Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2008., 15:43   #21
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
nedavno sam se našao u malo nezgodnoj situaciji, prijatelja mi je strefila moždana kap od koje je pao u duboku komu. Nakon obrade na intezivnoj lječnik nam je opisao njegovo stanje kao iznimno teško i priču završava sa izjavom, "mi smo učinili sve što je u našoj moći i sad je sve u božjim rukama".
Na to su mi se naježile sve dlake na leđima i malo mi je falilo da se počnem prepucavati s njime u stilu šta je s time htio reći no, ugrizao sam se za jezik shvaćajući da bi to bilo prilično neumjesno.

Nažalost, nesretnik je poslije 7 dana preminuo a ja se pitam da li je liječnik koji se nada božjoj pomoći doista učinio sve što je mogao. Nekako mi se ne sviđa činjenica da liječnik-vijernik računa na Boga kao svog asistenta posebice zato što nisam vjernik. Nije li takav pristup ujedno i bježanje od odgovornosti?
kao ateistu tebi su njegove riječi trebale zvučati ovako:

ja sam učinio sve što sam mogao, i mi mu više nemožemo nikako pomoći

a tvoja reakcija.. meni zvuči malo fobično, kao i nekih kolega forumaša
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 15:44   #22
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
nedavno sam se našao u malo nezgodnoj situaciji, prijatelja mi je strefila moždana kap od koje je pao u duboku komu. Nakon obrade na intezivnoj lječnik nam je opisao njegovo stanje kao iznimno teško i priču završava sa izjavom, "mi smo učinili sve što je u našoj moći i sad je sve u božjim rukama".
Na to su mi se naježile sve dlake na leđima i malo mi je falilo da se počnem prepucavati s njime u stilu šta je s time htio reći no, ugrizao sam se za jezik shvaćajući da bi to bilo prilično neumjesno.

Nažalost, nesretnik je poslije 7 dana preminuo a ja se pitam da li je liječnik koji se nada božjoj pomoći doista učinio sve što je mogao. Nekako mi se ne sviđa činjenica da liječnik-vijernik računa na Boga kao svog asistenta posebice zato što nisam vjernik. Nije li takav pristup ujedno i bježanje od odgovornosti?
pa ako su liječnici učinili sve što je u njihovoj moći u čemu je onda problem...nije rekao da je učinio nešto, što mu se činilo da je trebalo nego sve što je mogao, ali to nije bilo dovoljno jer je stanje bilo preteško...
ali tko hoće uvijek i u svemu može tumačiti da je krivo jer netko vjeruje, da je taj na neki način glupan i nema svoje stavove i mišljenje...shvaćam tvoju sumnju ali ne shvaćam tak kratke živce radi jedne rečenice koja je čak više ustvari poštapalica u situacijama u kojim se nemože učiniti više nego se učinilo, nego stvarno mišljenje...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 15:49   #23
Liječnik u svom poslu mora pristupiti neutralno. A neutralan znači biti a-teist. Biti lišen vjerovanja u boga ili božanstva. No ukoliko vidi da je pacijentu bolje ako mu se povlađuje ("Dobri gromovnik će vas blagosloviti, blabla"), onda je dužan poštivati pacijentovu vjeru.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 15:58   #24
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Liječnik u svom poslu mora pristupiti neutralno. A neutralan znači biti a-teist. Biti lišen vjerovanja u boga ili božanstva. No ukoliko vidi da je pacijentu bolje ako mu se povlađuje ("Dobri gromovnik će vas blagosloviti, blabla"), onda je dužan poštivati pacijentovu vjeru.
ovo mi zvuči kao preuveličavanje ateista, a u isto vrijeme pnižavanje teista jer nisu sposobni biti neutralni...
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:01   #25
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
nedavno sam se našao u malo nezgodnoj situaciji, prijatelja mi je strefila moždana kap od koje je pao u duboku komu. Nakon obrade na intezivnoj lječnik nam je opisao njegovo stanje kao iznimno teško i priču završava sa izjavom, "mi smo učinili sve što je u našoj moći i sad je sve u božjim rukama".
Na to su mi se naježile sve dlake na leđima i malo mi je falilo da se počnem prepucavati s njime u stilu šta je s time htio reći no, ugrizao sam se za jezik shvaćajući da bi to bilo prilično neumjesno.

Nažalost, nesretnik je poslije 7 dana preminuo a ja se pitam da li je liječnik koji se nada božjoj pomoći doista učinio sve što je mogao. Nekako mi se ne sviđa činjenica da liječnik-vijernik računa na Boga kao svog asistenta posebice zato što nisam vjernik. Nije li takav pristup ujedno i bježanje od odgovornosti?
Lijecnik je vjerovatno vijernik i stoga cini ono sto je najbolje. Medecina ima svoju krajnju tocku znanja i spoznaje, a Bog je taj koji na kraju odlucuje.
Da, istina boli, pogotovu ako se radi o nasima najmilijima. Pomirimo se sa zivotom, onakvim kakvim ga zivimo i dajmo si sami sebi reci da je to tako moralo biti.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:03   #26
hehe..ovo je insteresantno kak se s nečije pola rečenice može napraviti skoro ubojica pacijenata...mislim da liječnik mora poslu pristupiti profesionalno, pozitivno, optimisticno, s vjerom u najbolje jer to svaki pacijent na neki naćin osjeća i "vidi"..optimisticni se ljudi dokazano brže oporavljaju od bolesti i manje obolijevaju..zato se optimizam treba prenijeti ljudima kojima je klonula želja za životom možda, zbog teške bolesti...ponekad je teško s jedne strane prihvatiti realno stanje stvari i imati optimizam u najbolje, u izliječenje...ali mislim da niti jedan liječnik ne bi umjesto potrebnih tableta rekao pacijentu "nek vam Bog pomogne" i pustio ga doma...ako govorimo o tome onda je tema relativno, s oproštenjem, bezvezna...jer je liječnik rekao da su napravili sve što je bilo moguće da pacijent ozdravi...znači prvenstveno su napravili sve što medicina pozna, što su mogli i onda je očito više sa strane rekao da sad ovisi o Bogu ili, ako ti je lakše prihvatiti, o sreći...zamijeni riječi Bog i sreća i onda bude ti valjda lakše prihvatiti...makar iskreno mislim da je ova tema više o tvojoj mržnji prema vjernicima, Bogu, Crkvi, nego o kompetentnosti tog liječnika (i sve radi pol krivo protumačene rečenice..).....
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:03   #27
Vidim da se rasprava razbuktala a tek sada sam u prilici uključiti se u nju.

Za liječnika iz moje priče slučajno znam da je iskreni vjernik i da to nije bio nikakv pokušaj utjehe jer su moj pokojni prijatelji njegova obitelj, u najmanju ruku, agnostici i ste strane je njegova izjava bila krajnje neprimjerena.

Jednostavno rečeno, mislim da postoje djelatnosti u koje, bez obzira na opredjeljenje onih koji ih provode treba razdvojiti praktično od spiritualnog, posebice ako druga strana ne traži takav tip podrške.

Cijela moja zabrinutost svodi se samo na pitanje može li se dogoditi da netko ne napravi sve ono što može ufajući se u pomoć više sile. Iskreno se nadam da je ona neosnovana.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:03   #28
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
a u isto vrijeme pnižavanje teista jer nisu sposobni biti neutralni...
NHF ali uglavnom i niste...čast rijetkim izuzecima.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:10   #29
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
ovo mi zvuči kao preuveličavanje ateista, a u isto vrijeme pnižavanje teista jer nisu sposobni biti neutralni...
Ako svoja osobna vjerovanja miješaš u posao koji s njima nema veze, onda nisi neutralan.

Liječnik koji je privatno praktični vjernik mi nimalo ne smeta.
Liječnik koji svoju vjeru miješa u svoj posao mi izrazito smeta.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:11   #30
Quote:
soldier kaže: Pogledaj post
makar iskreno mislim da je ova tema više o tvojoj mržnji prema vjernicima, Bogu, Crkvi, nego o kompetentnosti tog liječnika (i sve radi pol krivo protumačene rečenice..).....
Ti možda jako voliš slatki kupus sa tjestom a ja ne i to ni u kojem slučaju nije razlog da te mrzim.
Ako me pak svim sredstvima siliš da jedem kupus sa tjestom onda ću te, vjerojatno, zamrziti.

Molim te, ubuduće odmjeri malo svoje izraze jer riječ mržnja ima jako veliku specifiočnu težinu!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:19   #31
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ti možda jako voliš slatki kupus sa tjestom a ja ne i to ni u kojem slučaju nije razlog da te mrzim.
Ako me pak svim sredstvima siliš da jedem kupus sa tjestom onda ću te, vjerojatno, zamrziti.

Molim te, ubuduće odmjeri malo svoje izraze jer riječ mržnja ima jako veliku specifiočnu težinu!
oprosti, tak mi sam djeluje tema...ne mrzim te zbog ničega i uopće te ne silim da nešto jedeš, vjeruješ niti na išta drugo, nego mi samo tak tema djeluje...jer mi djeluje da je u toj situaciji koja te muči ustvari sve jasno, ali uvijek postoji nekakav ALI koji je produkt očito ako hoćeš velike antipatije prema vjernicima, konkretno...to je moje viđenje stvari...oprosti ako ti smeta moje viđenje stvari, ali to ne znači da te mrzim...ne mrzim te..
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:29   #32
Quote:
soldier kaže: Pogledaj post
ali uvijek postoji nekakav ALI koji je produkt očito ako hoćeš velike antipatije prema vjernicima
Ali griješiš. Razmimoilaženje nastaje kada se dogme žele primjeniti u demokratskoj raspravi a jedno sa drugim jednostavno ne ide. I onda se gotovo svako mišljenje koje nije u skladu sa crkvenom dogmom tumaći antipatijom, mržnjom i sl.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:40   #33
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Ali griješiš. Razmimoilaženje nastaje kada se dogme žele primjeniti u demokratskoj raspravi a jedno sa drugim jednostavno ne ide. I onda se gotovo svako mišljenje koje nije u skladu sa crkvenom dogmom tumaći antipatijom, mržnjom i sl.
ne kužiš...liječnik je rekao da je sve u božjim rukama, očito u smislu da sad šta bude bude, da se ne može više pozitivno utjecati na pacijenta nego jesu, jer su učinili sve što su mogli, a ne kao nekakvu vjersku dogmu kojom traži opravdanje za nekakvo svoje eventualno šarlatanstvo...objektivni, realni čovjek se na te pola rečenice najvjerojatnije ne bi ni obazirao, a ne da tak živčano reagira da se jedva suzdrži da mu nešt ne veli natrag, da se mora suzdržavati...shvaćam emocije u takvim situacijama, ali to mi djeluje ko da je čovjek na neki način vjerom, vjernicima, Bogom traumatiziran pa se ti izrazi ne smiju niti spominjati u njegovoj blizini....
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:43   #34
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Cijela moja zabrinutost svodi se samo na pitanje može li se dogoditi da netko ne napravi sve ono što može ufajući se u pomoć više sile. Iskreno se nadam da je ona neosnovana.
mislim da je definitivno neosnovana...mislim da se ne trebaš brinuti..
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 16:55   #35
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Ako svoja osobna vjerovanja miješaš u posao koji s njima nema veze, onda nisi neutralan.

Liječnik koji je privatno praktični vjernik mi nimalo ne smeta.
Liječnik koji svoju vjeru miješa u svoj posao mi izrazito smeta.
ovaj lječnik je svoj posao, prema autoru topica, obavio
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 17:07   #36
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
ovaj lječnik je svoj posao, prema autoru topica, obavio
Tako se i meni čini.

Ali rasprava je skrenula u općenitije vode.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 17:34   #37
čovjek je samo želio reći da je svoj posao riješio, i da ne može više ništa napravit. možda je to samo tak rekao ,a možda stvarno je vjernik i priznaje svoju nemoč pred svemogučim. al opće nije bitno, u svakom slučaju svoj posao je dovršio, pa neznam čemu cijela ova polemika...
bezkarakterna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 18:48   #38
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
ovo mi zvuči kao preuveličavanje ateista, a u isto vrijeme pnižavanje teista jer nisu sposobni biti neutralni...
Ne. Pogledaj ovaj cp.tarov post ispod. Na to sam mislio.

Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Ako svoja osobna vjerovanja miješaš u posao koji s njima nema veze, onda nisi neutralan.

Liječnik koji je privatno praktični vjernik mi nimalo ne smeta.
Liječnik koji svoju vjeru miješa u svoj posao mi izrazito smeta.

Nadodao bih da, ukoliko liječniku dođe osoba koja je u krizi (kakva god) i koja se placebo efektom održava pribrana, liječnik mora čak i glumiti i igrati pacijentovu igru. Jer mu je cilj popraviti pacijenta. Popraviti stroj uz što manju štetu. Ništa više.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 11:42   #39
Medicina svoje neznanje i nesposobnost pokazuje baš u tom dijelu kad je sve napravila a pacijent umro. No, ni to nije bitno.
Bitno je znati da je Bog najgori liječnik svih vremena...naime, svi mu pacijenti umru, čak i oni koji su bili kod doktora a medicina ih nije uspjela izlječiti.

Ta dva loša, ubiše svakog Miloša...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 14:19   #40
Liječnik valjda zna što mu je posao i u njega ni u kom slučaju ne treba uplitati Svevišnjeg, pa čak ni kao jezičnu figuru.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:46.