Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2012., 07:41   #21
Quote:
bloomberg kaže: Pogledaj post
prva stranica, i već je totalni rusvaj
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 08:14   #22
da nije rusvaj, nebi ni postojale ovakve teme
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 10:50   #23
Ako se nastavi rusvaj, bit ce zatvaranja. Molim da se civilizirate.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 11:34   #24
Nema smisla raspravljati o stupnjevima obrazovanja.
Uzmite si pet minuta, proguglajte oglase za posao u EU zemljama i uočite da se za većinu radnih mjesta uopće ne traži neka određena papirnata kvalifikacija, nego eventualno iskustvo. Često čak niti to, jer većina firmi osigurava edukaciju radnika.

Kod nas nakon obrazovanja možeš mahati nekim papirom i tražiti posao "u struci" - koje zapravo nemaš osim teoretske podloge. Vani (govorim za UK jer ne znam ostalo) ti to samo znači da imaš malu prednost pred ostalima ali ne znači da neće zaposliti nekoga bez diplome ako je perspektivniji i bolji radnik za to radno mjesto.

Evo očiti primjer. Kod nas, ako nemaš završenu medicinsku školu (znači, morao si to odlučiti s 14 godina) nema baš nikakve šanse da ćeš se ikada zaposliti kao medicinska sestra. Jel tako?

U UK, ako s 30 godina i karijerom cvjećara ili ugostitelja ili inžinjera odlučiš promijeniti život, možeš tražiti posao njegovatelja i dobiti obrazovanje, plus se angažirati na nekom od koledža i educirati se za medicinsku sestru. Možeš biti i dovoljno uporan pa nakon desetak godina postati i doktor. Govorim iz iskustva. A ovo vrijedi i za druge profesije i to je u UK normalno da ljudi čine.

Zato se ne moramo bojati da sa sadašnjom školom i strukom nećemo naći zaposlenje u EU. Hoćemo, ali moramo znati kako stvari tamo funkcioniraju, a šteta je da oni koji znaju, ne dijele to s nama. Tu zakazuju i sve one organizacije koje dobivaju silne novce od EU baš u te svrhe.
Mrs Cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 11:36   #25
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Vidiš ja sam oduvijek bio zainteresiran za Švedsku, morati ću proučiti malo tu zemlju i kakve su mogućnosti da s obitelji zapalim gore.
Imam puno poznanika i nekolicinu prijatelja koji tamo žive. Upravo sam danas jednom poslala poruku na face sa sličnim pitanjem. Znam kako se živi, odlično se živi, ali je poželjno naučiti švedski, što ako govoriš engleski, ne bi trebalo predstavljati neki osobit problem.

Studiranje zrelih ljudi je uobičajena stvar; može se kreditirati i kredit kasnije otplaćivati. Premda se i kod njih osjeti recesija...

Naši ljudi se tamo naviše žale na klimu. Na hladnoću, sivilo...Na sasvim drugi mentalni sklop ljudi; poznajem ih dosta koji žive za povratak.
Ma sve ti je to od osobe do osobe...
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 11:43   #26
Quote:
Mrs Cookie kaže: Pogledaj post
A ovo vrijedi i za druge profesije i to je u UK normalno da ljudi čine.

Zato se ne moramo bojati da sa sadašnjom školom i strukom nećemo naći zaposlenje u EU. Hoćemo, ali moramo znati kako stvari tamo funkcioniraju, a šteta je da oni koji znaju, ne dijele to s nama. Tu zakazuju i sve one organizacije koje dobivaju silne novce od EU baš u te svrhe.
Što je s UK?
Oni su imali liberalizirano tržište rada, koliko se sjećam...Prije recesije, sjećam se da sam čitala kako je to bila ispravna odluka koja je dala dodatni zamah razvoju njihovog gospodarstva.

Puno je Poljaka tamo iselilo. Kao i u Irsku.

A što je sad? Opet sam nedavno čitala da se dosta Britanaca iseljava u Australiju.
Je li to stoga što im je to donekle u mentalitetu, zamijetila sam da njima nije problem spakirati stvari i otić gdje im je bolje, ili je pak zbilja riječ o stvarnoj potrebi?
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 11:51   #27
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
ne mogu se odlučiti za koju od ovih perspektivnih država
Tu je jedina bogata zemlja za emigraciju Švedska,a i ona je na kraju svijeta. Ne bih rekao da će samo par tisuća Hrvata emigrirati,mislim da će par stotina tisuća emigrirati u slijedećih 10 godina i to uglavnom mladih od 18 do 40 godina. Samo penzioneri će ostati u ovoj državi!
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 12:00   #28
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Tu je jedina bogata zemlja za emigraciju Švedska,a i ona je na kraju svijeta. Ne bih rekao da će samo par tisuća Hrvata emigrirati,mislim da će par stotina tisuća emigrirati u slijedećih 10 godina i to uglavnom mladih od 18 do 40 godina. Samo penzioneri će ostati u ovoj državi!
Doći će stranci ovamo, to je nesumnjivo. Hrvati će se iseliti jer im je ovih govana ovdje puna kapa, a doći će Kinezi i slična ekipa. Kada ti Kinezi počnu otvarati firme i poslovati, vidjeti ćemo gdje će onda Mrsić i njegova boranija od hrvatskih "poduzetnika".
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 12:14   #29
Quote:
simon3 kaže: Pogledaj post
Što je s UK?
Oni su imali liberalizirano tržište rada, koliko se sjećam...Prije recesije, sjećam se da sam čitala kako je to bila ispravna odluka koja je dala dodatni zamah razvoju njihovog gospodarstva.

Puno je Poljaka tamo iselilo. Kao i u Irsku.

A što je sad? Opet sam nedavno čitala da se dosta Britanaca iseljava u Australiju.
Je li to stoga što im je to donekle u mentalitetu, zamijetila sam da njima nije problem spakirati stvari i otić gdje im je bolje, ili je pak zbilja riječ o stvarnoj potrebi?
Britanci su uvijek rado putovali i selili se (hm ok zanemarimo kolonizacijske sklonosti ) a Australija je najsličnija njihovom mentalitetu i ima značajno bolju klimu pa ljudi tamo sele jer je "kao doma samo toplije i šire". I govori se engleski. Sele i u Španjolsku i takvi kojima je Španjolska interesantna će prije ili kasnije otkriti i Hrvatsku u većem broju nego što je sad. Pogotovo kad naši stručnjaci masovno isele, pa budemo u frci.

Ne sele jer je toliko loše doma, nego jer je u njihovoj naravi da nisu sjedelački narod kao mi (kuća trokatnica za tri generacije). Zato i mijenjaju poslove. Omjer emigranata i imigranata je kod njih jako kontroliran.

Puno Poljaka je tamo dobro integrirano, jer Britanija ima zbog povijesnih razloga malo zaštitnički odnos prema njima. Ali ima isto tako ljudi iz cijeloga svijeta i svi koji se integriraju i prihvate britanski mentalitet mogu tamo biti jako lijepo prihvaćeni.
Mrs Cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 12:17   #30
Quote:
Champion_1 kaže: Pogledaj post
Doći će stranci ovamo, to je nesumnjivo. Hrvati će se iseliti jer im je ovih govana ovdje puna kapa, a doći će Kinezi i slična ekipa. Kada ti Kinezi počnu otvarati firme i poslovati, vidjeti ćemo gdje će onda Mrsić i njegova boranija od hrvatskih "poduzetnika".
Ma doći će i europljani viših klasa, koji su si već zaradili za penziju, pa ovdje kupiti kuće i živjeti u finoj klimi. To se već događa, samo što su ti stranci za sada tihi.

A radnike ćemo uvesti iz Rumunjske, evo već iduće godine će smjeti legalno doći i raditi. Super su nam to izveli...
Mrs Cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 12:30   #31
Quote:
Mrs Cookie kaže: Pogledaj post
Ma doći će i europljani viših klasa, koji su si već zaradili za penziju, pa ovdje kupiti kuće i živjeti u finoj klimi. To se već događa, samo što su ti stranci za sada tihi.

A radnike ćemo uvesti iz Rumunjske, evo već iduće godine će smjeti legalno doći i raditi. Super su nam to izveli...
Rumunjima baš i nije isplativo ići u gastarbajtere u Hrvatsku,njihove omiljene destinacije su Italija i Španjolska,najviše zbog sličnosti jezika,a i plaće su neusporedivo veće nego u Hrvatskoj. Mislim da bi iz EU moglo doći najviše Bugara,imaju bitno niže plaće,a sličan jezik i brzo bi se prilagodili.
Ipak glavnina gastarbajtera će u Hrvatsku dolaziti iz zemalja van EU,pa i s drugih kontinenata. Ne odmah,ali za 10,20 godina kada se naše gospodarstvo oporavi i kada ostanemo bez dovoljno radne snage.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 12:31   #32
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Tu je jedina bogata zemlja za emigraciju Švedska,a i ona je na kraju svijeta. Ne bih rekao da će samo par tisuća Hrvata emigrirati,mislim da će par stotina tisuća emigrirati u slijedećih 10 godina i to uglavnom mladih od 18 do 40 godina. Samo penzioneri će ostati u ovoj državi!
kako je na kraju svijeta?
avionom imaš 4 sata, zapravo 3 jer moraš predsjedati.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 12:42   #33
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
kako je na kraju svijeta?
avionom imaš 4 sata, zapravo 3 jer moraš predsjedati.
Uz Norvešku,najdalja europska destinacija,ne možeš dolaziti na vikende,klima nikakva,autom ti treba dva dana. Avionom računaj put do aerodroma,čekanje,let,put od aerodroma do doma,nije baš tako jednostavno,ni jeftino doći iz Švedske doma. Puno je lakše, i brže,i jeftinije iz bližih destinacija .
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 12:45   #34
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Rumunjima baš i nije isplativo ići u gastarbajtere u Hrvatsku,njihove omiljene destinacije su Italija i Španjolska,najviše zbog sličnosti jezika,a i plaće su neusporedivo veće nego u Hrvatskoj. Mislim da bi iz EU moglo doći najviše Bugara,imaju bitno niže plaće,a sličan jezik i brzo bi se prilagodili.
Pa zapravo da, dobro zboriš. A osim toga, kod nas ne bi mogli izvlačiti baš nikakve socijalne pomoći kakve mogu dobiti u zapadnijim zemljama.

Mislim da mi nismo toliko atraktivni siromašnijim imigrantima (baš zbog lošeg socijalnog sustava), nego ipak "bogatijima" koji imaju živaca za našu (ne)kulturu. Bar u idućih 3-4 godine. A onda raspašoj.
Mrs Cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 13:43   #35
Quote:
Mrs Cookie kaže: Pogledaj post
Ma doći će i europljani viših klasa, koji su si već zaradili za penziju, pa ovdje kupiti kuće i živjeti u finoj klimi. To se već događa, samo što su ti stranci za sada tihi.

A radnike ćemo uvesti iz Rumunjske, evo već iduće godine će smjeti legalno doći i raditi. Super su nam to izveli...
Europljani iz viših klasa će živjeti na mjestima predviđenim za višu i visoku klasu odvojeni od ostalog "ološa". Hrvati će se miješati sa Turcima, Kinezima, Indijcima, Kurdima i Bugarima u vlastitoj zemlji.

Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Rumunjima baš i nije isplativo ići u gastarbajtere u Hrvatsku,njihove omiljene destinacije su Italija i Španjolska,najviše zbog sličnosti jezika,a i plaće su neusporedivo veće nego u Hrvatskoj. Mislim da bi iz EU moglo doći najviše Bugara,imaju bitno niže plaće,a sličan jezik i brzo bi se prilagodili.
Ipak glavnina gastarbajtera će u Hrvatsku dolaziti iz zemalja van EU,pa i s drugih kontinenata. Ne odmah,ali za 10,20 godina kada se naše gospodarstvo oporavi i kada ostanemo bez dovoljno radne snage.
Kada se naše gospodarstvo oporavi za 10 ili 20 godina, onda više neće biti naše. Zar ti misliš da se uspješni stranici, sada i domaćini sa punim državljanstvom, neće htjeti uvući u vlast i neće imati nekakve veće apetite? Pa natalitet je debelo na njihovoj strani. Ostaci Hrvata će u budućnosti čistiti cipele i posluživati uspješne Kineze, Indijce i ostale koji će ovdje napraviti praktički drugu Indiju ili Kinu. Ovdje osim što ima malo ljudi, vlada totalni pad morala, korupcija je na visokoj razini i bilo tko sa bilo kakvim priljevom novca, ovdje će pokupovati sve i korumpirati svakoga koga treba i to iz džepa za sitan novac.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 13:50   #36
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Uz Norvešku,najdalja europska destinacija,ne možeš dolaziti na vikende,klima nikakva,autom ti treba dva dana. Avionom računaj put do aerodroma,čekanje,let,put od aerodroma do doma,nije baš tako jednostavno,ni jeftino doći iz Švedske doma. Puno je lakše, i brže,i jeftinije iz bližih destinacija .
zašto bi svaki vikend išla doma?
od zg do plesa imaš 20 min, od arlande do grada 15 min arlanda expressom.
kartu možeš dobit za 1300 kn ak isplaniraš malo unaprijed, povratna jel.
nije blizu naravno, ali nije ni kraj svijeta
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 13:56   #37
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Rumunjima baš i nije isplativo ići u gastarbajtere u Hrvatsku,njihove omiljene destinacije su Italija i Španjolska,najviše zbog sličnosti jezika,a i plaće su neusporedivo veće nego u Hrvatskoj. Mislim da bi iz EU moglo doći najviše Bugara,imaju bitno niže plaće,a sličan jezik i brzo bi se prilagodili.
Pa ne znam bas, bugarski GDP/capita je oko 9kE a hrvatski oko 11kE. Nisam siguran da su razlike u primanjima tolike da ce Bugari pohrliti. Po toj logici Bugari su vec trebali pohrliti u Poljsku koja ima visi GDP/capita od RH i takodjer slican jezik.

Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Ipak glavnina gastarbajtera će u Hrvatsku dolaziti iz zemalja van EU,pa i s drugih kontinenata. Ne odmah,ali za 10,20 godina kada se naše gospodarstvo oporavi i kada ostanemo bez dovoljno radne snage.
Oporavi od cega? Od rata je proslo 20 godina pa jos uvijek nema nekog iole znacajnijeg progresa. Dakle o nekakih 40 godina potrebnih da se oporavi od rata nema govora. Jedino od cega se RH gospodatstvo treba oporaviti jest od prevelikog utjecaja drzave, birokracije i poreza. A tu da ce biti nekakvih pomaka nema nikakvih naznaka. Dakle scenario jest desetljece-dva-tri polaganog klipsanja sa prosjecnim rastom ekonomije 2-3% posto u najboljem slucaju. Nema nikakvog razloga u trenutnom stanju stvari da RH dozivi nekakav boom bilo cega i ostvari rast od oko 7% prosjecno kroz period od desetljeca koji je potreban da se dodje na razinu srednje razvijenih zemalja EU poput recimo Slovenije.

Druga stvar je demografija koja je porazna pa cak i uz poraznu demografiju nezaposlenost je tvrdoglavo zaglavljena na trendu od oko 15%. Nema dakle nikakvih razloga da se ocekuje nahrupljenje iz EU zemalja a pogotovo ne izvan EU zemalja jer je posve sigurno da ce RH odrzavati visoke barijere zaposenju stranaca. Jedini razlog sto ce zaposlenje drugih nacionalnosti iz EU biti relaksirano jesu EU pravila i izbjegavanje proporcionalnih mjera drugih zemalja.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 14:06   #38
Quote:
Champion_1 kaže: Pogledaj post
Europljani iz viših klasa će živjeti na mjestima predviđenim za višu i visoku klasu odvojeni od ostalog "ološa". Hrvati će se miješati sa Turcima, Kinezima, Indijcima, Kurdima i Bugarima u vlastitoj zemlji.
Očito ti je promaklo uočiti koliko stranaca već živi u Istri i kupuje po otocima i obali. Vani su živjeli prosječno, ne bogato, ali mentalitet im je zapadnjački a ovdje nisu došli trbuhom za kruhom.

O tim ljudima govorim. I toga ima i bit će još i više, jer smo atraktivna zemlja za život, ako izuzmemo birokratske probleme koji će se (iskreno se nadam) riješiti kroz par godina.

Zašto bi sirotinja dolazila ovdje kad tu nema posla ni socijalne pomoći, a zapadne zemlje nude puno bolji socijalni sustav i mogu živjeti bez da ih motikama tjeraju sa legalno kupljene zemlje (Škabrnja...)? Možemo eventualno biti izbjeglički kamp za one na pokušaju proputovanja na zapad bez papira.
Mrs Cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 14:17   #39
Slovačka,Rumunjska,Mađarska i češka ništa nisu kvalitetnije za život nego Hrvatska.Ovo govorim čisto iz vlastitog iskustva.
robinera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 14:19   #40
Quote:
Mrs Cookie kaže: Pogledaj post
Očito ti je promaklo uočiti koliko stranaca već živi u Istri i kupuje po otocima i obali. Vani su živjeli prosječno, ne bogato, ali mentalitet im je zapadnjački a ovdje nisu došli trbuhom za kruhom.

O tim ljudima govorim. I toga ima i bit će još i više, jer smo atraktivna zemlja za život, ako izuzmemo birokratske probleme koji će se (iskreno se nadam) riješiti kroz par godina.

Zašto bi sirotinja dolazila ovdje kad tu nema posla ni socijalne pomoći, a zapadne zemlje nude puno bolji socijalni sustav i mogu živjeti bez da ih motikama tjeraju sa legalno kupljene zemlje (Škabrnja...)? Možemo eventualno biti izbjeglički kamp za one na pokušaju proputovanja na zapad bez papira.
Nije mi promaklo zato što mi je prvi susjed Nijemac koji još putem ima nekretnine i u Čileu no to nije važno. Zaboravljaš da Kina čak i subvencionira svoje ljude koji žele otići, nekada je to bilo $10.000 i pali. Kinezi ovdje već imaju veze, pa kineske "dućane" sam vidio i po ličkim zabitima gdje nema psa, ali tih radnji ima.

Ljudi jednostavno drže kontakt sa "braćom" u Kini i čekaju povoljan trenutak da dođu. Zamisli da živiš u Kini od zemljoradnje na nekoj usranoj zemlji koja i nije tvoja, a rođak ti preko interneta govori o slobodnoj zemlji u Europi koja izgleda kao raj na zemlji u odnosu na onu vukojebinu iz koje je on otišao i sada zamisli, posjeduje komad zemlje koji je njegov za neku smiješnu cifru kakve i jesu u Lici, Slavoniji i Dalm. Zagori. Veliki, nenaseljeni, pusti a obradivi posjedi slobodni.

Tko ne bi došao? Došao bih samo zato da idem raditi u Italiju ako ništa drugo i to još bez papira na granicama. Život kakav god da je bio bi daleko kvalitetniji od onoga u Kini. I bas dobro da si spomenula te izbjegličke kampove, mnogi bi i ostali. Još kad krenu i djecu rađati u tm kampovima barem za EU papire pa ćeš vidjeti što je lagana kolonizacija.

Zadnje uređivanje Champion_1 : 12.05.2012. at 14:24.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:31.