Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2008., 13:29   #41
Ne, pentekostalci bi rekli da ima zloduha u obitelji koji njenim molitvama, zazivima i čarobiranjima priječi put do Jahve. Treba ukloniti zloduha da onda sve to Jahve može i čuti.

Fora je kako se New Age uvukao u kršćanstvo.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 13:57   #42
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne, pentekostalci bi rekli da ima zloduha u obitelji koji njenim molitvama, zazivima i čarobiranjima priječi put do Jahve. Treba ukloniti zloduha da onda sve to Jahve može i čuti.

Fora je kako se New Age uvukao u kršćanstvo.
A možda joj je netko ukrao čarape ili donje rublje pa nad njim čarao.
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 14:41   #43
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Ja znam hednu veliku vjernicu kojoj je sin jedinac poginuo. Nakon sinove smrti muž joj se propio i imao prometnu nesreću u kojoj je ubio čovjeka. Završio je u zatvoru i umro.
hmmm, gdje je kvaka?
Bog iskusava njenu vjeru...
Tako obicno odgovore na to pitanje...


Ma uzas
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 20:05   #44
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Ja znam hednu veliku vjernicu kojoj je sin jedinac poginuo. Nakon sinove smrti muž joj se propio i imao prometnu nesreću u kojoj je ubio čovjeka. Završio je u zatvoru i umro.
hmmm, gdje je kvaka?
Tko kaže da će vjernicima biti lako u životu, da ih neće zadesiti razne poteškoće i tragedije?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 20:10   #45
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Tko kaže da će vjernicima biti lako u životu, da ih neće zadesiti razne poteškoće i tragedije?
Zar nisi rekao kada je Bog na prvom mjestu. sve ostale stvari se poslože?
Lijepo senjoj posložilo.
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 20:22   #46
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Zar nisi rekao kada je Bog na prvom mjestu. sve ostale stvari se poslože?
Lijepo senjoj posložilo.
Kao prvo, nisam ja to rekao, već sam napisao da je netko to rekao.
Ali slažem se sa tim stavom, samo pitanje je što za vjernika znači da se sve ostale stvari poslože? To ne znači da će taj vjernik živjeti bezbrižno, lišen patnje i tragedije, već će te životne poteškoće shvatiti u drugačijem svjetlu. Nije li kroz povijest puno kršćanskih mučenika na prvo mjesto u svom životu stavilo Boga, pa ipak su bili proganjanji, mučeni i ubijani.

Iako možda nećeš razumijeti, ja znam osobe koje zahvaljuju Bogu što su u svom životu doživjele razne tragedije, pa čak i pogibiju vlastite djece (nemoj krivo shvatiti, ne zahvaljuju mu što im je on poslao te tragedije, već što ih je dopustio kako bi iz toga nastalo veće dobro).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 20:56   #47
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Kao prvo, nisam ja to rekao, već sam napisao da je netko to rekao.
Ali slažem se sa tim stavom, samo pitanje je što za vjernika znači da se sve ostale stvari poslože? To ne znači da će taj vjernik živjeti bezbrižno, lišen patnje i tragedije, već će te životne poteškoće shvatiti u drugačijem svjetlu. Nije li kroz povijest puno kršćanskih mučenika na prvo mjesto u svom životu stavilo Boga, pa ipak su bili proganjanji, mučeni i ubijani.

Iako možda nećeš razumijeti, ja znam osobe koje zahvaljuju Bogu što su u svom životu doživjele razne tragedije, pa čak i pogibiju vlastite djece (nemoj krivo shvatiti, ne zahvaljuju mu što im je on poslao te tragedije, već što ih je dopustio kako bi iz toga nastalo veće dobro).
Shvaćaš li ti kako to perverzno i poremećeno zvuči???
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 21:17   #48
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Shvaćaš li ti kako to perverzno i poremećeno zvuči???
I mislio sam (da ne kažem da sam bio uvjeren) da ćeš na to gledati drugačije. Kršćanski pogled na patnju se jako razlikuje od današnjeg modernog pogleda.

Ne kažem da vjernik treba skakati od radosti kada mu pogine dijete. Naravno da su takve tragedije jako teške. Ali vjernik vjeruje da smrt nije kraj čovjekovog postojanja, već samo prelazak u novi život te vjeruje da će se sa svojim najmilijima sresti na nebu.

Jednoj mojoj poznanici umrlo je dijete. Bila je sva utučena, ali ipak malo pomalo kroz vjeru je smogla snage prihvatiti tu tragediju. Danas zahvaljuje Bogu što je upravo po toj tragediji upoznala Boga i postala vjernica.

Ipak ostaje tvoje pravo da to smatraš perverznim i poremećenim.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 21:26   #49
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
I mislio sam (da ne kažem da sam bio uvjeren) da ćeš na to gledati drugačije. Kršćanski pogled na patnju se jako razlikuje od današnjeg modernog pogleda.

Ne kažem da vjernik treba skakati od radosti kada mu pogine dijete. Naravno da su takve tragedije jako teške. Ali vjernik vjeruje da smrt nije kraj čovjekovog postojanja, već samo prelazak u novi život te vjeruje da će se sa svojim najmilijima sresti na nebu.

Jednoj mojoj poznanici umrlo je dijete. Bila je sva utučena, ali ipak malo pomalo kroz vjeru je smogla snage prihvatiti tu tragediju. Danas zahvaljuje Bogu što je upravo po toj tragediji upoznala Boga i postala vjernica.

Ipak ostaje tvoje pravo da to smatraš perverznim i poremećenim.
Jedna je stvar prihvatiti tragediju, a druga zahvaljivati Bogu na njoj.
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 21:51   #50
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Jedna je stvar prihvatiti tragediju, a druga zahvaljivati Bogu na njoj.
Naravno, nisam ni rekao da vjernik zahvaljuje Bogu na samoj tragediji uzetoj za sebe, već na tome što je ta tragedija dovela do nekog dobra u njegovom životu.

Evo, jedan banalan primjer. Uzmimo da sutra trebam otići na poslovni put avionom. Ali večeras padnem i slomim nogu tako da ne mogu otići. Sutra taj avion padne i svi putnici poginu. Naravno da mi je drago što sam slomio nogu, ali ne zbog samog loma noge, već jer sam tako izbjegao smrti.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 22:05   #51
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Naravno, nisam ni rekao da vjernik zahvaljuje Bogu na samoj tragediji uzetoj za sebe, već na tome što je ta tragedija dovela do nekog dobra u njegovom životu.

Evo, jedan banalan primjer. Uzmimo da sutra trebam otići na poslovni put avionom. Ali večeras padnem i slomim nogu tako da ne mogu otići. Sutra taj avion padne i svi putnici poginu. Naravno da mi je drago što sam slomio nogu, ali ne zbog samog loma noge, već jer sam tako izbjegao smrti.
To mi se ne čini kaodobra usporedba...
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 22:20   #52
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
To mi se ne čini kaodobra usporedba...
To je samo jedan banalan primjer (kako sam i rekao). Važna je tu analogija u razmišljanju. Iz neke nesreće ili tragedije može proizići neko dobro.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 11:45   #53
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
To je samo jedan banalan primjer (kako sam i rekao). Važna je tu analogija u razmišljanju. Iz neke nesreće ili tragedije može proizići neko dobro.
Ubij me ali ja ne mogu shvatiti kako iz tragedije u kojoj ti umre dijete može nastati neko dobro. Što god bi mi se u životu nakon toga dobroga dogodilo uvijek bih bio nesretan jer to dobro ne mogu podijeliti sa djetetom.

Quote:
Jednoj mojoj poznanici umrlo je dijete. Bila je sva utučena, ali ipak malo pomalo kroz vjeru je smogla snage prihvatiti tu tragediju. Danas zahvaljuje Bogu što je upravo po toj tragediji upoznala Boga i postala vjernica.
Koliko sam primijetio puno vjernika je egocentrično, pa misle da su baš oni najbitniji Bogu i da je sasvim normalno da umre neka osoba kako bi njima u materijalnom i/ili duhovnom smislu bilo bolje
Ja bih se rađe spasio/ne spasio svojim djelima nego da moje dijete mora umrijeti kako bih ja postao vjernik.

Quote:
Tko kaže da će vjernicima biti lako u životu, da ih neće zadesiti razne poteškoće i tragedije?
To je rekao Bog osobno:
....
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji
....

Očito da ova dječica koja se spominju u postovima, kao i onih nekoliko milijuna koji umru od gladi nisu čuli za ovu rečenicu koja navodno dolazi od samoga Boga
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 16:21   #54
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Koliko sam primijetio puno vjernika je egocentrično, pa misle da su baš oni najbitniji Bogu i da je sasvim normalno da umre neka osoba kako bi njima u materijalnom i/ili duhovnom smislu bilo bolje
Ja bih se rađe spasio/ne spasio svojim djelima nego da moje dijete mora umrijeti kako bih ja postao vjernik.
Bogu su svi ljudi jednako bitni. Koliko sam pak ja primijetio vjernici uopće ne žele smrt drugih ljudi, pa niti zato da bi njima osobno bilo bolje u materijalnom i/ili duhovnom smislu. Uopće ne mora nikome umrijeti dijete da bi on postao vjernikom. Ali događa se da smrt djeteta (uz vjerojatno i druge razloge) nekoga približi vjeri.

Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
To je rekao Bog osobno:
....
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji
....
Katolici ne tumače Bibliju doslovno. Biblija je Riječ Božja, ali je nastala u određenom povijesnom razdoblju. Na kraju, i Isus je poštovao svoju majku i oca, pa ipak nije dugo živio niti mu je bilo dobro za vrijeme mučenja. A i toliki kršćanski mučenici su umrli mladi i u strašnim mukama.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 20:59   #55
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Bogu su svi ljudi jednako bitni. Koliko sam pak ja primijetio vjernici uopće ne žele smrt drugih ljudi, pa niti zato da bi njima osobno bilo bolje u materijalnom i/ili duhovnom smislu. Uopće ne mora nikome umrijeti dijete da bi on postao vjernikom. Ali događa se da smrt djeteta (uz vjerojatno i druge razloge) nekoga približi vjeri.
Prije nekog vremena jednog sam forumaša pitao zaslužujem li ja kao ateist (eventualni) raj više od nekoga svećenika pedofila, što ti misliš o tome?
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 21:21   #56
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Quote:
To je rekao Bog osobno:
....
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji
....
Katolici ne tumače Bibliju doslovno. Biblija je Riječ Božja, ali je nastala u određenom povijesnom razdoblju.....
Želiš reći da se 10 Božjih zapovjedi ne tumači doslovno Zašto se onda Isusovo uskrsnuće tumači doslovno, a 10 Božjih zapovjedi ne

Ja tu vidim dvije mogućnosti:
Ili nam je Bog lagao kada nam je obećao dug i dobar život ako ćemo poštovati roditelje. A ako je Bog lagao kod toga možda je lagao i oko vječnoga života i drugih važnih vjerskih pitanja
Ili je ovo čisti dokaz da su si pisci Biblije dali mašti na volju, što dovodi u pitanje vrijednost Biblije kao božje objave
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 13:56   #57
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Prije nekog vremena jednog sam forumaša pitao zaslužujem li ja kao ateist (eventualni) raj više od nekoga svećenika pedofila, što ti misliš o tome?
Ne mogu prosuditi jer ne poznam ni tvoje srce ni srce nekog svećenika pedofila. Samo Bog gleda u srca ljudi i jedino on zna koliko je netko stvarno grešan. Može biti da ćeš ti, kao ateist, dospijeti u raj, a da će neki svećenik pedofil završiti u paklu, ali i ne mora.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 14:22   #58
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Želiš reći da se 10 Božjih zapovjedi ne tumači doslovno Zašto se onda Isusovo uskrsnuće tumači doslovno, a 10 Božjih zapovjedi ne

Ja tu vidim dvije mogućnosti:
Ili nam je Bog lagao kada nam je obećao dug i dobar život ako ćemo poštovati roditelje. A ako je Bog lagao kod toga možda je lagao i oko vječnoga života i drugih važnih vjerskih pitanja
Ili je ovo čisti dokaz da su si pisci Biblije dali mašti na volju, što dovodi u pitanje vrijednost Biblije kao božje objave
Deset zapovijedi treba shvatiti u pravom smislu. Ako se one tumače doslovno, da li to znači da ako poštuješ svoje roditelje, a kršiš svaku drugu zapovijed (ubijaš, lažeš, psuješ, kradeš, siluješ...), onda ćeš i dalje živjeti dugo i bit će ti dobro? Ili zar smo dužni poštovati svoje rođake ili ljude oko sebe, kada se doslovno kaže da treba poštovati (samo) oca i majku?

Ako sve u Bibliji tumačiš doslovno, tada ćeš zapasti u puno kontradikcija. Naprimjer, jedna zapovijed kaže "ne ubij", a u npr. Ponovljenom zakonu je smrtna kazna predviđena za razne grijehe (npr. i za proklinjanje svojih roditelja).

Isusovo se uskrsnuće doslovno tumači. Sada ćeš pitati kako znamo što treba tumačiti doslovno, a što ne? To nije stvar znanja, već vjere. Tumačenje Riječi Božje u Katoličkoj crkvi spada na učiteljstvo (biskupi u zajedništvu s papom).

Biblijski su pisci (po nadahnuću Duha Svetoga) pisali u okviru vremena u kojemu su živjeli. Vršenje Božjih zapovijedi donosi Božju naklonost. U tom se dobu pod tim razumijevalo dug život, zdravlje, sretnu obitelj i materijalno bogatstvo. Ali danas se Božja naklonost ne veže isključivo na ove stvari (Božja naklonost nije u prvom redu materijalne prirode već duhovne).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2008., 08:38   #59
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post


Biblijski su pisci (po nadahnuću Duha Svetoga) pisali u okviru vremena u kojemu su živjeli. Vršenje Božjih zapovijedi donosi Božju naklonost. U tom se dobu pod tim razumijevalo dug život, zdravlje, sretnu obitelj i materijalno bogatstvo. Ali danas se Božja naklonost ne veže isključivo na ove stvari (Božja naklonost nije u prvom redu materijalne prirode već duhovne).
Vršenje "Božjih" zapovijedi je način preživljavanja ili savjeti za opstanak skupine koja živi u teškim vremenima. Sve što zapovijedi nalažu služi za preživljavanje skupine ljudi, a samo jedan savjet ako ga se ne sluša narušava šansu za život cijele zajednice. Osim poštuj, ne ubij, ne kradi najvažnije je zapovijed ona prva koja govori o ljepilu koje sve to navodno daje, pa ispada da je to neka milost a ne NUŽNOST da bi se opstalo.
Svaka zajednica je imala pravila ponašanja koja su joj omogućavala da preživi jer su pravila opstanka ljudske zajednice uvijek ista. Kad se mijenjaju uvjeti oko nje, onda njeno preživljavanje ne ovisi toliko o faktorima i posstoji razne varijante istog. Roditelje možemo staviti u dom, imati ljubavnicu, ponekad ukrasti čokoladu u trgovini, lagati, biti bludni ali naša zajednica će se održati.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2008., 21:45   #60
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Bogu su svi ljudi jednako bitni. Koliko sam pak ja primijetio vjernici uopće ne žele smrt drugih ljudi, pa niti zato da bi njima osobno bilo bolje u materijalnom i/ili duhovnom smislu. Uopće ne mora nikome umrijeti dijete da bi on postao vjernikom. Ali događa se da smrt djeteta (uz vjerojatno i druge razloge) nekoga približi vjeri.
sorry ali to se ni najmanje ne slaze sa trenutnom situacijom a jos manje sa
povijescu ... ako ces krenuti sa onom da "nisu svi istinski vjernici" onda se pitam
cemu ih trpite u crkvi ? zasto crkva tolerira te "nevjernike" u svojim redovima ?
znas kako kazu = "RIBA SMRDI OD GLAVE" i ja smatram da je u tome fora ...
mozda je nekada davno postojalo ISTINSKO znanje i rijeci bozje ali su religije
to znanje i rijeci toliko unakazile u svrhu MANIPULACIJE STADOM da je to za ne
povjerovati !!! nisi li se ponekad zapitao da li sotona sam stoji iz te i svih
ostalih manipulacija ljudima ? ja jesam, i smatram da je to istina, na nasu stetu
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.