Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2007., 15:14   #1
Smokva (Ficus carica)

Zdravo svima!
Ovako: imam u vrtu smokvu, posađenu na jako glupom mjestu, pored kuće, a raste, i ima neku ko granu viška, koja je fino narasla. Jel mogu ja nekako recimo odrezat tu granu pa je zabost na drugo mjesto u vrtu pa da onda naraste drvo(smokva)? Btw. nalazim se u kontinentalnom dijelu Hr, i nemam blage veze o biljkama.
Evo, molim vas za pomoć, ako netko iam kakav konstruktivan savjet.

Ciao
Prvi Vozač
Klon Prvog Vozača 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 19:56   #2
mozes pokusat s reznicama, pazi da drvo orezes tek kad smokvi otpadnu svi listovi, granu koja treba bit 20-30cm duga i prst debela uroni prvo u hormon za oziljavanje drvenih reznica, a onda je stavi u supstrat.

budi svjestan da ces pricekat bar godinu dana dok se ozili.
zasto je ne bi jednostavno presadio di ti odgovara? naravno, ako nije prevelik zalogaj..
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 10:54   #3
Ako smokva nije odveć velika, slobodno je presadi na željeno mjesto, ionako će ti na tom mjestu gdje je do tada rasla, ubrzo "potjerati" iz korijena koji zaostanu u zemlji. Imao sam isti problem, presadih je a sljedeće 4 godine sam je pokušavao uništiti na starom staništu. Žilava je to biljka a sadnja blizu kuće i temelja nije preporučiva, voli smokva to potkopat' i nadignut'...
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 16:01   #4
Joj danas sam upravo i ja iskapala smokvu i baš sam se namučila s korijenjem!!! Užas!
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 19:24   #5
Smokva-najdraže voće

Quote:
winnerica kaže: Pogledaj post
Joj danas sam upravo i ja iskapala smokvu i baš sam se namučila s korijenjem!!! Užas!
Kažu da bi je kod presađivanja trebalo okrenuti na onu stranu na koju je
gledala na prethodnom staništu.
Triša is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 20:59   #6
Hvala svima na odgovorima, sori što me nema tako dugo.
Sad bih je htio iščupati i cijelu presaditi, jer se nalazi cca 40-50cm od zida kuće. A i u sjeni je cijelo vrijeme, mislim da bi joj pasalo malo sunca. A kako ću je iščupat, da opkopam pa nekim lancem? Nemam traktora itd.
Klon Prvog Vozača 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 09:18   #7
Klon,pozdrav.
Forumasi su ti dali odlicne savjete..
Kod nas je bio isti problem,previse je bila u sjeni,ali kad smo joj pogodili mjesto i presadili ju,preporodila se.
Drzim fige da i kod tebe uspije
__________________
WWW.BILJKE.ORG
tibor12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 21:43   #8
Tražim savjet o uzgoju smokve na kontinentu

Pije 2 tjedna sam kupio sadnicu smokve, od cca 80 cm i posadio je ispred kuće, na otvoreno, uvijek sunčano mjesto. Citao sam negdje da ne smije biti blizu kuće zbog jakog korijena. Zivim u Karlovcu. Molim vas savjete za daljnji uzgoj - gnojenje, obrezivanje, zalijevanje i zastitu od zime...
PACHO 79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 16:35   #9
smokva ne smije biti blizu kuće jer u potrazi za vodom može pustiti korijen i do 30m prema izvoru vlage!!!!
MilaVila is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 03:23   #10
Starci moj muža imaju ogromnu smokvu u dvorištu , nenormalno koliko plodova urodi sveka godine, a em je velika, em blizu kuće, točnije između dvije zgrade i to godinama i nema nikakvih problema, dapače, prekrasna je, a plodovi strava ukusni
Da, i ne štite je ni na koji način tijekom zime, najnormalnije uspijeva osim što je recimo zaklonjena od vjetra, bar sjevernog.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 08:14   #11
to vrijedi za more, meni je smokva ušla korjenom u betonsku cisternu za vodu
Ali za područje Karlovca, gdje ima vode koliko želi, nema problema
I meni susjeda ima smokvu tik do stare kuće i prerasla je veličinom kuću
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 18:14   #12
moja smokva raste tik uz vikendicu (da se kuća makne, bila bi posve nesimetrična jer je doslovno uz sami zid i raste sao na jednu stranu). viksa je na vrh brda tak da vode nema ni za lijek. plodova svake godine ima nekoliko kila.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 10:11   #13
Quote:
PACHO 79 kaže: Pogledaj post
Pije 2 tjedna sam kupio sadnicu smokve, od cca 80 cm i posadio je ispred kuće, na otvoreno, uvijek sunčano mjesto. Citao sam negdje da ne smije biti blizu kuće zbog jakog korijena. Zivim u Karlovcu. Molim vas savjete za daljnji uzgoj - gnojenje, obrezivanje, zalijevanje i zastitu od zime...

meni je smiješno (bez uvrede) kad vidim kako se ljudi na kontinentu trude oko uzgoja smokve, dok smokva u svom podneblju raste praktički kao poludivlja
jedino što smo mi radili (u Dalmociji)je reznje grana kad postane prevelika ili rezanje do kraja nakon čega opet potjera nove grane
zato bi rekla da smokvi ne treba ništa

mene samo zanima da li itko u unutrašnjosti dobije jestive plodove na svojim smokvama?
ono što mnogi smatraju plodovima zapravo su cvjetovi koje oprašuju mušice koje pak obitavaju samo u primorju i zato teoretski smokva ne bi trebala rađati u unutrašnjosti
osica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 17:01   #14
Quote:
osica kaže: Pogledaj post

mene samo zanima da li itko u unutrašnjosti dobije jestive plodove na svojim smokvama?
ono što mnogi smatraju plodovima zapravo su cvjetovi koje oprašuju mušice koje pak obitavaju samo u primorju i zato teoretski smokva ne bi trebala rađati u unutrašnjosti
ne znam o kakvim ti mušicama pričaš, ali moja smokva (tik uz kuću, južna strana) ima trenutno na svakoj grani po barem 2 ploda veličine šljive... i da jedemo ih svake godine - i super su ukusni... smokva je stara, htjeli smo je satrt jer je bila ogromna, ali eto pustili smo jednu grančicu da raste i evo - već drvo... a iz korjena - milijun mladih izdanaka...
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 22:00   #15
Quote:
osica kaže: Pogledaj post
meni je smiješno (bez uvrede) kad vidim kako se ljudi na kontinentu trude oko uzgoja smokve, dok smokva u svom podneblju raste praktički kao poludivlja
jedino što smo mi radili (u Dalmociji)je reznje grana kad postane prevelika ili rezanje do kraja nakon čega opet potjera nove grane
zato bi rekla da smokvi ne treba ništa

mene samo zanima da li itko u unutrašnjosti dobije jestive plodove na svojim smokvama?
ono što mnogi smatraju plodovima zapravo su cvjetovi koje oprašuju mušice koje pak obitavaju samo u primorju i zato teoretski smokva ne bi trebala rađati u unutrašnjosti
održavanje? eno je raste već 20 godina da je nitko nije ni dirnuo. eventualno smo joj potkresali grane jer je nekad podivljala pa je smetala. pih, da se oko nje još trudim. taman posla.
plodovi su puno slađi od onih koje kupim na placu na moru početkom ljeta jer je riječ o smokvi petrovači i to onoj ljubičastoj. za ovu kasnu sa sitnim zelenim plodovima nisam siguran bi li uspjela na kontinentu. ako i bi, mislim da ne bi imala dovoljno sunca za svoje kasne plodove. a možda i bi. moja petrovača zna imati dobar drugi rod krajem ljeta. ako je ljeto kišno, onda ne bude dobar, ali uglavnom bude i on jestiv.

hoćeš li se čuditi kad ti kažem da mi bez problema uspijevaju brnistra i lavanda?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 22:02   #16
Quote:
osica kaže: Pogledaj post
meni je smiješno (bez uvrede) kad vidim kako se ljudi na kontinentu trude oko uzgoja smokve, dok smokva u svom podneblju raste praktički kao poludivlja
jedino što smo mi radili (u Dalmociji)je reznje grana kad postane prevelika ili rezanje do kraja nakon čega opet potjera nove grane
zato bi rekla da smokvi ne treba ništa

mene samo zanima da li itko u unutrašnjosti dobije jestive plodove na svojim smokvama?
ono što mnogi smatraju plodovima zapravo su cvjetovi koje oprašuju mušice koje pak obitavaju samo u primorju i zato teoretski smokva ne bi trebala rađati u unutrašnjosti
meni raste kod vikse u zagorju , uopće se nebrinemo za nju a najviše daje plodova od svih vočkica
fjodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 22:14   #17
moja je na sunčanom mjestu, u vrtu, ogromna je, niš joj nismo radili, puna je ploda, a još ni lišće nije kak treba naraslo, inače ja sam u višnjevcu kraj osijeka i ovdje svako dvorište ima smokvu, plodovi su krupni i ukusni, a rada ali baš ništ
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2008., 09:46   #18
Kako presaditi smokvu

Imam smokvu koja iz korjena tjera desetak šibica sa lišćem.Htio bih te šibice presaditi ali one nemaju svaka svoj korijen već kao što sam rekao rastu iz jedinstvenog korijena glavne smokve.Zanima me da li se te šibice mogu posaditi da iz njih izraste drvo smokve , kako i kada pošto mislim da je još prerano s obzirom na vegetaciju.
Hvala !
mikrokost is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 12:43   #19
nisi napisao jel rastu iz debelog korijena ili su pustile svoj
ako nisu, pokušaj nagrnuti zemlje na njih, pa će do zime pustiti
onda ih presadiš s tim, odrežeš iznad debelog korijena
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 13:03   #20
Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
nisi napisao jel rastu iz debelog korijena ili su pustile svoj
ako nisu, pokušaj nagrnuti zemlje na njih, pa će do zime pustiti
onda ih presadiš s tim, odrežeš iznad debelog korijena
Šibice rastu iz debelog korijena ali u u dijelu u kojem su u zemlji imaju nekoliko sitnih bijelih izdanaka (pretpostavljam korijenčiće).Mislio sam odrezati šibice na dnu gdje izlaze iz debelog korijena , pa iz umočiti u hormon za zakorjenjivanje i staviti u zemlju , isto kao i npr. čemprese.
mikrokost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.