Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2013., 20:05   #2901
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Nositi prezime ciji je korijen u nekom osmanskom pojmu (Pasic od pasa) ne znaci da ti suprug ima tursko porijeklo. Ono zapravo ne govori nista o porijeklu.
Ma to i ja tvrdim, al se on uhvatio tog argumenta i ne pušta
cici1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 20:30   #2902
Češća, ako ne i najčešća, prezimena po hrvatskim gradovima u RH.

Izvađeno 26.4.2012. sa stranice www.imehrvatsko.net

Bakar - Hasani
Beli Manastir - Petrović
Belišće - Petrović
Benkovac - Zrilić
Biograd Na Moru - Šarić
Bjelovar - Horvat
Buje - Vižintin
Buzet - Flego
Cres - Toić
Crikvenica - Car
Čabar - Žagar
Čakovec - Novak
Čazma - Bradić
Daruvar - Kovačić
Delnice - Pleše
Donja Stubica - Mirt
Donji Miholjac - Kovačević
Drniš - Vukušić
Dubrovnik - Matić
Duga Resa - Mihalić
Dugo Selo - Marić
Đakovo - Ćurić
Đurđevac - Horvat
Garešnica - Horvat
Glina - Jurković
Gospić - Rukavina
Grubišno Polje - Horak
Hrvatska Kostajnica - Knežević
Hvar - Novak
Ilok - Bošnjak
Imotski - Rebić
Ivanec - Friščić
Ivanić Grad - Horvat
Jastrebarsko - Novosel
Karlovac - Cindrić
Kastav - Jurčić
Klanjec - Harapin
Knin - Marić
Komiža - Mardešić
Koprivnica - Horvat
Korčula - Botica
Kraljevica - Devčić
Krapina - Hršak
Križevci - Horvat
Krk - Kosić
Kutina - Bogdan
Kutjevo - Marković
Labin - Miletić
Lepoglava - Husnjak
Lipik - Ljevaković
Ludbreg - Horvat
Makarska - Puharić
Mali Lošinj - Kučić
Metković - Bebić
Mursko Središće - Horvat
Našice - Knežević
Nin - Peroš
Nova Gradiška - Kovačević
Novalja - Škunca
Novi Marof - Meštrić
Novi Vinodolski - Tomić
Novska - Jurić
Obrovac - Šarlija
Ogulin - Salopek
Omiš - Kovačić
Opatija - Kinkela
Opuzen - Popović
Orahovica - Nekić
Oroslavje - Jagečić
Osijek - Kovačević
Otočac - Kostelac
Ozalj - Mihalić
Pag - Fabijanić
Pakrac - Sudar
Pazin - Brajković
Petrinja - Kovačević
Pleternica - Tomić
Ploče - Barbir
Poreč - Ritoša
Požega - Kovačević
Pregrada - Horvat
Prelog - Novak
Pula - Peruško
Rab - Vidas
Rijeka - Babić
Rovinj - Poropat
Samobor - Horvat
Senj - Tomljanović
Sinj - Barać
Sisak - Nikolić
Skradin - Brajković
Slatina - Horvat
Slavonski Brod - Marić
Slunj - Cindrić
Solin - Boban
Split - Radić
Stari Grad - Petrić
Supetar - Dragičević
Sveti Ivan Zelina - Antolković
Šibenik - Škugor
Trilj - Dukić
Trogir - Vukman
Umag - Zakinja
Valpovo - Cvenić
Varaždin - Horvat
Varaždinske Toplice - Horvat
Velika Gorica - Kovačić
Vinkovci - Jurić
Virovitica - Horvat
Vis - Vojković
Vodice - Roca
Vodnjan - Vitasović
Vrbovec - Abramović
Vrbovsko - Božić
Vrgorac - Tolj
Vrlika - Turudić
Vukovar - Kovačević
Zabok - Hrastinski
Zadar - Knežević
Zagreb - Horvat
Zaprešić - Kovač
Zlatar - Sviben
Županja - Filipović
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 12:45   #2903
Jel zna netko porijeklo prezimena Bušljeta? Najviše ih ima oko Starigrada podno Velebitu i u Slavoniji, okolica Đurđevca
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:23   #2904
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Jel zna netko porijeklo prezimena Bušljeta? Najviše ih ima oko Starigrada podno Velebitu i u Slavoniji, okolica Đurđevca
Najvjerojatnije morlačkog porijekla, ukoliko vuku porijeklo od predturskih Busleticha.

Najstariji meni poznati spomen tog prezimena je iz 1450. godine, gdje se u okolici Vrane spominje Belota Busletich, pripadnik katuna Tomaša Aladinića.
1558. imamo u Tinju Matu Busleticha
1621. je u Petrčanima krštena Jela, kćer Mike Nemarića i negove prave žene Klare Bušletića
1667. u Zatonu imamo Vida Busglettu
1671. se među naseljenicima u opustošeni Dračevac Ninski nalazi i Giacomo Busletich con due fratelli

evo tu jedna zanimljiva priča, potpuno u stilu "usmene predaje":

http://www.ogorje.net/prezime/busljeta/661.html
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.

Zadnje uređivanje nevenb : 15.03.2013. at 13:29.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:34   #2905
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Najvjerojatnije morlačkog porijekla, ukoliko vuku porijeklo od predturskih Busleticha.

Najstariji meni poznati spomen tog prezimena je iz 1450. godine, gdje se u okolici Vrane spominje Belota Busletich, pripadnik katuna Tomaša Aladinića.
1558. imamo u Tinju Matu Busleticha
1621. je u Petrčanima krštena Jela, kćer Mike Nemarića i negove prave žene Klare Bušletića
1667. u Zatonu imamo Vida Busglettu
1671. se među naseljenicima u opustošeni Dračevac Ninski nalazi i Giacomo Busletich con due fratelli
Hvala!
Na internetu san naša, da su u Dubrovniku bila tri brat trgovci koji su ubili turskog agu pa su prema sporazumu Turskog carstva i Dubrovačke republike protjerani. Utočište su našli negdi kod Travnika, odakle su ponovno pobigli na Velebit. Jedan od braće je posle oša u Slavoniju. Sve to mi spada u domenu mitova i legendi, tako da mi ovo tvoje objašnjenje zvuči nekako realnije.

Vidim da si me preduhitrija. U svakom slučaju, hvala:
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 14:05   #2906
Zanima me porijeklo prezimena Šuica/Šujica.

Koliko ja znam u Šuici BiH nema tog prezimena pa nisu od tamo
PeroOrlić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 08:16   #2907
Gosp. Meglaj, molim podatke od prezimena: puklek, vida i mez
naric. Hvala!
lc5l is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 13:49   #2908
Prezime Komić? (Komić je naselje u Republici Hrvatskoj, u sastavu Općine Udbina, Ličko-senjska županija). Komići su i muslimani i katolici. Mene muslimani zanimaju. Dakle, iz Like dolaze u Bosansku Otoku... Da li je to to? Hvala
mojcar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 08:48   #2909
Quote:
PeroOrlić kaže: Pogledaj post
Zanima me porijeklo prezimena Šuica/Šujica.

Koliko ja znam u Šuici BiH nema tog prezimena pa nisu od tamo
Ja ne znam, ali mislim da krivo zaključuješ. Ni u Furlaniji nema prezimena Furlan, Crnoj Gori Crnogorac, Sloveniji Slovenc, Hrvatskoj Hrvat... odnosno ako ih ima riječ je o povratnoj imigraciji - dakle Horvatima koji su doselili iz Mađarske i sl.
Cayon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 18:38   #2910
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Hvala!
Na internetu san naša, da su u Dubrovniku bila tri brat trgovci koji su ubili turskog agu pa su prema sporazumu Turskog carstva i Dubrovačke republike protjerani. Utočište su našli negdi kod Travnika, odakle su ponovno pobigli na Velebit. Jedan od braće je posle oša u Slavoniju. Sve to mi spada u domenu mitova i legendi, tako da mi ovo tvoje objašnjenje zvuči nekako realnije.

Vidim da si me preduhitrija. U svakom slučaju, hvala:
Otprilike sam istu priču čuo od bake za Čubeliće kod Velebita / Gračaca - da su kao (Čubele (ili možda Žuvele) doselili iz Dubrovnika jer je netko od braće ubio nekog turka.
nixolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 18:48   #2911
@NevenB

da li znate nešto više o prezimenu Nikolić iz Borovice pored Vareša (srednja Bosna). Neka priča je da su potomci doseljenih Sasa (kao rudara) čini mi se iz 14 st?
Ono što mi je simpa kad gledam slike klinaca iz tog mjesta puno ih je onak, baš svijetle/plave kose, svjetle, zelene/plave oči (mali švabe okupatori ) - ako to sve skupa ima veze sa samim porijeklom
nixolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 21:21   #2912
Quote:
nixolino kaže: Pogledaj post
@NevenB

da li znate nešto više o prezimenu Nikolić iz Borovice pored Vareša (srednja Bosna). Neka priča je da su potomci doseljenih Sasa (kao rudara) čini mi se iz 14 st?
Ono što mi je simpa kad gledam slike klinaca iz tog mjesta puno ih je onak, baš svijetle/plave kose, svjetle, zelene/plave oči (mali švabe okupatori ) - ako to sve skupa ima veze sa samim porijeklom
Nisam baš toliko upućen u područje srednje Bosne, nešto više znam o području koje me zanima - sjeverni dio Dalmacije, dijelom Lika i Istra, koja su međusobno vrlo jako migracijski povezana kroz prošlost.

Mislim da će PavoB bolje znati odgovor na vaše pitanje. Makar, sumnjam da ima sačuvanih dokumentiranih poveznica tako daleko u prošlost, pogotovo jer se radi o prezimenu koje je izvedenica od jako čestog osobnog imena kao što je Nikola.

Koliko vidim, Nikolića je 1743. bilo u župama Brotnjo, Kreševo, Jajce, Majdan, Rama, Soli i Sutjeska; dok 1768. ih ima u Bijeloj, Brotnju, Komušini, Kreševu, Fojnici, Ivanjskoj, Podvučjaku, Rami, Skoplju, Sutjeski, Velikoj, Vodičevu i Žepču. Borovica je tada bila u sklopu župe Sutjeska, međutim, tada nema prezimena Nikolić u Borovici. Najvjerojatnije je predak Nikolića doselio nakon tog vremena u Borovicu, ili je netko u međuvremenu promijenio prezime...
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 22:17   #2913
Quote:
nixolino kaže: Pogledaj post
@NevenB

da li znate nešto više o prezimenu Nikolić iz Borovice pored Vareša (srednja Bosna). Neka priča je da su potomci doseljenih Sasa (kao rudara) čini mi se iz 14 st?
Ono što mi je simpa kad gledam slike klinaca iz tog mjesta puno ih je onak, baš svijetle/plave kose, svjetle, zelene/plave oči (mali švabe okupatori ) - ako to sve skupa ima veze sa samim porijeklom
Nikolići se u Borovici prvi put spominju 1705. godine, kad se prezime pojavljuje u matičnim knjigama. Od tad pa do danas žive u selu.

Borovicu vjerojatno jesu osnovali Sasi, jer se još na defteru sandžaka Bosna iz 1469. spominje kao rudnik srebra. Ne možemo biti sigurni o etničkoj pripadnosti prvih rudara, no kako su Sasi radili po rudnicima u čitavoj srednjovjekovnoj Bosni, onda bi bilo za očekivati da su bili i u Borovici. Defter je sumaran pa ne donosi imena stanovnika. Defter iz 1604. je opširan i daje imena stanovnika Borovice.

Luka, Ivana;
Marijan, Luke;
Luka, Đure;
Luka, Matije - na baštini;
Vojin, Marka;
Matija, Ivana- na baštini;
Martin, Ivana;
Marko, Andrije;
Luka, Andrije;
Mihovil, Marka;
Antun, Marka;
Luka, Ivana;
Marijan, Jakova;
Martin, Marka - na baštini;
Grgur, Martina- na baštini;
Živan, Martina;
Toma, Marka;
Andrijaš, Tome;
Stipan, Martina;
Baština Martina Mihaljeva, u posjedu Antuna Vujeva;
Baština Luke, u posjedu Mihala, sada u posjedu Andrije Lorinova;
Baština Dabiživa Tomina, u posjedu Grgura, zatim u posjedu Ivana, sada u posjedu Đure Tomina;
Baština Stipana Vujičina, u posjedu Jovana Mihovilova, sada u posjedu Martina Mihovilova;
Baština Milašina Radovčeva, u posjedu Milašina Đuričina, sada u posjedu Ivana Jakovljeva;
Baština Dabiživa, u posjedu stanovnika sela;
Jerko, Ivana;
Franko, Matije;
Borko, Matije;
Šimun, Pavela;
Petar, Stipana;
Matoš, Petka;

Već tad je stanovništvo očito potpuno slavensko.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 22:26   #2914
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Baština Stipana Vujičina, u posjedu Jovana Mihovilova, sada u posjedu Martina Mihovilova;
Ovo je odlična kombinacija imena
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 11:54   #2915
Zanima me značenje prezimena FUŠTIN.
Ima ga u Dalmaciji u okolici Primoštena, plus ljudi koji su se odatle raselili.
Je li to nešto tursko ili nešto venecijansko (fossatini?)
Ero s onoga svijeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 13:40   #2916
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Nikolići se u Borovici prvi put spominju 1705. godine, kad se prezime pojavljuje u matičnim knjigama. Od tad pa do danas žive u selu.

Borovicu vjerojatno jesu osnovali Sasi, jer se još na defteru sandžaka Bosna iz 1469. spominje kao rudnik srebra. Ne možemo biti sigurni o etničkoj pripadnosti prvih rudara, no kako su Sasi radili po rudnicima u čitavoj srednjovjekovnoj Bosni, onda bi bilo za očekivati da su bili i u Borovici. Defter je sumaran pa ne donosi imena stanovnika. Defter iz 1604. je opširan i daje imena stanovnika Borovice.

Luka, Ivana;
Marijan, Luke;
Luka, Đure;
Luka, Matije - na baštini;
Vojin, Marka;
Matija, Ivana- na baštini;
Martin, Ivana;
Marko, Andrije;
Luka, Andrije;
Mihovil, Marka;
Antun, Marka;
Luka, Ivana;
Marijan, Jakova;
Martin, Marka - na baštini;
Grgur, Martina- na baštini;
Živan, Martina;
Toma, Marka;
Andrijaš, Tome;
Stipan, Martina;
Baština Martina Mihaljeva, u posjedu Antuna Vujeva;
Baština Luke, u posjedu Mihala, sada u posjedu Andrije Lorinova;
Baština Dabiživa Tomina, u posjedu Grgura, zatim u posjedu Ivana, sada u posjedu Đure Tomina;
Baština Stipana Vujičina, u posjedu Jovana Mihovilova, sada u posjedu Martina Mihovilova;
Baština Milašina Radovčeva, u posjedu Milašina Đuričina, sada u posjedu Ivana Jakovljeva;
Baština Dabiživa, u posjedu stanovnika sela;
Jerko, Ivana;
Franko, Matije;
Borko, Matije;
Šimun, Pavela;
Petar, Stipana;
Matoš, Petka;

Već tad je stanovništvo očito potpuno slavensko.
@Pavo B i @NevenB

puno hvala

@Pavo B - ako može par pojašnjenja...

1. Navedena imena su prezimenom Nikolići ili su navedena samo imena?

2. Iz kojeg razloga kažete slavensko tj. kako to da ne konkretizirate i kažete hrvatsko (ili ev. bosansko, ili ne znam što bi još mogli biti s obzirom na imena) - mislim, svjestan sam doba i odnosa u kojem su ljudi tada živjeli i kasniji nastanak nacija ali etnički bi bili Hrvati ili? Ili mislite da je to neka nedefinirana slavenska masa? Ako bi mogli malo pojasniti.
Nemojte me krivo shvatiti - nije mi želja prenijeti ovo na današnje vrijeme i prepucavanja oko toga "čija" je Bosna.

Hvala
nixolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 10:51   #2917
Prezime Popović, negdje u predjelu Dalmatinske Zagore.. negdje oko Benkovca..

hvala
srkzzzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 14:27   #2918
Zujić Krunoslav - Prezimena u Imotskoj krajini
http://www.mediafire.com/?d9g4msv7b3jyjc4
dom197711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 00:28   #2919
Prezime Majetić, prapradjed rođen u Prozoru, kod Otočca. Ne znam koje još informacije trebaju :/ ubili ga na mostu preko Gacke, imao dvije žene, prvoj ime ne znam, druga Marija r. Ostović, djeca se raselila, moj pradjed došao u Slavoniju, njegova sestra i još jedan brat također. Pradjed neko vrijeme živio u Bosni, ispod Kozare, tamo služio obitelji današnjeg zastupnika Pupovca.
__________________
...ako postoje neki drugi svjetovi, opet ćemo skupa ja i ti tambure zasvirati...
jean-michele is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 03:26   #2920
mene zanima svirčić i badžim.
ovi potonji su iz dalm.zagore,mislim su, odakle su doselili ne znam,mislim iz turske, na turskom bi to prezime bilo Bacim (c je u turskom dž),a kako dalje,ne znam.
a svirčići uz more,grebaštica(prije primostena)

eto ako ima netko neku ideju,ili gdje bih jos mogla pogledati jer ovo gdje sam gledala nema,pa se nadaju da c netko ostaviti komentar s vise podataka..

http://sibenskimolitvenik.blogspot.c...ih-zapisa.html
__________________
Sono fuori di testa,ma diverso da loro

Zadnje uređivanje alexamona : 04.04.2013. at 03:32.
alexamona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:00.