Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2005., 11:27   #21
Poštar je B+ znači.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 13:16   #22
Quote:
polis kaže:
Hej, pa ti u toj varijanti ni teoretski ne možeš imati grupu B (znači da se tvoj tata kao takav lažno predstavlja )
da, to i meni nije nikad bilo jasno!! Ja znam da jesam B+, a mama da je 0+,što znači da je tata nešt smuvao. A da mi je tata to se vidi po ostalim mojim fizičkim karakteristikama. ( ne, nemam pišu )
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 13:18   #23
Quote:
Tatsha kaže:
da, to i meni nije nikad bilo jasno!! Ja znam da jesam B+, a mama da je 0+,što znači da je tata nešt smuvao. A da mi je tata to se vidi po ostalim mojim fizičkim karakteristikama. ( ne, nemam pišu )

a kako izgleda susjed, poštar, prodavač u obližnjem dućanu?
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 13:40   #24
Quote:
Tatsha kaže:
da, to i meni nije nikad bilo jasno!! Ja znam da jesam B+, a mama da je 0+,što znači da je tata nešt smuvao. A da mi je tata to se vidi po ostalim mojim fizičkim karakteristikama. ( ne, nemam pišu )
prije je mama nešto smuvala....
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 13:41   #25
Quote:
Tatsha kaže:
da, to i meni nije nikad bilo jasno!! Ja znam da jesam B+, a mama da je 0+,što znači da je tata nešt smuvao. A da mi je tata to se vidi po ostalim mojim fizičkim karakteristikama. ( ne, nemam pišu )
Stari ti može bit ili AB ili B. Treće opcije nema.


Ja sam 0-. Budite dobri prema meni, nikad se ne zna kad će vam trebat moja krv
__________________
Its amazing what goes into making something efortless
Naya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 15:09   #26
Quote:
Naya kaže:
Stari ti može bit ili AB ili B. Treće opcije nema.


Ja sam 0-. Budite dobri prema meni, nikad se ne zna kad će vam trebat moja krv
AB..... tankam sve
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 16:36   #27
Quote:
Petrić kaže:
a kako izgleda susjed, poštar, prodavač u obližnjem dućanu?
ja sam nastala na putovanju mojih nakon zaruka
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 18:30   #28
to su ti samo uvalili spiku :klap:
hungry heart is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 18:40   #29
ja se nadam da ste sretni sto ste unistili dugogodisnji brak Tatshinih roditelja

da, Tatsha, dobro su ti vec ovi prije mene rekli, netko se u odredjivanju krvnih grupa u tvojoj familiji zeznuo. Ili se, ko u onom vicu, mama zajebala...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 19:29   #30
ček onda ja imam A+ ako mi je stara A+ a stari 0+ jeli tako?!?
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 19:31   #31
ja imam 0+, mama isto... sto ima tata?
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 20:18   #32
Quote:
kemik kaže:
ja se nadam da ste sretni sto ste unistili dugogodisnji brak Tatshinih roditelja

da, Tatsha, dobro su ti vec ovi prije mene rekli, netko se u odredjivanju krvnih grupa u tvojoj familiji zeznuo. Ili se, ko u onom vicu, mama zajebala...
moji su već godinama rastavljeni
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 22:03   #33
Quote:
marijan_e kaže:
ček onda ja imam A+ ako mi je stara A+ a stari 0+ jeli tako?!?
Ili A+/- ili 0+/-
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 22:03   #34
Quote:
joujou kaže:
ja imam 0+, mama isto... sto ima tata?
A ili B ili 0, + ili -
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 22:16   #35
Quote:
Naya kaže:
Stari ti može bit ili AB ili B. Treće opcije nema.
Valjda mu je slovo B ispalo iz lijecnickog kartona - znamo kakvo je zdravstvo bilo prije 50 godina

A njemu je ionako svejedno da li je B ili AB - kako god okrenes, pri transfuziji ne mogu pogrijesiti stogod mu dali.

Da li netko zna odgovor na ono moje prijasnje pitanje?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 22:22   #36
Quote:
El Tomo kaže:
BTW, kako to da je najvise osoba s krvnom grupom 0 iako je to recesivno svojstvo? Uvijek sam se pitao za takve paradokse, jer je slicna stvar i s plavom bojom kose ako se ne varam. Nekoliko stotina tamnokosih bi u skandinavskim zemljama za desetak generacija potpuno istrijebili plavokose, a to se ipak ne dogada (no, dogodilo se s albancima, ali to je pretpostavljam druga prica).
Pa nema ti tu ništa puno čudno. 0 je recesivna, ali tih gena ima kao i ostalih. Zapravo, čak i više, jer u svakoj grupi A ili B možda čući 0 gen (imam ga i ja, a A+ sam). Samo je pitanje vremena kad će se naći dva takva gena i dati krvnu grupu 0.
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 23:18   #37
Imam i ja neka pitanja.
Je li moguće da, recimo, majka A krvne grupe nosi dete koje ima krvnu grupu B, iako su te dve krvne grupe sasvim različite?
Po kojoj "logici" se nasleđuje krvna grupa? Recimo, moja mama ima 0+, otac B+ i ja sam od njega nasledila B+. Kako se vrši taj izbor u organizmu?
Hvala!
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 23:29   #38
Quote:
Nymph kaže:
Imam i ja neka pitanja.
Je li moguće da, recimo, majka A krvne grupe nosi dete koje ima krvnu grupu B, iako su te dve krvne grupe sasvim različite?
Po kojoj "logici" se nasleđuje krvna grupa? Recimo, moja mama ima 0+, otac B+ i ja sam od njega nasledila B+. Kako se vrši taj izbor u organizmu?
Hvala!
Ajde dobro, ako negdje pogriješim, ispravite me.

Dakle, prvo, svaki čovjek ima 46 kromosoma, od kojih su dva po dva istog značenja, dakle ima 23 para kromosoma.
E sad, jedan član para primi od majke, drugu od oca. Geni određuju karakteristike, ali ne svi. Kao što smo rekli, svaki čovjek ima po 2 gena za svaku osobinu. Jedan od majke, drugi od oca. Geni mogu biti recesivni ili dominantni.
Recesivan gen se ne ispoljava ako je drugi gen dominantan.

Kod krvnih grupa, A i B su dominantni, 0 je recesivan.
Svaki covjek ima 2 gena, na primjer, ja imam A i 0. Kako je A dominantan, a 0 recesivan, ja sam krvna grupa A.

Rh faktor je drugi gen, + je dominantan, - recesivan. Ja imam +-, prema tome sam +.

Ovi recesivni se mogu ispoljiti samo ako su oba gena takva, dakle majka ti ima gene 00. (a Rh može imati +- ili ++)

Primjerice, ako se nađu oba dominantna, oba se ispoljavaju (primjer: AB grupa).

E sad, logika ti je sljedeća: prilikom začeča jedan od 2 gena sa svakog roditelja prijeđe na djete. Dakle, otac ima gene A0 (krvna grupa A), majka BB (krvna grupa B), dijete može nasljediti od majke samo B (u ovom slučaju), dok od oca može ili A ili 0. Ako nasljedi A, onda ima AB (krvna grupa AB), ako naslijedi 0, onda ima B0 (krvna grupa B)
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 23:31   #39
Ja ne znam koja sam krvna grupa!
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 23:33   #40
Daruj krv, pa češ saznat
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.