Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2014., 14:14   #1
Pušač i nepušač u istoj prostoriji

Lijepi pozdrav svima.

Imam nemali problem s dragim i njegovim cigaretama. Naime, prohodali smo prije nekoliko godina, i on nije bio pušač, što se u međuvremenu promijenilo. Prvi put kad smo se uselili zajedno već je pušio, i mada je kao nepušač bio veliki protivnik pušenja općenito, a pogotovo u zatvorenim prostorijama i još više u prostoru u kojem obitava nepušač, to se promijenilo čim je on počeo pušiti.

Ja sam strastveni nepušač, kojem cigarete smetaju apsolutno u svakom pogledu. Osim što me brine njegovo zdravlje, brine me i moje vlastito. Još mi je i tata pušač nedavno obolio od raka sluznice usta, pa su mi cigarete u zadnje vrijeme posebno privlačne -.-

Pa eto, sada već 3 godine živim s dragim, i on sve te tri godine puši gdje mu se sprdne, niti ne pokušava se maknuti iz moje blizine s cigaretom. U prijašnjem stanu smo imali dogovor da puši u kuhinji, jer eto jadan nema balkona na koji bi si izašao, pa da ne mora ići skroz van pred zgradu. Naravno, čim mene nije bilo doma ili bi ja otišla spavati u drugu sobu, on bi lijepo zapalio u dnevnoj.
Sada više ne živimo u tom stanu, već u maloj sobi, u kojoj jedemo, spavamo i provodimo 24 h dnevno. I sušimo veš. Apsolutno sve smrdi po cigaretama, od odjeće do moje kose. Sobu je nemoguće izračiti jer on stalno puši u njoj, a sada je i zima, pa ja često zatvorim prozor jer jednostavno ne mogu izdržati hladnoću.
I sad evo tipkam kraj otvorenih BALKONSKIH vrata i smrzavam se.
Da, imamo balkon/terasu koju on ne koristi - još mi nije dao neki razlog zašto je tako. Mislim da mu je ružno izaći van. Ljepše je zasjest kraj kompa ili leć u krevet i zapalit kad ti dođe.
Hladno mu nije, jer ni po ljeti nije pušio na terasi.

Ja već 3 godine kašljem (nije mi jasno kako mu nije žao da se mučim i da mi nešto toliko smeta), smrdim i u sebi skupljam i ljutim se i jednostavno mi je dosta. Dok spavam puši, dok jedem, puši, dok bilo što radim on puši. Kad god mu pokušam lijepo reći, ignorira me, kad se naljutim ignorira me. Kad se malo jače naljutim jer mi se skupi, on se uvrijedi, pokupi u donji kat kuće i obično ne priča sa mnom neko vrijeme, nakon čega opet počne pušiti u sobi.

Uglavnom - ako se ja usudim naljutiti, on mene kažnjava svojom ljutnjom i durenjem. Pokušala sam na lijep način, na ružan... ne ide. Već sam toliko luda od cigareta da razmišljam da ga samo zbog toga ostavim i odem doma starcima gdje imam čisti zrak.

Ima li tko kakvih iskustva s pušačima i time kako im objasniti da nemaju pravo trovat druge ako već žele trovati sebe.
Btw, odrasli smo ljudi, od skoro 30 godina.
justwannatalk is offline  
Old 05.02.2014., 14:21   #2
Quote:
justwannatalk kaže: Pogledaj post
Ja već 3 godine kašljem (nije mi jasno kako mu nije žao da se mučim i da mi nešto toliko smeta),
Jel on i inače tako samoživ i sebičan ili samo kad su cigarete u pitanju?
Ne znam inače kaj bi ti rekla, zna da ti smeta i boli ga briga, iako velik-ne čini mi se da vam je ovo jedini problem

Inače, mislim da su svačija iskustva- odrediti mjesto/sobu za pušenje, obično je to dnevni boravak ili njegova radna soba (u mom slučaju) ali "zabranjene" su spavaće sobe, kupaonice itd. Svatko s imalo obzira i sam će ponuditi tako nešto. Ja fakat nisam imala tih problema.
-honey- is offline  
Old 05.02.2014., 14:24   #3
Ovo je užasno.
Ne znam baš imate li budućnost, na stranu to što je on pušač, a ti nisi, nego to što te ne poštuje i nema empatije.


sent from my tapatalk shit
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Old 05.02.2014., 14:27   #4
ja ne bih mogla živjeti s toliko sebičnom osobom
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 05.02.2014., 14:31   #5
Nije ovdje problem u tome što je on pušač, a ti ne, nego u tome što je sebičan i boli ga briga za tvoje mišljenje, zdravlje i osjećaje (pogotovo s obzirom na situaciju s tvojim tatom). S takvom osobom ne bih kavu popila, a kamoli živjela, bila u vezi i planirala budućnost.

Osobno sam pušač i odredila sam jednu prostoriju u svom stanu u kojoj se smije pušiti - toga se držim i nikada ne radim iznimku. U dečkovom stanu, a on je nepušač (nikada nije zapalio cigaretu), također smo odredili jednu prostoriju za pušenje + odškrinut prozor i toga se također držim. Dobro, njemu ne smetaju cigarete i to što pušim, ali ne želim niti da moj stan bude sav zadimljen, niti da bude njegov, a tu je i pitanje pasivnog pušenja. Kada bi mi rekao da mu zbog xy razloga smeta pušenje u xy prostoriji ili xy situaciji, našli bismo neki kompromis.
Carla Marx is offline  
Old 05.02.2014., 14:32   #6
A zasto je poceo pusiti u vezi s tobom, ako je bio protivnik pusenja?

Cini mi se da njegovo nepostivanje tebe i tvog zdravlja skriva jos neke probleme medju vama....

via Tapatalk
__________________
"Oh, what a day! What a lovely day!"
marcons is offline  
Old 05.02.2014., 14:32   #7
Quote:
justwannatalk kaže: Pogledaj post
Ja već 3 godine kašljem (nije mi jasno kako mu nije žao da se mučim i da mi nešto toliko smeta), smrdim i u sebi skupljam i ljutim se i jednostavno mi je dosta. Dok spavam puši, dok jedem, puši, dok bilo što radim on puši. Kad god mu pokušam lijepo reći, ignorira me, kad se naljutim ignorira me. Kad se malo jače naljutim jer mi se skupi, on se uvrijedi, pokupi u donji kat kuće i obično ne priča sa mnom neko vrijeme, nakon čega opet počne pušiti u sobi.
Boldano je tvoj problem. Ne pušenje.

Ako se tri godine niste u stanju oko ovako nečeg dogovoriti, pitam se kako vam izgleda ostatak veze. Rekla ih da i bez pušenja niste bajan par.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Old 05.02.2014., 14:35   #8
Quote:
justwannatalk kaže: Pogledaj post
Ja već 3 godine kašljem (nije mi jasno kako mu nije žao da se mučim i da mi nešto toliko smeta), smrdim i u sebi skupljam i ljutim se i jednostavno mi je dosta. Dok spavam puši, dok jedem, puši, dok bilo što radim on puši. Kad god mu pokušam lijepo reći, ignorira me, kad se naljutim ignorira me. Kad se malo jače naljutim jer mi se skupi, on se uvrijedi, pokupi u donji kat kuće i obično ne priča sa mnom neko vrijeme, nakon čega opet počne pušiti u sobi.
I... zašto si u vezi s osobom koja te ignorira, ne poštuje dogovore koje sklopite i svejedno joj je za tvoje zdravlje?

Zašto ti u vezi s partnerom skupljaš i ljutiš se u sebi umjesto da komuniciraš i rješavaš probleme?

Zamisli da se ništa ne promijeni idućih 20 godina. Da li si spremna na to da idućih 20 godina budeš u takvoj vezi?
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Old 05.02.2014., 14:36   #9
ja sam pušač koja je prestala 2008g,a počela povremeno opet 2013g,prestala početkom ove. Muz je kao ti autorice,antipusac i antialkoholicar. Ali,razumijem ja vise njega,nego on mene. Tvoj dragi je u istoj situaciji,prestat ce pušit samo ako zeli,ne jer tebi smeta. Moze i "prestat"glumit da je prestao,a krisom pusiti. To je jos gore.
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Old 05.02.2014., 14:37   #10
Mila, kao što su ti već prije napisali, ovdje cigarete djeluju kao minoran problem.

A što se konkretno njih tiče, mogu ti s odgovoriti s aspekta pušača.
Ispočetka me je živciralo kada bi me nepušači zamolili da zapalim na balkonu ili idem van i nisam voljela ići k nikome tko ne puši.
Vremenom sam se prilagodila, znam da nije stvar u tome da oni sad mene dave nepušenjem, već ja davim mojim smradom.

Otvoreno mu reci da ti to predstavlja problem zbog kojeg bi mogla prekinuti s njim. Koliko sam shvatila, ne tražiš da prestane pušiti, već tražiš malo prilagodbe, a ako ste u vezi, pobogu, to bi trebao razumijeti.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Old 05.02.2014., 14:41   #11
Zapravo, u drugim stvarima je ok. Ako nastane neki problem, razgovaramo i obično dođemo do nekog kompromisa. Nije sve savršeno, nikome nije, ali imamo nekakvu normalnu vezu.

Ali kad su cigarete u pitanju... nema dogovora. Trenutno smo kod njegovih staraca u kući, jer smo kao i pola RH bez posla. Zato smo cijelo vrijeme u maloj sobi, u kojoj sve radimo i provodimo cijeli dan. Meni jednostavno nije jasno jel normalna osoba ne bi ili otišla dolje k starom pa nek si skupa puše, ili barem na stepenište pa nek si popuši ako mora??

Preko ljeta smo se doselili, i ja sam mu rekla da će to po zimi biti nemoguće, da nećemo moći imati otvorene prozore i vrata, i dogovorili smo se da će ili pušiti vani ili na stepeništu.

Iznenađenja li, to se nije ostvarilo.
Još bi mi bilo i jasno da je neki sebični kreten kojeg nije briga za nikog i ništa. Ali on je stvarno normalna osoba. Samo kad su cigarete u pitanju... katastrofa.

Ajde da mi ne smeta toliko, ali ja doslovno svaki dan kašljem ko kreten. U ustima, nosu i grlu fizički osjećam dim ili što već. Sve mi je puno sline i sluzi i stalno mi se to cijedi po grlu i non-stop kašljem. Kad osjetim miris dima cigarete ne mogu udahnuti normalno, nego svjesno smanjim udah koliko mi smeta...
I on sve to zna i dalje puši u sobi.
justwannatalk is offline  
Old 05.02.2014., 14:44   #12
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Mila, kao što su ti već prije napisali, ovdje cigarete djeluju kao minoran problem.

A što se konkretno njih tiče, mogu ti s odgovoriti s aspekta pušača.
Ispočetka me je živciralo kada bi me nepušači zamolili da zapalim na balkonu ili idem van i nisam voljela ići k nikome tko ne puši.
Vremenom sam se prilagodila, znam da nije stvar u tome da oni sad mene dave nepušenjem, već ja davim mojim smradom.

Otvoreno mu reci da ti to predstavlja problem zbog kojeg bi mogla prekinuti s njim. Koliko sam shvatila, ne tražiš da prestane pušiti, već tražiš malo prilagodbe, a ako ste u vezi, pobogu, to bi trebao razumijeti.
Da, bilo bi idealno da ne puši, ali ja to nikome ne mogu zabraniti ili tražiti to. Njegova je stvar što radi sa svojim zdravljem. Ja sigurno nisam netko tko će ga tjerat da prestane. Ali bar da onda ni on mene ne tjera da ja pušim (pasivno).
justwannatalk is offline  
Old 05.02.2014., 14:47   #13
Quote:
justwannatalk kaže: Pogledaj post
Meni jednostavno nije jasno jel normalna osoba ne bi ili otišla dolje k starom pa nek si skupa puše, ili barem na stepenište pa nek si popuši ako mora??
to ubija cijelu poantu.


kao da ti moras otici pojesti rucak na tavan. karikiram.
__________________
The cake is a lie.
4fun is offline  
Old 05.02.2014., 14:48   #14
nema obzira, zakaj je to tak, neznam...al uzas, moras pricati s njim, druge nema

recimo ja pusim, cura ne, zivimo skupa i uredno svaki put odem na balkon

meni je nezamislivo da pusim u prostoru di zivimo...uzas
__________________
Sve ima svoju cijenu...
WTF is offline  
Old 05.02.2014., 14:48   #15
Quote:
justwannatalk kaže: Pogledaj post
Još bi mi bilo i jasno da je neki sebični kreten kojeg nije briga za nikog i ništa. Ali on je stvarno normalna osoba. Samo kad su cigarete u pitanju... katastrofa.
Meni to nije "samo". "Samo" bi bilo jedino možda da je kreten isključivo kada je u pitanju nešto poput igranja mini golfa kojeg igrate jednom godišnje po 2 sata. To bi se već dalo istrpiti i prijeći preko toga.

Ovdje je u pitanju vaš životni prostor, tvoje zdravlje, nešto što traje cijeli dan. To nikako nije "samo" i ništa me neće uvjeriti da netko može biti super-divan-krasan u svim situacijama i istovremeno tako odvratno sebičan i bezobziran u drugoj situaciji.
Carla Marx is offline  
Old 05.02.2014., 14:49   #16
Quote:
justwannatalk kaže: Pogledaj post
Još bi mi bilo i jasno da je neki sebični kreten kojeg nije briga za nikog i ništa. Ali on je stvarno normalna osoba.
Quote:
Ajde da mi ne smeta toliko, ali ja doslovno svaki dan kašljem ko kreten. U ustima, nosu i grlu fizički osjećam dim ili što već. Sve mi je puno sline i sluzi i stalno mi se to cijedi po grlu i non-stop kašljem. Kad osjetim miris dima cigarete ne mogu udahnuti normalno, nego svjesno smanjim udah koliko mi smeta...
I on sve to zna i dalje puši u sobi.
ove dvije stvari mi je jako teško pomiriti

ili ti pokušava dokazati neki point s tim svojim opsesivnim pušenjem, za koje zna da ti smeta.

khm, da nemaš ti usput malo psihosomatsku reakciju na njegovo pušenje?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 05.02.2014., 14:50   #17
To je samo pokazatelj da vaša veza ne može opstati. Sada se radi o cigaretama, a što će biti kasnije?
Ako nema slaganja dok još niste u braku, zar misliš da će jedan potpis riješiti sve probleme?
Ema Emily is offline  
Old 05.02.2014., 14:53   #18
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
khm, da nemaš ti usput malo psihosomatsku reakciju na njegovo pušenje?
Ne znam, ali jednako mi je smetalo i dok sam bila mala i živjela sa svojima .

Kad sam upisala faks i boravila dugo u Zg, pa se vratila doma nakon mjesec/dva na vikend, obavezno bi dobila neku blagu upalu grla. Jednostavno mi smeta do te mjere da ne mogu disat i stalno kašljem. Čak i da mi je to od mozga, a ne fizičke reakcije na cigarete, svejedno je prisutno.
justwannatalk is offline  
Old 05.02.2014., 14:53   #19
Quote:
justwannatalk kaže: Pogledaj post
Da, bilo bi idealno da ne puši, ali ja to nikome ne mogu zabraniti ili tražiti to. Njegova je stvar što radi sa svojim zdravljem. Ja sigurno nisam netko tko će ga tjerat da prestane. Ali bar da onda ni on mene ne tjera da ja pušim (pasivno).
Jesi razgovarala tako s njim? Znaš kako komunikacija zna biti zajebana... možda čuje samo da ne podnosiš cigarete, da ti sve smrdi i da želiš da prestane pušiti (noćna mora svakog pušaća), umjesto da želiš malo svježeg zraka.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Old 05.02.2014., 14:53   #20
Quote:
justwannatalk kaže: Pogledaj post
Meni jednostavno nije jasno jel normalna osoba ne bi ili otišla dolje k starom pa nek si skupa puše, ili barem na stepenište pa nek si popuši ako mora??
Argument normalnosti nikad nije validan argument. Svakome je normalno nešto drugo i zapravo je skroz bezveze za svog partnera govoriti i tretirati ga kao da je nenormalna osoba.

Quote:
justwannatalk kaže: Pogledaj post
Iznenađenja li, to se nije ostvarilo.
Pa ako čekaš da se ostvari samo od sebe, šutiš i trpiš, neće se ostvariti.

Quote:
Zapravo, u drugim stvarima je ok. Ako nastane neki problem, razgovaramo i obično dođemo do nekog kompromisa. Nije sve savršeno, nikome nije, ali imamo nekakvu normalnu vezu.
Ne izgleda mi tako. Jer očito ne pričate o ovom puno većem problemu: ignoriranju i odlascima.
Vi se posvađate oko cigareta, on ode i ignorira te par dana.

Nije mi jasno kako ne raspravite to ignoriranje i nepričanje s tobom. Ono, dragi, otišao si na par dana i nisi pričao sa mnom. Meni to ne odgovara, boli me, smeta me, ne mogu na taj način komunicirati. Blabla. Nemam osjećaj da taj dio odradite i riješite. Već da šutite/trpite do iduće situacije.
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.