Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2014., 15:25   #61
Moze jos jedno objasnjenje za laika odnosno mene

Odnos hertza i slike. Je li BD original ili rip od 24fps bolje gledat na 24HZ, na 200, 600... Cemu proizvodaci krcaju te hertze kada se u 24p modu tv sam prebaci na 24hz.
50hz slika je titrala 100hz je bila cista a 200je kao top iznad kojeg se razlika nevidi. E sad kako 24hz moze ne titrat kad je 50 titralo.
Kuzim ono jedan frame=1 titraj ili refresh rate. Ali po tom ispada da bi tv prijenos od 25fpsa bilo najbolje gledat na 25 hz ali nije vec se gleda na 100 ili 200 (posto je djeljiv pa je svaki frame =4 ili.8 titraja). Zasto se onda 24p ne gleda u 240hz.

Totalno sam zbunjen i ne kuzim poantu. Pogotovo kad vidim Panasonicovu Vt, Zt , Gt i St seriju sa po 2000, 2500 i 3000 hz. Cemu?
pavijan3 is offline  
Old 10.09.2014., 15:30   #62
Defnitivno je IPS najbolji izbor što se tiče boje, IPS monitori se koriste maltene u cjelokupnoj filmskoj industriji kao referentni DCI monitori za koloriranje i jer im je kontrast/nivo crne najsličniji kontrastu/nivou crne u kino projekciji i uvijek si siguran što dobiješ i ne razbijaš glavu svako malo time da moraš biti točno u sredini ekrana jer ti inače boja neće biti ta koja bi trebala biti...tu ima problem kod koloriranja za video jer rezultat na TV-u s izuzetno dobrom crnom može biti pretamna slika u tamnim tonovima... IPS jako lako "zavara" u izložbenom prostoru jer jako osvjetjenje okoline poništava/skriva taj problem razine crne (dakle ne kontrasta, jer to je odnos najsvjetlije i najtamnije vrijednosti ekrana, nego apsolutne "svjetline" crne)...jedino OLED daje vrijednost crne 0 cd/m2, niti plazma niti CRT nemaju tu mogućnost...možda još samo laserski TV-i (Mitsubishi) ali to je egzotika već...

Što se tiče titranja, to je kompleksno pitanje...nativno LCD i OLED ne titraju jer se slika iscrtava jedna preko druge, plazma i CRT titraju jer se fosfori gase čim su pobuđeni...uobičajeno je da 24p izvori se na TV-ima prikazuje na većem refreshu od 24Hz, obično 72 ili 96 Hz, koji su cjelobrojni množitelji od 24 Hz...dakle podatak koji dobijaš je uvijek o ulaznom signalu a ne o izlaznom refreshu...plazme obično udvostručuju refresh da smanje treperenje jer je 50Hz na ekranu od 100 cm bi bilo jako uočljivo, a 24 bi bilo ubitačno (opet ovisi o perzistencji fosfora ali tendencija je da se ona skraćuje jer to poboljšava pokretnu rezoluciju tj crno između 2 refresha djeluje tako da je zaostala slika na mrežnici kratkotrajnija i ne preklapa ili se preklapa jako malo se sa slijedećom, što kod LCD-a nije slučaj jer ti slika stalno pobuđuje mrežnicu budući da između refreshova nema zatamnjivanja)..poboljšanje pokretne rezolucije na LCD-ima se zato postiže umetanjem dodatnih slika ne bi li fizički razmak između sličica objekta u pokretu bio što manji pa je tako, logično, i razmazivanje pokreta manje premda princip zadržavanja i akumuliranja slike na mrežnici ostaje)...isto tako lakše je LCD-u imati veću svjetlinu od plazme jer se ne-brisanjem prethodne sličlice akumulira svjetlosna energija koja se inače gubi kada se fosfori gase...

međutim stvari su još kompleksnije jer bez obzira što LCD matrica samo iscrtava sliku preko slike, LED TV/monitori ipak titraju (doduše jako brzo) zato jer im pozadinsko osvjetljenje titra na 200+ Hz zbog smanjenja potrošnje struje (PWM)...

uff...pitaj ako ti još nešto nije jasno...

Zadnje uređivanje MytByte : 10.09.2014. at 15:47.
MytByte is online now  
Old 10.09.2014., 16:21   #63
Necu Sad mi je jos manje jasno ja sam glup za to ocigledno a bogati ovo je na nivou Wikipedije odgovor
Nis vise ne kuzim. Jel plazme koriste te vrtoglave hertze. Kako se uopce prilagode 24p slici (posto niti jedna od tih200, 600, 2000, 2500 hz nije djeljiva s 24) . Jel su ti hertzi uopce pravi ili trik...
Preveliki SF je to za moj mozak

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 10.09.2014. at 16:24. Reason: Q
pavijan3 is offline  
Old 10.09.2014., 16:25   #64
i mislim da će ti biti tim veći, što ćeš imati više ovakvih potpitanja..
DeeJay Dee is offline  
Old 10.09.2014., 16:33   #65
Quote:
trendkill kaže: Pogledaj post
Necu Sad mi je jos manje jasno ja sam glup za to ocigledno a bogati ovo je na nivou Wikipedije odgovor
Nis vise ne kuzim. Jel plazme koriste te vrtoglave hertze. Kako se uopce prilagode 24p slici (posto niti jedna od tih200, 600, 2000, 2500 hz nije djeljiva s 24) . Jel su ti hertzi uopce pravi ili trik...
Preveliki SF je to za moj mozak
Koriste ih radi marketinga i "fajta specifikacijama" s LCD-ima...te vrtoglave vrijednosti kod plazmi nisu puni pravi refresh (on mislim nikada nije preko 120Hz) već način na koji plazma uopće može kreirati nijanse neke boje (takozvani subfield drive)...neću ulaziti u to jer niti sam nisam dovoljno duboko to pokušao razumijeti ali plazma za svaku komponentu boje (RGB) osvježi piksel više puta nego je stvarni refresh...u praksi to nema nikakve veze s ničim osim s time da na taj način od plazme uopće dobiješ razne nijanse i svjetline boje...LCD to postiže večim ili manjim "zakretanjem" kristala, plazma višestrukim pobuđivanjem piksela...
MytByte is online now  
Old 10.09.2014., 16:45   #66
Ok koja mi je najbolja postavka na kompu kad saljem sliku na plazmu.

Za 24p stavim output graficke kartice na 24hz a na plazmi se ukljuci "true cinems". Taj dio mi je jasan.
Ali sta za koncerte, i ostale sadrzaje koji su u 25 ili 30 fps snimani.
Daj stavit na 60hz output, na 100 il na 120?

I kako ce to prihvatit plazma tada?

E: i sta u slucaju Hobbita koji je u 48fps. Jel isti setup ko za 24p ili?
pavijan3 is offline  
Old 10.09.2014., 17:38   #67
Više manje ti je ovako: za sve bi morao provjeriti nativni framerate u plejeru ili s mediainfo programčićem...kad to utvrdiš, ide po sljedećoj špranci:

za 23,976fps staviš na 24Hz (u pravilu filmovi, ali mogu biti i serije)
za 25 ili 50 fps (bilo interlace ili progressive) staviš na 50 Hz (ali moraš na grafičkoj aktivirati podršku za HDTV rezolucije, obično u Catalystu za ATI ili Nvidia control panel za Nvidiju)
za 29,97 ili 59,94 fps (interlace ili progressive) staviš 60 Hz

100 ili 200 Hz ti, koliko znam, ne rade nativno niti na jednom TV-u tj on ih prihvati ali si ih spusti na izlazni refresh...

za 48 Hz ne smiješ staviti na 24 jer ćeš izgubiti efekt HFR-a, stavi na 50Hz, a možeš i na 60Hz jer ionako nećeš imati nativnih 48 fps na ekranu, pa sve i da si možeš naštelati grafičku na 48Hz (recimo pomoću powerstripa ili sl)...nažalost...
MytByte is online now  
Old 10.09.2014., 17:56   #68
Hvala.
pavijan3 is offline  
Old 10.09.2014., 23:05   #69
A telkacima se isto da postelat fps ili je to kod njih automatski?
__________________
I watched as fear took the old men's gaze, Hopes of the young in troubled graves, 'I see no day' I heard him say So grey is the face of every mortal
fairy feller is offline  
Old 11.09.2014., 01:07   #70
Ne štelaš fps, on je kakav je u zapisu, štelaš osvježavanje/prikaz...kod TV-a jer to uglavnom automatski i najčešće 60 Hz za 24, 30 i 60 fps zapise...
MytByte is online now  
Old 11.09.2014., 11:28   #71
Hvala na odgovoru. Da, osvjezenje mi je automatski i to nemogu podesit.
__________________
I watched as fear took the old men's gaze, Hopes of the young in troubled graves, 'I see no day' I heard him say So grey is the face of every mortal
fairy feller is offline  
Old 11.09.2014., 16:08   #72
Zna li itko koja je razlika izmedu ovih samsunga 48h6410,48h6470 i 48h6500,svi imaju dodan ovaj s2 tuner,ima li razlike u procesingu i kvaliteti slike ili je to sve isti ?
Antem is offline  
Old 11.09.2014., 18:01   #73
H6500 ima twin T/C/S2 tunere i malo naprednije smart funkcije i mogućnosti kod određenih mode-ova slike al mislim da je isti panel u igri kod svih h6xxx
Blue Corsair is offline  
Old 12.09.2014., 13:41   #74
Talking

Da li bi tv od 107 cm bilo dosta sa razdaljine gledanja od 2m max.? Evo na starom lg full hd kad se malo priblizim tv na metar, metar i pol slika mi izgleda puno bolje. Npr. igram fifu 15 demo na ps4 i kad sam udaljen puno slabije to izgleda sto je valjda i normalno a kad se priblizim onda vidim mi fifa djeluje kao tv prenos. Da li bi onda 107 cm na 2 m bilo taman?
madmaxpax is offline  
Old 12.09.2014., 16:40   #75
Bi


ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Old 12.09.2014., 17:02   #76
Talking

Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
Bi


ios / tt

Odlicno Hvala puno. Jedva cekam da kupim taj tv vise, puna mi glava informacija i razmisljanja. Poceo sam sanjati tv-e, 3d, cvikere....
madmaxpax is offline  
Old 12.09.2014., 19:37   #77
Znalci o televizorima što mislite o našem Končaru, kvaliteti i sevisu?
Konkretno me zanima njihov tv http://www.koncar-ka.hr/hr/proizvodi.../ktv32fhd-512/
Cijena mu je povoljna, 1700 kn. Služio bi samo za gledanje programa, ništa drugo.
Tomek100 is offline  
Old 12.09.2014., 21:50   #78
umajketigaspilim, di sad to iskopa?!? niš ne mislim, ne poznam uopće, no sumnjiva mi cijena, a tu sam onda lako pretpostavkom na jeftinim kineskim dijelovima pa mi sveskup ne zvuči baš ko neka primamljiva opcija. a još su i bez pedigrea, da tako kažem , končar pa televizori, hm....još da je gorenje, iskra il bar ei niš i rudi čajavec , al ovak...
DeeJay Dee is offline  
Old 12.09.2014., 22:19   #79
a vjerojatno je isto kao i sa vivax-om i sličnim tv, kinezi naštancaju xxxxx komada a kod nas se samo zalijepi logo končar

inače danas pa do ned u westgate tj s.domenici i TM-u 15% na samsunge, pa tko naleti..npr UE46H7000 s popustom za 7200kn, Antem požuri

a ovi najskuplji su još povoljniji ofkors
Blue Corsair is offline  
Old 13.09.2014., 12:42   #80
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
...končar pa televizori, hm....
Da je plazma, mislim da bi vredelo.
mesnank is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.