Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2018., 12:53   #1321
teško je biti pametan ovdje.
po meni Evropa ima akumulirani problam u vezi tretiranja islam i muslimana,
pogrešno se odlučuje za getoiziranje i neke druge presije koje direktno zadiru u Evropsku konvenciju ljudskim pravima.
problem je kompleksan.
u Evropi živi veliki broj muslimanskih zajednica od kojih manji broj autohtonih( područje Balkana posebno BiH,) te veliki broj zajednica koje su organizovane po nacionalnom ključu(Turci, Albanci, alžirci, marokanci,pakistanci....)
pa meni i po mnogim drugim muslimanima ključ rješenja leži u institucionalizaciji islamskih zajednica u EU po uzoru na BiH.
ovim bi se vrlo je moguće bukvalno preko noći riječio problem radikalizacije, netransparentnosti i odsustva kontrole.
trenutno u tim zajednicama nema ništa od toga, po meni je najveći problem upravo nedostatak stručnosti i osposobljenosti imama koji djeluju u tim zajednicama.

treba reći da unutar EU ne postoji dobra volja za usvajanje ovog modela dok su amerikanci prepoznali efikasnost i koristi ovog modela koji njeguje IZ u BiH i HR tako da su već preduzeli neke konkretne korake ka realizaciji tog cilja.

recimo muslimani francuske su podijeljeni na 5-6 etničkih zajednica među kojima čak vlada netrplejivost. Centralizacija i formiranje jedne islamske zajednice kao krove institucije gdje bi oni bili nadležni za imenovanje imama, gdje bi oni kontorlisali tokove novca, gdje bi oni upravljali imovinom islamske zajednice, gdje bi imali strukture koje bi radile ne samo sa postojećim nacionalnim grupama nego gdje bi tretirali i "domaće" muslimane, gdje bi svojim radom samim muslimanima ali i društvu u cjelini ukazivali na potencijalno opasne i pseudoislamske grupe sekte i pojave
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2018., 14:55   #1322
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
teško je biti pametan ovdje.
po meni Evropa ima akumulirani problam u vezi tretiranja islam i muslimana,
Po tebi krivo vidiš. EU dozvolilo islam izbjeglice, i vjeruj sve bi bilo za 5 da se te izbjeglice u 80% slučajeva po EU ne ponašaju ko stoka. Narcisoidni neškolovani glupani misle naseliti najjači svjetski kontinent? Reci, zašto ih vi muslimani niste poučili prije nego su došli, mislim ono niste li im braća po vjeri, zar ih nemate čemu pametnog naučiti?, ili čekate da ih nauče iluminati?.

Znadeš, zahvaljujućima takvim neandertalcima, past ćete i vi koji ste možda bili dobri.
(iluminatski moto, pa ko shvatio shvatio)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 06:34   #1323
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
po meni Evropa ima akumulirani problam u vezi tretiranja islam i muslimana...
Njemačka: Ubijena u sudnici zato što je muslimanka
https://svjetlo-dunjaluka.com/njemac...ena-u-sudnici/

Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 19:22   #1324
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Njemačka: Ubijena u sudnici zato što je muslimanka
https://svjetlo-dunjaluka.com/njemac...ena-u-sudnici/

Bilo bi pametnije staviti naslovnicu koliko je muslimanki poginulo pod islamskim režimom i još uvijek gine. Reci, gdje su te "crne marame" ili ih skrivate?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 20:10   #1325
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
teško je biti pametan ovdje.
po meni Evropa ima akumulirani problam u vezi tretiranja islam i muslimana,
pogrešno se odlučuje za getoiziranje i neke druge presije koje direktno zadiru u Evropsku konvenciju ljudskim pravima.
problem je kompleksan.
u Evropi živi veliki broj muslimanskih zajednica od kojih manji broj autohtonih( područje Balkana posebno BiH,) te veliki broj zajednica koje su organizovane po nacionalnom ključu(Turci, Albanci, alžirci, marokanci,pakistanci....)
pa meni i po mnogim drugim muslimanima ključ rješenja leži u institucionalizaciji islamskih zajednica u EU po uzoru na BiH.
ovim bi se vrlo je moguće bukvalno preko noći riječio problem radikalizacije, netransparentnosti i odsustva kontrole.
trenutno u tim zajednicama nema ništa od toga, po meni je najveći problem upravo nedostatak stručnosti i osposobljenosti imama koji djeluju u tim zajednicama.

treba reći da unutar EU ne postoji dobra volja za usvajanje ovog modela dok su amerikanci prepoznali efikasnost i koristi ovog modela koji njeguje IZ u BiH i HR tako da su već preduzeli neke konkretne korake ka realizaciji tog cilja.

recimo muslimani francuske su podijeljeni na 5-6 etničkih zajednica među kojima čak vlada netrplejivost. Centralizacija i formiranje jedne islamske zajednice kao krove institucije gdje bi oni bili nadležni za imenovanje imama, gdje bi oni kontorlisali tokove novca, gdje bi oni upravljali imovinom islamske zajednice, gdje bi imali strukture koje bi radile ne samo sa postojećim nacionalnim grupama nego gdje bi tretirali i "domaće" muslimane, gdje bi svojim radom samim muslimanima ali i društvu u cjelini ukazivali na potencijalno opasne i pseudoislamske grupe sekte i pojave
Da li je došlo do neke zajedničke inicijative predstavnika islamskih zajednica prema nadležnim tijelima u Francuskoj, npr. i ako jest, s kojim ih razlozima odbijaju ?

Eh, sad sam primijetio kako si rekao da su u Francuskoj posvađani međusobno... a u nekim drugim zemljama ?
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 20:21   #1326
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Njemačka: Ubijena u sudnici zato što je muslimanka
https://svjetlo-dunjaluka.com/njemac...ena-u-sudnici/
Užas... ovdje je više navedeno.

Murder of Marwa El-Sherbini

Nije jasno, obzirom na poznato mentalno stanje ubojice i njegovo općenito agresivno ponašanje (sa registriranim psihotičnim poremećajem je dobio njemačko državljanstvo, doselio je iz Rusije kao etnički Nijemac), kako u sudnici nisu poduzete nikakve mjere sigurnosti.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 20:23   #1327
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Užas... ovdje je više navedeno.

Murder of Marwa El-Sherbini

Nije jasno, obzirom na poznato mentalno stanje ubojice i njegovo općenito agresivno ponašanje (sa registriranim psihotičnim poremećajem je dobio njemačko državljanstvo, doselio je iz Rusije kao etnički Nijemac), kako u sudnici nisu poduzete nikakve mjere sigurnosti.
Ne znam kako, al nje više nema. Mislim da tu ni nije moguće sprovesti mjere do kraja, jer kad neko naumi da ubije niko nije siguran, pa ni predsjednici država.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 22:21   #1328
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Mislim da tu ni nije moguće sprovesti mjere do kraja, jer kad neko naumi da ubije niko nije siguran, pa ni predsjednici država.
?

Nadamo se da ne mišliš da bi šerijatski vođe znali kada koga treba ubijati.

Vi muslimani ste skloni misliti 'ee kad bi samo to sve bilo po islamu svijet bi izgledao drugačije' bez da promisle i tada bi bilo još kako problema, ne uviđaš li još danas se mačem mlate između sebe a kakti iza bi postigli mir sami sebima pa onda drugima, gdje kad si to vidio kod vlašću pohlepnih zvali se ovako ili onako.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2018., 20:18   #1329
Čitam ovo...
Quote:
Hidžab je farz svakoj punoljetnoj muslimanci i on je neupitna islamska obaveza i štit svake muslimanke od pogleda muškaraca i njihova uznemiravanja.

Hidžab podrazumijeva pokrivanje cijeloga tijela, osim lica i šaka, uz to da odjeća nije prozirna i tijesna. Nošenje hidžaba predstavlja jedan od vidova pokorovanja Allahu, azze ve dželle, a muslimanka nosi hidžab kako bi ispunila šerijatsku obavezu i postigla Allahovo, subhanehu ve te'ala, zadovoljstvo i Njegovu nagradu.

Odjeća muslimanke treba da pokriva svo njeno tijelo, da ga ne ocrtava i da nije prozirna. Odjeća ne smije biti karakteristična za muškarce, niti za nevjernike. Ne smije privlačiti pažnju muškaraca i nije dozvoljeno ženama da na javnim mjestima koriste parfeme, koji će biti razlogom privlačenja muškaraca.

Prema tome, glavni cilj hidžaba jeste da se spriječe fitneluk i nemoral i sačuva moral žena i muškaraca.

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=58039
U redu, to je propis za vjernice.

Onda, u istom tekstu...

Quote:
Jednom je Alija ibn Ebi Talib, radijallahu anhu, pitao svoju suprugu, Fatimu, radijallahu anha: "Šta je najdraže ženi vjernici?" Fatima, radijalahu anha, je odgovorila: "Da je ne gledaju strani muškarci, niti da ona gleda njih."

Šta kazati za one koje na sebi na žalost nemaju ni prozirnu odjeću, osim dvije krpice, kojima dokazuju kojeficijent svoje pameti i morala? Šta kazati za djevojku i ženu koja je svoje tijelo razgolićila? Šta kazati za onu koja se nemoralno ponaša na svome radnom mjestu, u školi, na ulici i u prijevoznom sredstvu? Šta kazati za cijelu jednu generaciju djevojaka i mladića koji se na javnim mjestima nemoralno ponašaju? Šta kazati za omladinu koja je potpuno izgubila stid i pred kojom se svaki normalan insane mora crveniti i oboriti pogled? Šta kazati za njihove nastavnice i profesorice koje po svome izgledu sve više liče na estradne umjetnice, a ne na prosvjetne radnice? Šta kazati za sekretarice u kabinetima ministara i direktora, koje kao da su se spremile za plažu, a ne na radno mjesto? Šta kazati za kćeri koje u ponoć polugole izlaze u noćne klubove, a kući se vraćaju kada žele, koje kao takve optužuju nepoznate počinioce da su ih obečastili, a one po svome izgledu i ponašanju ništa drugo nisu ni tražile, ni očekivale niti zaslužile?!
Quote:
Šta kazati za one koje na sebi na žalost nemaju ni prozirnu odjeću, osim dvije krpice, kojima dokazuju kojeficijent svoje pameti i morala?
Dakle, oskudno odijevanje je proporcijalno inteligenciji žene - manje krpica - manji IQ.

Quote:
Šta kazati za kćeri koje u ponoć polugole izlaze u noćne klubove, a kući se vraćaju kada žele, koje kao takve optužuju nepoznate počinioce da su ih obečastili, a one po svome izgledu i ponašanju ništa drugo nisu ni tražile, ni očekivale niti zaslužile?!

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=58039
Dakle, bh. imam (ili kako mu je već titula) Nezim Halilović Muderris smatra, u 21. stoljeću, da su si žene same krive ako su silovane jer to svojim
provokativnim odijevanjem traže , očekuju (?1) i - zaslužuju (?!)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2018., 20:07   #1330
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Čitam ovo...

Dakle, bh. imam (ili kako mu je već titula) Nezim Halilović Muderris smatra, u 21. stoljeću, da su si žene same krive ako su silovane jer to svojim
provokativnim odijevanjem traže , očekuju (?1) i - zaslužuju (?!)
To dakako nije tek tako jer po islam državama muslimani siluju i od glave do pete odjevene djevojke/žene. I kako presuditi takvim idiotima ko i onima koji siluju djecu bez obzira na spol? Po islamu presuditi lako : zlikovcima glavu na panj i kraj priče.

No ali umjesto da se bave ozbiljnim stvarima, oni radije sude gladnom koji ukrade komadić kruha i takvom jadničku odsjeku ruku. I to je islam.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.