Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2010., 12:54   #41
Jako sam se rastužila čitajući ove redove.....naime mama mi je čehinja i upravo sam se pripremila na postupak za dobivanje češkog državljanstva,evo sad saznajem da Česi ne daju dvojno državljanstvo nego se moraš odreći Hrvatskog...brat mi ima jedno i drugo,mama isto eto ja očito nemam sreće...ako iko ima kakve informacije bit ću zahvalna
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 14:33   #42
Quote:
nicky st kaže: Pogledaj post
Jako sam se rastužila čitajući ove redove.....naime mama mi je čehinja i upravo sam se pripremila na postupak za dobivanje češkog državljanstva,evo sad saznajem da Česi ne daju dvojno državljanstvo nego se moraš odreći Hrvatskog...brat mi ima jedno i drugo,mama isto eto ja očito nemam sreće...ako iko ima kakve informacije bit ću zahvalna
mogla bi se raspitat na ambasadi, jer u mnogim europskim zamljama je praksa da djeca iz binacionalnih brakova dobijaju automatski oba drzavljanstva.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 22:32   #43
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
mogla bi se raspitat na ambasadi, jer u mnogim europskim zamljama je praksa da djeca iz binacionalnih brakova dobijaju automatski oba drzavljanstva.

Fala ti zlata vridna inf....danas sam dobila neke dezinformacije koje navodno nisu bile točne....onda sam pročitala i ovo na forumu pa san se totalno razočarala....međutim kao što kažeš a istina je djeca iz mješanih brakova imaju pravo na oba državljanstva
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 11:14   #44
Quote:
nicky st kaže: Pogledaj post
Fala ti zlata vridna inf....danas sam dobila neke dezinformacije koje navodno nisu bile točne....onda sam pročitala i ovo na forumu pa san se totalno razočarala....međutim kao što kažeš a istina je djeca iz mješanih brakova imaju pravo na oba državljanstva
istina je da Ceska ne dozvoljava dvojna drzavljanstva, no dijete ciji je roditelj Ceh, po rodjenju ima pravo na drzavljanstvo. Tako, moja kcer ima i cesko i hrv drzavljanstvo (otac joj je Ceh), dok ja, ukoliko bi htjela Cesko, morala bih se odreci hrvatskoga. Eto, iz prve ruke...
No opet ti imas specifican slucaj, a to je da cesko drzavljanstvo nisi trazila (tj tvoja mama za tebe) po rodjenju. Nadam se da neces imati problema jer ga trazis retrogradno.
Poz...
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 16:59   #45
Thumbs up

Quote:
Straty kaže: Pogledaj post
istina je da Ceska ne dozvoljava dvojna drzavljanstva, no dijete ciji je roditelj Ceh, po rodjenju ima pravo na drzavljanstvo. Tako, moja kcer ima i cesko i hrv drzavljanstvo (otac joj je Ceh), dok ja, ukoliko bi htjela Cesko, morala bih se odreci hrvatskoga. Eto, iz prve ruke...
No opet ti imas specifican slucaj, a to je da cesko drzavljanstvo nisi trazila (tj tvoja mama za tebe) po rodjenju. Nadam se da neces imati problema jer ga trazis retrogradno.
Poz...
fala na konkretnom odgovoru
....u pravu si, jutros sam zvala češkog konzula i dobila sam sve informacije...naime ja sam rođenjem, dobila pravo na državljanstvo, to što ga nisam zatražila nije bitno, meni ga nitko ne može oduzet ili osporit(ne mislim na neke ekstremne slučajeve)....zakoni se mjenjaju svakim danom ali ovaj po rođenju je uvik isti ....i pravila koje vride u nas za mješane brakove ista su i u Češkoj i u Njemačkoj,bez obzira što ne dopuštaju dvojno ono se odnosi na strance ne na nas pozz
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 23:34   #46
o Češkoj i nemam baš najbolje mišljenje, barem po tih par mjeseci koje sam proveo tamo...dosta velika zemlja, ali se praktički možeš voziti sate bez ijedne kuće na vidiku, nego vidiš samo polja...Prag je glavni grad, ali po meni ništa posebno, osim ako nisi ljubitelj starih spomenika, crkava, itd...pogled s hotela na centar grada i nije nešto,sam centar Praga je dosta lijep i noću osvijetljen, al to je to...Većina čeha je dosta zatvorena i nije baš voljna pomoći, a usto malo njih zna engleski, skoro pa nitko usudio bih se reći, eventualno lokalni crnci kojih ima oko centra kad se spuštate od trga prema dolje po glavnoj ulici koliko oćete, a najviše ih je tu da bi prodali nešto hašiša ili odmamili turiste u noćne klubove i stripptiz barove...hrana je probavljiva, premalo slana i začinjena....
Holo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 10:20   #47
evo još par stvari za one koje zanima...

jedna od glavnih atrakcija u Pragu je onaj njihov disko koji je najveći u Europi "Karlovy Lazne". Disko je stvarno ogroman i na svakom katu je drugačija vrsta glazbe, no česi malo zalaze u taj disko, unutra ima najviše turista i nerijetko se događa da konobari pokušaju užicati kojih 50-tak kruna od vas. Osim u disku slične se stvari događaju i općenito u kupovini (to je onaj dio zbog kojeg sam rekao da nisu baš najuslužniji), tipa dođete u kafić ili trgovinu i dosta često se zna dogoditi da ne žele primiti sitniš......tipa dajete im sitno po 30 kruna, oni to ne žele primiti nego draže u komadu, ko da kod nas dođete i oćete platiti 20 kn sa kovanicama od po 5, a trgovac cam kaže, nabavi ti u komadu 20 kn pa dođi...

Smatram da sam Prag nije dobro mjesto za mlade parove i one s malom djecom. Kao što sam već rekao svaki drugi crnac kojeg sretnete će vam pokušati uvaliti marihuanu ili hašiš ili vas odvući u striptiz klub, ne bih vam preporučio da idete, barem ne ako ste sami, jer ćete u najboljem slučaju ostati kratki za kakvih 500 kruna. Najgora stvar je kad vidite da tipovi love mlade ženske i cure. Jednom sam vidio crnca kak zašprehava dve klinke od kakvih 13 godina, a mama pored njih i kupuje im sladoled, kasnije su pobjegle iza u slastičarnu, a najgora stvar je što policija po tom pitanju ne radi ništa...

...nemojte me krivo shvatiti, možda se nekom sviđa, ali stvari su takve kakve jesu....
Holo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:45   #48
Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
evo još par stvari za one koje zanima...

jedna od glavnih atrakcija u Pragu je onaj njihov disko koji je najveći u Europi "Karlovy Lazne". Disko je stvarno ogroman i na svakom katu je drugačija vrsta glazbe, no česi malo zalaze u taj disko, unutra ima najviše turista i nerijetko se događa da konobari pokušaju užicati kojih 50-tak kruna od vas. Osim u disku slične se stvari događaju i općenito u kupovini (to je onaj dio zbog kojeg sam rekao da nisu baš najuslužniji), tipa dođete u kafić ili trgovinu i dosta često se zna dogoditi da ne žele primiti sitniš......tipa dajete im sitno po 30 kruna, oni to ne žele primiti nego draže u komadu, ko da kod nas dođete i oćete platiti 20 kn sa kovanicama od po 5, a trgovac cam kaže, nabavi ti u komadu 20 kn pa dođi...

Smatram da sam Prag nije dobro mjesto za mlade parove i one s malom djecom. Kao što sam već rekao svaki drugi crnac kojeg sretnete će vam pokušati uvaliti marihuanu ili hašiš ili vas odvući u striptiz klub, ne bih vam preporučio da idete, barem ne ako ste sami, jer ćete u najboljem slučaju ostati kratki za kakvih 500 kruna. Najgora stvar je kad vidite da tipovi love mlade ženske i cure. Jednom sam vidio crnca kak zašprehava dve klinke od kakvih 13 godina, a mama pored njih i kupuje im sladoled, kasnije su pobjegle iza u slastičarnu, a najgora stvar je što policija po tom pitanju ne radi ništa...

...nemojte me krivo shvatiti, možda se nekom sviđa, ali stvari su takve kakve jesu....
Halo, ovo je dijaspora, a ne turizam.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 15:06   #49
Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
.pogled s hotela na centar grada i nije nešto,
O, Boze...


Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Halo, ovo je dijaspora, a ne turizam.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 15:44   #50
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Halo, ovo je dijaspora, a ne turizam.
onda maknite ova dva posta, napisao sam kak je tamo bilo živjeti i kakvi su ljudi, al očito smeta...
Holo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 10:45   #51
ne znam koliko dugo si zivio u Pragu, ali pises kao da nos nisi maknuo od Karlovog mosta. glavna atrakcija je disko??? u pragu??? pa i oni koji nikad u zivotu nisu bili u pragu, vjerojatno bi znali nabrojiti par praskih "atrakcija", a da ni jedna od njih ne bi bilo disko. do prije par mjeseci sam s cesima pricala iskljucivo engleski jer mi ceski nije bio na dobrom nivou, tako da i ta teza da cesi ne pricaju engleski, ne znam bas. evo, ja tu zivim dvije godine, i nije da sam nesto luda za ceskom, ali to sto si ti napisao, bez uvrede, nema veze s vezom.
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 17:35   #52
Quote:
Straty kaže: Pogledaj post
ne znam koliko dugo si zivio u Pragu, ali pises kao da nos nisi maknuo od Karlovog mosta. glavna atrakcija je disko??? u pragu??? pa i oni koji nikad u zivotu nisu bili u pragu, vjerojatno bi znali nabrojiti par praskih "atrakcija", a da ni jedna od njih ne bi bilo disko. do prije par mjeseci sam s cesima pricala iskljucivo engleski jer mi ceski nije bio na dobrom nivou, tako da i ta teza da cesi ne pricaju engleski, ne znam bas. evo, ja tu zivim dvije godine, i nije da sam nesto luda za ceskom, ali to sto si ti napisao, bez uvrede, nema veze s vezom.
neznam s kim si ti pričala, al u većini dućana s maloprodajom i veleprodajom neznaju engleski,a i puno ljudi u samom centru Praga nezna engleski ne ubrajamo li u to crnce i kineze, da ne pričam o recepcionarkama u hotelu...ubi bože......kao što već rekoh veće šanse su ti da naletiš na našeg čovjeka ili da se uspiješ sporazumijeti na hrvatski nego da pričaš engleski...i da glavna atrakcija je disko možda ne za ljude koji duže žive u Pragu, ali za većinu mladih i onih koji su kratkotrajno u Pragu je baš to glavna zabava i atrakcija...
Holo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 21:37   #53
Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
o Češkoj i nemam baš najbolje mišljenje, barem po tih par mjeseci koje sam proveo tamo..
neznam kojim si dobrom završija u Češkoj ali očito nikog poznatog nisi ima...po meni zato imaš takvo mišljenje...recimo meni su ta pusta polja bez ijedne kuće melem za oči i ne bi mi smetalo vozit se satima a ne vidit ni jednu kuću...takva su sela svugdi po svitu....najčešće slabo naseljena sve u svemu šteta šta si tako negativno doživija tako predivnu zemlju...
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 18:19   #54
Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
neznam s kim si ti pričala, al u većini dućana s maloprodajom i veleprodajom neznaju engleski,a i puno ljudi u samom centru Praga nezna engleski

K`o što ti rekoše - ovo je dijaspora a ne turizam.
Poanta je EU državljanstvo s kojim onda možeš malkice više negoli sa ovim koji potječu sa brdovita Balkana....
Misli malo samo nemoj da sistem ode u paru....
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 22:57   #55
pozdrav svim Hrvatima u Češkoj,posebice u Pragu...Pitanje za sve..jeli postoji ikakva hrvatska zajednica u pragu koja organizira susrete,itd...
Ovdje sam vise od godinu danu i nisam saznao za ni jednu udrugu osim Lastavica koja je zapravo ex-yu udruga u kojoj prakticki nema hrvata...

pozzz
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 13:09   #56
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
K`o što ti rekoše - ovo je dijaspora a ne turizam.
Poanta je EU državljanstvo s kojim onda možeš malkice više negoli sa ovim koji potječu sa brdovita Balkana....
Misli malo samo nemoj da sistem ode u paru....
ne shvaćam te najbolje...iznosim svoje mišljenje u vezi Češke i čim spomenem disko ili engleski pričam o turizmu, a ako bi napisao kako sam uspio povoljno kupiti celer u supermarketu onda bi to bila dijaspora......inače me nije briga dal su ljudi visoko obrazovani, EU državljani, itd...bitno mi je kakvi su...ako su oni iz nekog razloga bahati i ksenofobnito je drugo stvar...ne želim generalizirati, vrlo moguće da sam naletio baš na takve ljude...mišljenja se razlikuju, stoga ako se tebi ilinicky st sviđa Češka nemora se nužno i meni.
Holo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 23:42   #57
Cool

Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
ne želim generalizirati, vrlo moguće da sam naletio baš na takve ljude...mišljenja se razlikuju, stoga ako se tebi ilinicky st sviđa Češka nemora se nužno i meni.
slažem se .....ja samo mislim da si doživija Češku iz krive perspektive i žaj mi je šta nisi upozna lipu stranu Češke i sve njene ljepote....
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 01:31   #58
uh, nitko nista ne pise novoga pa da se ja malo uhvatim nezahvalne uloge ozivljavaca (super rijec sam upravo izmislila ) teme..

jel itko prosao kroz proces nostrifikacije diplome, tj prethodnog obrazovanja, za cesku? i jel bilo mozda kakvih problema?
naime, sad bas gledam sto mi sve treba za upis na fax i za priznavanje prvostupnicke diplome, slabo mi je od toliko papirologije, nadam se samo da necu nesto zaboravit u procesu
nika22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 12:06   #59
žive li naši ljudi u Pragu?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 19:55   #60
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
žive li naši ljudi u Pragu?

pa ima dosta ex jugoslavena, i puno srba, ali Hrvata ima sigurno.. prijateljica mi tamo zivi sa muzem, i oni su vec upoznali dosta nasih koji tamo zive ali su pretezno vjencani za cehe-inje.. ima i hrvatski restoran koji drzi nas covjek, zove se Mlyni ili tako nesto..
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:34.