Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2014., 01:25   #1
Vjenčanje zbog neželjene trudnoće

Pozdrav svima. Pišem ovdje jer vjerujem da ću upravo ovdje dobiti najbolje odgovore na moje pitanje i vjerujem da će se naći i nekoliko koji su zapravo prošli ovu dilemu.

HIPOTETSKI!
Recimo da imamo jednog momka, nazovimo ga Marko, i jednu curu, Anu. Njih dvoje su se slučajno povezali i nakon nekog vremena postali tzv. prijatelji s povlasticama. Između njih nema nikakve dublje povezanosti osim fizičke, barem ne za Marka, i viđaju se samo.. hm.. rekreativno. Nakon nekog vremena desi se nezgoda između njih dvoje i Ana zatrudni. Oboje su u ključnim periodima u svojim životima i beba bi drastično zakomplicirala stvari, no Ana je odlučila zadržati dijete i Marko poštuje njenu odluku.
Sada moja dilema. Na faksu sam čuo da "nasilno" vječanje osoba koje se ne vole (nisu dovoljno povezani međusobno za brak) ima lošeg utjecaja na to dijete, po tih par istraživanja koje nam je profesor spomenuo, djeca iz vanbračnih zajednica imaju bolji život. Uz to, njih dvoje nemaju nikakvu emocionalnu povezanost, barem ne toliku da bi bila dovoljna za vjenčanje i vjerujem da bi ta povezanost išla na gore svakom godinom takvog "nasilnog" braka gdje bi jedno drugome zamijerali . Ali s druge strane, recimo da je Ani, kada netko zatrudni, vjenčanje de-facto sljedeći korak, dok to Marku nije ali iz nekog osjećaja odgovornosti (a i pritiska sredine, što je još jedan ključan faktor) bi to možda i uradio.

Moje pitanje je što vi mislite o ovakvoj situaciji koja je, usudio bih se reći, dosta česta danas. Što bi trebao biti sljedeći potez Marku i Ani? I imate li, ili znate li za slična iskustva i kako su junaci tih iskustava riješili ovu dilemu?
Hvala na čitanju i sretni blagdani!
Bourne- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 01:39   #2
Quote:
Bourne- kaže: Pogledaj post

Moje pitanje je što vi mislite o ovakvoj situaciji koja je, usudio bih se reći, dosta česta danas. Što bi trebao biti sljedeći potez Marku i Ani? I imate li, ili znate li za slična iskustva i kako su junaci tih iskustava riješili ovu dilemu?
Hvala na čitanju i sretni blagdani!

Imam priljatejicu koja je tako prosla kao Ana.Ukratko,oni su po meni dobro postupili i pokusali zbog deteta ali kod njih nije uspela da se stvori povezanost ali ko zna koliko su zaista hteli ili su jednostavno osecali da ne oseaju drugu stranu pa nisu mogli tako ali su probali barem.

Pozdravi Anu i Marka kad ih vidis i reci im da se samo vole ali samo HIPOTETSKI!

Pozdrav!
mirmirmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 02:36   #3
Znam nekoliko takvih slučajeva, svi su završili razvodom prije nego je dijete izašlo iz pelena.

Mislim da je Marku i Ani puno pametnije da dogovore kako će zajedno organizirati brigu o djetetu kad se rodi, i da daju sve od sebe da izgrade odnos koji neće stajati na putu dobrobiti djeteta (ne ljubavni, samo da si budu dovoljno ok da mogu dogovoriti njegove redovne dolaske i presvlačenja pelena i nošenje i šetnje i sl.). Ako se slučajno za dvije-tri godine ispostavi da su se jako zavoljeli, mogu se vjenčati i tad.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 08:34   #4
Pošto je trudnoća bila neželjena sa obje strane,pa se onda dogodila "nezgoda" zbog kojeg su oboje odgovorni već prvo "nasilje" u ovoj hipotetskoj situaciji jest jednostrana odluka Ane da zadrži dijete.Ali sa druge strane bilo bi isto tako "nasilje" ako bi Ana podbacila pod pritiskom Marka protiv svoje volje.Bilo bi najbolje da zajednički odluče kako postupiti u novonastaloj situaciji ali pošto im se tu mišljenja drastično razlikuju(Ana hoče zadržati dijete a Marko ne) postaje još očitije koliko su nepromišljeni bili, ne toliko zbog toga što nisu dovoljno pazili da se to ne dogodi nego zbog toga jer nije postojao dogovor kako će postupiti ako se to ipak desi usprkos svim prevencijama.I evo tu smo di jesmo.
I sad se postavlja pitanje kako dalje?Po mom mišljenju vjenčanje pod "pritiskom" ne bi trebalo doći u obzir jer u ni kom slučaju ne bi bilo dobro a niti pošteno prema nikome,pogotovo ne prema Marku ali ni prema dijetetu koje neće odrastati u skladnoj atmosferi.Jedino dobro koje ovi neodgovorni roditelji Marko i Ana mogu učiniti jest da učine sve da dijete koje će se roditi vanbračno što manje "plaća" zbog ove situacije a kako i na koji način ja mislim da ima "prostora" za dogovor,chocolatecookie dobro je rekla.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours

Zadnje uređivanje dugii : 25.12.2014. at 09:07.
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 09:15   #5
Quote:
Bourne- kaže: Pogledaj post
Sada moja dilema. Na faksu sam čuo da "nasilno" vječanje osoba koje se ne vole (nisu dovoljno povezani međusobno za brak) ima lošeg utjecaja na to dijete, po tih par istraživanja koje nam je profesor spomenuo, djeca iz vanbračnih zajednica imaju bolji život. !
Bilo bi korisno znati da li je profesor mislio na djecu ljudi koji zive zajedno u vanbracnim zajednicama, ili djecu koja zive sa jednim roditeljem i drugog vidjaju povremeno.
Incongruity is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 09:46   #6
Vjerojatno je više mislio na djecu koja odrastaju u nesretnim brakovima.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 09:55   #7
Nema veze sa djetetom nego sa njihovim roditeljima kako ce ga odgojiti i kakvi su geni. Usvojena djecam "nemaju" bioloskih roditelja pri odrastanju pa ima puno djece koji su puno uspjesniji od onih kod cijih je roditelja u braku med i mlijeko. Nema pravila.
__________________
Vazduh trepti kao da nebo gori!
Alčak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 10:29   #8
Pitanje je da li Ana želi vjenčanje zbog toga što smatra da je za dijete bolje da živi sa oba roditelja ili zbog svog statusa (da ne bi bila neudata majka). U vezi sa tim je takođe bitno pitanje koliko je konzervativna (i uticajna) sredina u kojoj žive.

Ako ostavimo na stranu pitanje Aninog statusa i ako će se odlučivati SAMO na osnovu toga šta je bolje za dijete:

Mislim da je razumljivo da je za dijete najbolje da odrasta u sretnoj zajednici sa roditeljima koji se vole - da li se radi o braku ili ne uglavnom nije bitno (opet, zavisi od sredine, ali uglavnom smo dovoljno civilizirani).

Ta opcija, međutim, ovjde nije na meniju.

Imamo samo opciju zajedničkog života ljudi koji se ne vole (opet, ne vidim da je bitno da li su vjenčani ili ne*) i opciju odvojenog života roditelja, pri čemu dijete živi sa jednim roditeljem i redovno viđa drugog.

Kod djece koja žive sa jednim roditeljem bolji je ishod ako je situacija tako postavljena od početka, tj. od rođenja, nego ako je ta situacija rezultat kasnijeg razvoda ili raskida, jer razvod donosi promjene koje su veoma negativne po psihu djeteta.

Naravno da je dobar razvod bolji nego loš brak, i dobar raskid bolji nego loš zajednički život uopšte, ali ako unaprijed znaš da taj brak ili zajednički život nema neke velike šanse da bude sretan i uspješan, za dijete je bolje postaviti stvari na stabilne noge odmah, nego ga izlagati šoku u osjetljivim godinama.

I da, naravno da nema pravila, ali određene zakonitosti postoje, zato nam i služe studije u kojima se razultati izražavaju u obliku vjerovatnoća. Ništa nije sigurno, ali treba sve opcije i mogućnosti uzeti u obzir i izabrati (potencijalno) najbolju.

*Možda se Marku čini da je za njega vanbračna zajednica bolje, ili lakše, rješenje od braka. Možda jeste, u smislu toga da se ne mora patiti sa paradom i šaradom vjenčanja. Međutim, Marko mora da uzme u obzir da i to znači zajednicu, tj. život sa nekim kog ne voli i potencijalno šokiranje djeteta kada više to ne bude mogao izdržati, ili kada naiđe na neku koju će voljeti.
Incongruity is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 11:55   #9
Iz vaših odgovora mogu izvući nekoliko bitnih zaključaka.
Prvo da su se Ana i Marko trebali dogovoriti oko ovakvih situacija puno prije nego što je ovakva veza započela, što bi bilo odgovorno od njih za napraviti, ali u drugu ruku ne vidim povoda za takav razgovor nigdje osim ako se nekad ne desi da dođu "blizu" trudnoće. Ali to sve ovisi o kakvim se točno ljudima radi i nisam htio razrađivati priču u tolike detalje.

Drugo da je vanbračna zajednica rješenje ako se radi o razumnim ljudima i okolini, te bi trebali misliti što je u najboljem interesu djeteta. Ovo onda postavlja pitanje što bi trebali raditi ako se ne radi razumnim ljudima i/ili jako kontroverznoj sredini?


Što se tiče istraživanja, mislim da je profesor mislio na djecu koja odrastaju u zajednicama gdje nema ljubavi i razumijevanja, jedna od kojih je i brak između ljudi koji se ne vole i na silu su vjenčani, koji će nakon nekog vremena početi mrziti jedno drugo.
Bourne- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 13:23   #10
Neka ne žive zajedno, i dalje se jebu po FF principima, podijele skrb oko djeteta i njihova veza ima veće šanse za uspjeh.

Forsati ŽuD nakon nepažnje i neodgovornosti nema smisla upravo zbog njihovog potomka.

Ako se radi o nerazumnim ljudima tu je država da ih urazumi i podsjeti da jebanje bez kurtona ima posljedice (u vidu alimentacije).
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 13:25   #11
Quote:
Bourne- kaže: Pogledaj post
Drugo da je vanbračna zajednica rješenje ako se radi o razumnim ljudima i okolini, te bi trebali misliti što je u najboljem interesu djeteta. Ovo onda postavlja pitanje što bi trebali raditi ako se ne radi razumnim ljudima i/ili jako kontroverznoj sredini?
A gdje si pak ovo izvukao?
izvanbračna zajednica je odlično rješenje za ljude koji se vole i koje žele biti zajedno, i koji bi i ovako i onako jednog dana imali dijete, samo što je to dijete sad ''uranilo.''
Kod Marka i Ane je takva zajednica (ili brak) u ovoj situaciji apsurd kakvog nema.
Djetetu će biti stoput bolje ako mu roditelji nisu zajedno, nego da su zajedno na silu (kako uopće prisiliti dvoje ljudi da se zavole?), još će ono najviše patiti u takvom aranžmanu.
Njih dvoje sad trebaju pokušati uspostaviti nekakav korektan odnos (ajmo reći prijateljski, ne znam kako to drugačije nazvati) kako bi mogli normalno komunicirati i dogovarati se oko odgoja djeteta i sličnog,jer ipak će morati provesti određeno vrijeme zajedno zbog djeteta.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 13:28   #12
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Neka ne žive zajedno, i dalje se jebu po FF principima, podijele skrb oko djeteta i njihova veza ima veće šanse za uspjeh.

Forsati ŽuD nakon nepažnje i neodgovornosti nema smisla upravo zbog njihovog potomka.

Ako se radi o nerazumnim ljudima tu je država da ih urazumi i podsjeti da jebanje bez kurtona ima posljedice (u vidu alimentacije).
Da, najbitnije je da se i dalje jebu. Već je, naime, dobro završilo.

Brak zbog trudnoće je jedno od većih sranja koje je puritanska zajednica izmislila. Stoga, autore, nemoj.
ex anais is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 13:32   #13
Nek se jebu, to je lijepo.
Nadam se da će Marko izvuć pouke. Ljudi smo, griješimo, učimo.

Btw mislim da nije autor teme - Marko.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 13:33   #14
i moj savjet Marku: provjerit dal je dijete uopće njegovo
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 13:52   #15
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Znam nekoliko takvih slučajeva, svi su završili razvodom prije nego je dijete izašlo iz pelena.

Mislim da je Marku i Ani puno pametnije da dogovore kako će zajedno organizirati brigu o djetetu kad se rodi, i da daju sve od sebe da izgrade odnos koji neće stajati na putu dobrobiti djeteta (ne ljubavni, samo da si budu dovoljno ok da mogu dogovoriti njegove redovne dolaske i presvlačenja pelena i nošenje i šetnje i sl.). Ako se slučajno za dvije-tri godine ispostavi da su se jako zavoljeli, mogu se vjenčati i tad.
I Kuki u sridu po običaju. Brak je formalizacija odnosa. Odnosa koji u ovom slučaju ne postoji. Forsiranje forme kojem je sadržaj potpuno šupalj je recept za katastrofu.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 14:39   #16
Quote:
Bourne- kaže: Pogledaj post
Poz

HIPOTETSKI!
Hvala na čitanju i sretni blagdani!
Djeca ne bi trebala biti neželjana, plod slučajnosti, greške i činjenice da se netko nije sjetio staviti kondom. Podizanje djeteta nije lagan posao, biti samohrani roditelj nije lagan posao, niti plaćati alimentaciju nije lagan posao.. Mislim da je pobačaj jedina varijanta koja ne komplicira stvari. Ako im to vjera izričito brani, neka im onda popovi i milodari pomognu pri podizanju djece..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 14:45   #17
Znam nekoliko takvih slučajeva.
U najboljem je ona prekinula trudnoću, završila faks i otišla van. Puno putuje... nad njenim fotkama na fejsu uglavnom slinim.
On je u ozbiljnoj vezi.
Čini mi se da su oboje sretni.

U drugom slučaju su se razveli kada je curica krenula u osnovnu. Nikada se nisu zavoljeli i patili su svo troje...

Treci slučaj je naizgled ispao jako dobro. Kada je ona ostala trudna, on nije bio za ženidbu, a ona je bila jer se bojala svoje stare... Oženili su se. Nakon prvih nekoliko paklenih godina, zavoljeli su se i imali još jedno dijete. Još su uvijek skupa i stabilni su.
Dijete zbog kojeg su ušli u brak je danas žena od svojih 25 godina i na neki je način ponovila tu situaciju...
Ostala je trudna s tipom s kojim se viđala, dogovorili da će živjeti skupa i oženiti se kada rodi. Ona je rodila, a on kidnuo... ima par godina od toga, regulirali su viđanje djeteta, alimentaciju i s te strane je sve ok, ali se ona užasno loše nosi s tim. I onak... baš pati zbog toga.

Nekad imam dojam da bi se lakše nosila s tim da je njena majka prije xy godina odjebala njenog oca i odlučila je sama odgajati. Možda sam u krivu, ali radi se o meni jako bliskoj osobi. Bila sam mala kada se to odvijalo, ali se svega jako dobro sjećam... oženili su se na silu, sve je to bilo isforsirano, neprirodno i bezvezno. I zapravo nije moglo završiti drugačije nego tužno, bez obzira koliko god super djelovalo na prvu.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 15:30   #18
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Nek se jebu, to je lijepo.
Nadam se da će Marko izvuć pouke. Ljudi smo, griješimo, učimo.

Btw mislim da nije autor teme - Marko.
Ne znam za njih, ali meni bi trudnoća s fuck frendom poprilično ubila libido spram njega, ali dobro.
ex anais is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 16:06   #19
Quote:
Bourne- kaže: Pogledaj post
Prvo da su se Ana i Marko trebali dogovoriti oko ovakvih situacija puno prije nego što je ovakva veza započela, što bi bilo odgovorno od njih za napraviti, ali u drugu ruku ne vidim povoda za takav razgovor nigdje osim ako se nekad ne desi da dođu "blizu" trudnoće.
Ako joj on stavlja penis u vaginu, to je dovoljno blizu trudnoće da bi bilo mudro razgovarati o tome kakvi su im stavovi o tome što napraviti u slučaju da kontracepcija zakaže.

Quote:
Drugo da je vanbračna zajednica rješenje ako se radi o razumnim ljudima i okolini, te bi trebali misliti što je u najboljem interesu djeteta. Ovo onda postavlja pitanje što bi trebali raditi ako se ne radi razumnim ljudima i/ili jako kontroverznoj sredini?
Mislim da riječ kontroverzno ne znači to što ti misliš da znači.

Izvabračna je zajednica pravno jednaka braku i uopće ne vidim po čemu je to u najboljem interesu djeteta. U najboljem je interesu djeteta da mu roditelji omoguće da ih ima oboje, i da svoje probleme (njegovo razočaranje, frustraciju, vodevr, zbog toga što ona nije pobacila, njeno jer je on neće ženiti, itd.) razriješe sami sa sobom, s prijateljima, sa stručnom osobom, plakanjem u čušpajz itd., i nastoje što više reducirati njihov utjecaj na dijete.

Ako se slučajno putem uspiju zavoljeti i odluče da žele provesti život zajedno u sreći i veselju i to im uspije, sjajno. Ako ne, on i dalje može s njom na ultrazvuke, dolaziti vrlo redovno kad ona rodi, brinuti o bebi itd.

Quote:
Što se tiče istraživanja, mislim da je profesor mislio na djecu koja odrastaju u zajednicama gdje nema ljubavi i razumijevanja, jedna od kojih je i brak između ljudi koji se ne vole i na silu su vjenčani, koji će nakon nekog vremena početi mrziti jedno drugo.
Za djecu nije baš najveća sreća ni odrastanje u disfunkcionalnoj obitelji u kojoj roditelji žive zajedno, ni odrastanje u disfunkcionalnoj obitelji u kojoj roditelji ne žive zajedno. Ako je Marku i Ani do djetetove dobrobiti, najpametnije što mogu je pokušati pružiti djetetu funkcionalnu obitelj s puno prisutnog tate.

Ako mu odu sjebat život lošim pokušajem braka jer su preslabi da odjebu rodbine i susjede, dabogda im se gonade sasušile, i desne ruke.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 16:25   #20
Najbolja odluka u toj situaciji je po meni abortus, nikakvo vjenčanje i slično iako znam puno takvih slučajeva. Neki su još uvjek skupa, neki se razveli. Ne kužim zašto se vjenčati? Ok, trudna si, zadrži dijete, ali zašto vjenčanje?!? Mogu živjet zajedno i bez tog glupog papira i fejk braka.
I još će bit debela na slikama sa svadbe
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:42.