Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2008., 18:03   #41
Quote:
Legollas kaže: Pogledaj post
Po meni, velika je nepravda to što im Bog nije dao život posle smrti.
hehehehe koji si ti car!
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 18:05   #42
Quote:
Legollas kaže: Pogledaj post
ja bih voleo da i životinje mogu posle smrti imati večni život. Jer su sto posto bolji od ljudi. Ljudi će te uvek gledati namerno povrediti a životinje ti ne misle ništa zlo i naopako. Po meni, velika je nepravda to što im Bog nije dao život posle smrti.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 18:13   #43
Inače, ne znam za muzgavce, ali neki tvrde da bi hobotnice, kad bi imale hemoglobin umjesto hemocijanina i još neki mehanizam za prenošenje znanja s genracije na generaciju[1], vladale morima jednako kao što čovjek vlada kopnom.

[1] s pipka na pipak, možda? nije baš da imaju koljena
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 19:15   #44
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne znam točno kakav je mozgovni ustroj muzgavca, ali znam da je jednostavniji od ustroja hobotnice. Recimo hipoksija, ali ona popraćena povišenjem količine CO2 u krvi čovjeka, dovodi do reakcije karotičnog sinusa koja izravno izaziva paniku i strah. Ne znam imaju li muzgavci slični mehanizam.
Dakle, moguće je da su pobijelili zato što su se bojali, a moguće je da su pobijelili zato što su im, zbog nedostatka kisika (ili povećanja CO2) pigmenti tako reagirali. Pa sad, ako netko zna više o muzgavcima...
Zaboravio sam napomenuti da su neki i poplavili. Ljutnja? Gnjev?
Ukoliko su za to sposobni znači da imaju "dušu" i da se ne uklapaju u religijsko viđenje životinja kao objekata kojima moramo upravljati.
Quote:
Na stranu s muzgavcima, životinje se itekako boje, a najrazvijenije čak znaju i razgovarati s ljudima i prenositi im osjećaje.
Sjetimo se samo Koko, gorile koja je naučila znakovni jezik. Ovo je jedna od stvari koje dokazuju da su životinje sposobne za visoke kognitivne funkcije. http://en.wikipedia.org/wiki/All_Ball
Kad tome svemu dodamo činjenice:
1) da je duša neznanstven pojam, jedna dogma bez osnove
2) da je činjenica da je za naš psihički ustroj odgovoran mozak (a skoro sve životinje imaju bar nekakav sustav, barem primitivne ganglije)
3) da smo samo dio evolucijskog stabla
4) da i ljudi mogu, ako se za njih ne brine od malena, postati trajno onesposobljeni za društvenu asimilaciju

dolazimo do spoznaje da su Crkveni stavovi o životinjama izrazito primitivni. Viši sisavci, kada s njima ulazimo u interakciju, nisu tupi objekti. Da, kognitivne funkcije su im puno slabije od naših, ali tu su. Isto kao i mentalno teško zaostale osobe.
E, sad smo tu. To je upravo ono što sam ja želio postići ovom temom - preispitivanje moralnih vrijednosti i položaja životinja što se tiče Crkve.
Crkvqa nas konstantno uvjerava da smo stvoreni na Božju sliku, da smo posebni, da ćemo u raj ako budemo dobri. No, sada vidimo da su životinje itekako sposobne za izražavanje osjećaja. Prije se mislilo da životinje nemaju dušu (Pretpostavimo da ona postoji), no sada se pokazuje da to nije tako.
Baš zato želim vidjeti što vjernici misle o svemu tome.
Normala00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 19:23   #45
Quote:
Normala00 kaže: Pogledaj post
No, sada vidimo da su životinje itekako sposobne za izražavanje osjećaja. Prije se mislilo da životinje nemaju dušu (Pretpostavimo da ona postoji), no sada se pokazuje da to nije tako.
Baš zato želim vidjeti što vjernici misle o svemu tome.
ti kažeš: "sada se pokazuje da to nije tako" !?

kada to !?

misliš zato što si ti zaključio da je tako ili imaš neki vjerski dokaz, da životinje imaju dušu !?

možda su je uvijek imale, tko to zna ??
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 19:37   #46
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
ti kažeš: "sada se pokazuje da to nije tako" !?

kada to !?

misliš zato što si ti zaključio da je tako ili imaš neki vjerski dokaz, da životinje imaju dušu !?

možda su je uvijek imale, tko to zna ??
Ma gledaj, pod "sada" nisam mislio "ovaj trenutak", nego općenito.
Ne postoji neki vjerski dokaz, ali postoje znanstveni dokazi da životinje posjeduju dokaze. Po nekim definicijama, duša je zbir naših osjećaja. Ukoliko je to zbilja tako, čemu onda podcjenjivački odnos Crkve prema životinjama?
Normala00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 19:43   #47
Quote:
Normala00 kaže: Pogledaj post
Ne postoji neki vjerski dokaz, ali postoje znanstveni dokazi da životinje posjeduju dokaze.


Quote:
Po nekim definicijama, duša je zbir naših osjećaja. Ukoliko je to zbilja tako, čemu onda podcjenjivački odnos Crkve prema životinjama?
ma dobro, crkva je seoska ruralna zadruga u odnosu na institut Ruđera Boškovića.
crkva je malo zaostala i ako se ne trgne, za 50 godina će u crkvu ići samo plemstvo koje još živi u 19 stoljeću.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 19:44   #48
Zato sto su zivotinje samo statisti u ovom kozmickom igrokazu...zapravo kad razmislim...one su samo kulise

Ma neeee...ja kazem da zivotinje imaju dusu...

Osim morskih pasa...oni su previse zlocesti...i previse ih se bojim...oni nemaju dusu
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 19:46   #49
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
Pardon, lapsus calami. Mislio sam reći "osjećaje".

Normala00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 20:12   #50
koje vi gluposti pišete... naravno da u raju ima muzgavaca... poslastica za svece : muzgavac na salatu, sa kuhanim krumpirom, i zalit s malo maslinova ulja.... božansko čak i za raj
__________________
U selu svi pošteni, a mog prasca nema...
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 08:19   #51
Quote:
Fra Ante kaže: Pogledaj post
koje vi gluposti pišete... naravno da u raju ima muzgavaca... poslastica za svece : muzgavac na salatu, sa kuhanim krumpirom, i zalit s malo maslinova ulja.... božansko čak i za raj
Što ...osušila samostanska kuhinja???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 10:30   #52
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Što ...osušila samostanska kuhinja???
Kako nebi, hobotnice otišle na 70kn/kg a muzgavci se još uvijek prodaju za 20 kn/kg
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 17:08   #53
ovo me podsječa na planet majmuna
bezkarakterna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 20:10   #54
Quote:
Legollas kaže: Pogledaj post
ja bih voleo da i životinje mogu posle smrti imati večni život. Jer su sto posto bolji od ljudi. Ljudi će te uvek gledati namerno povrediti a životinje ti ne misle ništa zlo i naopako. Po meni, velika je nepravda to što im Bog nije dao život posle smrti.
Ja sam vidjela u jednom američkom filmu da i psi idu u raj.
Zna li netko nešto o tome?
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 20:13   #55
Quote:
Normala00 kaže: Pogledaj post
čemu onda podcjenjivački odnos Crkve prema životinjama?
Pa, tako je zapisano u bibliji!
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 09:25   #56
Quote:
bezkarakterna kaže: Pogledaj post
ovo me podsječa na planet majmuna
Kao što je cp.tar danas već rekao:
Quote:
it takes one to know one...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 09:26   #57
Quote:
ramscrek kaže: Pogledaj post
Ja sam vidjela u jednom američkom filmu da i psi idu u raj.
Zna li netko nešto o tome?
Pa morali bi biti prvo kršteni...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 13:09   #58
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Pa morali bi biti prvo kršteni...
Uh, uvijek neka kvaka.
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:00.