Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2007., 16:09   #1
Talking Bruksizam - noćno škripanje zubima

Evo ovako..decko mi od malih nogu ima problema sa skripanjem zubima dok spava..
e sad,u zadnje vrijeme su mu zubi poceli pucati.npr.dok jede mu se odlomi komadic zadnjeg donjeg zuba (bez plombe,zdrav) i tako na vec 2 ili 3 zuba.
da li bi to moglo biti zbog toga sto skripi zubima pa su se istrosili ili je nesto drugo posrijedi?
ici ce prek-iduce subote zubarici ali mozda ovdje ima netko neki odgovorcic
Magalenha_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 16:38   #2
Quote:
Magalenha_zg kaže: Pogledaj post
Evo ovako..decko mi od malih nogu ima problema sa skripanjem zubima dok spava..
e sad,u zadnje vrijeme su mu zubi poceli pucati.npr.dok jede mu se odlomi komadic zadnjeg donjeg zuba (bez plombe,zdrav) i tako na vec 2 ili 3 zuba.
da li bi to moglo biti zbog toga sto skripi zubima pa su se istrosili ili je nesto drugo posrijedi?
ici ce prek-iduce subote zubarici ali mozda ovdje ima netko neki odgovorcic
http://sonda.sfzg.hr/broj6/strucna/bruksizam.html
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 23:47   #3
Bruksizam - noćno škripanje zubima

Ljudi,ja očito cijele noći škripim zubima i to jako .Nisam vjerovala do prošle noći kad me dragi probudio nakon što sam ja njega probudila zubima ...i budeći se čula kako škripim i to jako...šokirana sam ....a najsmješnije od svega je to što u budnom stanju ne mogu to oponašati i ne kužim kako to radim.Sad sam malo tražila po netu i navodno može biti od stresa,manjka magnezija,poremećaja u spavanju,lijekova i sl.
Zvuči smiješno,ali navodno oštećuje zube i čeljusti
Ima netko iskustva s time?
Što mi je raditi?
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 00:11   #4
Isti slucaj, ne znam da li to radim toliko glasno kao i ti ali nije dobro. Prvi put sam shvatila da je to ozbiljan problem kada mi je pukao zub, ne jako ali odlomio se. Tj, zubi su mi se poceli mrvit, kad bih se ujutro probudila imala sam kao pijesak u zubima. Inace imam sasvim ok kvalitetu zubi. Nakon panike i hitnog posjeta zubaru, savjetovano mi je da napravim plasticnu udlagu, uglavnom, uzmu ti otisak zubi i naprave kao neku navlaku od prozirne plastike. Pa onda umjesto po vlastitim zubima gulis nocu po tome. Ne smeta ti u nicemu, ni govoru ni nista. Platih to 250 kn. I zubi su relativno ok, ali eto, i tu plastiku sam kroz kratko vrijeme uspjela izbrusit i prosupit. Primjetila sam da ako sam nesto nervoznija da je to skripanje ili sto vec jace, to skuzim ujutro kad se probudim sa napola ukocenom celjusti ok ok, sad pretjerujem ali nekako tako...
charlotte is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 03:33   #5
Quote:
charlotte kaže: Pogledaj post
Isti slucaj, ne znam da li to radim toliko glasno kao i ti ali nije dobro. Prvi put sam shvatila da je to ozbiljan problem kada mi je pukao zub, ne jako ali odlomio se. Tj, zubi su mi se poceli mrvit, kad bih se ujutro probudila imala sam kao pijesak u zubima. Inace imam sasvim ok kvalitetu zubi. Nakon panike i hitnog posjeta zubaru, savjetovano mi je da napravim plasticnu udlagu, uglavnom, uzmu ti otisak zubi i naprave kao neku navlaku od prozirne plastike. Pa onda umjesto po vlastitim zubima gulis nocu po tome. Ne smeta ti u nicemu, ni govoru ni nista. Platih to 250 kn. I zubi su relativno ok, ali eto, i tu plastiku sam kroz kratko vrijeme uspjela izbrusit i prosupit. Primjetila sam da ako sam nesto nervoznija da je to skripanje ili sto vec jace, to skuzim ujutro kad se probudim sa napola ukocenom celjusti ok ok, sad pretjerujem ali nekako tako...
Ja si ne mogu pomoći ....meni je to totalno smiješno ....sad ću sa plastikom u ustima spavati? Žao mi mojih zubi...fakat su OK-zdravi(za sad)
Meni je isto čeljust ukočena ćesto,al nisam imala pojima od čeg je to.Mislila sam da previše žvačem žvake.Uglavnom...a nema način da se to nekako zaustavi? Meni ta udlaga ne izgleda kao riješenje.Ja mislim da ću kod psihića.
Čitala sam da može biti od nekih lijekova(sad mi padaju na pamet ljudi na speedu ili amfetaminima i dude-varalice)...postoji li mogućnost da je to od beta-blokatora?
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 14:22   #6
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
Ja si ne mogu pomoći ....meni je to totalno smiješno ....sad ću sa plastikom u ustima spavati? Žao mi mojih zubi...fakat su OK-zdravi(za sad)
Meni je isto čeljust ukočena ćesto,al nisam imala pojima od čeg je to.Mislila sam da previše žvačem žvake.Uglavnom...a nema način da se to nekako zaustavi? Meni ta udlaga ne izgleda kao riješenje.Ja mislim da ću kod psihića.
Čitala sam da može biti od nekih lijekova(sad mi padaju na pamet ljudi na speedu ili amfetaminima i dude-varalice)...postoji li mogućnost da je to od beta-blokatora?
da...udlaga je rjesenje. I ako se govori o bruksizmu, vrlo je jednostavno, ekonomicno a ucinkovito. Jer danas nitko ne moze tvrditi da je uzrok bruksizma ovo ili ono, jer se pravi uzrok ne zna. Pa kad ne znas zasto nastaje, sigurno da uzrok ne mozes ni ukloniti. Jakost tog skripanja se moze terapijski ublaziti. Ali ono na sto mozes u puno vecoj mjeri utjecati je sprijecavanje negativnih poslijedica bruksizma. Tu se prije svega misli na ostecenje i intenzivno trosenje tvojih krasnih zubica, a jos dugorocnije se misli i na zglobove. Problem od danas do sutra nije nikakav, ali dugorocno je vrlo ozbiljan. No osim udlage (koja rjesava posljedice), trebalo bi se pozabaviti i rjesavanjem uzroka (sto je vec malo drugacija prica).Ozbiljno ti savjetujem da procitas slijedeci clanak i javis se specijalisti mobilne protetike...ukoliko zelis javi se na p.m. i mogu ti pomoci ako si zainteresirana za udlagu poslije citanja ovog clanka...

http://sonda.sfzg.hr/broj6/strucna/bruksizam.html
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 17:37   #7
to radiš potpuno nesvjesno.
ja navodno isto to radim, a da nemam pojma, meni su rekli da je to psiha, trauma zakopana negdje duboko unutra, ne muči te u životu, ali te unutra grize i toga nisam niti svjesna.
tako su mi svi doktori rekli, naime imala sam tešku nesreću prije 5 godina, jako se polomila i sve, kažu da je to posljedica tog šoka.

i da, uništava ti zubnu caklinu.
tebi može biti svašta, morati ćeš malo istražiti, ali posljedica nekakvog šoka ili već nečega sigurno je.
Alexandra* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 18:42   #8
ne mora biti posljedica nikakvog tocno odredenog dogadaja...u pitanju moze biti i nakupljeni stres...svasta...
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:15   #9
...ja opet škripim...majke mi,sad ću napraviti tu udlagu...
...probudila sam se po noći jer sam se ugrizla za lice...čeljusti me bole i ukočene su i škljocnulo je nešto dok sam jela...damn...sad imam osjećaj kao da mi vilica nije na mjestu...ne žvačem više žvake i manje govorim...dovraga valjda neću neke ozbiljne poslljedice imati
...isuse kako je to poremećeno...normalna sam inače,stvarno
...moram kod običnog zubara ili ortodonta?
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 22:21   #10
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
...moram kod običnog zubara ili ortodonta?
kod svog stomatologa koji uzima otisak i salje u labos da se napravi udlaga...

ili on to radi sam ako ima aparaturu...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 03:06   #11
ja sam si sjebo zub s tim sranjima
iskreno... plashi me to xD
barky92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 03:28   #12
koliko dođe ta udlaga? meni moja zubarica kaže da dođe 2000 kn,a vi tu spominjete 250 kn,pa mi ništa više nije jasno!možda ribica zna????
karelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 22:47   #13
ja sam platila 80 kn
neke jeftine za boksače
ali nisam mogla spavat s tim čudom
ma nedam ja moju malu noćnu muziku ni za šta
deelayla. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 12:57   #14
Quote:
karelia kaže: Pogledaj post
koliko dođe ta udlaga? meni moja zubarica kaže da dođe 2000 kn,a vi tu spominjete 250 kn,pa mi ništa više nije jasno!možda ribica zna????
prave terapeutske udlage se rade prema otisku tvojih zubi i sasvim prilijezu uz tvoje zube...

vecinom se rade samo za jednu celjust (nije potrebno za obje, samo u najtezim slucajevima) ...

i ta udlaga kosta 500-600 kn...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 12:57   #15
Quote:
deelayla. kaže: Pogledaj post
ja sam platila 80 kn
neke jeftine za boksače
ali nisam mogla spavat s tim čudom
ma nedam ja moju malu noćnu muziku ni za šta
koliko para-toliko muzike...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 23:19   #16
Jel bi mi mogao netko reći kolika je cijena te udlage?
Moja zubarica mi je rekla 1200kn kod nje. Ima li jeftinije? Sad sam tu pročitala 500-600kn, pa onda netko kaže 250kn...
__________________
Vision without action is daydreaming.
Alicia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 02:14   #17
imam i ja tu udlagu, prvu sam potrošila u roku mjesec dana bila je slabija plastika, drugu već imam skoro 7,8 mj
ja ju nisam ništ platila, napravili su mi gdje sam radila implantate sad bi trebala ići na kontrolu i po novu udlagu, a dal ću ju platit

bratov prijatelj je u rijeci kod jedne zubarke platil 250€, ja za tu plastiku tolko nebi dala ni u ludilu
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 10:19   #18
Hej, zanima me kako se može zaključiti da netko ''škripi zubima''. Moja zubarka sumnja da to možda radim, ali ja nisam sigurna, pitala sam muža jel me čuje kad po noći da škrgućem, ali rekao je da me nije čuo.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 15:48   #19
mene isto dečko svako malo budi i kaže da škripim. stomatolog je rekao frendici da se zubi tako troše i kupila si je neku prozirnu prevlaku, ko aparatić, koju stavlja kroz noć.

a ja osim što škripim, nekad se probudim stiščući zube. jel se još kome to dešava? znam se probuditi u noć i od te siline stiskanja me boli čeljust. pa onda kao pokušam opustiti, olabaviti ali svejedno se budim sa stisnutim zubima. to je grčevito stiskanje zubiju...
Bili Cvitak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 00:19   #20
je, truse se zubi i imaš osjećaj ko da je pijesak u ustima, a to ti se zubi uništavaju, ja isto tiskam zubima da me ujutro čeljust boli za p****dit i onda si mislim od čega, a to tiskam, škripim ili kaj već sa zubima i tak se oni lome, zato nosim svaku večer udlagu

moj m isto ništ ne čuje dal kaj škripi
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:36.