Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2006., 23:04   #7381
Quote:
Thresholder kaže:
I dalje mi ne odgovaras zasto si ustvrdio da se instrumental pise Bushom, a cita Bushem. Zasto se onda po istoj logici tako u tim tvojim primjerima prijeglasa (usput receno, sve je to OK) ne pise (s) misom, muzom,..., nego se pise bas onako kako se i cita - s misem, muzem?
Kriste, ja te više ne mogu gledati, ne znam kako je njemu. Sklanja se grafijski. Koje je posljednje slovo koje vidiš u riječi Bush? H. Uzmi analogiju, primjerice imenicu puh. Puhom ili puhem? Puhom. Isti je razlog zašto i Bushom. No, u izgovoru se to mijenja, skup sh postaje š koji je, pogodi, palatal. Prijeglasom o postaje e iza palatala i nekih skupova. Opet analogija, masturbiraš li pod tušom ili pod tušem? Pod tušem, zajedno s Bušem. Jebemu.

Буш
Abyssus is offline  
Old 30.10.2006., 23:12   #7382
Quote:
stitch kaže:
Da ti odgovorim i na taj dio... Ja ne mogu utjecati izravno na hrvatski pravopis, baš kao ni Didi ili itko drugi ovdje. Ali reći ću ti što mogu: djelovati polako, poput vode, dok se stanje ne promijeni i dok u neke glave Bog ne ulije malo pameti. Vrijeme je nepovratno izgubljeno, a petnaestogodišnjim kolebanjima nanesena golema, nemjerljiva šteta. Ali ja, dragoviću, ne kukam nego radim. I ne zanimaju me akademske visine nego mali ljudi, koji zbog takvog stanja najviše trpe. I ne gubim nadu da će jednom nastati kritična masa koja će promijeniti stvari. I zato ne volim takve kao ti, koji pljuju ne radeći ništa. Kao što se tebi ne sviđa moja retorika, i meni je odbojna tvoja. Hajde da neki klinac znaš, još bih ti i oprostio i posve normalno komunicirao s tobom, koliko mi god to teško bilo. Ali ne znaš. I s takvim pristupom - nikad nećeš znati.

Ovime našu malu polemiku smatram završenom, ne da mi se gubiti vrijeme na gluposti.
Nista ti ne radis. Taj svoj blog pises radi svoje vlastite zabave, a ne radi prosvjetljivanja "malih ljudi", kako kazes. I to pises tek onako, s prosvjetiteljske visine najveceg jezicnog autoriteta.
I maloprije si u 21:38 h u svom postu tako napisao: "No samo ti nastavi, zabavljaš me, iskreno rečeno". A sad najednom polemiku zelis prekinuti... Bas si zabavan.

Ali zasto mi ne odgovoris zasto jezicnu sluzbu HTV-a ne poucis pravilnom pisanju imena nelatinicnog pisma (Al Kajda, cunami i sl.) kad te vec, kako si sam jucer (29.10.) u 15:00 h napisao, kao uglednog prosvjetitelja "zovu na televiziju"?
Thresholder is offline  
Old 30.10.2006., 23:20   #7383
Ne znam što da ti kažem osim da mi je žao tvojih roditelja, žene i svih koji te poznaju.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Old 30.10.2006., 23:39   #7384
Quote:
Abyssus kaže:
masturbiraš li pod tušom ili pod tušem? Pod tušem, zajedno s Bušem.
... i Abyssušem.

Ali inace, hvala ti, lijepo si to objasnila, priznajem. Za razliku od bolesno umisljenog stitcha.

Jos te molim za odgovor moze li se reci "ima li sto u cega se razumijes". Zar nije prirodnije i bolje "ima li ista u sto se razumijes"?
Thresholder is offline  
Old 31.10.2006., 00:32   #7385
Quote:
stitch kaže:
Lijep post. Ali tu štošta nedostaje.

Prvo, i ja sam kroatist. Nismo, znači, baš svi nepismeni. Drugo, tomu što znam nisu me naučili na FF-u. Učio sam najviše sam, sporo i mučno, svakodnevno se promatrajući i osluškujući, jer profesori to ne stignu niti imaju vremena za sve nas. Njihov je posao da ti pokažu obzor (gomilu knjiga), a put do znanja isključivo je tvoj. I tako je bilo oduvijek. Treće, što mislim o svojim kolegama, najbolje pokazuje činjenica da ovdje najviše vjerujem Didi, i ona me smije ispravljati kad god stigne. A nije kroatistica. Žena jednostavno zna. I zato mi je jako draga.


Stich, nisam gotovanka (samo u iznimnim situacijama )! Znanje ne doživljavam kao cilj, nego kao putovanje. Slažem se s tobom da ne postoji izgovor za neznanje (pravnici to najbolje znaju) jer mogli su oni biti savšeni profesori, a što im vrijedi ako studenti spavaju. Svaka im čast. Naučili su me kako i gdje pronaći ono što me interesira. Tebe nisu spomenuli, pa sam te našla!

A sad ono što htjela sam istaknuti u prethodnom postu, ali očito mi nije pošlo za tipkom.

Studij je pogrešno koncipiran. Radi se samo na teorijskom znanju, a bez praktičnog. Studenti kroatistike nemaju kolegij Govorne vježbe, a upravo to stvara velike probleme onima kojima štokavski nije pri srcu ( ili u grlu i uhu). Postoje Jezične vježbe na prvoj godini kada se nešto malo radi na pisanim tekstovima, ali poslije više ništa. Crna rupa. Snađi se, druže! I ja mislim da tu štošta nedostaje!
javna bilježnica is offline  
Old 31.10.2006., 05:02   #7386
U pet ujutro nisam za teške teme. Nastavit ćemo to drugom zgodom.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Old 31.10.2006., 05:07   #7387
Quote:
Thresholder kaže:

Jos te molim za odgovor moze li se reci "ima li sto u cega se razumijes". Zar nije prirodnije i bolje "ima li ista u sto se razumijes"?
"Prirodnije i bolje" često je stvar ukusa. Jest, može tako. A sad mi dokaži da ne može i onako.

Načelno, što čovjek o jeziku manje zna, to ga više uniformira i šablonizira. Pa se brojevi smiju sklanjati samo ovako, imena isključivo tako, a pitanja beziznimno postavljati onako.

Zvuči li ti poznato?
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Old 31.10.2006., 05:11   #7388
Quote:
Abyssus kaže:
Kriste, ja te više ne mogu gledati, ne znam kako je njemu. Sklanja se grafijski. Koje je posljednje slovo koje vidiš u riječi Bush? H. Uzmi analogiju, primjerice imenicu puh. Puhom ili puhem? Puhom. Isti je razlog zašto i Bushom. No, u izgovoru se to mijenja, skup sh postaje š koji je, pogodi, palatal. Prijeglasom o postaje e iza palatala i nekih skupova. Opet analogija, masturbiraš li pod tušom ili pod tušem? Pod tušem, zajedno s Bušem. Jebemu.
Ne pitaj, vidiš i sama. Ali hvala lijepa.

To si s bloga naučila, je li? Gdje, zanimljivo, sve piše.

Vidiš, Trešholderu, pametnome jednom dosta.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Old 31.10.2006., 05:54   #7389
Quote:
Thresholder kaže:
Nastavci, stitche!! O nastavcima imenicâ se tamo radi!.. A ti nastavci su u hrvatskom ISTI kod dativa i lokativa!! Zato sam tamo i napisao de facto , a ne de iure. (I usput, da pisem tvojim omalovazavackim stilom, sad bih ironicno primijetio znas li uopce sto znace ove latinske rijeci. Ali za razliku od tebe to nije moj stil! Niti tako razmisljam o sugovorniku.) Uostalom po istoj logici bi tako netko mogao proglasiti i da npr. genitiv, ispred kojeg se nalazi prijedlog "bez", nije vise genitiv nego nekakav 8. padez...
A baš si dosadan. I ograničen. Laprdanje "potkovano" latinskom terminologijom nije ništa drugo doli laprdanje, na tvoju žalost. Svesti padeže na nastavke može samo neznalica. A što misliš, što ih određuje u makedonskom, primjerice, u jeziku koji nema deklinaciju poput našeg? Prijedlozi, pametnjakoviću. Da ih nema, katkad bi i u hrvatskom teško odredio o kojem je padežu riječ. Ispričavam se, u tvom slučaju pogodio.

Mogao bih sada o tome zašto su bitni i koja im je gramatička, leksička i sintaktička funkcija, kad uvijek stoje uz imenicu, ali nema smisla. Trebalo bi ti dva mjeseca da razumiješ post, a onda bi me još tri gnjavio jer nisi shvatio osnovne stvari. A mene, rekoh, zamara komuniciranje s tipovima čiji kvocijent inteligencije nije veći od sobne temperature.

Budala si, de facto. A ako nisi izgubio otpusnicu za vikend, onda i de iure.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Old 31.10.2006., 10:25   #7390
prepuštam kolegama
Elysium is offline  
Old 31.10.2006., 16:09   #7391
Thresholderu, prijeglas se uči još u prvom razredu gimnazije, a opis te glasovne promjene nalazi se u gramatikama za osnovno jezično obrazovanje. Da zaviriš ponekad u pokoju, ne bi ni imao potrebu za jezičarima odavde koji opisuju osnove pro bono.
Loreleis is offline  
Old 31.10.2006., 16:57   #7392
Quote:
stitch kaže:
Ne znam što da ti kažem osim da mi je žao tvojih roditelja, žene i svih koji te poznaju.

Stitch, šta reći tek za one koji tebe poznaju?
Pa makar i ovako, internetski.
__________________
Ako ti jave: umro sam,
a bio sam ti drag
,
... preporuka za sig je do tri reda uključujući i prored
žaoka_ is offline  
Old 31.10.2006., 17:26   #7393
Samo se ti šali.

Ali kako bi izgledalo da sad odem na Prirodne znanosti i počnem otprilike ovako: "Dragi biolozi (fizičari, kemičari, matematičari...), meni se ne da kupiti i pročitati vaše udžbenike, ali idu mi na živce glupi Hrvati koji lava nazivaju Felis leo, na latinskom, kad cijeli svijet zna da se životinje označavaju na hebrejskom i norveškom..."?!

I tako dan za danom, tjedan za tjednom, mjesec za mjesecom, sve biser za biserom, jedan veći od drugog.

Misliš li da imam živce poput brodske užadi? I da me produhovljuje objašnjavanje osnova telcima i ostaloj stoci sitnog zuba? Hajde, ništa čovjek ne bi rekao da su posrijedi oni koji doista žele znati. Ali ne, ovo su kritičari i filozofi koji bi raspravljali o nečemu o čemu nemaju pojma. I kad to priznaju, kad na vidjelo izađe njihov ignorantski pristup i gotovanski mentalitet, čudom se čude kad ih proglasim idiotima i mjernom jedinicom za glupost. Svašta!
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Old 31.10.2006., 17:34   #7394
Quote:
Loreleis kaže:
Thresholderu, prijeglas se uči još u prvom razredu gimnazije, a opis te glasovne promjene nalazi se u gramatikama za osnovno jezično obrazovanje. Da zaviriš ponekad u pokoju, ne bi ni imao potrebu za jezičarima odavde koji opisuju osnove pro bono.
Ne, on ti je prepametan za to. On je Mozak, njemu ne trebaju knjige. Zato smo ga i izvezli u Češku, zajedno s ostalim nepotrebnim smećem.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Old 31.10.2006., 19:02   #7395
Quote:
stitch kaže:
"Prirodnije i bolje" često je stvar ukusa. Jest, može tako. A sad mi dokaži da ne može i onako.
Razumijevati se u ide s akuzativom! A ne s genitivom! Dakle, razumijevati se u nesto, a ne u necega!
Quote:
stitch kaže:
Načelno, što čovjek o jeziku manje zna, to ga više uniformira i šablonizira. Pa se brojevi smiju sklanjati samo ovako, imena isključivo tako, a pitanja beziznimno postavljati onako.

Zvuči li ti poznato?
Zasto ne dokazes da je moguc i "sudar DVA vlaka", a ne samo "sudar DVAJU vlakova"? Na svom blogu nista ne pises o deklinaciji brojeva!

Pogledaj ovdje ili uguglaj "deklinacija brojeva" pa ces u 8. ponudjenom linku naci da je hrvatski "od triju zena" a srpski "od tri zene". Barem tako.
Thresholder is offline  
Old 31.10.2006., 19:13   #7396
Quote:
stitch kaže:
A baš si dosadan. I ograničen. Laprdanje "potkovano" latinskom terminologijom nije ništa drugo doli laprdanje, na tvoju žalost. Svesti padeže na nastavke može samo neznalica. A što misliš, što ih određuje u makedonskom, primjerice, u jeziku koji nema deklinaciju poput našeg? Prijedlozi, pametnjakoviću. Da ih nema, katkad bi i u hrvatskom teško odredio o kojem je padežu riječ. Ispričavam se, u tvom slučaju pogodio.
Makedonski i bugarski imaju samo 1 padez.

S tobom se na njemackom kaze mit dir. To je po tvojoj supljoj logici onda 7. padez (instrumental) u njemackom jeziku, jel' da? E vidis, nije! Nego je to za Nijemce 3. padez! Jer prijedlog mit ide samo s dativom! A osim toga instrumental uopce i nemaju. Imaju samo 4 padeza.
Thresholder is offline  
Old 31.10.2006., 19:18   #7397
Quote:
Loreleis kaže:
Thresholderu, prijeglas se uči još u prvom razredu gimnazije, a opis te glasovne promjene nalazi se u gramatikama za osnovno jezično obrazovanje. Da zaviriš ponekad u pokoju, ne bi ni imao potrebu za jezičarima odavde koji opisuju osnove pro bono.
Sjecas li se ti svega sto se ucilo u 1. razredu gimnazije - iz fizike, kemije, zemljopisa, povijesti...??
Osim toga ovdje se radi o iznimci tog prijeglasa: pise se na jedan, a izgovara na drugi nacin.
Ili mi mozes reci uz ime Bush jos nekoliko takvih slicnih primjera izvornih hrvatskih rijeci?
Thresholder is offline  
Old 31.10.2006., 19:26   #7398
Quote:
stitch kaže:
Ali kako bi izgledalo da sad odem na Prirodne znanosti i počnem otprilike ovako: "Dragi biolozi (fizičari, kemičari, matematičari...), meni se ne da kupiti i pročitati vaše udžbenike, ali idu mi na živce glupi Hrvati koji lava nazivaju Felis leo, na latinskom, kad cijeli svijet zna da se životinje označavaju na hebrejskom i norveškom..."?!
Matematika, fizika, kemija su egzaktne discipline. I knjizevni jezik je u normalnim zemljama egzaktan. Ali ne i u hrvatskom! U kojem nesto moze i ovako i onako. "Sonje kaze jedno, Babic drugo, Silic trece, a nekakav stitch cetvrto." I sam si napisao da je to tako!
Dok se to ne ujednaci, nema smisla kupovati hrvatske jezicne udzbenike. Eno, pogledajte samo koliko se puta u posljednje desetljece mijenjao sadrzaj udzbenika povijesti u HR-skolama. Ni o toku povijesti se Hrvati ne mogu dogovoriti, a kamoli o jeziku!
Thresholder is offline  
Old 31.10.2006., 23:03   #7399
Trešholderu, toliko si toga nadrobio da bi mi trebalo nekoliko postova za odgovor. A ne da mi se to, djelotvorno je koliko i objašnjavanje telegrafskom stupu. Ti nemaš pojma da postoji bliži i dalji objekt (baš me zanima kako bi se snašao s makedonskim udvojenim) pa nabadaš o akuzativu, a za genitiv nikad nisi čuo; morfologiju učiš s interneta (ni manje ni više nego s nekog tamo osmog linka), a makedonski ima samo jedan padež (radovale bi se obje moje profesorice da te čuju, sirotice, ali i profesori sa FF-a koji oči izgubiše pišući radove o "padežima" u makedonskim dijalektima)... I tako dalje, i tako dalje. Sve o svemu, jezik ne razumiješ niti o njemu imaš pojma. Izvana gladac, iznutra jadac.

Idi, brate, poševi nešto, ne mogu te više gledati.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Old 02.11.2006., 14:11   #7400
Tutto fa' brodo

Quote:
Učitelju, ovdje sam. Dosta mi je podučavanja, poučavaj.
Hehehe, da se umešam i ja, kao u svakoj čorbi mirođija. Evo ja sam ovde poodavno, sve je počelo nekim idiotskim postovima na Jezicima i lingvistici (temi koja, čini mi se, više ne postoji), bilo je tu svega, ponajviše vređanja, a onda najednom – predivan post od jedne rečenice u kojoj mi Stitch kaže da vidi da sam željan znanja i da će mi rado pomoći.

I za sve ove godine on mi je doista pomogao, u početku je uglavnom odgovarao na moja pitanja, a onda sam učio čitajući njegove odgovore drugima. Dakako, ostalo je tu još nerešenih stvari, poput jednog spiska koji mi duguje (kolegiji, Stitch, kolegiji!). Često mi dođe da ga mlatnem nečim, i to žestoko, ali to mu zapravo nikad ne bih mogao učiniti. Strašno mi je drag, i biću mu doveka zahvalan!

Eto, čisto da znaš, ne nadaj se previše. Jedina mi je uteha da i Didi šizi.

Quote:
Treće, što mislim o svojim kolegama, najbolje pokazuje činjenica da ovdje najviše vjerujem Didi, i ona me smije ispravljati kad god stigne.
Hvala bogu da je stigla na taj nivo ove krasne igrice. Posle svih onih neslaganja i omalovažavanja, napokon je dobila neki orden ili zahvalnicu. Šteta što joj to sad ništa ne znači. Ustvari, ni onda joj ne bi značilo... Iako te je u mnogočemu zamenjivala, uvek sam nekako mislio da ti se njen stil (mislim, jezički, rečenice i te stvari) nikad nije sviđao.

A i vratila ti je ona svaku uvredu, i to trostruko. Samo si ti slep. Zezam se, of course.
Nymann is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:27.