Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2013., 23:57   #101
Pozdrav!
Nas 3,5 godisnjak narucen je za pregled na Rebru kod dr. Juratovca zbog sumnje na konvergentni strabizam.
Moze li mi netko reci kakav pregled nas ocekuje?
__________________

Tochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 19:49   #102
Quote:
Tochka kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Nas 3,5 godisnjak narucen je za pregled na Rebru kod dr. Juratovca zbog sumnje na konvergentni strabizam.
Moze li mi netko reci kakav pregled nas ocekuje?
Poštovana,

pregled kod sumnje na strabizam je dosta opsežan i obično nije moguće napraviti sve u jednoj posjeti.

Koliko će se toga napraviti, to ovisi ponajprije o tome kako će Vaš sin biti raspoložen, kako će surađivati i kako stoji s govorom jer neki testovi zahtijevaju i njegov angažman, tj. da kaže što vidi, a što ne i sl.

Za pregled se pripremite i izvjestite oftalmologa o sljedećem: prisjetite se kada je strabizam točno počeo, naglo ili postupno, pratite mijenja li se kut (veličina) otklona, je li otklon veći ujutro ili uvečer, kada dijete gleda na blizinu, je li samo jedno oko stalno u otklonu ili samo povremeno (koliko sati dnevno), je li i drugo oko katkad u otklonu, ima li dijete krivi položaj glave, naginje li glavu na jednu stranu.

Važno je reći kako niti jedan test niti išta na pregledu u ambulanti za strabizam nije niti bolno niti neugodno, tako da nikakav razlog za strah nemate.

Nakon uzimanja podataka, započinje se s pregledom. Vjerojatno će se pokušati utvrditi oštrina vida na način da će se djetetu pokazati tablica sa slovom E okrenutim u različitim smjerovima (često se kaže djeci da su to "grabljice" ili "prstići" jer im je takvo slikovito objašnjenje mnogo bliže) pa možda ne bi bilo loše da kod kuće, prije pregleda, pokušate s djetetom uvježbati pokazivanje slova E. Možete na komadu papira nacrtati slovo E i onda posjesti dijete te zatim ispred njega okretati slovo E prema gore, desno, lijevo i dolje:






Dijete neka ručicom pokazuje u kojem je smjeru okrenuto slovo E.

Ako ovo uspijete izvježbati prije pregleda, olakšat ćete posao oftalmologu.

Zatim će Vaše dijete pogledom pratiti olovku koju će liječnik pomicati gore, dolje, lijevo, desno itd.

Potom će dijete gledati olovku ili lampicu dok će mu liječnik pokrivati naizmjence jedno pa drugo oko.

Pa će mu približavati olovku nosu a dijete će ju pratiti.

Ovisno o nalazu i ako dijete bude dobro surađivalo, možda će se liječnik odlučiti i na pregled na sinoptoforu, a to je jedan uređaj kroz koji dijete gleda razne sličice ili, kako oni to vole reći, gledaju crtiće. Od djeteta će se, primjerice, tražiti da kaže je li auto u garaži ili nije i sl.

S liječnikom ćete se vjerojatno dogovoriti i o kapanju očiju s kapima koje šire zjenicu, za koje se manjoj djeci obično propiše recept te ih se po uputama kapa nekoliko dana, nakon čega slijedi skijaskopija, a to je pregled u tamnoj prostoriji gdje će liječnik pomoću posebnog zrcala ili uređaja pratiti kretanje sjena u dječjem oku a dijete će staviti probni okvir u koji će liječnik ubacivati različita stakla, kako bi se utvrdila dioptrija.

Ima još mnogo testova, no uglavnom, kao što rekoh, ništa nije niti bolno niti neugodno, ali su katkad djeca jednostavno neraspoložena i nezainteresirana pa se onda napravi koliko se može, a ostalo odgodi za drugi put.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 22:33   #103
El Gato Félix, zahvaljujem na odgovoru i na savjetima!
__________________

Tochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 08:53   #104
Tochka El Gato ti je sve super opisala sa doktorske strane, a moj ti je savjet daj si truda kao majka i neka nosi flaster i naočale... Jer sam ja od jedne godine pa do skoro svoje 14 imao bitku sa tim i ispravio sam strabizam vecim djelom, ali zbog tog svega sad na lijevom oku imam slabovidnost znaci mozda na tom oku vidim kojih 50%
deklok is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 15:22   #105
Ja sam iskreno malo u soku jer se sve to dogodilo doslovno preko noci. Nikad nije bilo problema i samo se jedan dan dogodilo da je gledao u kriz i plakao da ne moze ispraviti oke. Brzo su se ispravile i od tog dogadjaja pratim ga stalno i do sad sam primijetila samo jedan jedini put da mu je desno oko pobjeglo prema nosu i to dok je bio jako umoran. Inace smo bili na hitnoj na pregledu, otkonili su mogucnost tumora i parezu, status je: VOD 0.6-0.7, bez korekcije, VOS: 0.8, bez korekcije, Dg: konvergentni strabizam. Kako sam i napisala, uskoro idemo na pregled strabologu pa cemo vidjeti. Citam kako se strabizam ispravlja iskljucivo nosenjem naocala i flastera. Jedino sto me malo brine je da mu ne odrede krivu dioptriju (jer to je ipak dijete) pa da ne napravimo jos vecu stetu nego korist.
__________________

Tochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 16:20   #106
Quote:
Tochka kaže: Pogledaj post
Citam kako se strabizam ispravlja iskljucivo nosenjem naocala i flastera. Jedino sto me malo brine je da mu ne odrede krivu dioptriju (jer to je ipak dijete) pa da ne napravimo jos vecu stetu nego korist.
Poštovana,

ovo nije točno. Neki se oblici tako ispravljaju, ali kod većih kutova često je nužna operacija, odnosno tada samo vježbe i flasteri ne moraju biti dovoljni. Ipak, najčešće se prvo razmatra konzervativno liječenje, prije razmišljanja o operaciji.

Za dioptriju ne brinite, zato postoji skijaskopija (kapanje) pomoću koje se bez suradnje djeteta može odrediti dioptrija i izračunati koja je dioptrija potrebna na naočalama.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 10:30   #107
Poštovani El Gato Felix naš 11 i pol mjesečni sin od jučer nosi naočale umjesto leća koje je nosio od 6 mjeseca starosti. -6,50 i-7,50 su mu dioptrije na naočalama, a leće je nosio obje -7.

No s procjenom dioptrije imali smo vrlo različita iskustva i Vinogradskoj kaže -7 na svakom oku, a u Svetom Duhu(dr. Dorešić) -10 lijevo i -11 desno i temeljem njenog nalaza su izrađena leće za naočale. Oni sami ne brinu zbog takvih odstupanja nalaza nego im je važno samo da ne bude prekorigiranosti. Inače skijaskopija se u oba navrata radila krajnje gerilski zbog nesuradnje sinčića.

Zanima me i koja je razlika našem sinu sada vidjeti kroz naočale u odnosu na leće. Jučer smo mu uspjevali na glavi držati naočale u intervalima po 10-15 minuta nakon čega bi ih skidao. Koliko da forsiramo odnosno ima li neka zakonitost u prilagodbi na nošenje naočala u takoj maloj dobi.

Jednako tako strabizam se pojavio na desnom oku(malo krivi glavu kada fokusira) s blagim nistagmusom. Znači slijedi nam i okluzija pa sam nekako sklon više forsirati leće:/ Doktori su dakako podijeljeni u stavu:/

hvala unaprijed na odgovoru!
__________________
ba-ba-ba-Barbara Ann
Rick Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 20:20   #108
Quote:
Rick Lee kaže: Pogledaj post
Poštovani El Gato Felix naš 11 i pol mjesečni sin od jučer nosi naočale umjesto leća koje je nosio od 6 mjeseca starosti. -6,50 i-7,50 su mu dioptrije na naočalama, a leće je nosio obje -7.

No s procjenom dioptrije imali smo vrlo različita iskustva i Vinogradskoj kaže -7 na svakom oku, a u Svetom Duhu(dr. Dorešić) -10 lijevo i -11 desno i temeljem njenog nalaza su izrađena leće za naočale. Oni sami ne brinu zbog takvih odstupanja nalaza nego im je važno samo da ne bude prekorigiranosti. Inače skijaskopija se u oba navrata radila krajnje gerilski zbog nesuradnje sinčića.

Zanima me i koja je razlika našem sinu sada vidjeti kroz naočale u odnosu na leće. Jučer smo mu uspjevali na glavi držati naočale u intervalima po 10-15 minuta nakon čega bi ih skidao. Koliko da forsiramo odnosno ima li neka zakonitost u prilagodbi na nošenje naočala u takoj maloj dobi.

Jednako tako strabizam se pojavio na desnom oku(malo krivi glavu kada fokusira) s blagim nistagmusom. Znači slijedi nam i okluzija pa sam nekako sklon više forsirati leće:/ Doktori su dakako podijeljeni u stavu:/

hvala unaprijed na odgovoru!
Poštovani,

jako mi je žao što sve ovo prolazite.

Istina je da je skijaskopski nalaz, unatoč tome što je to objektivan pokazatelj refrakcijskog stanja oka (dioptrije), ovisan i o umješnosti oftalmologa koji izvodi skijaskopiju.

Ipak, na temelju onoga što sam vidio i na temelju onoga što se među oftalmolozima priča, uvijek ću se prikloniti mišljenju dr. sc. Dorešić jer ona ima jako puno iskustva u radu s djecom, provjereno je vrhunska liječnica (i inozemni stručnjaci to svjedoče), tako da je, što se mene tiče, ono što ona kaže - AMEN.

Vjerujem da postoji razlog zbog čega je dr. sc. Dorešić procijenila da su sinu potrebne naočale.

Kako on vidi kroz naočale, to je jako teško reći. Leće imaju svojih prednosti, međutim, činjenica jest da su one i zahtjevne za održavanje i stavljanje/skidanje u tako malenog djeteta.

Što se tiče prilagodbe, to je jako individualno. Prednost je što kod naočala s minus dioptrijom djeca vide oštrije nego bez naočala i kada to jednom shvate, vrlo rado nose naočale, dok je s plusom drugačija priča i privikavanje može ići teže i trajati duže.

Potrebno je da budete jako strpljivi. Naočale djetetu stavite kada je zaokupljeno nekom aktivnosti i odmah nakon stavljanja preusmjerite mu pozornost na nešto drugo (na igračke, pjesmicu ili sl.).

Na ovom linku imate fotografije djece, između ostalog i njegove dobi, koja nose naočale. Pokažite mu te fotografije pa neka vidi da i druga djeca imaju naočale.

I njegove igračke mogu također dobiti svoje naočale (npr. medo nose naočale koje možete izraditi uz malo mašte). I mama i tata također mogu nositi naočale, npr. sunčane, a baka ili djed zasigurno nose naočale. Neka dijete to vidi.

Budite dosljedni! Dijete se buni i skida naočale. U tom trenu i pjesmica prestaje i slikovnica se zatvara. Naočale opet stavite. Dijete ih skida... Malo pričekajte da se odmori pa onda opet pokušavajte ponovno i ponovno.

Bilo bi dobro da, za početak, naočale stavljate djetetu za vrijeme neke aktivnosti koja ga inače jako veseli. Dijete će brzo shvatiti povezanost između činjenice da se s aktivnosti nastavlja ako nosi naočale, a da se prekida kada ih skine.

S vremenom će dijete popustiti i naviknuti se na naočale, ako ga ne žuljaju.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 00:13   #109
u očekivanju odgovora već su se stvari malo pokrenule. Intervali kako nosi naočale u kontinuitetu povećali su se na čak 3 sata!! Ono što mene buni je da ne pokazuje naročito drugačije ponašanje sa i bez naočala:/ Odnosno dojma sam da ne vidi oštro na daljinu, ali da je s lećama puno bolje to šljakalo. Mora se valjda naučiti da glavu mora puno više pomicati kako bi pogled cijelo vrijeme bio kroz naočale.

Teško mi si predočiti koliko je to -10 dioptrija ali zanimljivo je da je njihanje iPhone bijelog punjača(uz svijetlu pozadinu) najnormalnije pratio s cca 3-4 metra udaljenosti bez naočala ili leća. Tako da kad pomislim na veliko oštećenje očnog živca(sjetit ćete se PP-a)uz takvu dioptrija dojma sam da bi trebao vidjeti ultraloše, a on funkcionira u prostoru, u manevrima, u posezanju za stvarima super, stalno primjećuje nove predmete pokazuje prstićem na njih... kao da problema nema.

Imamo dogovoren termin u Malom domu za procjenu vida i nekako sam najviše sklon da dođemo tamo dok ima leće,a ne naočale jer ponavljam, mislim da dosta bolje vidi kroz leće. Pretpostavljam da nema smisla da dolazimo bez ičega, što vi mislite?:/

Inače, zanimljivo da nam je dr. Dorešić preporučila da se javimo u Mali dom s obzirom na naš "being on top of it" stav, ali jednako tako rekla da on predobro vidi i da nije sigurna hoće li nas uopće uzeti za testiranje i moguću rehabilitaciju.

Hvala na potpori i suosjećanju, ali sretna je okolnost što se čovjeku u ovakvim situacijama skala(i kriteriji) zdravlja promijeni pa je moguće biti duboko zahvalan unatoč svim problemima

LP
__________________
ba-ba-ba-Barbara Ann
Rick Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 19:30   #110
Quote:
Rick Lee kaže: Pogledaj post
u očekivanju odgovora već su se stvari malo pokrenule. Intervali kako nosi naočale u kontinuitetu povećali su se na čak 3 sata!! Ono što mene buni je da ne pokazuje naročito drugačije ponašanje sa i bez naočala:/ Odnosno dojma sam da ne vidi oštro na daljinu, ali da je s lećama puno bolje to šljakalo. Mora se valjda naučiti da glavu mora puno više pomicati kako bi pogled cijelo vrijeme bio kroz naočale.
Neko vrijeme adaptacije na naočale sigurno da mora proći. Većina djece, tako iskustva pokazuju, unutar tjedan ili dva prođe period adaptacije na naočale, no uistinu ima i djece kod kojih ni nakon mjesec dana adaptacija nije završila. Nadam se da ste izabrali pogodan okvir, odnosno da je oko centrirano u sredini leće/stakla naočala, tj. da gornji rub ide iznad linije obrva, upravo da se spriječi da dijete gleda preko naočala.
Quote:
Teško mi si predočiti koliko je to -10 dioptrija ali zanimljivo je da je njihanje iPhone bijelog punjača(uz svijetlu pozadinu) najnormalnije pratio s cca 3-4 metra udaljenosti bez naočala ili leća. Tako da kad pomislim na veliko oštećenje očnog živca(sjetit ćete se PP-a)uz takvu dioptrija dojma sam da bi trebao vidjeti ultraloše, a on funkcionira u prostoru, u manevrima, u posezanju za stvarima super, stalno primjećuje nove predmete pokazuje prstićem na njih... kao da problema nema.
Teško nam je predočiti si kako vide male bebe koje nemaju nikakvih očnih problema, a kamoli kakav je vid malog djeteta koje ima neku očnu bolest. Do druge godine života tako i tako vidnu oštrinu možemo procijeniti samo kvalitativno, no ne i kvantitativno. Tek će oštrina razlikovanja oblika, koja se ispituje optotipima (tablicama sa znakovima) dati odgovor na Vaša pitanja, a za to je dijete još uvijek premalo.

No, i u toj dobi svakako da su ohrabrujući podaci da dijete zatvara oči na nagli svjetlosni podražaj, da raspoznaje majčino lice od ostalih lica (bez da pritom čuje glas), da se okreće za licem (bez da pritom čuje glas) i prati ga, da pokazuje interes za predmete u okolini.
Quote:
Imamo dogovoren termin u Malom domu za procjenu vida i nekako sam najviše sklon da dođemo tamo dok ima leće,a ne naočale jer ponavljam, mislim da dosta bolje vidi kroz leće. Pretpostavljam da nema smisla da dolazimo bez ičega, što vi mislite?:/
U svakom slučaju moje je mišljenje da bi se djetetu trebalo omogućiti da vidi najbolje što može prilikom pregleda, kako bi se uistinu procijenilo treba li Vaš sin biti uključen u program rehabilitacije ili ne.

Pa ipak, bilo bi dobro da prilikom ugovaranja termina i njih pitate što misle o Vašoj ideji.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 10:53   #111
Pozdrav za El Gato Félix-a. Ako budete imali vremena i volje, molim vas za misljenje. Sincic 4,5 god. ima sledecu dijagnozu:
OD Amblyopia gravis, Esotropia OU Hypermetropia, Anisometropia (cikloplegija OD+6.00-1.00/105 OS +4.00)
VOD 1/60 Sph+4.00 Cyl 0.00 x 0=1/60 VOS 0.7 Sph+3.00 Cyl 0.00x0=0.8+
Prednji segment B.O, OD veliki konvergens.
dijagnostikovana slabovidost desnog oka bez mogucnosti rehabilitacije.
Radjen je i VEP, evo nalaza: VEP fles stimulacijom monokularno desno su dobijeni nesto slabije formirani kortikalni odgovori nesto nizih amplituda latenci u fizioloskim granicama, levo slabije sinhronizovani, slabije formirani nizih amplituda latenci u fizioloskim granicama. Nalaz ukazuje na disfunkciju centralnih aferenata na oba opticka sistema, vise levo ali sa postojanjem provodljivosti obostrano.

Ako provodljivost postoji, moze li ipak nesto da se uradi ili....?
Dete nosi naocare bez problema, dioptrija na zdravijem oku je bila +2,5, sad su povecali na +3. Hvala!!!
makimk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 20:01   #112
Quote:
makimk kaže: Pogledaj post
Pozdrav za El Gato Félix-a. Ako budete imali vremena i volje, molim vas za misljenje. Sincic 4,5 god. ima sledecu dijagnozu:
OD Amblyopia gravis, Esotropia OU Hypermetropia, Anisometropia (cikloplegija OD+6.00-1.00/105 OS +4.00)
VOD 1/60 Sph+4.00 Cyl 0.00 x 0=1/60 VOS 0.7 Sph+3.00 Cyl 0.00x0=0.8+
Prednji segment B.O, OD veliki konvergens.
dijagnostikovana slabovidost desnog oka bez mogucnosti rehabilitacije.
Radjen je i VEP, evo nalaza: VEP fles stimulacijom monokularno desno su dobijeni nesto slabije formirani kortikalni odgovori nesto nizih amplituda latenci u fizioloskim granicama, levo slabije sinhronizovani, slabije formirani nizih amplituda latenci u fizioloskim granicama. Nalaz ukazuje na disfunkciju centralnih aferenata na oba opticka sistema, vise levo ali sa postojanjem provodljivosti obostrano.

Ako provodljivost postoji, moze li ipak nesto da se uradi ili....?
Dete nosi naocare bez problema, dioptrija na zdravijem oku je bila +2,5, sad su povecali na +3. Hvala!!!
Poštovana,

nažalost nalazi koje ste priložili nisu dovoljni da se nešto više kaže o tomu kakve su prognoze u Vašeg djeteta.

Naime, potrebno je prije svega utvrditi koji je točan razlog slabovidnosti na desnom oku i ima li ta slabovidnost organsku podlogu, tj. postoji li neko oštećenje na stražnjem dijelu oka zbog kojega je došlo do slabog vida ili je slab vid uzrokovan isključivo strabizmom, tj. otklonom oka.

VEP inače može pripomoći u smislu da se razluči ambliopija (slabovidnost) od poremećaja (oštećenja) vidnog živca. Dobra provodljivost vidnog živca nije dovoljna da bi osoba imala normalan vid. Kod ambliopije poremećaj je druge prirode i često funkcionalan, tj. ne vidi se postojanje oštećenja a vid svejedno nije dobar. Neki autori smatraju da kod ambliopije dolazi do promjena na razini vidne kore velikog mozga, dakle, iza vidnih živaca, tako da postojanje provodljivosti u vidnim živcima nije dovoljno jer mozak, da tako pojednostavljeno kažem, jednostavno ne želi primiti sliku koju mu vidni živac pošalje.

Preporučujem Vam da svakako potražite još mišljenja, i više od jednog ako treba, može li se što učiniti radi poboljšanja vida u Vašeg djeteta. Ovi nalazi nisu dovoljni da bi se na to pitanje moglo odgovoriti.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 09:29   #113
Hvala na odgovoru. Mozete li mi preporuciti koje jos pretrage treba obaviti? (posto nas ovde nisu slali ni na sta osim VEP-a). Ja se u to, naravno, ne razumem, ali ako mi kazete sta bi moglo da se odradi, trazicu. Hvala unapred.
makimk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 16:20   #114
Quote:
makimk kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Mozete li mi preporuciti koje jos pretrage treba obaviti? (posto nas ovde nisu slali ni na sta osim VEP-a). Ja se u to, naravno, ne razumem, ali ako mi kazete sta bi moglo da se odradi, trazicu. Hvala unapred.
Poštovana,

potrebno je, prije svega, učiniti kompletnu strabološku obradu. Pretpostavljam da je to obavljeno.

Potreban je kompletan pregled oka, biomikroskopski (što vidim da je i učinjeno), ali i oftalmoskopski (pregled fundusa - očne pozadine), učiniti skijaskopiju u više navrata (vidim da je učinjena, ali ne znam u koliko navrata). Zatim je potrebno odrediti vidnu oštrinu na daljinu - linearnu i angularnu - i na blizinu te binokularno, ispitati motilitet, konvergenciju, učiniti cover-test, odrediti fiksaciju, ev. test prema Bielshowskom (ukoliko postoji krivo držanje glave), odrediti veličinu kuta škiljenja (pomoću Maddoxova križa, prizme i cover-testa ili Krimskyjeva testa), ispitati binokularni vid (testovi po Bagoliniju i Worthu) i stereoskopski vid (npr. Titmus test), po potrebi još neke očne pretrage te učiniti pregled neuropedijatra, psihologa, učiniti EEG, VEP (što vidim da jeste), ev. testiranje inteligencije.

Također, treba vidjeti i je li provedena terapija okluzijom u trajanju od najmanje 6 mjeseci i je li pri tome došlo do ikakvog poboljšanja u fiksaciji i vidnoj oštrini te ima li smisla pokušati s vježbama na aparatima (kod ekscentrične fiksacije pleoptofor, vježbe eutiskopije).

Statistike pokazuje da je moguće smanjenje slabovidnosti u 90% slučajeva ako je direktna okluzija otpočela prije 5. godine života.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 16.02.2013. at 16:32.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 22:08   #115
Hvala opet na brzom odgovoru. Vecina tih pretraga je odradjena (osim EEG i poseta psihologu i neuropedijatru). Pokusali smo sa okluzijom zdravijeg oka, ali su nam rekli da ga ne mucimo jer nema svrhe, posto on na to slabovido oko raspoznaje oblike tek na 30-ak cm udaljenosti, pa prakticno skoro nista ne vidi kad mu zatvorimo to drugo oko. Predlazu operaciju iz estetskih razloga pred polazak u skolu. Dete, inace, nema nikakvih problema sa razvojem, inteligentan je, ima bogat fond reci, vec zna sva slova i brojeve, sabira, oduzima... Svakako cu potraziti jos neko misljenje i pitacu naseg oftamologa da li su uradjene bas sve ove pretrage koje predlazete. Hvala jos jednom.
makimk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 23:21   #116
Strabizam kod jednogodišnjaka?

Pozdrav ljudi,

maleni (13 mjeseci) moje drugo dijete u dvije godine, kod "umornih okica" gleda jednom zjenicom više unutra (strabizam''!!).
Požalili smo se dr. i on nas uputio kod dr u Pulu (mi smo u Istri) jer se to ne može provjeriti kod bilokog oftalmologa..


E sad, to se nekad primjeti, nekad ne. Ostale stvari vezane za oči, vid-uredu koliko mi vidimo, blizu i daleko. Lovi i baca kotrljjuću loptu, vidi neko cvijeće već izdaleka, prepoznaje svih izdaleka, "pincetica" radi već dugo odlično, ne promakne mu niti jedna mrvica na podu.

Ipak kad je umorniji, vidimo da lijevo oko malo ostaje unutra, ali sve nakratko. Asimetrija očiji, kompletnog lica je vidljiva ako se malo bolje gleda(znam da smo svi asimetrični, ali kod bebe ti obrazi... baš bolje to primječujem). Išla sam pogledati neke slike od prije nekoliko mjeseci i primjetila strabizam na nekima + Napokon naručeni, ali tek za tri mjeseca??!!

Trebamo li nekako naći nekog za pregled ranije, može li se eventualni strabizam liječiti/vježbati u tako ranoj dobi??!!!
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)

Zadnje uređivanje metix : 14.07.2013. at 23:28.
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 20:59   #117
Metix,
moje dijete ima urođeni strabizam i dalekovidnost, sa godinu dana smo se naručile u Klaićevu, čekale smo 4 mj. termin, u 12. mj prošle god. smo bile prvi puta kod oftamologa. Potvrdili su strabizam i dalekovidnost, ima veliku dioptriju, dobila je naočale, kod tako maloga dijete na žalost nisu još moguće nikakve vježbe i sl. Nije vam to prekasno da idete k oftamologu, mi smo bile stare 16 mj. i doktorica je rekla da je to još sve na vrijeme, prema tome da mnogi roditelji tek dođu kad dijete kreće u školu. S tim da moram napomenuti, da niti ja niti nitko u našoj okolici nije primijetio da dijete ima dioptriju i to tako veliku, +6 i +5,5, dijete se privikne na to kad ono niti ne zna da se može bolje vidjeti, i ona se je normalno igrala, kupila mrvice sa poda, slagala kockice i sve ostale stvari koje jednogodišnje dijete radi sa svojim starijim bracom. Mi sad nosimo naočale dakle 8 mj. jako dobro se je priviknula na njih, bilko je problema u početku, ali to smo prošli, imamo kontrole svakih 6 mj. i doktorica je jaaaaaako zadovoljna sa njezinim napretkom sad na kontroli u 6 mj s tim da je na kraju potvrđena infekcija CMV-om nakon poroda koja joj je u stvari napravila smetnje vida. Ako imaš bilokakva pitanja, samo pitaj.
mala_ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 00:25   #118
Quote:
mala_ivy kaže: Pogledaj post
Metix,
moje dijete ima urođeni strabizam i dalekovidnost, sa godinu dana smo se naručile u Klaićevu, čekale smo 4 mj. termin, u 12. mj prošle god. smo bile prvi puta kod oftamologa. Potvrdili su strabizam i dalekovidnost, ima veliku dioptriju, dobila je naočale, kod tako maloga dijete na žalost nisu još moguće nikakve vježbe i sl. Nije vam to prekasno da idete k oftamologu, mi smo bile stare 16 mj. i doktorica je rekla da je to još sve na vrijeme, prema tome da mnogi roditelji tek dođu kad dijete kreće u školu. S tim da moram napomenuti, da niti ja niti nitko u našoj okolici nije primijetio da dijete ima dioptriju i to tako veliku, +6 i +5,5, dijete se privikne na to kad ono niti ne zna da se može bolje vidjeti, i ona se je normalno igrala, kupila mrvice sa poda, slagala kockice i sve ostale stvari koje jednogodišnje dijete radi sa svojim starijim bracom. Mi sad nosimo naočale dakle 8 mj. jako dobro se je priviknula na njih, bilko je problema u početku, ali to smo prošli, imamo kontrole svakih 6 mj. i doktorica je jaaaaaako zadovoljna sa njezinim napretkom sad na kontroli u 6 mj s tim da je na kraju potvrđena infekcija CMV-om nakon poroda koja joj je u stvari napravila smetnje vida. Ako imaš bilokakva pitanja, samo pitaj.
naravno da imam pitanja.. Hvala na odgovoru!!

Kakve su onda prognoze s vidom, čeka se neka razvojna faza ili što? Taj virus.. pročitala sam, progoogleala, ali mi nije jasno liječenje (ili je to već stvar prošlosti). Jesi ti znala za tu infekciju (pretpostavka da je bebica dobila odmajke). Jeste li imali ikakve druge simptome koji su možda ostali neprimječeni? Hoće li se malenoj poboljšavati vid? Nabaci, molim te, neki link ako znaš da šta korisno pročitam o tome.

Meni svi govore kako nisam normalna jer je kod male djece normalno da se ponekad vidi strabizam jer, kao kod djece je to još nerazvijeno i ljudi uglavnom ne vide to što ja vidim (njemu nije stalno nego ponekad).
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 11:11   #119
Nismo uopće znali za zarazu CMV-om do siječnja ove godine kad smo završile u bolnici sa jako visokom temperaturom, i kako nisu znali što joj je, napravili su sve moguće pretrage pa tako i test na mononukleozu i CMV i ispostavilo se da je igg+, povećani jetreni enzimi, naotečena jetra i slezena, gubljenje na težini, naotečeni limfni čvorovi na vratu. Ona je do siječnja bila normalna zdrava beba, nikad bolesna, čak ni prehlađena. Sad kad gledam unatrag, možda sam mogla vidjeti da nešto nije u redu sa bebom, mala porođajna težina, urođeni strabizam, razvoj na granicama za dob... ali sam isto tako gledala, pa svako dijete je drugačije, sin mi je bio napredniji po motorici, a ona je naprednija po mentalnim sposobnostima i sl. Možda jesam pogriješila, možda su pedijatar i doktori u rodilištu, patronažna, moj ginekolog, pogriješili, to sad ne mogu tvrditi, glupo je sad upirati prstima... što je tu je, moglo je biti gorje...
Uglavnom, trenutno, recentne zaraze nema, to smo potvrdili na Fran Mihaljević, moramo jako dobro paziti na imunitet, prehlade i viroze, ne smijemo dopustiti visoku temperaturu, ne smije biti u kontaktu sa drugom djecom kad je prehlađena i sl. Pravog liječenja nema jer kad ga jednom dobiš, ne možeš se izliječiti, možeš ga jedino držati pod kontrolom.... Ona je to preboljela u najranijoj dojenačkoj dobi, ali joj se može ponovno aktivirati, kako i zašto, nitko ne zna sa sigurnošću, sva je to još relativno malo poznato.
Što se tiče njezinoga vida, doktorica jer jako optimistična jer je sad u lipnju potvrdila da trajnog oštečenja na svu sreću nema, da je to sve popravljivo i ona misli da će se do škole drastično smanjiti dioptrija ako čak i ne nestati, a starbizam ispraviti jer ga ona uopće više nema vidljivog dok nosi naočale što je jaaaako dobro jer to znaći da ne treba nositi flastere, inače ona nosi naočale cijeli dan, ne skida ih uopće, i čak mi neki put i zaspi u njima.
Tako su i meni svi govorili da je to za tako malo dijete normalno, ali ja sam ipak htjela da se to prekontrolira i bila sam u pravu, ali me jako začudila tako velika dioptrija.
Naše liječenje izgleda ovako, redovne kontrole kod oftamologa u Klaićevoj, kod infektologa na Franu Mihaljeviću, svaka 3 mj kod gastroenterologa uzv abdomena i nutricioniste, vađanje krvi svaka 2 mj. Sad sam već i skrenula s teme, ali moja poanta je, definitvno idite k oftamologa, izdržite taj pregled (neće biti ugodno niti tebi niti sinu), ali bolje da vidiš šta je, lakše je to sve dok su mali. Pusti okolinu, ti najbolje znaš što je dobro za tvoje dijete, ako je sve ok, sin se neće niti sjećati tog pregleda, a barem budeš mirne savjesti.
mala_ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 12:00   #120
Quote:
metix kaže: Pogledaj post
Meni svi govore kako nisam normalna jer je kod male djece normalno da se ponekad vidi strabizam jer, kao kod djece je to još nerazvijeno i ljudi uglavnom ne vide to što ja vidim (njemu nije stalno nego ponekad).
Citirao bih jedan od svojih prethodnih odgovora na slično pitanje:
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

nažalost, Vaš pedijatar nije u pravu kada je konstatirao da je normalno do godine dana starosti djeteta da se oko povremeno otklanja.

Istina jest da novorođenčad u prvim tjednima života rijetko imaju oči položene ravno, nego se oči pomiču između položaja ravno naprijed i manjeg otklona prema unutra ili prema van. Međutim, do trećeg mjeseca života (prema Nixonu, Helvestonu i Mülleru) uspostavlja se ravnoteža i koordinacija između očnih mišića i oči zauzimaju položaj ravno naprijed.

Ovdje bih istaknuo, za roditelje koji će čitati: svako dijete kojem oči ne stoje ravno nakon 3. mjeseca života treba pregledati oftalmolog (izvor preporuke: Čelić, Dorn; G. K. von Noorden i E. C. Campos) iako možda na tom prvom pregledu možda neće biti moguće ili potrebno odmah provesti i liječenje.

Za pregled se pripremite i izvjestite oftalmologa o sljedećem: prisjetite se kada je strabizam točno počeo, naglo ili postupno, pratite mijenja li se kut (veličina) otklona, je li otklon veći ujutro ili uvečer, kada dijete gleda na blizinu, je li samo jedno oko stalno u otklonu ili samo povremeno (koliko sati dnevno), je li i drugo oko katkad u otklonu, ima li dijete krivi položaj glave, naginje li glavu na jednu stranu.

Lijep pozdrav.
Na drugi dio pitanja, odgovor je DA, i kod djeteta u dobi od 13 mjeseci mogu se poduzeti određene mjere za liječenje strabizma.

Ta dob ni u kojem slučaju nije prerana za odlazak oftalmologu, pustite što ljudi oko Vas pričaju.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.