Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2008., 21:14   #1
Post Allahovo uže!

102. O vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i umirite samo kao muslimani!
103. Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugima neprijatelji, pa je On složio srca vaša i vi ste postali, milošću Njegovom, prijatelji; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objašnjava Svoje dokaze, da biste na pravom putu istrajali.
104. I neka među vama bude onih koji će na dobro pozivati i tražiti da se čini dobro, a od zla odvraćati, - oni će šta žele postići.
105. I ne budite kao oni koji su se razjedinili i u mišljenju podvojili kada su im već jasni dokazi došli, - njih čeka patnja velika. (Ali-’Imran)


-"Hablullahu'l-metin" - čvrsto Allahovo uže.

-U etimologiji ove riječi 'habl' stoji ideja da je to uže satkano od brojnih vlakana; to je cjelina sastavljena od brojnih jedinki. Time Kur'an nama sugeriše da je svaki od nas to jedno vlakno, i da, kada se ta vlakna udruže u cjelinu, predstavljamo posebnu snagu iza koje stoji najveća snaga - ona Allahova, dž.š.



Svjedoci smo općenite podjele i razjedinjenosti muslimana...
Uže se davno počelo razmotavati...

-Pokušajmo dijalogom doći do jedinstva...
-Šta je razlog našeg razilaženja, po kojim pitanjima smo se razišli, možemo li učiniti da te razlike nestanu...?
__________________
Don't Be a Sucker - 1947
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 23:09   #2
Post

Evo za početak, zamolio bih muslimane da daju svoje mišljenje o ovom: video
Napomena: snimci su iz džamija i tekija!
Ne mogu da vjerujem da nam se i ovo dešava...!
__________________
Don't Be a Sucker - 1947

Zadnje uređivanje ConCrete : 12.03.2008. at 00:13.
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 09:45   #3
ja sam conkrete imao drugačije mišljenje o tebi!

ne mogu da ukabulim kako si ovo mogao staviti i za to optužiti prave sufije!
šanera ima svugjde, ali ovakvu etiketu nalijepiti sufijama.. ne ne i ne

upravo si uradio ono što nemuslimani koji su nam otvorni neprijetelji rade.

Ovakvog miješanja m i ž u tekijama nema! a Hvala Bogu nema ni u džamijama bili oni derviši li ne.

pošteno je reći o kome se ovjde radi
ja znam to to nisu Mevlevije, Nakšibendije, Rufaije, Kadirije Šazilije, a oni ipak čine preko 90% derviša.

U Tarikatu je temelj šerijat ako nema šerijata nema ni tarikata!
nema izuzetaka- izuzetak nije islam izuzetak je nešto drugo- da nas Allah sačuva od toga!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 09:56   #4
i ja bih se slozio u dijelu da si ishitreno neke stvari uradio. ja sam fino na tekiji trazio od prisutnih da se dogovrimo o novom topic, no prije nego se sta konkretnije o tome reklo, ti si odmah presao na djelo. sacekaj, dogovor je i da vidimo oko naslova topica i tempa i sl., za dogovor treba dvoje a ne samo da jedna strana trazi dogovr.
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 10:04   #5
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
i ja bih se slozio u dijelu da si ishitreno neke stvari uradio. ja sam fino na tekiji trazio od prisutnih da se dogovrimo o novom topic, no prije nego se sta konkretnije o tome reklo, ti si odmah presao na djelo. sacekaj, dogovor je i da vidimo oko naslova topica i tempa i sl., za dogovor treba dvoje a ne samo da jedna strana trazi dogovr.

nema tu strana ako smo mumini sve su strane Allahove!

ako već želite kritikovati sufizam- kritukujte one tarikate koji su zastupljeni u Bosni,
jer mi možemo braniti osnovne postulate, ali ne možemo braniti ono što nismo- kao što su to recimo oni tipovi sa ovog clipa!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 12:48   #6
Sta je to tarikat?
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 18:09   #7
Post

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ja sam conkrete imao drugačije mišljenje o tebi!

ne mogu da ukabulim kako si ovo mogao staviti i za to optužiti prave sufije!
šanera ima svugjde, ali ovakvu etiketu nalijepiti sufijama.. ne ne i ne
Sellam Vojniče...

Mislim da si ipak ti mene ishitreno okarakterisao...
Ja uopće ne optužujem sufije (daleko od toga)...mislim da nisi razumio što sam htio da kažem...
Ja sam želio ovim da razgraničim Islamski sufizam od ovakvih 'šanera' koji se tako predstavljaju...
Da razdvojimo istinu od neistine, da počistimo našu lijepu avliju...


Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
upravo si uradio ono što nemuslimani koji su nam otvorni neprijetelji rade.
Zar treba da guramo prljavi veš pod tepih...?!
Ili da se uhvatimo u koštac sa ovakvim problemima, da se odreknemo ovakvih parazita naše lijepe vjere... Zar treba da šutimo o ovome, znaš dobro da je naš Poslanik a.s. rekao: "Šutnjom se odobrava!" - Zar treba brate da ovo odobrimo...?!
(da ponovim: ne etiketiram sufizam, već napadam parazite koji su se infiltrirali....)
Da li i dalje misliš da sam uradio ono što naši neprijatelji rade...?
Allah najbolje zna moj 'nijjet'...
__________________
Don't Be a Sucker - 1947

Zadnje uređivanje ConCrete : 12.03.2008. at 20:16.
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 19:20   #8
Post

Quote:
musa kaže: Pogledaj post
i ja bih se slozio u dijelu da si ishitreno neke stvari uradio. ja sam fino na tekiji trazio od prisutnih da se dogovrimo o novom topic, no prije nego se sta konkretnije o tome reklo, ti si odmah presao na djelo. sacekaj,
Sellam...

Ispravi me ako griješim, ali mislim da sam ja otvorio ovu temu prije nego si ti to ovdje predložio - u 06:10 danas, a ja sam topic otvorio jučer u 21:14...
Tako da nisam znao za dogovor...
Halali mi brate...

Quote:
musa kaže: Pogledaj post
dogovor je i da vidimo oko naslova topica i tempa i sl., za dogovor treba dvoje a ne samo da jedna strana trazi dogovr.
Mislim da nije kasno, ne znam šta fali imenu topica "Allahovo uže"...?

Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugima neprijatelji, pa je On složio srca vaša i vi ste postali, milošću Njegovom, prijatelji; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objašnjava Svoje dokaze, da biste na pravom putu istrajali. (Ali-’Imran:103)

-ali ako se dogovorimo možemo pitati moderatore da li oni mogu da preimenuju topic...
__________________
Don't Be a Sucker - 1947
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 07:38   #9
alejkumu selam!
U tom slučaju halali i ja sam samo insan pa normalno je da pogriješim!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 07:41   #10
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Sta je to tarikat?

-idejni sistem načina života, kako a je shvatio i primjenjivao neki vjerski velikan-pir.
pirovi su osnivači tarikata
Tarikat također znači put
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 09:23   #11
Quote:
ConCrete kaže: Pogledaj post
Mislim da si ipak ti mene ishitreno okarakterisao...
Ja uopće ne optužujem sufije (daleko od toga)...mislim da nisi razumio što sam htio da kažem...
[U]Ja sam želio ovim da razgraničim Islamski sufizam od ovakvih 'šanera' koji se tako predstavljaju...
Da razdvojimo istinu od neistine, da počistimo našu lijepu avliju...
Uredu brate ali prvenstveno, postavi si video PRAVIH SANERA islama. A ti znas na koga ovdje asik misli. Halali brate, ali kad je asik vidio ko je uradio daj video na startu je ugasio. Oni imaju pravo nekoga prozivati...da mi pocnemo DIG po njihovom prljavom vesu....sta mislis?

Quote:
ConCrete kaže: Pogledaj post
Zar treba da guramo prljavi veš pod tepih...?!
Ili da se uhvatimo u koštac sa ovakvim problemima, da se odreknemo ovakvih parazita naše lijepe vjere... Zar treba da šutimo o ovome, znaš dobro da je naš Poslanik a.s. rekao: "Šutnjom se odobrava!" - Zar treba brate da ovo odobrimo...?!
(da ponovim: ne etiketiram sufizam, već napadam parazite koji su se infiltrirali....)
Da li i dalje misliš da sam uradio ono što naši neprijatelji rade...?
Allah najbolje zna moj 'nijjet'...

Naravno netreba gurat prljav ves...nikako...ali zasto uvjek amana bas uvjek se tu prica o prljavom vesu sufija...haj brate razmisli. I ko servira takve price i rasprave...jel te price serviraju pravi muslimani...oni koji sebe tako lahko prepoznaju da su JEDNA skupina od onih 73.


Haj evo pravo pitanje prvenstveno za tebe..brate pa i za svakog onoga ko ga procita.

DALI SI BRATE TI TOLIKO SIGURAN U SEBE, PA MOZES DA POTVRDIS DA SI PRAVI, IZVORNI I ISTINSKI MUSLIMAN? ( 1 od 73 )
__________________

BEZ DEDA NEMA REDA
ašik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 12:23   #12
Post

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
alejkumu selam!
U tom slučaju halali i ja sam samo insan pa normalno je da pogriješim!
Vjeruj mi halalio sam ti i prije nego si halal zatražio...
I ja sam pogriješio što sam bio donekle dvosmislen i neprecizan...
I vi meni halalite...

Names of Allah
__________________
Don't Be a Sucker - 1947

Zadnje uređivanje ConCrete : 13.03.2008. at 15:33.
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 13:18   #13
Post

Quote:
ašik kaže: Pogledaj post
Uredu brate ali prvenstveno, postavi si video PRAVIH SANERA islama. A ti znas na koga ovdje asik misli. Halali brate, ali kad je asik vidio ko je uradio daj video na startu je ugasio.
Esselamu alejkum...

-Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i dozvoljavaju vam se jela onih kojima je data Knjiga, i vaša jela su njima dozvoljena; i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite, a ne da s
njima blud činite i da ih za priležnice uzimate. A onaj ko otpadne od prave vjere – uzalud će mu biti djela njegova i on će, na onom svijetu, nastradati.
(Al-Ma’ida:5)

Ko je muslimanu bliži, ovi spomenuti ovim ajetom ili one koje ti nazivaš 'pravim šanerima Islama'...?
Ako su oni napravili taj video, ne znači da ga trebamo apriori odbaciti, bitan je sadržaj...
(da ne govorim šta sve 'tuđe' svakodnevno koristimo, kad bi smo tako sve 'tuđe' odbacivali, što nije vezano za vjeru - naravno, šta bi onda bilo...?)

Quote:
ašik kaže: Pogledaj post
Oni imaju pravo nekoga prozivati...da mi pocnemo DIG po njihovom prljavom vesu....sta mislis?
(upravo si ih ti prozvao 'pravim šanerima Islama', a nevalja tako generalizirati...)
Dragi brate, nema našeg ili njihovog prljavog veša...sve je naše-muslimansko...
Svi muslimani su braća, nije nam dozvoljeno razdvajanje...

-Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugma neprijatelji, pa je On složio srca vaša i vi ste postali, milošću Njegovom, prijatelji; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objašnjava Svoje dokaze, da biste na pravom putu istrajali. (Ali-’Imran:103)


Sve što je diskutabilno treba iznijeti (i, kako ti kažeš 'njihovo') naravno, jer ako šutimo znači da to odobravamo...

Quote:
ašik kaže: Pogledaj post
Naravno netreba gurat prljav ves...nikako...ali zasto uvjek amana bas uvjek se tu prica o prljavom vesu sufija...haj brate razmisli. I ko servira takve price i rasprave...jel te price serviraju pravi muslimani...oni koji sebe tako lahko prepoznaju da su JEDNA skupina od onih 73.
Neslažem sa da se govori samo o 'sufijama'...
Ovaj video sam objavio zbog toga što nam nije dozvoljena rasprava (sa Rufaijom) na Tekiji i slažem se sa takvom odlukom... ...zbog toga je prvi video o tome..
Nekako je morala početi rasprava...
Ovdje smo da razgovaramo o svim 'nitima' Islama...

Quote:
ašik kaže: Pogledaj post
Haj evo pravo pitanje prvenstveno za tebe..brate pa i za svakog onoga ko ga procita.
DALI SI BRATE TI TOLIKO SIGURAN U SEBE, PA MOZES DA POTVRDIS DA SI PRAVI, IZVORNI I ISTINSKI MUSLIMAN? ( 1 od 73 )
Estagfirullah... Estagfirullah... Estagfirullah...ako se igdje mogla takva konstatacija protumačiti iz mog pisanja ovdje! ...a mislim da nije...

Ko sam ja da govorim o tome ko je 'PRAVI, IZVORNI I ISTINSKI MUSLIMAN'...?!
Uistinu brate, ne znam odkud ti takva misao...?
__________________
Don't Be a Sucker - 1947
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:15.