Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2008., 21:48   #61
Ako je Aralica bio popularan i guran od politike , a što onda reći za Jergovića, Tomića, Popovića, ili Drakulićke, još one druge dvije nemogu se sjetit prezimena. Sve je to politika. Svakin danom se ovi navedeni pisci bsave politikom, i kakvi su to pisci kad im je glavna zanimacija pisati kolumne i komentirati dnevnu politiku a stavovi su im katastrofalni, smao pljuju po crkvi, braniteljima, Tuđmanu, Gotovini, po svemu što je hrvatsko.

onaj tomić je ćak bio pisao da njega nije briga što su ga naši generali oslobodili četnika i jugo-vojske jer da je kojim slućajem pobjedio Milošević da bi njemu i onda bilo dobro, kaže da bi on vjerojatno i onda bio pisac i da bi dobro živio. Žalosno!!!
HR123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 23:50   #62
Quote:
s.e.v.e.n. kaže: Pogledaj post
Čekaj malo, meni sad više ništa nije jasno, tko se tu kome uvlačio?
Je li Tuđman, ničim izazvan, otkrio naciji da mu je mu je Aralica omiljeni pisac čije knjige drži na noćnom ormariću?
Ili je Aralica bio taj koji je prvi počeo, rekavši da je Bespuća pročitao pedesetak puta?
Znaš ti dobro tko se kome uvlačio...

Tuđman je doduše prvi otkrio naciji da mu je mu je Aralica omiljeni pisac čije knjige drži na noćnom ormariću, ali je Aralica to priznanje itekako znao iskoristiti da bi od tog trenutka sve svoje potencijale stavio u službu glorifikacije Tuđmana i njegove politike, a što mu se materijalno višestruko isplatilo...
Hellingen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 02:22   #63
Quote:
HR123 kaže: Pogledaj post
Ako je Aralica bio popularan i guran od politike , a što onda reći za Jergovića, Tomića, Popovića, ili Drakulićke, još one druge dvije nemogu se sjetit prezimena. Sve je to politika. Svakin danom se ovi navedeni pisci bsave politikom, i kakvi su to pisci kad im je glavna zanimacija pisati kolumne i komentirati dnevnu politiku a stavovi su im katastrofalni, smao pljuju po crkvi, braniteljima, Tuđmanu, Gotovini, po svemu što je hrvatsko.

onaj tomić je ćak bio pisao da njega nije briga što su ga naši generali oslobodili četnika i jugo-vojske jer da je kojim slućajem pobjedio Milošević da bi njemu i onda bilo dobro, kaže da bi on vjerojatno i onda bio pisac i da bi dobro živio. Žalosno!!!

svaka cast stari,sve si rekao!
al to su ti te podjele u hrvatskom drustvu i zalosna ispolitiziranost.
kad nijedan ljevicarski intelektualac nema ni grama nacionalnog osjecaja....
tako to nije u npr. francuskoj,italiji ili njemackoj.
oni tudjmanu ne zele priznati ni mrvicu zasluga,svijet je kod njih obojan u crno bijelo i ideologija se smatra svetinjom.........
DJIDJI TARACI is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 02:23   #64
Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post
Znaš ti dobro tko se kome uvlačio...

Tuđman je doduše prvi otkrio naciji da mu je mu je Aralica omiljeni pisac čije knjige drži na noćnom ormariću, ali je Aralica to priznanje itekako znao iskoristiti da bi od tog trenutka sve svoje potencijale stavio u službu glorifikacije Tuđmana i njegove politike, a što mu se materijalno višestruko isplatilo...
materijalno mu se nije nista isplatilo,eto toliko da znas,samo za tvoju informaciju.
DJIDJI TARACI is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 13:21   #65
Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post
Znaš ti dobro tko se kome uvlačio...

Tuđman je doduše prvi otkrio naciji da mu je mu je Aralica omiljeni pisac čije knjige drži na noćnom ormariću, ali je Aralica to priznanje itekako znao iskoristiti da bi od tog trenutka sve svoje potencijale stavio u službu glorifikacije Tuđmana i njegove politike, a što mu se materijalno višestruko isplatilo...
Dobro.

A, reci ti meni, tko je pisao dirljive eseje o drugu Titu (unatoč tomu što ovaj nije držao njegove knjige na noćnom ormariću), a zauzvrat uživao brojne (materijalne) povlastice?

Evo, mala pomoć: riječ je o

Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post
vjerojatno najvećem književniku na ovim prostorima (da, tu mislim i na Hrvatsku i na okolne zemlje koje su nekada činile Jugoslaviju)
?
s.e.v.e.n. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 20:34   #66
Ako te to tješi ni o Krleži kao osobi nemam neko osobito visoko mišljenje, osobito u svjetlu njegovog ponašanja u vrijeme NDH i Titove Jugoslavije...

Ali da je Krleža puno bolji pisac od Aralice, je.
Hellingen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 21:21   #67
Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post
Ako te to tješi ni o Krleži kao osobi nemam neko osobito visoko mišljenje, osobito u svjetlu njegovog ponašanja u vrijeme NDH i Titove Jugoslavije...

Ali da je Krleža puno bolji pisac od Aralice, je.
A čuj, nekome su draži Beatlesi, nekome Stonesi...jebiga, sto ljudi, sto ćudi.
Ali, da me se ne bi krivo shvatilo, nemam ja ništa protiv Beatlesa, dapače...bilo je tu krasnih pjesama, izdvojit ću dvije:

Jesenja pjesma

Nepoznat Netko donio je Jesen
u Sjevernu Sobu.
O, sada,
kad sve je boja, berba i miris vina,
i kada se čuje pjesma Stvari i Živina,
i kad mrtvaci viču od čežnje u grobu,
Nepoznat Netko donio je Jesen
na srebrnom pladnju
u sobu:
grožđe i kruške, jabuke i smokve.

A vani se puše sunčanog soka lokve,
i čuje se kroz prozor
gdje u svili dana
pjeva negdje žena.

I cvrkuću ptice.



Seoska crkva

Dvije stijene. Tri brida, okomita, vitka,
toranj kao tvrđa u oblake raste.
Oko gromovoda iglat cvrkut laste;
obris tornja: slika smiona i vitka.

O kako je boja zraka mirisna i žitka!
Na jabuci bakar boje zelenkaste.
Rastu magle olovne i tmaste.
Grmljavine glas. U oblacima bitka.

Ljepote to su umornog užitka
i radosti plave, djetinjaste.
Sumorno i nijemo sanjati u klupi,

u polutmini crkve. Odjeci prazni, tupi,
akustika groba: tu se slatko drijema.
Mrtvi sveci, trule knjige, boga nema.

Meket ovce iz crkvenog trijema.




Miroslav Krleža
s.e.v.e.n. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 01:34   #68
Moro je jadnik pisat knjige s kljucem
jer bi inace neko mogo zaminit
Tudjmana i Mesica
njega i Jergovica
komunizam i klerikalizam
...

Opasne su njemu
knjige s kalauzom
!!!
Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 09:52   #69
Aralica je živa dosada..neka vrsta pokušaja kopiranja Ive Andrića...imamo puno boljih pisaca od njega...kad se sjetim Slobodana Novaka, Marinkovića, Šegedina, Krleže...pa who the fuck is Aralica?..pod stare dane postao politroman skriboman....ajde ajde, Ivane, odi u penziju
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 11:53   #70
Aralica; da ili ne

Nisam siguran da li je netko već postavio ovakvu temu (ako je oprostite na ignoranciji), ali citajuci postove na Jergović temi osjecam potrebu upitati se o kvaliteti Aralice i značaju njigovog lika i djela.

Nisam fan Aralice, čak štoviše, ali on se nametnuo kao neki hrvatski književni uzor. Što Vi mislite o tome.

Hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 13:03   #71
Nesto o "liku" (a ne o "djelu", buduci da ne citam ta djela).

Aralica je, ako i Jergovic, u nekom periodu rezimski pisac. Zacudjujuce (buduci da se medjusobno ne vole), obojica su HDZ-ovski placenici.

Dakle, moj odgovor je: ne.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 15:01   #72
Quote:
passenger3 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da li je netko već postavio ovakvu temu (ako je oprostite na ignoranciji), ali citajuci postove na Jergović temi osjecam potrebu upitati se o kvaliteti Aralice i značaju njigovog lika i djela.

Nisam fan Aralice, čak štoviše, ali on se nametnuo kao neki hrvatski književni uzor. Što Vi mislite o tome.

Hvala.
Bila je neka rasprava prije, https://www.forum.hr/showthread.php?t=252618
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 16:45   #73
Da nam nema Aralice, tko bi prokazivao sve te mrzitelje svega sto mirise na hrvatsko, te progonitelje postenih Hrvata, te spodobe kojima nista nije sveto, kojima nasa Samostalna, Neovisna i Medjunarodno Priznata nije sve na svijetu, prije i povrh svega, iznad Triglava, pace Himalaje?
Da nam nije Aralice, tko bi obranio nase poljuljano dostojanstvo u svijetu?
Ciju bismo sliku drzali iznad radnog stola i gledali u nju svaki put kad bismo dozivjeli napad na svoj hrvatski identitet?
Da nam nije Njega, bismo li mi uopce znali da je Nobelova nagrada zapravo obicna lakrdija, jer da ista znaci vec bi odavno bila dodijeljena Njemu, i to u dvije kategorije: knjizevnost i za mir?
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 17:15   #74
Aralica je najbolji Hrvatski živući pisac, ko god drugčije misli i piše od vas ljevičara nevalja.
Ako vam se Aralica nesviđa, nemojte ga čitat, kao šta ja nečitam Jergovića, Dežulovića.
Kako glasi poznata poslovica vuk dlaku mjenja ali ne i čud, kao što ste 45 godina zabranjivali sve koji nisu djelili vaša uvjerenja, tako bi sad opet, a ne bu išlo.
Živio Aralica.
__________________
thomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 17:35   #75
Quote:
thomo kaže: Pogledaj post
Aralica je najbolji Hrvatski živući pisac, ko god drugčije misli i piše od vas ljevičara nevalja.
Ako vam se Aralica nesviđa, nemojte ga čitat, kao šta ja nečitam Jergovića, Dežulovića.
Kako glasi poznata poslovica vuk dlaku mjenja ali ne i čud, kao što ste 45 godina zabranjivali sve koji nisu djelili vaša uvjerenja, tako bi sad opet, a ne bu išlo.
Živio Aralica.
O nekom piscu mnogo govore i njegovi citatelji. A evo pravog Aralicinog citatelja. Hvala sto si se javio, Thomo, da ne moram smisljati primjere. Vidimo, dakle:
1) stav "tko drukčije misli, ne valja"
2) polupismenost
3) razno (dopuniti)
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 18:03   #76
Aralicu bi trebalo osuditi kao Ujevića onomad,
zbog kolaboracije s ustašama, je l' tako, Dominicuse?
Da se tebe pita, koliko bi mu ti dao godina zabrane?
Jednu, dvi, tri ... godine ?


Mr. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 18:29   #77
Evo, vratih se sad iz knjižnice. Nakon nješto vrjemena otiđoh na hrvatsku prozu (ne čitam beletristiku već njeko vrijeme, umara me, radije povijest, filozofiju, znanost, filologiju, politiku,..).

I, pitanje- tko to više može čitati ? Želi ? Tih pisaca ima k'o šodera, i pišu sve neke knjižurine. Evo pokoja asocijacija:

+ Aralica: Runolist Malo vrtim,...ne mogu, ne da mi se, kao ni "Sunce" (izdao Verbum, http://www.verbum.hr/?show=8972&num=0&id=16186

+Feđa Šehović, Lejlin striko: Iljasbegovići (možda kao Raul Mitrovich). Blizu 1000 stranica. Možda je i dobro, no ...1000 stranica.

+kad smo već kod muslimanskih hrvatskih pisaca: Irfan Horozović. Nisu debele. al' ih ima, ko Kineza.

+neki ljudi, nisam im ni imena zapamtio- knjižurine u izdanju Algoritma, VBZ-a, Profila,.... romani koje bi trebalo prvo vagati, a tek potom čitati.

Tema je bio Jergović. Ima i od njega, tih nekoliko pisanija, no, hravstki roman u zadnjih 10-20 godina: toga je cijela poplava, tko to čita, može li tko uopće odvojiti vrijeme za te kupusare ?

Otišao sam onda na njemački beletristiku i Musila. "Čovjek bez svojstava" jest skupa oko 1700 stranica, no ipak je Musil to dirinčio cijeli život. A ovdje pišu skoro brzinom Šešelja.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 18:39   #78
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
+ Aralica: Runolist Malo vrtim,...ne mogu, ne da mi se, kao ni "Sunce" (izdao Verbum, http://www.verbum.hr/?show=8972&num=0&id=16186
Ma, dobro, Aralica odavno nije u formi.
On je svoje dao, na mladima svijet ostaje.
Mr. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 19:36   #79
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
+kad smo već kod muslimanskih hrvatskih pisaca: Irfan Horozović.
Po kojem osnovu je Horozović hrvatski pisac?
Quote:
+neki ljudi, nisam im ni imena zapamtio- knjižurine u izdanju Algoritma, VBZ-a, Profila,.... romani koje bi trebalo prvo vagati, a tek potom čitati.
Jesi li čitao bilo šta od Dževada Karahasana? I ako jesi, možeš li reći da loše piše? Eto, i neka njegova djela su izdata u izdanju Algoritma, ali je nadmašio većinu savremenih pisaca sa prostora bivše nam države. I sigurno se ne mjere ni po težini, a bogami ni po broju stranica. (Molim te, nemoj koristiti političku demagogiju ako ćeš mi odgovarati - tema je o književnosti.)

O Aralici nemam pozitivno mišljenje, a njegova djela mi i nisu nešto posebno (bar ona koja sam pročitala).
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 19:51   #80
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Po kojem osnovu je Horozović hrvatski pisac?
Zato što to sam hoće, a i opisan je kao takav u Novakovoj "Povijesti hrv. knjiž.", http://www.sveznadar.com/knjiga.aspx?knjiga=63703
A i član je DHK-a:
http://www.dhk.hr/Clanovi/ClanDetaljno.aspx?id=120

Quote:
Jesi li čitao bilo šta od Dževada Karahasana? I ako jesi, možeš li reći da loše piše?
? Koja logika. Čitao sam "Saru i Serafinu" i "Istočni diwan". Karahasan je možda jedan od 3-5 najboljih ex-yu pisaca, no to nije tema.

Quote:
Eto, i neka njegova djela su izdata u izdanju Algoritma, ali je nadmašio većinu savremenih pisaca sa prostora bivše nam države. I sigurno se ne mjere ni po težini, a bogami ni po broju stranica. (Molim te, nemoj koristiti političku demagogiju ako ćeš mi odgovarati - tema je o književnosti.)
Bla bla..

Quote:
O Aralici nemam pozitivno mišljenje, a njegova djela mi i nisu nešto posebno (bar ona koja sam pročitala).
Vjerojatno mu to izaziva duboku duševnu bol...
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.