Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2007., 09:56   #41
Zatvaranje obrta

Ima li netko tko je zatvorio obrt pretpostavljam da treba otići u obrtni registar da ti izdaju rjesenje o zatvaranju obrta i onda s tim na mirovinsko i zdravstveno se odjaviti, i u roku 15 dana javit na Zavod. Ne znam trebam li ići na poreznu upravu? Ima li jos šta?
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 22:07   #42
Zatvaranje obrta

Ako je netko to prošao u zadnje vrijeme, koja je procedura, koliko traje, kakvo je stanje sa preostalim potraživanjima nakon zatvaranja obrta?

Hvala!
Muflja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 23:09   #43
Zakon kaže da za ovo zadnje, vlasnik odgovara vlastitom imovinom... Daljnjim slijedom, logika nalaže...
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 15:16   #44
Zatvaranje obrta - trgovina

S trgovačkim obrtom obavljam djelatnost prodaje robe u kiosku (trafici).
Kiosk je u najmu.
Kako prihodima više ne mogu pokrivati rashode odlučila sam prestati s radom.
Jedna firma mi je ponudila otkupiti robu i dati određenu novčanu naknadu za ustup najma (vlasnik prostora se složio da oni uđu u prostor).

Zanima me:

- budući da ću preostalu robu toj firmi prodati po nabavnoj cijeni, kako zaključiti knjigu popisa (kako je svesti na nulu) kada u njoj vodim zalihe po prodajnoj cijeni
- kako proknjižiti uplatu dotične firme za ustup najma, trebam li na nju platiti pdv,
- budući da će uplata za ustup najma značiti odjednom veći priliv novca u obrt morati ću platiti i velik porez na dohodak. Kako smanjiti taj porez? Da li mi se isplati držati obrt otvoren još neko vrijeme pa si taj novac isplaćivati kroz plaću (da li je to legalno s obzirom da će mi trgovina biti zatvorena)?

Hvala
Doloress is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 07:20   #45
Quote:
Doloress kaže: Pogledaj post
S trgovačkim obrtom obavljam djelatnost prodaje robe u kiosku (trafici).
Kiosk je u najmu.
Kako prihodima više ne mogu pokrivati rashode odlučila sam prestati s radom.
Jedna firma mi je ponudila otkupiti robu i dati određenu novčanu naknadu za ustup najma (vlasnik prostora se složio da oni uđu u prostor).

Zanima me:

- budući da ću preostalu robu toj firmi prodati po nabavnoj cijeni, kako zaključiti knjigu popisa (kako je svesti na nulu) kada u njoj vodim zalihe po prodajnoj cijeni
- kako proknjižiti uplatu dotične firme za ustup najma, trebam li na nju platiti pdv,
- budući da će uplata za ustup najma značiti odjednom veći priliv novca u obrt morati ću platiti i velik porez na dohodak. Kako smanjiti taj porez? Da li mi se isplati držati obrt otvoren još neko vrijeme pa si taj novac isplaćivati kroz plaću (da li je to legalno s obzirom da će mi trgovina biti zatvorena)?

Hvala
Najprije rasprodaj zalihe što više možeš,napravi vrijednosno usklađenje-sniženje do nabavnih cijena.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 08:05   #46
Quote:
Doloress kaže: Pogledaj post

- budući da ću preostalu robu toj firmi prodati po nabavnoj cijeni, kako zaključiti knjigu popisa (kako je svesti na nulu) kada u njoj vodim zalihe po prodajnoj cijeni
Inventura, zapisnik o promjeni cijena i račun kupcu s novim cijenama. Knjiga popisa ce biti na nuli. Za detalje pitaj knjigovodju.

Quote:
kako proknjižiti uplatu dotične firme za ustup najma, trebam li na nju platiti pdv,
račun ko račun, mora biti pdv ako si u sustavu

Quote:
budući da će uplata za ustup najma značiti odjednom veći priliv novca u obrt morati ću platiti i velik porez na dohodak. Kako smanjiti taj porez? Da li mi se isplati držati obrt otvoren još neko vrijeme pa si taj novac isplaćivati kroz plaću (da li je to legalno s obzirom da će mi trgovina biti zatvorena)?
Hvala
Zasto bi drzala otvoren obrt ?Placa ti sedoprinose i komoru bez razloga ?
Porez na dohodak se placa na godisnjoj razini.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 17:45   #47
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Najprije rasprodaj zalihe što više možeš,napravi vrijednosno usklađenje-sniženje do nabavnih cijena.
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
Inventura, zapisnik o promjeni cijena i račun kupcu s novim cijenama. Knjiga popisa ce biti na nuli.

Budući da kupac neće otkupiti baš sve zalihe i da ih do zatvaranja neću stići rasprodati, mogu li preostale zalihe jednostavno otpisati? Na temelju čega?


Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
Zasto bi drzala otvoren obrt ?Placa ti sedoprinose i komoru bez razloga ?
Porez na dohodak se placa na godisnjoj razini.
Pokušavam iskalkulirati da li bih 'bolje prošla' kad bih si na taj način isplatila taj novac jer će mi se porez računati po stopi od 35% (što nije malo).


Ako obrt odjavim na kraju četvrtog mjeseca (u uredu za gospodarstvo) kada moram predati pdv (koji inače plaćam kvartalno)?
Da li poreznu prijavu normalno predajem slijedeće godine u drugom mjesecu i tek tada plaćam porez na dohodak?
Doloress is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 14:33   #48
Quote:
Doloress kaže: Pogledaj post
Budući da kupac neće otkupiti baš sve zalihe i da ih do zatvaranja neću stići rasprodati, mogu li preostale zalihe jednostavno otpisati? Na temelju čega?




Pokušavam iskalkulirati da li bih 'bolje prošla' kad bih si na taj način isplatila taj novac jer će mi se porez računati po stopi od 35% (što nije malo).


Ako obrt odjavim na kraju četvrtog mjeseca (u uredu za gospodarstvo) kada moram predati pdv (koji inače plaćam kvartalno)?
Da li poreznu prijavu normalno predajem slijedeće godine u drugom mjesecu i tek tada plaćam porez na dohodak?
Idemo od kraja,poreznu prijavu za 2009 godinu bez obzira kad je u tijeku godine zatvoren obrt,predaješ iduće godine do kraja veljače zajedno sa PDV-k obrascem i svim ostalim prilozima.U tom slučaju ćeš kod obračuna paušala za HGK imati obračun do dana zatvaranja ali to u Obrtničkoj komori čim zatvoriš,provjeri da te ne bi zaduživali dalje.Isto tako si izračunaj koliki ti je doprinos HGK na dohodak da ne plaćaš bez veze jer teško je dobiti natrag novce.
Što se tiče PDV obrasca(radi se o IV mj koji ulazi u drugo tromjesečje)njega predaješ kao da si radila cijeli kvartal,znači do 31.07.U njemu ćeš imati i PDV na dio zaliha koje možda se nisu uspjele prodati-napravi vrijednosno usklađenje tj zapisnik o sniženju cijena robe zbog neodgovarajuće kvalitete
Ali PDV-K MORAŠimati napravljenog po zatvaranju u slučaju da ti dođe kontrola sa Porezne bez obzira što ga predaješ iduće godine sa prijavom.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 14:28   #49
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Idemo od kraja,poreznu prijavu za 2009 godinu bez obzira kad je u tijeku godine zatvoren obrt,predaješ iduće godine do kraja veljače zajedno sa PDV-k obrascem i svim ostalim prilozima.
@Dubravka; zanima me, da li je isplativije ostaviti otvoren obrt cijele godine (iako je aktivnost prestala ranije) kako bi se mogli iskoristiti svih 12 osobnih odbitaka (1800) kuna i na taj način smanjiti porez na dohodak.

Laik sam a knjigovođa mi je nesnalažljiva


Edit: može li mi netko napisati godišnje stope poreza na dohodak?
Hej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 19:45   #50
Prilikom predaje godišnje porezne prijave koriste se odbici za cijelu godinu bez obzira kada je obrt zatvoren. Mislim da se jedino PDV-K mora predati tri mjeseca nakon zatvaranja obrta bez obzira na poreznu prijavu (smo PDV-K). Nema apsolutno nikakvog razloga držati obrt otvorenim ako je obavljanje gospodarske aktivnosti prestalo.

Stope trebam izračunati, a sad nemam vremena pa ti možda odgovori netko tko zna napamet, a ako ne budem kasnije (za 2009 će godišnje vrijediti malo drugačije nego za 2008.)
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 22:52   #51
od 01.01.2009.
- do 43.200,00 kn godišnje-15%
- na idućih 64.800,00 kn godišnje-25%
- na idućih 194.400,00 kn godišnje-35%
- iznad 302.400,00 kn godišnje-45%
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 07:42   #52
Quote:
leola kaže: Pogledaj post
Prilikom predaje godišnje porezne prijave koriste se odbici za cijelu godinu bez obzira kada je obrt zatvoren. Mislim da se jedino PDV-K mora predati tri mjeseca nakon zatvaranja obrta bez obzira na poreznu prijavu (smo PDV-K). Nema apsolutno nikakvog razloga držati obrt otvorenim ako je obavljanje gospodarske aktivnosti prestalo.

Stope trebam izračunati, a sad nemam vremena pa ti možda odgovori netko tko zna napamet, a ako ne budem kasnije (za 2009 će godišnje vrijediti malo drugačije nego za 2008.)

Pa naravno da osobni odbitak koristiš za cijelu godinu bez obzira kad zatvoriš obrt,nisam o tome ni pisala,to se podrazumijeva.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 09:24   #53
Dakle, kad obrtnik otvara vezani obrt ili izdvojeni pogon u kojem se obavlja vezani obrt, mora imati odgovarajuću stručnu spremu ili zaposliti osobu koja ima odgovarajuću stručnu spremu.

Da li znate kako to ide kod doo? Hvala!
__________________
ae...
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 09:31   #54
Kod doo-a to ne treba, ne treba stručna sprema, osim za neke djelatnosti za koje se traže posebni uvjeti npr. usluge u pomorstvu, moraš zaposliti nekoga tko ima završenu pomorsku školu ....

Pa kako bi onda rođo mog'o imat' firmu ????
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 09:39   #55
Quote:
sijena_mora kaže: Pogledaj post
Dakle, kad obrtnik otvara vezani obrt ili izdvojeni pogon u kojem se obavlja vezani obrt, mora imati odgovarajuću stručnu spremu ili zaposliti osobu koja ima odgovarajuću stručnu spremu.

Da li znate kako to ide kod doo? Hvala!
Vrlo jednostavno,doneseš odluku o otvaranju pogona,napraviš ugovor o najmu,jedino što moraš ak je prodavaona po Zakonu o trgovini imati istaknut naziv:NAZIV FIRME
Prodavaona br.1 pa adresa
Ako se radi o području PPDS imaš u NN68/07 dopune
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 13:23   #56
@Dubravka20 @dante_1 Hvala!
__________________
ae...
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 13:40   #57
Obrt može biti u mirovanju a kod firme (d.o.o.) nema takvog termina koliko sam shvatio.

Dakle, nakon što je firma registrirana, ima li kakav rok u kojem mora početi s obavljanjem djelatnosti?
Troškovi registrirane firme koja nije počela s radom su; ispravite me ako griješim; porez na tvrtku i članarina HGK (55 kn/mj?) i to, naravno, ako poslovni račun još nije aktiviran pa nema nikakvih naknada banci za vođenje računa.
Ako članarina HGK nije plaćana mjesečno, može li se platiti odjednom 660 kn do kraja četvrtog mjeseca za prošlu godinu (i na kojem obrascu se podnosi taj obračun)?
Što se tiče poreza na tvrtku, za to se čeka rješenje porezne uprave?
Hej is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 13:44   #58
Zanima me, toliko se priča o otvaranju d.o.o, ali kako najbezbolnije zatvoriti d.o.o., ako recimo nema dosta prometa, i da li se može staviti firma u mirovanje neko vrijeme, i onda opet nastaviti sa poslovanjem?
florentis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 13:48   #59
Quote:
florentis kaže: Pogledaj post
da li se može staviti firma u mirovanje neko vrijeme
Evo ja baš gore napisao da mislim da nema takvog nečeg

Ljudima je često jednostavnije (i jeftinije) prodati firmu nego zatvoriti.
Hej is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 15:08   #60
pa nije neki problem zatvoriti doo, podmiriš sve obaveze, uzmeš potvrdu od porezne da je sve ok, odeš kod javnog bilježnika i pokreneš brisanje iz trg. suda. i to je to !
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:42.