Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2011., 10:09   #1261
Quote:
anjadk kaže: Pogledaj post
Drage moje ja za dva dana moram da se odlucim za amniocentezu da li hocu ili necu ici .Dole sam navela moj nalaz koji je dobar .Imam 33 godine .Ne znam sta da radim.Svaki svajet je dobrodosao ...

(...)

Rizik prema starosnoj dobi – 1:347 (cut-off 1:250)
Rizik za Down-ov sindrom (T 21 rizik) - <1:10000 ( cut –off 1 :250 )
Rizik za Edwards-ov i Patau-ov sindrom (T 18-13 rizik ) - < 1: 100000 ( cut-off 1:250)
Prvo - sto ti je doktor savjetovao? U kojem si tjednu trudnoce?
Ovaj nalaz je koliko vidimo potpuno uredan i niskorizican, ali mozda ima nekih drugih faktora zbog kojih razmisljas o amnio?

Ja sam u tvojim godinama i s ovakvim nalazom isla samo na uzv anomaly scan s nekih 18 tjedana, to ti je jos ok vrijeme da ako se na nesto posumnja tada stignes jos napraviti i amnio (ali privatno - Postojna, na Rebru se dugo ceka). Ako je nalaz uzv uredan onda su sanse da beba ima neku kromosomsku manu koja se nije vidjela na uzv jako mala tj. manja od sanse da ce zbog amnio biti nekih problema s bebom... Odlucujes ti.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 11:22   #1262
Quote:
anjadk kaže: Pogledaj post
Drage moje ja za dva dana moram da se odlucim za amniocentezu da li hocu ili necu ici .Dole sam navela moj nalaz koji je dobar .Imam 33 godine .Ne znam sta da radim.Svaki svajet je dobrodosao ...

Ultrazvucni pregled
Nuhalni nabor NT (mm): 2,0
Tjeme-trtica CRL(mm): 66,6
UZV-Gestacijska dob (nedjelja+dan) :13+2

Rezultat biohemijske analize
Slobodni βhCG (IU/L) : 12
PAPP-A ( m I U / L): 2480

Screening profil (koriscen softvare SsdwLab 5)
Gaussain markeri:
Nivo slobodnih βhCG 12 m I U / m L: 0,47 MoM
Nivo PAPP-A 2480 m I U / L : 0,81 MoM
Nivo NT 2,0 mm (CRL 66,6 MM ) : 1,18 MoM

Rizik prema starosnoj dobi – 1:347 (cut-off 1:250)
Rizik za Down-ov sindrom (T 21 rizik) - <1:10000 ( cut –off 1 :250 )
Rizik za Edwards-ov i Patau-ov sindrom (T 18-13 rizik ) - < 1: 100000 ( cut-off 1:250)
S ovakvim nalazom osobno, uz konzultaciju s ginekologom, ne bih radila amnio. No, odlučuješ ti.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:11   #1263
Da li se vama koje ste radile amniocintezu desilo da nece da vam telefonom saopste rezultate? Ja cekam na nalaz vec mjesec dana, danas sam ponovo zvala i rekla mi je sestra da je gotov ali da profesorica koja ga ocitava (geneticarka) ne dozvoljava da se rezultat saopstava osim da se licno dodje po njega. Tako ja sutra treba da idem, a danas ludim, jer se uzasno bojim, nadala sam se da cu telefonski bar cuti da je sve OK... Ranije se to i moglo, ali odnedavno su uveli genetsko savjetovaliste u nasem klinickom centru u Banja Luci, i sva se procedura promijenila. Ja sam ostala ovako unezvjerena da cekam, a ne znam da li to licno preuzimanje nalaza znaci redovnu proceduru ili ne...
Rebeka2210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:17   #1264
Quote:
Rebeka2210 kaže: Pogledaj post
Da li se vama koje ste radile amniocintezu desilo da nece da vam telefonom saopste rezultate? Ja cekam na nalaz vec mjesec dana, danas sam ponovo zvala i rekla mi je sestra da je gotov ali da profesorica koja ga ocitava (geneticarka) ne dozvoljava da se rezultat saopstava osim da se licno dodje po njega. Tako ja sutra treba da idem, a danas ludim, jer se uzasno bojim, nadala sam se da cu telefonski bar cuti da je sve OK... Ranije se to i moglo, ali odnedavno su uveli genetsko savjetovaliste u nasem klinickom centru u Banja Luci, i sva se procedura promijenila. Ja sam ostala ovako unezvjerena da cekam, a ne znam da li to licno preuzimanje nalaza znaci redovnu proceduru ili ne...
Ne znam, ali meni je sasvim logično da ti takav nalaz neće reći preko telefona jer može bilo tko zvati i pretstaviti se kao ti kakav god da je nalaz. Tako se štiti privatnost pacijenta. Koliko sam shvatila ti ne zoveš svog liječnika nego laboratorij koji te ne poznaje kao pacijenta tako da mi to još više ima smisla.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:23   #1265
Quote:
anjadk kaže: Pogledaj post
.Svaki svajet je dobrodosao ...
a nema ti tu puno pametnih savjeta i nema ti tu puno pametnih ideja.
RACZ je toliko osjetljivo pitanje da po meni to zadire u najdublju intimu i odluku čovjeka.
Što god da odlučiš dobro si napravila - mislim da ti je ovo najiskreniji savjet jer ipak odlučuješ sam o isključivo ti

sretno
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 08:20   #1266
a sam usla u 18 nedjelju ,doktori mi ne preporucuju raditi amnio obzirom da imam 33 g.double uredan i nemam nikog u porodici da ima sindrom...e sad vec se danas moram odluciti ,a nisam nacisto sa samom sobom.Bojim se da ne nastetim bebi,a opet nisam jedina koje rade ...tako da danas odlucim pa sta bude ...
anjadk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 21:52   #1267
U mom se slucaju se zaista radilo o proceduri, dobila sam danas nalaz, sve OK, stize nam cura
Rebeka2210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 13:15   #1268
A kad se down u obitelji smatra rizikom, sto se tocno misli pod "u obitelji"? Do kojeg se koljena gleda..?
__________________
NHF
Margita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 18:29   #1269
Quote:
Margita kaže: Pogledaj post
A kad se down u obitelji smatra rizikom, sto se tocno misli pod "u obitelji"? Do kojeg se koljena gleda..?
Nisam ti točno sigurna, ali mi je logično da se gleda po ženskoj liniji. Dakle, ako imaš brata ili sestru te nećaka/nećakinju, ali od sestre. Ovo zadnje nisam 100% sigurna, ali mi je logično. Pitaj gina.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 18:37   #1270
Quote:
Margita kaže: Pogledaj post
A kad se down u obitelji smatra rizikom, sto se tocno misli pod "u obitelji"? Do kojeg se koljena gleda..?
zapravo, mislim da se down u obotelji ne smatra rizikom već sasvim suprotno - čisto statistički, ako je netko u tvojoj obitelji imao ti imaš MANJE šanse. down nije nasljedan, koliko znam.

no, sad lupetam, to sam načula prije par godina, još u prvoj trudnoći (ali mislim da mi je to rekla ginekologica koja mi je vodila trudnoću, no nisam sigurna)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 11:22   #1271
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
zapravo, mislim da se down u obotelji ne smatra rizikom već sasvim suprotno - čisto statistički, ako je netko u tvojoj obitelji imao ti imaš MANJE šanse. down nije nasljedan, koliko znam.
Pa to ni meni bas nije najjasnije.. Ne smatra se nasljednim, ali ako sam dobro shvatila iz procitanog do sada, pojava u obitelji, uz dob, jest faktor zbog koje su neke zene kandidati za amnio.

S druge strane, nije mi logicno niti objasnjenje da se na takve pretrage salju svi koji nemaju down u obitelji, samo zato sto je onda statisticka vjerojatnost za pojavu veca.

Uhh.. a tek hipotetski razmisljam o potomstvu
__________________
NHF
Margita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 11:33   #1272
Quote:
Margita kaže: Pogledaj post
nije mi logicno niti objasnjenje da se na takve pretrage salju svi koji nemaju down u obitelji, samo zato sto je onda statisticka vjerojatnost za pojavu veca.
pa koliko ja znam nijedna od tih pretraga nije obavezna; mozes ih sve odbiti
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 11:35   #1273
Quote:
Margita kaže: Pogledaj post
S druge strane, nije mi logicno niti objasnjenje da se na takve pretrage salju svi koji nemaju down u obitelji, samo zato sto je onda statisticka vjerojatnost za pojavu veca.
ne šalje se na 'takve' pretrage nitko, svi ti probiri za down, a i amniocenteza su stvar izbora trudnice. osnovna pretraga, na koju svi idu, je pregled UZV-om, koji onda može pokazati neka odstupanja koja - u kombinaciji s nekim drugim faktorima tipa godine - mogu liječniku i trudnici biti poticaj da se odluće na neke druge pretrage. ili UZV može pokazati da je sve ok pa se trudnica može ili pouzdati u to ili iz neke svoje potrebe odlučiti da želi imati što više potvrda da je beba ok. neke trudnice apsolutno ne zanima ima li beba možda down ili nema jer su sigurne da u svakom slučaju neće prekinuti trudnoću.

ja nisam išla ni na kakve niti probire, a još manje amniocenteze, ni u prvoj (30 godina) ni u drugoj (33 godine) trudnoći. nisam taj tip - ako je na UZV sve ok, onda je za mene sve ok i točka. a i čisto sumnjam da bih bila u stanju prekinuti trudnoću nakon 12 tjedana.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 11:56   #1274
to sa amniocentezom se "zakompliciralo" baš zbog tih testova odnosno postotaka. Kolika je šansa da baš ja budem jedna od 200 koja će potvrditi tu statistiku i roditi Downa premda nitko nema takvo dijete ni u mojoj široj ili daljnoj obitelji=? Jesam li spremna prihvatiti taj "rizik" i ne napraviti amniocentezu koja je za mene agresivan postupak??? Ako kasnije ultrazvuk ne bude u redu,a ja nisam napravila amniocentezu i trudna sam više od 20 tjedana,hoću li onda napraviti amniocentezu i ako bude down hoću li ga pobaciti s 20 tjedna s tim da to nije pobačaj već mini porod gdje će mi dati lijekove za izazivanje poroda i boljeti će me??? Ili ću zadržati dijete koje se već miče i povodeći se time da svi imaju pravo na život,nisam prva ni zadnja!!!! Eto to su ta pitanja koja bi mene mučila kad bih se našla u takvoj situaciji!! Mislim da je svačija presuda stvar zdravog razuma ,a treba i znati odvagnuti neke stvari u životu!! U PRINCIPU JA JESAM ZA AMNIOCENTEZU kada nema druge metode otkrivanja da li je sve u redu i nikoga ne krivim ako trudnoću sa down sindromom ne želi zadržati bilo u 16-stom ili 20-tom tjednu trudnoće!!!!
ivči is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 11:59   #1275
moja frendica je imala grozne rezultate svih testova, od nuhalnog nabora do amnio. i sve je upućivalo na down i svi su se pomirili. na kraju je rodilo zdravo dijete.
dakle ne samo testovi nego i ultrazvuk i amnio mogu dati krive rezultate.
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 12:35   #1276
Quote:
ivči kaže: Pogledaj post
nikoga ne krivim ako trudnoću sa down sindromom ne želi zadržati bilo u 16-stom ili 20-tom tjednu trudnoće!!!!
da se razumijemo, ni ja nikog ne krivim ako se odluči za prekid trudnoće, ja sam samo - dok sam odlučivala hoću li na probir ili ne - sama sa sobom razmišljala što bi meni uopće značila informacija o tome ima li beba down/neku drugu genetsku grešku ili nema. i shvatila sam da nakon toliko trudnoće jednostavno ne bih bila u stanju ići na prekid.

mislim da i previše žena danas ide na te probire, pa i amniocenteze iz nekog ziheraštva...ponekad samo zbog godina (i to ponekad samo jer imaju više od 30!), zbog nekih svojihb strahova pa se osjećaju sigurnije ako imaju crno na bijelom da je sve ok s bebom...a svaka bi zapravo prije upuštanja u te pretrage trebala razmisliti sama sa sobom i ocem djeteta što im ta informacija koju će dobiti zapravo znači
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 18:20   #1277
Na amniocentezu trebaju ići samo oni koji znaju što će napraviti s rezultatom iste pretrage

Osobe koje bi rodile dijete bez obzira na loše razultate uopće neka ne razmišljaju o manio bez obzira na savjete dr. i ostalih.

Osobe koje ne bi rodile takvo dijete (ono koje ima neke genetske malformacije i sl.) neka idu!

Ovi koji nisu sigurni neka se smisle do najkasnije 18.-19.tt što će napraviti s rezultatima i idu li uopće na pretragu!

Obavezno se informirati o postupku,mogućim rizicima i komplikacijama prije odluke, te također o životu s djetetom koje ima neku od genetskih ili kromosomskih bolesti koje amnio može otkriti.
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 16:00   #1278
Žene, koliko vas se prije amniocenteze odlučilo na kombinirani probir..?
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 16:10   #1279
Ja idem na kombinirani iako sam već donijela odluku da zbog godina (40) idem na amnio. To sam sve prošla i u prvoj trudnoći pa mi je lakše donekle.
Znam da je sve to statistika, ali eto znatiželja mi ne da mira.
andreazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 14:34   #1280
I ja sam donijela odluku za amnio i zanima me koliko vas je išlo i na jedno i na drugo.. I ima li potrebe ići na oboje ako unaprijed znamo da ćemo na amnio..? Meni se čini da nije potrebno al možda sam u krivu..
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:20.