Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2012., 18:21   #881
Quote:
Laganini kaže: Pogledaj post
Ministar Maras je danas bio gost kod Ace u Nedjeljom u 2. Nisam gledao otpočetka, ali sam čuo da je najavio kako će vrlo skoro biti ukinuto pravilo o 20.000 kn temeljnog kapitala kod osnivanja, sve kako bi malim poduzetnicima bilo lakše krenuti u posao.
Hm, nisam bas fan smanjenja temeljnog kapitala. Pa sada se vec mozes bavit poduzetnistvom kroz obrt a ne znam kakav to bas poduzetnicki pothvat mora bit da mora bit bas doo i da je 20.000 prevelik pocetni kapital.
Bilo bi bolje da se pobave kako da poduzenici budu likvidni i konkurentni nego da se bave ovim stvarima. To sa osnivanjem poduzeca je cesto overrated kao problem. Nek ukinu ogranicenja vezana za naziv doo-a i vec ce puno ubrzat proces.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 18:50   #882
Quote:
not_so_smart kaže: Pogledaj post
U slucaju da se otvara d.o.o. osnivac ako ne radi nigdje dalje mora biti zaposlen u svojoj firmi i placati minimalna davanja od 2990 kuna.

Ono sto me zanima jest da li u slucaju 2 ili vise osnivaca (partnera, suvlasnika), oni moraju takoder svi biti prijavljeni (zaposleni) i placati drzavi onih minimalnih 2990kn?
Pitam posto je za firmu koja tek pocinje u slucaju da imaju 3-4 osnivaca 9.000 - 12.000 kuna je malo poveci izdatak prije nego sto se stvari malo razrade.

U slucaju da se to ipak mora placati koje su alternative? Kako se ostali clanovi mogu kasnije ukljuciti u vlasnistvo (osim onog jednog nuznog)? Da li postoji neka pravna regulativa putem ugovora ili to manje-vise ostaje samo na usmenom dogovoru?

Hvala...
Znam da direktor mora negdje plaćati doprinose, ali i mene zanima ako ima 4 direktora, da li moraju svi biti zaposleni i da li se može to kako regulirati, npr. da mu daš sve ovlasti direktora a da može biti nezaposlen, tipa prokurist ili tak nešto. Slažem se da je malo too much plaćati doprinose za četvoricu dok se posao ne uhoda. Ako saznaš, pliz napiši tu
Huda baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 19:54   #883
Quote:
Huda baba kaže: Pogledaj post
Znam da direktor mora negdje plaćati doprinose, ali i mene zanima ako ima 4 direktora, da li moraju svi biti zaposleni i da li se može to kako regulirati, npr. da mu daš sve ovlasti direktora a da može biti nezaposlen, tipa prokurist ili tak nešto. Slažem se da je malo too much plaćati doprinose za četvoricu dok se posao ne uhoda. Ako saznaš, pliz napiši tu
Nije mi sasvim jasno zbog cega uocpe poduzece zeli imat 4 direktora? Mislim, jel to bas nuzno? Ako direktor ne bi nista radio zasto onda uopce zelis da bude direktor, zar nije dovoljno da bude suosnivac (suvlasnik)?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 23:24   #884
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Nije mi sasvim jasno zbog cega uocpe poduzece zeli imat 4 direktora? Mislim, jel to bas nuzno? Ako direktor ne bi nista radio zasto onda uopce zelis da bude direktor, zar nije dovoljno da bude suosnivac (suvlasnik)?
Da niti meni to nije jasno

Ugl. u ovoj mojoj navedenoj situaciji nema potrebe (niti namjere da svi budu direktori) samo me zanimalo kako to ide sa doprinosima.

Jos me jedna stvar zanima gdje mogu nabaviti ovakvu vrstu informacija (osim na forumu)... vidio sam da ima dosta dobrih stvari na ekonos.hr ali i tamo je sve pisalo kao da postoji samo jedan osnivac i ujedno direktor....

I kako stoje stvari sa sudentima... da li oni mogu biti jedan od osnivaca, a da zadrzavaju svoja studentska prava ili kako to ide?
not_so_smart is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 23:35   #885
Quote:
not_so_smart kaže: Pogledaj post
Da niti meni to nije jasno

Ugl. u ovoj mojoj navedenoj situaciji nema potrebe (niti namjere da svi budu direktori) samo me zanimalo kako to ide sa doprinosima.

Jos me jedna stvar zanima gdje mogu nabaviti ovakvu vrstu informacija (osim na forumu)... vidio sam da ima dosta dobrih stvari na ekonos.hr ali i tamo je sve pisalo kao da postoji samo jedan osnivac i ujedno direktor....

I kako stoje stvari sa sudentima... da li oni mogu biti jedan od osnivaca, a da zadrzavaju svoja studentska prava ili kako to ide?
Ne znam jel tebi jasna razlika izmedju osnivaca ili direktora.
Direktor je odgovorna osoba i on mora placat doprinose po nekoj osnovi, vjerujem da ako je vise direktora da se za svakog od dirketora moraju placat doprinosi - negdje, ne nuzno od strane te firme kojoj su direktori.

Osnivac je de facto vlasnik poduzeca, dakle nesto kao dionicar - vlansik. Kao sto je jasno da dionicar T-Coma moze biti student, penzioner ili osoba za koju je sasvim nebitno jel placa doprinose, tako je i odgovor na tvoje pitanje da je vlasnistvo firme nepovezano sa studentskim statusom.

Dakle, najmanje jedna osoba mora bit direktor i za dirketora/e se negdje po nekoj osnovi moraju placat doprinosi. Za osnivaca ne postoji nikakva slicna obaveza niti odgovornost.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 13:11   #886
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Nije mi sasvim jasno zbog cega uocpe poduzece zeli imat 4 direktora? Mislim, jel to bas nuzno? Ako direktor ne bi nista radio zasto onda uopce zelis da bude direktor, zar nije dovoljno da bude suosnivac (suvlasnik)?
Npr., 4 prijatelja žele otvoriti firmu i žele sva četvorica moći sklapati poslove, dizati lovu u banci, davati platne naloge, lupati pečate itd. a i svi jednako biti odgovorni za eventualna sranja koja se naprave. Ja ne bih voljela biti direktor a da mi trojica šalabajzaju po firmi jer su vlasnici 25%, isto kao i ja, a ja jedina odgovaram. Eto zato
Huda baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 13:34   #887
Quote:
Huda baba kaže: Pogledaj post
Npr., 4 prijatelja žele otvoriti firmu i žele sva cetvorica moci sklapati poslove, dizati lovu u banci, davati platne naloge, lupati pecate itd. a i svi jednako biti odgovorni za eventualna sranja koja se naprave. Ja ne bih voljela biti direktor a da mi trojica šalabajzaju po firmi jer su vlasnici 25%, isto kao i ja, a ja jedina odgovaram. Eto zato
Ne vjerujem da je to sto si nabrojala moguce bez da ostali placaju doprinose. Dizanje love se moze rjesit s punomoci, ni sklopit posao s nekim na kavi vjerujem da ne bi bilo toliko problematicno, ali stavit svoj potpis i djelit odgovornost - to mislim da ide samo uz placanje dorpinosa.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 22:49   #888
Quote:
Huda baba kaže: Pogledaj post
Znam da direktor mora negdje plaćati doprinose, ali i mene zanima ako ima 4 direktora, da li moraju svi biti zaposleni i da li se može to kako regulirati, npr. da mu daš sve ovlasti direktora a da može biti nezaposlen, tipa prokurist ili tak nešto. Slažem se da je malo too much plaćati doprinose za četvoricu dok se posao ne uhoda. Ako saznaš, pliz napiši tu
Ako ima 4 direktora sva 4 moraju plaćati doprinose, kao što je i file napisao to nema veze sa osnivačima.
Ako se odluče za varijantu 1 direktor (član uprave) i 3 prokurista to je najbolje napraviti odmah jer se to unosi u akt o osnivanju.
Tu mogu definirati i odgovornosti, ali član uprave - direktor je odgovoran
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 22:52   #889
Quote:
Laganini kaže: Pogledaj post
Ministar Maras je danas bio gost kod Ace u Nedjeljom u 2. Nisam gledao otpočetka, ali sam čuo da je najavio kako će vrlo skoro biti ukinuto pravilo o 20.000 kn temeljnog kapitala kod osnivanja, sve kako bi malim poduzetnicima bilo lakše krenuti u posao.
Nisam gledao emisiju, ali sumnjam da će ići u smanjenje temeljnog kapitala, rečeno je da će se smanjiti troškovi osnivanja. Temeljni kapital nije trošak, trošak je javni bilježnik, narodne novine i sl. koji idu uz osnivanje i koji su hmmm, recimo veliki
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 14:37   #890
ZADAR=program za maloprodaju i dobar knjigovođa

Može li mi netko preporučit dobar program za maloprodaju, za otprilike 300-500artikala. Ima li neki programer u Zadru koji se time bavi?
drugo pitanje je DOBAR KNIGOVOĐA... Jer on je jedan od bitnijih osoba u vođenju kvalitetnog poslovanja....

P.S radi se o ZADRU

HVALA
epson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 14:52   #891
Imaš temu o programima, pa pogledaj tamo. A preporuke možete slati putem privatnih poruka.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 21:35   #892
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Nisam gledao emisiju, ali sumnjam da će ići u smanjenje temeljnog kapitala, rečeno je da će se smanjiti troškovi osnivanja. Temeljni kapital nije trošak, trošak je javni bilježnik, narodne novine i sl. koji idu uz osnivanje i koji su hmmm, recimo veliki
Tako sam i ja čula
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 09:56   #893
Quote:
epson kaže: Pogledaj post
Može li mi netko preporučit dobar program za maloprodaju, za otprilike 300-500artikala. Ima li neki programer u Zadru koji se time bavi?
drugo pitanje je DOBAR KNIGOVOĐA... Jer on je jedan od bitnijih osoba u vođenju kvalitetnog poslovanja....

P.S radi se o ZADRU

HVALA
Ja bi zamijenio prioritete, najprije dobar knjigovođa, pa s njim dolazi i program kojeg on koristi ili on preporuča. Da ti može pomoći oko rada i moguća sinhronizacija podataka ako Bog da kada posao procvate.
Davor111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 11:32   #894
pošto mi hrvatski nije baš najbolje, pisat ću na engleskom da se ne zbunim sa riječima. tko zna odgovorit, može na hrvatskom, razumim ja sve samo ne mogu se dobro izražavat kad dođe do komplicirani stvari.


How and where can i check all the laws and legal regulations i have to follow for an existing company (d.o.o.)? I mean for all the little things as well, the regulations for fire extinguishers, signs, first aid box, work safety certificate, software laws, etc.

I can't find anything on NN, I tried looking on the Ministarstvo za Poduzetništvo website, i can't find anything there. Where can i find a list of EVERY law i have to follow? How do I know if a new law has been passed? Where can i check this?

Hvala!
Tissue is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 11:47   #895
http://www.zakon.hr/

??
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 20:46   #896
Quote:
epson kaže: Pogledaj post
drugo pitanje je DOBAR KNIGOVOĐA... Jer on je jedan od bitnijih osoba u vođenju kvalitetnog poslovanja....
Kad ćeš birat knjigovođu, izaberi onog koji nije baš jeftin, koji ima puno znanja, a garantira ti redovno ažuriranje podataka i brzo utvrđivanje stanja analitike (dugovi kupaca/dobavljača, stanje zaliha)

Iz iskustva znam da se skuplja vrijednost takvog knjigovodstva vrlo brzo otplati i čak preplati na uštedama kroz poslovanje...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 22:53   #897
pozdrav ljudi,

Ovako, naisao sam sasvim sluacajno na ovaj podforum ali jos uvijek ne znam da li sam na pravom mjestu stoga se unaprijed ispricavam na smetnji.

Naime, imam namjeru poceti baviti se pruzanjem usluga light show i
raznih svjetlosnih i inih efekata na zabavama, svadbama i slicnim
manifestacijama. Kompletna investicija u sve sto je potrebno bi bila, grubo, negdje oko
100.000,00kn i odnosila bi se iskljucivo na osnovnu opremu za rad.

Trenutno nemam niti sam ikad imao otvoreno poduzece ili obrt te me
zanima kakvi bi bili dalji koraci i cijela procedura za ishodjenje
kredita sa nekakvim razumnim rokom poceka, da li postoje nekakvi poticaji malog poduzetnitva i slicno, kome se obratiti...

Nadam se da upit nije previse opsiran i da ce mi netko biti u mogucnosti
odgovoriti.

Lijep pozdrav!
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 07:31   #898
poticaji su ti uvijek početkom godine, a imaš i za kredite. nisam još nikada tražila poticaje (sada ću prvi put) pa ne znam koliko traje da ti se to odobri. no dok čekaš moraš početi raditi jer će te davanja pojest.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 10:13   #899
zapravo ne mogu poceti raditi dok ne kupim svu potrebnu opremu tako dabi ipak prvo trebalo ishodovati nekakav kredit ali ne znam gdje i kome se obratiti vezano za to.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 14:50   #900
Raspitaj se u tvom gradu, općini da li imaju aktivne linije za kreditiranje malih poduzetnika - početnika i koji su im uvjeti.
U svakom slučaju prije realizacije ćeš morati otvoriti obrt ili doo, jer mora netko biti podnositelj zahtjeva.
Osim toga trebaš računati da ti poslovna banka neće financirati investiciju u cjelosti. Ovisi od banke i projekta, ali računaj na minimalno 20% vlastitog učešća.
Sretno u ovim teškim vremenima.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.