Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2017., 14:02   #101
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
...malo ostali u sjeni PzH ... ali dimilo se još po slunju
https://youtu.be/96FQSPrEbh8

SVLR M-92 VULCAN .... malena zanimljivost...na početku,vidi se rad auto-loadera...dalje kako traje materijal imamo lika sa VHS-om kako viri (stoji) na krovu kabine...hmmm...ako je ovo ekipa koja će uskoro za poljsku...možda nekakva kupolica + kakva strojnica ... e sad dalje kaj se tiče modernizacije ...vidimo kako je pult i dalje ostao isti...analogno do jaja ... šteta , o tome bi se možda moglo razmislit u budućnosti ... daklem nekakva digitalizacija,GPS lokator + inertni,umrežavanje...u biti prepisat ono sve kaj imaju PzH ...
U biti se radi o M-77 "Oganj" vulgaris prepravljenom na 122mm i nazvanom "Vulkan" u Hrvatskoj. Osim te prepravke kalibra, sve je isto kao i na orginalnom JNA "Ognju" pa i kamion koji tu vidimo: FAP 2026.
Tu gdje vidimo vojnika sa VHS pak i je orginalno predvidjeno bila montirana strojnica PK/T ili M84/86 Zastave. Nikakva kupolica nije predvidjena, vec stabilizirani okretni nosac na kojem je montirana spomenuta strojnica kojom upravlja vojnik stojecki (kao kod tenka ). Sluzi za blisku obranu lansera pa i PZ obranu. Mouce je za potrebu ove vjezbe iz nekog razloga uklonjena ali "standardno" je bila predvidjena.

Postojala je i jos jedna hr verzija a moze se vidjeti u vukovarskom muzeju - na kamionu Tatra 813 je bio montiran lanser 122mm sitema "GRAD". Ta varijanta se nazivala mislim "Tajfun".
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 14:10   #102
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Nikakva kupolica nije predvidjena, vec stabilizirani okretni nosac na kojem je montirana spomenuta strojnica kojom upravlja vojnik stojecki (kao kod tenka ). Sluzi za blisku obranu lansera pa i PZ obranu. Mouce je za potrebu ove vjezbe iz nekog razloga uklonjena ali "standardno" je bila predvidjena.
Za potrebe vježbe nije uklonjena jer je na istima nema već godinama.
U planu je postavljanje strojnice prije odlaska u Poljsku.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 21:16   #103
Pitanje?
Nedavno sam čitao knjigu o DR na području Slunja (Korduna). I tu stoji (doduše ne baš potpuno razumljivo), da je HV na tom području u "Oluji" (unaprijed planirano) upotrijebio "Orkan"?! Često se u dokumentarcima o "Oluji" pušta snimak Orkana kako ispaljuje rakete, ali koliko mi je do sada bilo poznato, to je snimak sa neke vježbe nakon DR. I mislio sam da ga (Orkana) HV (HVO?) nije nikada koristila u ratu.
Da li tko zna nešto o tome? Također isto pitanje i za Armiju BiH?
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 00:13   #104
Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post
Pitanje?
Nedavno sam čitao knjigu o DR na području Slunja (Korduna). I tu stoji (doduše ne baš potpuno razumljivo), da je HV na tom području u "Oluji" (unaprijed planirano) upotrijebio "Orkan"?! Često se u dokumentarcima o "Oluji" pušta snimak Orkana kako ispaljuje rakete, ali koliko mi je do sada bilo poznato, to je snimak sa neke vježbe nakon DR. I mislio sam da ga (Orkana) HV (HVO?) nije nikada koristila u ratu.
Da li tko zna nešto o tome? Također isto pitanje i za Armiju BiH?
I ako bolje pogledaš tu snimku vidjet ćeš da je isječak jednog te istog ispaljenja više puta ponavljan, tj vidi se da je snimka rezana i nanovo sastavljana tako da izgleda da je Orkan ispalio nekoliko raketa.

A ispalio je samo JEDNU.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 12:07   #105
...ovaj odlazak u Poljsku se pokazao kao prava stvar ... ekipa je do sad prošla gađanja i kojekakvih obučnih događanja što doma ne bi odradili u pet godina postojanja minimum
...kad se vrate doma osim popravljene osobne financijske krvne slike raspolagat će i nekim znanjem vještinama i iskustvom ... dobro njima dobro svima

https://www.dvidshub.net/image/41602...-exercise-puma

https://www.facebook.com/NatoBGPolan...3265431577272/
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 16:44   #106
Jedan od svoja dva M87 "Orkan" VLRa HV je isprobavala i u periodu 14./15.9. 1995. Dakle nešto iza VRA akcije "Oluja". Gađao se ( i pogodio) cilj udaljen 33,5 km tom prilikom.


Slika sa jednog drugog foruma sa tog događaja:



Problem sa "Orkanom" glede HVa je 3ro-struk:

- bilo je jako malo raketa u HV-u ( zato i nema snimaka "rafalnog" gađanja ),
- kalibar je "čudan" i nezgodan za dobavu "izvana"
- Rakete - punjenje je kasetnog tipa. Pošto je RH potpisnica međ. protokola o ne korištenju i širenju ovakvog streljiva, ono je za Hrvatsku "problematično".

Zato je taj sustav u RH povučen službeno iz "aktive", a jedan VLR spomenutog tipa izložen je u vojnom muzeju u Vukovaru.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 18:52   #107
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
...ovaj odlazak u Poljsku se pokazao kao prava stvar ... ekipa je do sad prošla gađanja i kojekakvih obučnih događanja što doma ne bi odradili u pet godina postojanja minimum
...kad se vrate doma osim popravljene osobne financijske krvne slike raspolagat će i nekim znanjem vještinama i iskustvom ... dobro njima dobro svima

https://www.dvidshub.net/image/41602...-exercise-puma

https://www.facebook.com/NatoBGPolan...3265431577272/
I dobra i loša stvar ...
Kako u Poljsku uputiti 5-6 rotacija ako u RH ima samo 3 tavje postrojbe. U stvari ima samo jedna, jer su ostale dvije opremljene Gradom, a ne Vulkanom ...
Oćemo malo o popunjenosti postrojbi prije upućivanja i problemima popune ...

O onome što tek treba slijedi bolje da i ne govorimo ... Slovenska bruka i sramota za nas će biti super rezultat ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 19:20   #108
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
I dobra i loša stvar ...
Kako u Poljsku uputiti 5-6 rotacija ako u RH ima samo 3 tavje postrojbe. U stvari ima samo jedna, jer su ostale dvije opremljene Gradom, a ne Vulkanom ...
Oćemo malo o popunjenosti postrojbi prije upućivanja i problemima popune ...

O onome što tek treba slijedi bolje da i ne govorimo ... Slovenska bruka i sramota za nas će biti super rezultat ...
poznato mi je sve to

... a gle koliko ja znam ako se ove rotacije zbilja nastave nigdje ne stoji da je naša strana striktno dužna osigurat sisteme SVLR cijelo vrijeme... jednostavno u buduće mi ćemo tamo" dotjerat" neki drugi element potpore npr PzH2000 HRV ili Gvozdike ili nešto od vučenog ...a element SVLR preuzima neka druga nacija
...to se dogovori na višim i još visočijim razinama

a ovo sa slovencima ... e to stvarno ne znam ... mislim kako mi već sad imamo previše ljudi vanka...obzirom na ukupan broj djelatnika a pričuva još nije ni blizu bit u stanju preuzet dio poslova aktivnog sastava pa i ono da bi se zadovoljio minimum održivog funkcioniranja sustava (straže te popularne razne namjenski organizirane snage )

al da je ovo dobro kaj se tiče samog posla i izgradnje svakog pojedinca .. dobro je
...pazi snalaženje u prostoru te brzina reakcije u pokretu(hodnji,maršu) i to na razini satnije i više ... pa gdje bi mi to napravili doma ... pa to bi po medijima nastao krš i lom , ne mogu ni zamislit kakvi bi to bili naslovi

a pratim malo i te poljake ... oni to sve pozdravljaju ... bit će da im nije baš bilo lijepo pod rusima ... za razliku od hrvata imaju bolje kolektivno pamćenje
...a i pitam se kako bi naše pućanstvo reagiralo kad bi HV počela sa manevrima i vježbama van poligona,u blizini ili čak usred naseljenih mjesta
...hehhh
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 02:31   #109
Mogao bi se i nas najdrazi saveznik isprsit i donirat 20-ak MLRS. Imaju ih cca 1000.
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 02:38   #110
A što ćemo iz njih ispaljivati?

Kazetno streljivo smo rekli da nećemo koristiti, a vođeno košta ko vrag. Finci su kupili neki broj lansera i 1 (jedno) punjenje po lanseru.

Kad bi ga nabavili vjerojatno bi za njega napravili kazete za 122 mm Grad. Obzirom na način punjenja bio bi sa time manje precizan od starog rumunjskog BM 21, jedino bi bio pokretljiviji i imao oklop.
__________________
Izreka "Nema ateista u rovovima" nije argument protiv ateizma, nego argument protiv rovova - James Morrow
silver22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 07:27   #111
Quote:
silver22 kaže: Pogledaj post
A što ćemo iz njih ispaljivati?

Kazetno streljivo smo rekli da nećemo koristiti, a vođeno košta ko vrag. Finci su kupili neki broj lansera i 1 (jedno) punjenje po lanseru.

Kad bi ga nabavili vjerojatno bi za njega napravili kazete za 122 mm Grad. Obzirom na način punjenja bio bi sa time manje precizan od starog rumunjskog BM 21, jedino bi bio pokretljiviji i imao oklop.
Nismo mi ništa rekli jer kasetno streljivo nije zabranjeno (samo jedan mali dio).
Članak 2, stavak 2 kaže:
»Kazetno streljivo« znači konvencionalno streljivo projektirano za raspršivanje ili ispuštanje eksplozivnog podstreljiva pojedinačne težine manje od 20 kilograma te uključuje to eksplozivno podstreljivo. To ne znači sljedeće:

(a) streljivo ili podstreljivo projektirano za aktiviranje signalnih raketa, dima, pirotehnike ili sredstava za zavaravanje radara; kao ni streljivo projektirano isključivo za ulogu protuzračne obrane;

(b) streljivo ili podstreljivo projektirano da proizvede električni ili elektronski učinak;

(c) streljivo koje u svrhu izbjegavanja nerazlikujućega plošnog učinka i rizika koji predstavljaju neeksplodirano podstreljivo, ima sve sljedeće karakteristike:

(i) svako streljivo sadrži manje od deset eksplozivnih podstreljiva;

(ii) svako eksplozivno podstreljivo teži više od četiri kilograma;

(iii) svako eksplozivno podstreljivo projektirano je da otkrije i napadne samo jednu metu;

(iv) svako eksplozivno podstreljivo ima elektronski mehanizam za samouništenje;

(v) svako eksplozivno podstreljivo je opremljeno elektronskim sklopom za deaktivaciju;

Što je bolje:
1. Ispaliti plotun od 120 raketa nevođenih jeftinih raketa male b/g i pogoditi možda 5 meta (pokriva se prostorija određenih dimenzija)
2. Ispaliti plotun od 12 skupljih navođenih raketa na 12 meta i pogoditi njih 8 (gađanje točkastih ciljeva)

Što je od to dvoje efikasnije?
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 22:15   #112
https://www.facebook.com/NatoBGPolan...631411452/?t=1

Poljski job, ako je bilo.., brišite...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 19:20   #113
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
...

Što je bolje:
1. Ispaliti plotun od 120 raketa nevođenih jeftinih raketa male b/g i pogoditi možda 5 meta (pokriva se prostorija određenih dimenzija)
2. Ispaliti plotun od 12 skupljih navođenih raketa na 12 meta i pogoditi njih 8 (gađanje točkastih ciljeva)

Što je od to dvoje efikasnije?
1. Ispaliti 120 raketa koje sve zajedno koštaju kao 1 od ovih 12.
Dakle umjesto tih 12 možemo ispaliti 1440 raketa i pogoditi 60 ciljeva uz buku i vizualni efekt kakav ovih 12 nikada neće postići ... Jedino je domet na strani ovih malobrojnih ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 20:00   #114
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
1. Ispaliti 120 raketa koje sve zajedno koštaju kao 1 od ovih 12.
Dakle umjesto tih 12 možemo ispaliti 1440 raketa i pogoditi 60 ciljeva uz buku i vizualni efekt kakav ovih 12 nikada neće postići ... Jedino je domet na strani ovih malobrojnih ...
Koliko košta Accular, TRG-122, a koliko 9M22U?

M31 b/g 82 kg - 9M22U b/g 18,5 kg
S prvom tučeš točkaste ciljeve, a s drugom prostoriju.

Brzo bi ti ispraznio skladišta samo zbog umjetničkog dojma.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 22:03   #115
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Koliko košta Accular, TRG-122, a koliko 9M22U?

M31 b/g 82 kg - 9M22U b/g 18,5 kg
S prvom tučeš točkaste ciljeve, a s drugom prostoriju.

Brzo bi ti ispraznio skladišta samo zbog umjetničkog dojma.
Jasno je meni što želiš reći, svaka od njih ima svoje mjesto u ratu, a dio leži i u cijeni, stupnju tehnološkog razvoja, te postojećim sustavima ...
Nismo trenutno dosta bbogati da se odreknemo postojećih sustava u potpunosti i oni imaju svoje mjesto u OS RH, ali to ne znači da ne treba težiti nabavci novih sustava.
Ali, treba li kupiti PzH 2000, a ne kupiti streljivo kojime će moći ostvariti barem dio od svojih potencijala, već ostati na projektilima koji će letjeti do 30 km bez mogućnosti navođenja na cilj?
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 01:16   #116
Ne treba se odreci postojecih sustava, jer u suradnji sa modernizacijom aktivnog sastava, postojeci sustavi bi trebali sluziti za naoruzati pricuvu.
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 08:13   #117
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Jasno je meni što želiš reći, svaka od njih ima svoje mjesto u ratu, a dio leži i u cijeni, stupnju tehnološkog razvoja, te postojećim sustavima ...
Nismo trenutno dosta bbogati da se odreknemo postojećih sustava u potpunosti i oni imaju svoje mjesto u OS RH, ali to ne znači da ne treba težiti nabavci novih sustava.
Ali, treba li kupiti PzH 2000, a ne kupiti streljivo kojime će moći ostvariti barem dio od svojih potencijala, već ostati na projektilima koji će letjeti do 30 km bez mogućnosti navođenja na cilj?
Quote:
Ne treba se odreci postojecih sustava, jer u suradnji sa modernizacijom aktivnog sastava, postojeci sustavi bi trebali sluziti za naoruzati pricuvu.
Postojećih sustava ćemo se jednostavno MORATI odreći jer su došli do kraja svog radnog vijeka. Modernizacija je bila opcija sve dok nisu vidjelu cijenu.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 00:47   #118
Reportaža iz poljske:

Vulkani grmjeli nad Poljskom: 'Jedva smo dočekali taj dan...'



https://www.24sata.hr/news/vulkani-g...taj-dan-568063
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 22:10   #119
Nitko od mene sretniji kad bi što ovakvo izašlo sa hr. predznakom...no budući da kod nas doma za takve stvari ni volje,novca,ideje,interesa....i ostalog postoje mjesta i ljudi di svega toga ne manjka....zato http://www.israeldefense.co.il/en/node/34305

...ehh kako bi bilo postat prvi korisnik ovakvog nečeg....ako već nismo u stanju ovakve stvari stvarat sami onda bit "mmanekeni" onima koji mogu...Sistemi GRAD 122mm nama su jako dobro poznati i što je nam jako bitno priuštivi...ovakvim jednim updejtom lijepo bi se ponovili i pojačali...po meni vrijedilo bi razmislit pa barem kod Židova osigurat neku manju količinu u svrhu ispitivanja....Izraelska namjenska je ko stvorena za vojske koje su u službi država poput HRV...
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2018., 20:25   #120
VULKANI U POLJSKOJ (opet)

ima malo kilavljenja oko "trpanja" raketli u cevke .. što potvrđuje onu staru kad treba napunit lanser ljudi nikad dosta
https://youtu.be/0fwv6Blk7Os

A po komentarima ispod moglo bi se zaključit kako je budućnost standarda Grad raketla u NATO-Bato paktu svijetla

...u biti o tome sam govorio i ranije
ovome i sličnim sistemima samo je potrebna blaga westernizacija u smislu točnog pozicioniranja,usmjeravanja i protoka informacija ... većina novopridruženih bivših istočnih članica sami su u stanju proizvest i raketle i lansere pa je njihovo daljnje korišćenje po tome pitanju neupitno
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.