Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2016., 18:56   #1
Houston, we have a problem (2016)



u podnaslovu: Yugoslav space program

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Q_oQFplWs_g

slovenski redatelji prikazali su priču o kojoj se ne priča puno, pa reko zakaj ne dovest jednu ovakvu temu u red.

neko je već ovaj mockumentary usporedio sa spinal tapom, a po meni za naše prilike u tom smislu odlično funkcionira.

Imdb link

recenzija...

najava pred više godina koja je naslućivala o čemu se radi: http://www.novilist.hr/Info-fun/Zani...mirski-program

i još jedna recenzija

po meni duhovito i inteligentno napravljen film koji prikazuje jednu verziju povijesti kakvi bi je mi najradije htjeli vidjeti... ovo bi trebao biti budući kultni film, jer je tolko toga tu stavljeno kaj se savršeno uklapa u naš mentalitet i mindset. sad je prošao u kinima, ako još negdje uvijek igra, ja sam ga uhvatio baš pred koji tjedan, sad je čekat kad bude izašel i u drugim formatima.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 20:26   #2
komentar na yt

Quote:
While Russians send dogs to space as a test, Yugoslavs send Americans
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 20:37   #3
pa i nije daleko al stvarno Tito je prikazan kao ultimate badass koji ih je sve vukel za nos...

al sama priča i kako su je ukomponirali. imaju cijelu "arhivu" gdje prikazuju kako jugoslavenska raketa polazi od objekta 505 pa zbog pogrešnih izračuna i nedovoljno razrađenog plana, ali i tehnologije, pada u more negdje kod italije. u spomenutoj raketi stavljeno je malo prase. sad Talijani su se samo mogli pitati kaj se dogodilo, dok su ovi došli i brzo to sve počistili i maknuli svaki trag. i prase je, naravno, preživjelo havariju, kaj se i vidi na "arhivskoj snimci" gdje jadnog pajceka vade iz mora i stavljaju u čamac.

velim, to su epic scene. dugo mi neki film nije ostavio ovakav dojam...
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 20:49   #4
Malo mi je tesko progutat kad se usporeduje sa najboljom komedijom Spinal Tap pa se odmah oznojim kad vidim usporedbe. Priznajem, trailer izgleda zanimljivo. Di si ga pogledao?
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 21:05   #5
nećeš ostat ravnodušan, genijalno je napravljen. zasad je bio u kinima, prošao po Hrvatskoj. sad nisam gledao jel ga ima još u Europi. al preporuka svakako.

i nisam ga ja usporedio sa spinal tapom, to je u ovom drugom članku
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 21:12   #6
Evo mog upisa od 30.04.2016., 19:08 sa Što se i zaboga zašto gledalo 2016. godine teme, pa neka bude i na ovoj, svojoj:
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Houston, We Have a Problem! (2016)

TRAILER



Dokumentarac mladog slovenskog redatelja Zige Virca, o jugoslavenskom svemirskom programu, na prvu čini se kao trolerska zajebancija i duboka teorija zavjere. Bez obzira na njegovu ozbiljnost, meni je ostavio neozbiljan dojam, prosto iz razloga jer zbilja mi je teško povjerovati da su partizani radili na svemirskoj tehnologiji. Naime, odavno poznata činjenica da je upravo slovenac, Herman Potočnik pionir astronautike, izradio prve nacrte svemirskih raketa za napuštanje hemisfere, dodatno zbunjuje.

Film prati hrvata Ivana Perića, umirovljenog inženjera NASA-e, koji je radio na projektu Apollo. Njegova smrt navodno je iscenirana od strane partije, te je bio primoran, s još 23 inženjera, iz Jugoslavije otići u USA. U filmu po prvi put susreće svoju kćer koja navodno nije znala da je živ sve do snimanja dokumentarca. Naime, jugoslavenski svemirski program, navodno je zbilja postojao, jer priloženi su u filmu određeni transkripti i on, po dokumentarcu, što kroz film pokušava potvrditi američki povjesničar, prodan je USA za 2.5 milijardi $(danas bi to bilo oko 50 mlrd.$), no kada je isporučen, ispostavilo se da ne funkcionira(to su potvrdili i sugovornici koji su navodno radili na projektu - lažirali su podatke). Amerika je na to popizdila, jer Tito ih je prejebo kao zadnje budale, i tu, po dokumentarcu, kreće uništenje Jugoslavije.

Na Tita je u New Yorku, za posjeta JFK, u svrhu smirivanja situacije oko nefunkcionalne, a plaćene svemirske tehnologije, izvršen pokušaj atentata, koji jest spriječen. Tu sada postaje zapravo jako zanimljivo, iako evidentno zadire teoriju zavjere, no sama po sebi, smrt JFKja i dalje je zagonetna - naime, JFK je ubijen mjesec dana nakon neuspjela atentata na Tita. Indirektno se, direktno povezuje Tito s ubojstvom JFK-a. Kasnije, Nixon prijeti da će sravniti Jugoslaviju sa zemljom, te bila bombardirano veleposlanstvo u USA. Kako se dokumentarac privodi kraju, sve se svodi u točku povezivanja raspada Jugoslavije s Titovim lošim odnosima s amerikom, znači, po dokumentarcu, propast Jugoslavije, počela je upravo prodajom jugoslavenskog svemirskom programa amerikancima. Na kraju dokumentarca Clinton drži govor o demokraciji u Sloveniji.

Povremeno ubacuju Slavoja Žižeka, u svrhu davanja kredibiliteta poprilično intrigantnim, ali i nedovoljno argumentiranim pokušajima stvaranja "alternativne" povijesti, koji ni sam ne zna što priča, iskreno.

Sve u svemu, zanimljivo. A sada, je li istina ili ne - ne znam, no priča je svakako neloša.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 21:15   #7
je i ja sam isprve popušio priču, a onda sam shvatio da je ivan pavić (kod tebe Perić) glumac Božidar Smiljanić. a i žižek na kraju sam veli poantu da sami biramo jel budemo "vjerovali" u to ko deca u deda mraza.

al tak ljudi inače otprve povjeruju u mockumentaryje ako ne znaju isprva kaj idu gledat. ljudi su tak pizdili na Spinal tap, a stevenu tyleru koji se najviše prepoznao u istom je izjavio kako mu taj film nije bio nimalo smiješan. a tom waits je plakao.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 21:22   #8
Quote:
pukylly kaže: Pogledaj post
je i ja sam isprve popušio priču, a onda sam shvatio da je ivan pavić (kod tebe Perić) glumac Božidar Smiljanić. a i žižek na kraju sam veli poantu da sami biramo jel budemo "vjerovali" u to ko deca u deda mraza.

al tak ljudi inače otprve povjeruju u mockumentaryje ako ne znaju isprva kaj idu gledat. ljudi su tak pizdili na Spinal tap, a stevenu tyleru koji se najviše prepoznao u istom je izjavio kako mu taj film nije bio nimalo smiješan. a tom waits je plakao.
Još ja gledam, zašto mi je taj lik poznat i pitam se jel glumac(po načinu govora u "dokumentarcu") i reko ma nije, lik je inženjer NASA-e. Svaka čast šta si ga raskrinkao.

Dobro su složili dox, nema šta.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 21:28   #9
pa posle se samo zapitaš nad pojedinim scenama. onak pajceka su vadili iz mora nakon neuspješno lansirane rakete, yeah right

super su im linearne priče. imaju i starog slovenca, i stare amere inženjere iz sigurnosnih službi, bivšu vojnu tajnu koja se sastoji od zaklamanog snopa papira i može ju se naći u random knjižnici. pa emotivnu priču tog ivana pavića s njegovom obitelji i misliš si, kak je okrutan ovaj svijet... i yugo je došao kao kompenzacija za dug nastao zbog neuspjelog svemirskog programa kao druga najgora stvar koju je jugoslavija dala amerima, onak, come on

dok gledaš film, ne sumnjaš. al posle ak se zamisliš i sve ti ima smisla. i još ti je smiješnije

dođe ti ko propaganda za kult ličnosti Tita i veličanje jugoslavije koja je danas i dalje prisutna u razgovorima, s jedne strane kao komunistička totalitarna zemlja, dok s druge strane kao prosperitetna zemlja s mnoštvo tvornica, dobrim standardom, i zadovoljnim ljudima koja je eto, čak imala i vlastiti svemirski program... ako si jugonostalgičar, pljeskat ćeš ovom dirljivom filmu sa suzama nostalgičarkama u očima. ako čitaš između redaka, možda ćeš vidjeti alternativnu verziju povijesne priče koju bi puno radije gledao misleći kako smo pametnog državnika imali...
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 23:37   #10
fino oni rade konstrukciju priče, poptuno je "in character" za ondašnju jugoslaviju čija je politička i diplomatska moć bila nesrazmerno velika u odnosu na vojnu i ekonomsku. moguće je popušiti priču o svemirskom programu u fazi zametka i tajnosti (u jugi je postojao i raketni i nuklearni, doduše mirnodopski, program, pa što ne bi i svemirski) i velike ambicije, a opet ne treba zaboraviti upravo na opsesiju glede tajnosti i svemoćnih službi, pa ni jugoslovensku mitomaniju. i super je što ima par nivoa, od kojih je jedan recimo istorijski (onoliko koliko vircu paše i omogućava da kači atraktivne snimke), drugi melodrama, a treći meta-nivo sa žižekovim komentarima. sad, nije ni toliko teško racionalizirati smiljanića u ulozi pavića (iako se vidi da tome pristupa kao glumac, za razliku od recimo slovenskog generala kojem na čelu piše da je "vojno grlo"), koliko u oči upadaju druge istorijske nekonzistentnosti koje se svode na bazičan "timeline" poznat svakom obrazovanom gledaocu (kad je bio ustav, kad yugo, kad program izvoza), a ono što meni osobno nije po ukusu je i potpirivanje već prisutne mitomanije da je jugoslavija nekome (čitaj amerima) bila toliki kamen spoticanja da su morali da je razbiju.
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 00:26   #11
http://www.kinoeuropa.hr/vijesti/sub...-problem-31672 Europa taman objavila pa ko može
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 21:29   #12
Quote:
Nadopuna prehrani kaže: Pogledaj post
a ono što meni osobno nije po ukusu je i potpirivanje već prisutne mitomanije da je jugoslavija nekome (čitaj amerima) bila toliki kamen spoticanja da su morali da je razbiju.
Pa razbili su je bombardiranjem Zastave. Ironično mockumentary sprdanje. Kao i cijeli film.
logoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 13:58   #13
spoiler:

to je zgodno za zaokruživanje, ali nisam mislio isključivo na to. recimo onaj glupavi dokument u onom stanu od tipa kojeg ne vidimo. pre toga nixon koji urla u telefon. čisto tonom usmerava na mitomaniju.
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 18:29   #14
Pa dobro možemo raspravljat o detaljima ili scenarističkim varijacijama filma, ali upravo klimavo vrednovanje bivše države je i motiv filma. Mitomanija u njemu lijepo sjeda. Čak i ako se namjerno manipulira s njom. A ja ne bih rekao da se s time pretjerava u filmu. A čak i da je to tako, opet radi se o mockumentariju.
logoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 11:40   #15
sve pet, film mi se zapravo jako svideo. međutim, ono što mi smeta nije to što ima mitomanije, jer nju recimo treba preispitati. lagano mi ide na živce to što je film malo i potpiruje, ali to je valjda trend.
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 11:49   #16
po meni je to i jedna od poanti, i u podnaslovu daje do znanja o čemu se radi. to je u principu jedna od glavnih tema koja se ovdje istražuje i ironizira. sve je mit i ništa nije istina. zavisi kako si priču predočiš.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 22:08   #17
Vidjeli smo holivudske Grke. I Spartance holivudske vidjesmo. Vidjeli smo holivudske Kelte, Saksonce, holivudske Lokije, Azgarde i Odine. Vidjeli smo i holivudske Rimljane. I holivudske Maje i Asteke vidjesmo. Vidjeli smo i holivudske Egipćane. A i holivudske Arape. Čak i holivudske Ruje i holivudski Treći Rajh, a evo i holivudski jugo-spejs program.
Sve smo holivudsko vidjeli samo holivudsku Bitku na Neretvi, holivudskog Valtera ili holivudski Desant na Drvar ne...to da dočekamo pa da zapjevamo!
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 17:35   #18
kandidat za Oscara kaj ne čudi, sad hoće li bit prihvaćen za nominaciju (za strani film, ofc)... nadam se da hoće, svakako je zaslužio.

http://www.index.hr/black/clanak/fil...ra/921442.aspx
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 21:50   #19
Quote:
Još ja gledam, zašto mi je taj lik poznat i pitam se jel glumac(po načinu govora u "dokumentarcu") i reko ma nije, lik je inženjer NASA-e. Svaka čast šta si ga raskrinkao.
"Raskrinkavanje", LOL, pa sama ekipa je uredno potpisala Smijanića na odjavnoj špici, al to nitko ne čita, naravno.
Isto kao i kod onog francuskog mockumentarca o Kubrickovom "lažiranju" spuštanja Apolla na Mjesec, pisalo sve na odjavnoj špici al to nije umirilo paranoike... https://en.wikipedia.org/wiki/Dark_S...he_Moon_(film)
SpoBob is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 16:27   #20
kad ga nije bilo nigdje osim u kinima, a na netu nisu naveli imena glumaca i pametno jer ovak ti duže treba da otkriješ, vježbaš kritičko razmišljanje čemu vjerovat a čemu ne
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.