Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2007., 23:08   #1
Thumbs up Treba li na Cvjetnjaku staklena zgrada iliti shoping centar??

Ajd ekipo da vas cujem...kao sto znate danas je investitor Tomo prezentirao zajedno sa gospodinom Dakicem iz ureda Milovana Bandica "fantastican " projekt u kojem ce jos ono malo duse sto je ostalo u ulicama donjeg grada devastirati izgradnjom velike staklene zgradurine ala Name kakve su se gradile 70-tih po Zagrebu na nasem Cvjetnjaku, pri tome ruseci dvije male zgradice stare vise od 100-tinu godina koje eto voljom gospode iz poglavarstva Zagreba nisu cak niti potrudili se zastititi...

Ja inace predlazem da se poravna cijeli donji grad jer su te ruzne fasade ionako pre sive pa bi lijepo stalo cak i nekoliko shoping centara...naravno i gornji grad tu smeta jer bi trebala neka cesta na stupovima po mogucnosti(da se sto vise betona proda.-)) prema 26 tunela koje cemo probiti kroz Sljeme tako da svakom bude dostupno zagorje iz svih kvartova u gradu, a i lagano ce nam pirkati vjetric kroz te luknje pa bu nam fini zrak...

DEBILI NAM UNISTAVAJU GRAD A MI SUTIMO I CMRLJIMO....

Inace nisam protiv ideje da se unutar tih blokova ali vrlo suptilno i NEDIRAJUCI izgled starih zgrada ukonponiraju javne garaze, zeleni prolazi ili shoping zone ali zasto rusiti ono sto u ovom gradu jedino i vrijedi a to su gradjevine koje su nastale do 50-tih godina proslog stoljeca..poslije toga sve je maksimlana devastacija prostora nemastovitih arhitekata koji znaju raditi zgrade poput trafostanica da lijepo izgledaju iz aviona...

Dajte recite nesto o tome iako znam da ce postati i ljudi koje ce Tomo Horvatincic kao poduzetnik angazirati da utjecu na pozitivno mjenje o ovom projektu..SPASIMO CVJETNJAK I IDENTITET GRADA OD LJUDI KOJI TO NERAZUMIJU......!!!!

Radije dajmo stranim arhitektima da rade projekte jer ce vise cjeniti bastinu koju imamo a nece lose kopirati americke ili japanske arhitekte cije radove gledaju preko Interneta!!!
Pa pogledajte anketu na ovom forumu koji se ljudima kvartovi svidjaju..sve su to stari ZG kvartovi sa starim zgradama i klasicnim urbanizmom...kaj to ne govori o tome kakav grad danas gradimo?!?!?
Purgerland is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 13:03   #2
SRUŠIMO CVJETNI TRG

Upravo je predstavljen projekt rušenja starih zgrada na Cvjetnom trgu da bi Horvatinčić i Slavko Dakić pobrali brdo love.

Slavko Dakić, koji je taj PRIVATNI projekt predstavio, ujedno je i šef Gradskog ureda za strategijsko planiranje grada i intimus Milana Bandića (zgodno, priznat ćete).

Dakako, grad se mora razvijati, ali rušenje starih zgrada u centru i njihova zamjena nekim megalomanskim odvratnim tunelom i podzemnom garažom (koja će imati i parking za KAMIONE) zaista je previše.


Što mislite o tome?

Pozivam vas da kao građani ovoga grada tj. oni koji daju plaću g. Dakiću svakako podijelite svoje mišljenje s njim - čeka vas na službenoj i javnoj email adresi njegovog ureda:

[email protected]
Joža pl. Purgerski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:02   #3
kasniš malo

ja se po tome slažem s ovim:
http://www.d-a-z.hr/ostalo/obavijest..._zagreb-IO.htm
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:05   #4
oups!

Nisam vidio ovu temu kad sam otvarao identičnu malo iznad! Bio sam valjda prebijesan, samo sam se zbog toga i registrirao.

Nevjerojatno kaj nam rade od grada ta gamad.

Inače, u mom threadu imaš Slavekov mejl pa mu - napiši koju
Joža pl. Purgerski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:11   #5
kaj da ti velim

Kasnim utoliko što je ista tema ranije otvorena (nisam je vidio).

Ipak, nikad nije kasno reagirati, projekt je tek jučer predstavljen. I ne regiram kao arhitekt nego kao najobičniji građanin.
Joža pl. Purgerski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:11   #6
ha?
pa valjda rushiti zgrade starije od 100 let, osim ak nisu nepopravljivo propale! to je osnova gradskog identiteta i jezgre!
bar je tak u Becu.

koje su to zgrade tocno i gde bi to bilo?

btw, meni je onaj centar kojeg su zgradili iznad Kaptola uzashan, losha i ruzna arhitektura, nezgrapno zdanje koje nagrdjuje povjesni centar Zagreba.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:14   #7
To su one dvije zgrade odmah do one di je Vip kafić prema Ilici.
Joža pl. Purgerski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:15   #8
Nisam upoznat s cinjenicom kako je doneseno konacno rjesenje oko preuredenja navedenog trga. Isto tako se protivim diranju u zagrebacka arhitektonska obiljezja zbog zarade i profita raznih dotepenaca.Nije toliko ni bit u cinjenici kako su oni dotepenciji,nego se radi o rjesnju koje steti Zagrebu.
No,ne mogu vjerovati kako ce uistinu Cvjetni trg biti unisten.


Mislim da bi se o takvim stvarima trebalo voditi racuna na izborima.Upravo zbog cinjenice kako gradani u ovoj truloj i meni neprirodnoj predstavnickoj demokraciji biraju gradsku vladu.
stefulj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:46   #9
mislim da je javna rasprava bila prije 2 tjedna, a da neke nevladine organizacije o problemu putem džambo plakata obavještavaju javnost već jedno mjesec(?) dana.

ma, kako bilo...treba bit svjestan toga, dakle samo naprijed
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:54   #10
pejstam ovo:

http://www.d-a-z.hr/ostalo/obavijest..._zagreb-IO.htm

i ovo:

mislim da je javna rasprava bila prije 2 tjedna, a da neke nevladine organizacije o problemu putem džambo plakata obavještavaju javnost već jedno mjesec(?) dana.
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:56   #11
malo sam se proraspital

evo linkovi:
vecernji

jutarnji
vjesnik

projekt je dobar, promisljen, i stoljecima ispred zg-arhitekti(primjerice Kincla). aali, na krivom mestu.
Cvjetni Trg je relativno mali prostor i nebi podnesel takvo narushavanje identiteta. strogi centar grada se nigdi ne koristi za shoping centre i velke stambene projekte! pa cak i ak se naprave shoping centri, onda se zadrzhi stari vizualni identitet, tipa u Becu Ringstrassengalerije, gdje je iznutra nastala nova zgrada, ali sa stilom, a izvana su ostali stari zidovi.

Dakic&Co ocu jedni udarcem rjeshiti vishe problema-promet -> velku garazhu u centru, i nove strukture.

to je ok, prometni problem time rjeshiti nece, a projekt bi bolje zgledal negdje malo izvan centra.

ko je Podrecca

i tak veli Boris da Donji Grad treba revitalizaciju..no, ovaj veliki projekt se priprema, a sav ostali Donji Grad propada.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 15:15   #12
jednom da se složim s tobom, jimmy.

al živi bili pa vidli
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 15:36   #13
Quote:
jimmy jazz kaže:
malo sam se proraspital

evo linkovi:
vecernji

jutarnji
vjesnik

projekt je dobar, promisljen, i stoljecima ispred zg-arhitekti(primjerice Kincla). aali, na krivom mestu.
Cvjetni Trg je relativno mali prostor i nebi podnesel takvo narushavanje identiteta. strogi centar grada se nigdi ne koristi za shoping centre i velke stambene projekte! pa cak i ak se naprave shoping centri, onda se zadrzhi stari vizualni identitet, tipa u Becu Ringstrassengalerije, gdje je iznutra nastala nova zgrada, ali sa stilom, a izvana su ostali stari zidovi.

Dakic&Co ocu jedni udarcem rjeshiti vishe problema-promet -> velku garazhu u centru, i nove strukture.

to je ok, prometni problem time rjeshiti nece, a projekt bi bolje zgledal negdje malo izvan centra.

ko je Podrecca

i tak veli Boris da Donji Grad treba revitalizaciju..no, ovaj veliki projekt se priprema, a sav ostali Donji Grad propada.
Potpuno se slažem s gore napisanim, samo bi nekaj dodal. Sve dok u Zagreb bude priliv ljudi „materijalno potkovanih“, upitnih moralnih i kulturnih vrednota sa našim gradom se bu delolo ovak kak se dela. Amoralci za pinku dižu ruku pri odluci a rođaci lovaši kupuju lokaciju što bliže „konju“. Zasigurno im je lokacija stanovanja dokaz društvenog statusa koji ni na koji drugi način nisu mogli steći osim lovim i to upitnog porijekla. Na lokaciji sadašnjeg Gredelja se nakon rušenja otvara ogroman prostor za baš takve projekte, šoping centre i garaže. Ostaviš auto i po Zrinjevcu prošećeš do centra. Ali, postoji to ali. Stanove na takvim lokacijama ne bi ostvarili super dobit investitora jer ih „polupismenjaci“ ne bi kupovali. Lokacija nije dost šik. A mi ko ofce šutimo i gledamo kaj nam delaju od grada!
leo4 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 16:02   #14
Podrecci je ovakvo sredishe Zagreba preljepuskasto i sarmantno, on bi tu malo strogoce uvel - "Tu je sada sve ljepuškasto i šarmantno, mali prolazi i radnje, zgrada Stomatološkog fakulteta..., ali treba malo oštrije intervenirati u taj prostor koji ima malo koji grad u Europi u svome središtu, kako bi građani dobili novu kvalitetu života " smatra Podrecca.

upravo to i je sharm sredishta Zagreba po kojem je Zagreb razlicit od nekih gradova, a slicniji drugima. a ljudi vole tu neposrednost i taj sharm.

evo njegvih radova. u Hrvatskoj je izmedju ostalog renoviral dvorac Stakorovec kraj Zagreba, i nekak ga je totalno izoblicil u obicnu modernu kucu.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 16:03   #15
Quote:
haddock kaže:
pejstam ovo:

mislim da je javna rasprava bila prije 2 tjedna, a da neke nevladine organizacije o problemu putem džambo plakata obavještavaju javnost već jedno mjesec(?) dana.
Ne kužim, o čemu je bila javna rasprava ako je projekt kao takav prezentiran tek jučer (4. siječnja)?

Nitko ne želi spriječiti revitalizaciju stvarno oronulih donjogradskih dvorišta, ali kad projekt uključuje rušenje čak dviju starih zgrada u najstrožem centru, nekoga treba povući za uši.
Joža pl. Purgerski is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 00:11   #16
Dobar zakljucak jimmy!

projekt je dobar, promisljen, i stoljecima ispred zg-arhitekti(primjerice Kincla). aali, na krivom mestu.
Cvjetni Trg je relativno mali prostor i nebi podnesel takvo narushavanje identiteta. strogi centar grada se nigdi ne koristi za shoping centre i velke stambene projekte! pa cak i ak se naprave shoping centri, onda se zadrzhi stari vizualni identitet, tipa u Becu Ringstrassengalerije, gdje je iznutra nastala nova zgrada, ali sa stilom, a izvana su ostali stari zidovi.

Dakic&Co ocu jedni udarcem rjeshiti vishe problema-promet -> velku garazhu u centru, i nove strukture.

to je ok, prometni problem time rjeshiti nece, a projekt bi bolje zgledal negdje malo izvan centra.

Upravo je u tome kvaka 22..ovakvi projekti su odlicni u jezgrama gdje se grad nemre vise siriti ali ovdje ocito stvar o ogromnom kapitalu koji se mora negdje utochiti...makar srusili sve kaj valja..Gospodin Dakic bi se trebao sjecati osamdesetih kada su u ZG postojala npr stroga pravila o tome da sve kuce pod sljemenom radi ocuvanja identiteta tih naselja (Sestine, Remete i dr) morali imati kosi krov s biber crijepom i imati drvene salaporke..(to nije iskljucivalo modernu arhitekturu ali moralo je imati te elemente).tako je i dvugdje vani jer je svima do ocuvanja identiteta..pogledajte sto tursiti hvale kad dodju..upravo sharm stare jezgre Zagreba,,nisam cuo da je netko zadivljen nasim kvazi neboderima, novim zagrebom ili tresnjevkom..pa sve izgleda kao palestinsko izbjeglicko naselje i sad taj kvazi moderan stil koji arhitekti i investitori bez duse zele utisnuti u jedino sto je ostalo od grada...

Nemam nista protiv revitalizacije donjeg grada i poboljsanja zivota u njemu ali to mora biti suptilno sakriveno s maksimalnim postivnajem zadane povjesne arhitekture i uklopljeno a ne ovako bestidno megalomanski i NAKARADNO...to samo dokazuje da ti ljudi zapravo i nevole Zagreb jer i ne osjecaju prema njemu bas nista osim prostora za golemu zaradu...mnogi od tih koji drze pare zapravo su povratnici iz njemacke sa raznih gradjevinskih poduhvata i sad drljaju po Zagrebu svoje betonske umotovorine pod palicom nasih "premastovitih" arhitekata
Purgerland is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 12:37   #17
pa da, upravo tak. komponenta zagrebackog povjesnog i kulturnog nasljedja u identitetu grada je totalno napushtena. Donji Grad bi trebalo sustavno obnavljati, fondovi za kuce i fasade, ogranicenje prometa, vishe za pjeshake i bicikliste. to bi pokazalo da cijene Zagreb a i da imaju i neku modernu viziju grada.
no nish od toga, kaj se ljepo i vidi na prijedlogu sjeverne obilaznice, highway kroz Sestine i Remete. da ne spominjem enormno ekolosko zagadjenje Zagreba koje bi nastalo kroz gradnju te nepotrebne fatamorgane.
a modernu viziju i trenutacne tokove u izgradnji gradova nigdar nebudu ni skuzili jednostavno zato jer ne postoji razmjena s drugim gradovima..kaj, Dakic, ili Bandic otidju malo vun, dobro se najedu i provedu, i to je to. al to nije to, vani arhitekti idu radit i predavati i stvarati izvan svojih gradova i drzhava, postoji mrezha i aktivna razmjena znanja tehnika i primjena u modernoj gradnji i razvoju urbanizma.

a ovu zgradu bi ja rado videl negdje juznije, negdi kod Save, no tog nece biti tog se Sava bolje ne regulira.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 18:34   #18
Ovo je dno dna. Presedan.

Ako se to ostvari, tko će zaustaviti rušenje Gornjega grada i gradnju na Zrinjevcu? Nema šanse. Cvjetni plac je srce grada i već je jedanput uništen. Čak i ona drvca ne rastu već deset godina, a posjekli su one prekrasne platane. To je spomenik primitivizmu i neznanju i beskrajnoj bahatosti.

Sad slijedi novi. Ako se to dogodi, zbilja više nema nade, ne samo za Zagreb, već za cijelu zemlju, Wild West.
Arijela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 18:40   #19
koji konzervativci... najjači su mi ljudi koji se boje svega novog i različitog...
__________________
n'importe quoi. totalement.
burt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 18:45   #20
Quote:
Purgerland kaže:
Ajd ekipo da vas cujem...kao sto znate danas je investitor Tomo prezentirao zajedno sa gospodinom Dakicem iz ureda Milovana Bandica "fantastican " projekt u kojem ce jos ono malo duse sto je ostalo u ulicama donjeg grada devastirati izgradnjom velike staklene zgradurine ala Name kakve su se gradile 70-tih po Zagrebu na nasem Cvjetnjaku, pri tome ruseci dvije male zgradice stare vise od 100-tinu godina koje eto voljom gospode iz poglavarstva Zagreba nisu cak niti potrudili se zastititi...

Ja inace predlazem da se poravna cijeli donji grad jer su te ruzne fasade ionako pre sive pa bi lijepo stalo cak i nekoliko shoping centara...naravno i gornji grad tu smeta jer bi trebala neka cesta na stupovima po mogucnosti(da se sto vise betona proda.-)) prema 26 tunela koje cemo probiti kroz Sljeme tako da svakom bude dostupno zagorje iz svih kvartova u gradu, a i lagano ce nam pirkati vjetric kroz te luknje pa bu nam fini zrak...

DEBILI NAM UNISTAVAJU GRAD A MI SUTIMO I CMRLJIMO....

Inace nisam protiv ideje da se unutar tih blokova ali vrlo suptilno i NEDIRAJUCI izgled starih zgrada ukonponiraju javne garaze, zeleni prolazi ili shoping zone ali zasto rusiti ono sto u ovom gradu jedino i vrijedi a to su gradjevine koje su nastale do 50-tih godina proslog stoljeca..poslije toga sve je maksimlana devastacija prostora nemastovitih arhitekata koji znaju raditi zgrade poput trafostanica da lijepo izgledaju iz aviona...

Dajte recite nesto o tome iako znam da ce postati i ljudi koje ce Tomo Horvatincic kao poduzetnik angazirati da utjecu na pozitivno mjenje o ovom projektu..SPASIMO CVJETNJAK I IDENTITET GRADA OD LJUDI KOJI TO NERAZUMIJU......!!!!

Radije dajmo stranim arhitektima da rade projekte jer ce vise cjeniti bastinu koju imamo a nece lose kopirati americke ili japanske arhitekte cije radove gledaju preko Interneta!!!
Pa pogledajte anketu na ovom forumu koji se ljudima kvartovi svidjaju..sve su to stari ZG kvartovi sa starim zgradama i klasicnim urbanizmom...kaj to ne govori o tome kakav grad danas gradimo?!?!?
procitah samo naslov teme,tj pitanje..i odma kazem-to bi bila najveca idiotarija koju si mogu zamisliti.sta sve necete dozvoliti tim dojdekima sramota!
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.