć razvoj duboke venske tromboze koja često bude fatalna ako se na vrijeme ne prepozna. Prvi znakovi koji bi mogli upozoravati na njen razvoj jesu: promjer jedne noge je veći od promjera druge noge, na dodir bolnost noge naročito mišića listova, pojava modre boje kože potkoljenice, bolnost noge je veća u visećem položaju, podizanje stopala je praćeno s boli u listu.

Uzroci nastajanja proširenih vena su multifaktorijalni i često udruženi :

nasljeđe ima najvažniju ulogu jer kod osoba s slabim vezivnim tkivom dolazi lako do širenja vena usljed povišenog tlaka krvi naročito kod dužeg stajanja tijekom godina
ženski hormoni pridonose razvoju naročito tokom trudnoće ili nakon poroda, kontracepcija ili nadomjesna terapija
pubertet
povećana tjelesna težina
ozljede
dugotrajno stajanje, spuštena stopala, visoke pete
povećani pritisak u trbušnoj šupljini : trudnoća, ekspanzivni procesi
postrombotski sindrom
Svaka vidljiva vena ili kapilara na nogama ne predstavlja nikakvu pretnju po zdravlje ili estetski poremećaj koji treba ukloniti. Kod pojedinih ljudi se vene pojačano ističu konstitucijski naročito kod sportaša. Vene predstavlju vrstu rezervara krvi koja se vraća nazad u srce pri čemu bitnu ulogu imaju zalisci vena koji usmjeravaju krv prema srcu. Zalisci vena imaju ulogu ventila koji propuštaju krv samo u jednom smjeru. Gubljenjem njihove funkcije dolazi do povratka krvi što je ključni događaj u nastajanju varica. Uloga mišićne kontrakcije je bitna u pumpanju krvi prema srcu. Na nogama se venski sustav dijeli na duboki koji teče između mišića koji im daju potporu te površinski sustav koji se nalazi u koži i potkožju, a nema potporu mišića te je sklon širenju. Oba sustava su spojena putem perforantnih vena pomoću kojih prebacuju krv iz jednog sustava u drugi. Vene dubokog sustava putem mišićnih kontrakcija prebacuju i skupljaju krv u površinski sustav vena manjim dijelom, a većim dijelom prema srcu. Kod dužeg stajanja dolazi do nakupljanja krvi, ali bez transporta zbog čega se povisuje tlak. Daljim porastom tlaka dolazi do prodora krvi kroz stijenku vene u tkivo što je ključni događaj u nizu poremećaja: pigmentacija kože, rana, upala. Perforantne vene omogućavaju smjer krvi samo iz dubokog venskog sustava u površni. Kada oslabe zalisci perforantnih vena ili kada se vene prošire dolazi do prodora krvi iz dubokog venskog sustava u površinski sustav koji nema mišićnu potporu te dolazi do nastajanja proširenih vena. Kapilare se ne moraju nužno javiti s proširenim venama no najčešće budu zajedno. Za razvoj kapilara nogu najbitniju ulogu imaju ženski hormoni i nasljeđe. Kapilare lica nastaju zbog ženskih hormona i najčešće zbog dužeg izlaganja suncu koje stimulira oslobađanje tvari u organizmu koje potiču razvoj kapilara.

Metode za uklanjanje proširenih vena i kapilara :

operativne metode koje se izvode u općoj ili lokalnoj anesteziji. Postoji čitav niz tehnika koje vaskularni kirurg određuje. Primjenjuju se kod većih vena. Jako efikasna metoda no potreban je postoperativni tijek od par dana. Ne uklanja kapilare.
sklerozacija. Posebni oblik sklerozacije je uvođenje sonde u venu pod nadzorom ultrazvuka. Prednost metode je njena efikasnost i niski troškovi postupka. Nakon zahvata se može vratiti odmah uobičajenim aktivnostima. Efektivna za vene i kapilare. Neograničeno se može koristiti.
laseri i IPL uređaji koji se apliciraju površno. Uništavaju vene i kapilare tako što hemoglobulin upija energiju zrake koja uništava vene i kapilare. IPL uređaj se koristi za kapilare. Laser se može primjenjivati i putem sonde koja se uvlači u venu. U novije vrijeme se koristi radiofrekvencija posebno ELOS tehnologija koja putem radiofrekvencije i optičke energije destruira vene i kapilare. Navedene metode daju dobre rezultate posebno ELOS tehnologija. Metode su ograničene promjerom vene te se koriste kod vena promjera do 3-5 mm. Laseri su najbolji oblik terapije kod pigmentacije kože. Metode su pouzdane i efektivne no ograničavajući faktor je visoka cijena zahvata.
elektrokoagulacija kapilara. Kapilare se uništavaju putem struje te je nešto veća mogućnost nastajanja ožiljaka.
krioterapija tj. zaleđivanje vena putem sonde koja se uvlači u venu i koristi tekući dušik za destrukciju vena. Radi se o relativno novijoj metodi.
Sklerozacija. Sklerozacija je metoda koja se temelji na ubrizgavanju sklerozirajućeg sredstva u venu ili kapilaru čime se potiče upala i time nestajanje vene ili kapilare. Osnovni preduvjet za zahvat je nošenje elastičnih čarapa minimum 3 tjedna nakon zahvata te hodanje neposredno nakon zahvata. Sredstvo se ubrizgava inzulinskom iglom nakon čega se stavlja tupfer na mjestu uboda koji se nosi par dana ili drži 24h.. Sam zahvat je bezbolan kod većine ljudi jer ubod ne boli. Jedino se nekad može osjetiti peckanje prilikom ubrizgavanja sredstva. Kod 50-90% pacijenata se može očekivati poboljšanje no konačni rezultat najviše ovisi o pacijentu i pridržavanju uputa o ponašanju. Rezultati se vide odmah kod manjih vena i kapilara dok kod većih vena potrebno je par tjedana da nestanu. Ovisno o promjeru žile odreduje se postotak sredstva za sklerozaciju. Preporuča se početi zahvat na bedrima te se spuštati na potkoljenice. Tretman se može ponavljati po potrebi, razmak između tretmana je oko 7-14 dana. Prosječno je potrebno oko 3 tretmana da bi se kapilare i vene nogu uklonile što ovisi o broju promjena.
Sve navedene metode daju dugotrajne rezultate no uz uvjet pridržavanja uputa, bitni su također nasljedni faktori. Nakon nekog vremena, prosječno 3-5 godina dolazi do izbivanja novih žila i kapilara. Tretirane žile i kapilare nestaju, ali dolazi do nastajanja novih.

Prevencija i ostale metode za suzbijanje vena te kapilara :

elastične čarape ili zavoji zauzimaju centralno mjesto u prevenciji jer zamjenjuju zalistke koji su izgubili svoj ulogu te simuliraju mišičnu kontrakciju. Prednost je na strani čarapa jer daju jednakomjerni tlak duž vena za razliku od elastičnih zavoja. Preporuča se što više nositi elastične čarape osim ljetnih mjeseci kada se mogu koristiti derivati flavonoida koji donekle mogu zamjeniti ulogu elastičnih čarapa.
derivati flavonoida koji povećavaju tonus vena i povoljno utiču na limfni sustav. Poboljšavaju cirkulaciju i time smanjuju oticanje i bolnost nogu. Povećavaju nepropusnot stijenki žila i smanjuju upalu indirektno. Mogu se koristiti kao kreme ili tablete koje su efektivnije.
derivati vitamina K i C koji jačaju stijenke žila i kapilara te smanjuju njihovu propusnost.
korekcija tjelesne težine i spuštenih stopala. Izbjegavajte saune i kupke jer toplina loše utiče što se može zapaziti ljeti. Nosite niže pete, do 5 cm i izbjegavajte duža stajanja te sjedenja. Kad možete noge držite u povišenom položaju ili legnite.
fizička aktivnost koja smanjuje venski tlak mišićnim kontrakcijama. Prilikom stajanja dolazi do povišenja venskog tlaka zbog nedostatka mišićne kontrakcije. Što češće upotrebljavati muskulaturu nogu i izbjegavati stajanja te sjedenje. Kod dužeg stajanja i sjedenja uraditi svako malo par koraka. Povremeno koristite hladni tuš.
aparati koji masažom potiču vensku i limfnu cirkulaciju tako što zamjenjuju mišićnu kontrakciju.
Unatoč primjeni novih metoda i sredstava sklerozacija i dalje zauzima ključnu ulogu u borbi protiv proširenih vena i kapilara.
diana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 14:31   #59
Savjeti za samoliječenje
Vene

Teškoće koje prate proširene vene variraju od blagih promjena pa sve do podljeva, upale i rana koje teško zacjeljuju

Proširene vene vrlo su čest zdravstveni problem i smatra se da od njega pati 10 do 20 posto populacije. Više pogađa žene., a često je praćen pojavom vidljivo istaknutih mrežica kapilara, laganim oticanjem nogu, osjećajem težine u nogama, bolovima i katkad grčevima. Vremenom proširene vene postaju veće i brojnije, tako da teškoće mogu varirati od blagih promjena, više estetskih nego zdravstvenih, pa sve do podljeva, upale i rana koje teško zacjeljuju.

Uzroci mogu biti različiti, a najčešće se udružuje njih nekoliko. Uz genetsku predispoziciju, to su prekomjerna tjelesna težina, dugo sjedenje ili stajanje, nedostatak tjelesne aktivnosti, trudnoća, ozljede i neki drugi čimbenici.

Savjeti koji mogu pomoći :

· Što češće odmarajte noge u povišenom položaju i izbjegavajte dugotrajno stajanje i sjedenje.
· Lagano masirajte noge odozdo prema gore, što pospješuje otjecanje venske krvi.
· Nabavite posebne potporne čarape za vene, koje će pritiskom na vene olakšati (kratkotrajno) otjecanje zaostale venske krvi.
· Bavite se lakšim sportskim aktivnostima (gimnastika, plivanje, vožnja biciklom, lagano trčanje)
· Koristite naizmjenično hladne i tople kupke
· Možete koristiti i pripravke u obliku masti, kreme ili gela s dodatkom ekstrakta divljeg kestena

Pripravci u obliku masti, kreme ili gela s dodatkom ekstrakta divljeg kestena (npr. Holyplant - Balzam s divljim kestenom) olakšat će vaše tegobe s venama. Smanjite prekomjernu tjelesnu težinu i prestanite pušiti.

· Izbjegavajte saune i jako sunce.

Hepan je lijek na bazi heparina koji sprječava zgrušavanje krvi, olakšava cirkulaciju u tretiranom dijelu i uklanja simptome proširenih i upaljenih vena. Primjenjuje se nanošenjem na bolno područje jednom do tri puta na dan, bez masiranja.

prouci malo ove clanke, zelim ti svako dobro brzi oporavak i javi rezultate pozz
diana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 16:49   #60
uslikaj te "modrice" pa posalji da vidimo. ovako je tesko reci.

a ovaj spam gore, ajme, boze...
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:42.