Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2009., 13:54   #41
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Nisi se varao to je jedna od vrsta gađanja oružjima koja pucaju položenom putanjom, topovi ili VBR. Kako već dugo nisam u tom poslu malo ishlapilo, ali imam knjige u firmi i mogu pogledati točne brojeve, ali osnova je da elevacija cijevi (kut u odnosu na podlogu) ili što je još važnije padni kut (kut pod kojime zrno pada na tlo (cilj) nesmije biti veći od ???. Tu bi tebao biti neki kut od nekih 10, najviše 20 stupnjeva.
Ajd fala bogu, ipak nisam toliko izlapio. Zapamtio sam da se na taj način mogu razbijat bunkeri i tome sl. Jebiga, imala JNA 45 godina za razvijat sve to pizdarije. Ajd javi taj padni kut zrna/rakete.
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 16:23   #42
Ima li još što VBR-ova u HV-u?
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 21:47   #43
Nema VBR-a ali ima SVRL-a.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 22:31   #44
E jel BOV POLO M81....ona protuoklopna verzija....jel ona spada također pod VBR-ove
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 23:25   #45
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Nema VBR-a ali ima SVRL-a.
Razlika??
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 21:04   #46
polo je PO (protuoklopno oružije). VBR - višecjevni bacač raketa, recimo rak 12, pa plamen i sl. vučena oružja
SVLR - samohodni VBR, oganj, grad, tajfun, orkan ...

U HV uglavnom samo SVLR i to Grad 40*122mm. Ima i još nešto Orkana.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 00:39   #47
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post

U HV uglavnom samo SVLR i to Grad 40*122mm. Ima i još nešto Orkana.
Ima li šta Tajfuna?
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 01:36   #48
Ima li netko možda u zapećku HDD-a sliku onog četverocjevnog čuda, mislim da je 4LR60, a moglo bi biti i s oznakom M-93 ili M-94. Dužila ga je pješačka satnija i ispaljivalo je (nekad i nije ) male 60mm rakete?
Guglal, ali ne ide.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:25   #49
znam na što misliš, zvao se obad, ali slike mislim da nemam
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 23:07   #50
ht
tp://you tube...plamen s
1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 17:49   #51
Imam fotke lansera i rakete,vrlo detaljne, moram skenirati pa ču staviti na forum.

Šteta što je ta raketica izbačena iz naoružanja, imala je respektabilne karakteristike.

Domet isti kao VBR Plamen bojna glava bolja i ubojitija, sa jednim ozbiljnijim lanserom , recimo 2x 40 cijevi na nekom terencu , to postaje mala zvijer.

Bila je razvijena i inačica sa skraćenim i povećanim dometom.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 15:47   #52
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Imam fotke lansera i rakete,vrlo detaljne, moram skenirati pa ču staviti na forum.

Šteta što je ta raketica izbačena iz naoružanja, imala je respektabilne karakteristike.

Domet isti kao VBR Plamen bojna glava bolja i ubojitija, sa jednim ozbiljnijim lanserom , recimo 2x 40 cijevi na nekom terencu , to postaje mala zvijer.

Bila je razvijena i inačica sa skraćenim i povećanim dometom.
Bez obzira na broj cijevi, može li bilo koji VBR parirati topčini poput Caesar 155mm koji će roknuti daleko ubijitijih 12 granata u minuti?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 08:15   #53
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Bez obzira na broj cijevi, može li bilo koji VBR parirati topčini poput Caesar 155mm koji će roknuti daleko ubijitijih 12 granata u minuti?
Naravno da ne može, kako što niti jedan top ne može parirati bilo kojem VBR. Svaki ima svoje mjesto i ulogu u borbenim djelovanjima.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 09:45   #54
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Naravno da ne može, kako što niti jedan top ne može parirati bilo kojem VBR. Svaki ima svoje mjesto i ulogu u borbenim djelovanjima.
Čini mi se da ovi VRLS/VBR koje mi koristimo (osim Orkana koji više nije u uporabi - u DPR-u se ne spominje) nemaju baš neke velike učinke na cilju osim za plašenje i živciranje protivnika.
Vidio sam par mjesta koje je pogodio VRLS. Materijalna šteta nikakva a po tragovima koje smo našli, sumnjam da bi učinak na živu silu bio jak i kad bi bila nezaklonjena (najopasniji komad je bila mlaznica).
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 11:33   #55
Prehrabra izjava.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:44   #56
snimak gadjanja M77http://www.youtube.com/watch?v=alAuIuVRiLM

Sta mislite jeli najmocniji?


ILI ipak
__________________
Bob Rok: – Alane, bež’mo, njih je dvojica, a mi smo sami. Brojcano su nadmocniji!
echolite is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 08:34   #57
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Prehrabra izjava.
Ok, nemoj me baš shvaćati baš doslovno da su bezopasni ali stvarno imam dojam da je im učinak slabiji gledajući pojedinu raketu. No, zbog velike gustoće paljbe SVLR imaju svoje mjesto na bojišnici.

Kao poznavatelja stanja u HV pitao bi te slijedeće:

Znam da je HV imao 4 Orkana u svom posjedu i da nije imao rakete za njega. Pokušalo se navodno sa isprobavanjem nekih braziliskih raketa i postoji snimak opaljenja jedne rakete iz Orkana. Po mojim saznanjima Orkani nisu sudjelovali u Oluji što znaći da ispitivanja nisu bila uspješna. U čemu je bio problem? - nepreciznost?, mali učinak?, mali domet? Je li ih se moglo stavljanjem "umetaka" u cijevi prilagoditi kalibru za koji postoje kvalitetne rakete?
Mi smo se sada odrekli Orkana, nema ih u DPR-u a jedan trune na otvorenom u Vukovaru.
Vezano za SVLR, meni je odlično rješenje LOV-RAK, brzopokretan, zaštićen,...i čini mi se jeftinija varijanta u eksploataciji nego tegljeni RAK-ovi. Je li taj projekt napušten i koliko takvih LOV-RAK imamo? Nije valjda da imamo samo prototip?
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 14:48   #58
budem ja malo odgovorio, koliko znam.

Orkani su trenutno u nekoj vrsti pričuve i nisu u operativnim postrojbama. Što se tiče streljiva to stvarno ne znam.
Za LOV RAK-24 znam da postoje čak 2 komada (mislim da ih više nije ni napravljeno), ali kao oni vučeni RAK-12 imaju previše nedostataka. Tako da ni sam nisam siguran kada su zadnji puta upotrebljeni, a koliko sam upoznat nisu ni oni u operativnim postrojbama.
Od VBR (u stvari SVLR) u uporabi su samo sustavi GRAD 122mm a sve ostalo je napušteno.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 18:38   #59
Ono što ja znam je da Hrvatska nije imala problema niti s raketama ,niti sa eksplozijama lansera M 87.Te priče oko eksplozije su iz vremena SFRJ a nikako RH.
Naprotiv početkom 1995 HTV je u središnjem Dnevniku prikazao lansiranje čini mi se 8 raketa.
Orkani nisu djelovali u Oluji ( ili možda jesu) ali su bili spremni za svaki razvoj situacije.Oni su sredstva za brzo zaprečavanje tj.polaganje protuoklopnih minskih polja i uništavanje neukopanog pješaštva sa dva tipa rakete.
Stoga sam gotovo siguran da su bili spremni u operaciji ZID u istočnoj Slavoniji dok je u drugim djelovima Hrvatske trajala Oluja.
Orkani su trebali (2 komada) u službenim dokumentima za 2007 proći opsežnu modernizaciju.
Rakovi su masovno korišteni u ratu a ovi LOV 24 došli su na samom kraju rata i korišteni su u operacima Ljeto 95 i Oluja.
Logična je stvar da se najviše koriste Tajfuni i Gradovi (122 mm) jer je ona navodno puno jeftinija od rakete 128 mm i Hrvatska je usvojila serijsku proizvodnju te rakete još od 1994.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 16:58   #60
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ono što ja znam je da Hrvatska nije imala problema niti s raketama ,niti sa eksplozijama lansera M 87.Te priče oko eksplozije su iz vremena SFRJ a nikako RH.
Naprotiv početkom 1995 HTV je u središnjem Dnevniku prikazao lansiranje čini mi se 8 raketa.
Orkani nisu djelovali u Oluji ( ili možda jesu) ali su bili spremni za svaki razvoj situacije.Oni su sredstva za brzo zaprečavanje tj.polaganje protuoklopnih minskih polja i uništavanje neukopanog pješaštva sa dva tipa rakete.
Stoga sam gotovo siguran da su bili spremni u operaciji ZID u istočnoj Slavoniji dok je u drugim djelovima Hrvatske trajala Oluja.
Orkani su trebali (2 komada) u službenim dokumentima za 2007 proći opsežnu modernizaciju.
Rakovi su masovno korišteni u ratu a ovi LOV 24 došli su na samom kraju rata i korišteni su u operacima Ljeto 95 i Oluja.
Logična je stvar da se najviše koriste Tajfuni i Gradovi (122 mm) jer je ona navodno puno jeftinija od rakete 128 mm i Hrvatska je usvojila serijsku proizvodnju te rakete još od 1994.
Koja fabrika proizvodi te rakete, koja fabrika proizvodi raketno gorivo i exploziv a koja bojevu glavu i upaljac i zasto njih nema u katalogu ALAN-a?
EXIT78 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:40.