Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2009., 17:16   #1
Kvantno računalo

..molila bih da mi netko laički objasni što su kvantna računala, kako rade, kakva im je budućnost, te u kojoj mjeri su, danas, uopće razvijena i istražena ..treba mi za faks, a sve što pronalazim na Netu su objašnjenja koja (vjerijatno) jedva shvaćaju i kvantni fizičari..
Iv@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 01:18   #2
Quote:
Iv@ kaže: Pogledaj post
..molila bih da mi netko laički objasni što su kvantna računala, kako rade, kakva im je budućnost, te u kojoj mjeri su, danas, uopće razvijena i istražena ..treba mi za faks, a sve što pronalazim na Netu su objašnjenja koja (vjerijatno) jedva shvaćaju i kvantni fizičari..
Pa kad se zovu kvantna računala. Naravno da ti trebaju kvantni fizičari da ih skužiš
zcracker is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 01:31   #3
Kvantno računalo je računalo koje direktno koristi kvantnu mehanku, tj. njene efekta za reprezentaciju i obradu podataka. Kvantni bit se zove qbit. Kritična razlika između klasičnog računala i kvantnog je ta da klasično računalo sa n bitova može biti u samo jednom od 2^n stanja, dok kvantno računalo posotoji u svih 2^n stanja odjednom. Konkretno, dvo bitno kasično računalo može u registru imati zapisano samo jedan od brojeva: 0, 1,2,3 (00,01,10,11) dok kvantno računalo sa 2 qbita može biti u svim tim stanjima - registar će u isto vrijeme biti i u stanju 0, 1, 2 i 3, a po potrebi kolabira u točno riješenje.
Budući da kvantna računala koriste kvantnu mehaniku (jel) ona mogu raditi stvari koje se čine pomalo bizarnima (dati odgovor prije nego i postaviš pitanje ili raditi isključena), ali i raditi neopisivo brže i efikasnije od klasičnih računala. Kvantno računalo nema sposobnosti riješiti probleme koje klasično računalo nemože, po teoretskim sposobnostima su ova dva identična, jedino što kvantno može riješiti problem za par sekundi koje bi klasičnom trebale milijarde godina.
Kvantna računala danas postoje sa samo par qbita i ne koriste se nigdje osim u istraživačkim centrima. Budućnost je nepoznata što se bliske tiče.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 14:11   #4
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Budući da kvantna računala koriste kvantnu mehaniku (jel) ona mogu raditi stvari koje se čine pomalo bizarnima (dati odgovor prije nego i postaviš pitanje ili raditi isključena),
sorry na totalnom offtopicu ali ovo me podsjetilo na Douglasa Adamsa i Vodič za autostopere..
__________________
--> Guns don't kill people, Chuck Norris kills people <--
Gruvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 05:14   #5
Quote:
Iv@ kaže: Pogledaj post
..molila bih da mi netko laički objasni što su kvantna računala, kako rade, kakva im je budućnost, te u kojoj mjeri su, danas, uopće razvijena i istražena ..treba mi za faks, a sve što pronalazim na Netu su objašnjenja koja (vjerijatno) jedva shvaćaju i kvantni fizičari..
Procitaj "Quantum computation and quantum information" od Nielsena i Chuanga i stvari ce ti bit jasnije. Samo nemoj koristit ovo objasnjenje od red_shrike jer je potpuno krivo (jedino sto je tocno napisao je da danas postoje racunala samo sa nekoliko qubita).
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 11:06   #6
Moje objašnjenje je sasvim Ok za početnika, a budući da je cura rekla da ne razumije tehnikalije ni wikipediu, mislim da je sasvim ok ovo što sam rekao. Stoga, molim te da mi objasniš što je to "totalno krivo". Možda to da kvantna računala rade po kvantnim efektima? Nisam primjetio da se entangelment događa u x86 arhitekturi i koristi za obradu i proseciranje. QM računalo također usitinu uzima sva stanja 2^n, ali u određenim omjerima. Ili nije ni to točno? Ajd, umjesto da paušalno optužuješ, probaj elaborirat.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 06.10.2009. at 12:06.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 15:04   #7
Puno vam hvala, dečki.. Red shirke-ovo objašnjenje mi se učinilo dosta logičnim i shvatljivim, pa me malo pokolebalo ovo da je krivo..:S
Iv@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 22:46   #8
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Moje objašnjenje je sasvim Ok za početnika, a budući da je cura rekla da ne razumije tehnikalije ni wikipediu, mislim da je sasvim ok ovo što sam rekao. Stoga, molim te da mi objasniš što je to "totalno krivo". Možda to da kvantna računala rade po kvantnim efektima? Nisam primjetio da se entangelment događa u x86 arhitekturi i koristi za obradu i proseciranje. QM računalo također usitinu uzima sva stanja 2^n, ali u određenim omjerima. Ili nije ni to točno? Ajd, umjesto da paušalno optužuješ, probaj elaborirat.
Mislio sam na ovo:
- Kvantni bit se zove qubit.
- Kvantno racunalo nije u svih 2^n stanja odjednom nego je u jednom od beskonacno stanja (jer je bit binarni, 0 ili 1, dok qubit ima beskonacno mogucih stanja).
- "dati odgovor prije nego i postaviš pitanje ili raditi isključena" - neznam uopce od kud ti to.
- Kvantna racunala rade neusporedivo sporija od klasicnih racunala (jer je tehnologija jos na pocetku), ali da, za neke probleme su efikasnija jer postoje kvantni algoritmi koji u polinomijalnom vremenu mogu rijesiti NP probleme.
- Kvantna racunala mogu rijesiti neke probleme koje klasicna nemogu - npr cesto se koriste za implementaciju (pravih, ne pseudo) random number generatora, koje je nemoguce implementirati na klasicnim racunalima.
- Kvantna racunala se koriste danas primarno za implementaciju random number generatora za potrebe sigurnosnih tvrtki (enkripcija) i za potrebe istrazivaca (za pokuse na kompjuteru kada postoje dvije opcije koje kompjuter izabire, nekad je pozeljno imat pravi random number generator). Postoji jedna firma koja prodaje vrijeme na njihovom quantom racunalu kroz internet API (D-Wave ak se dobro sijecam).
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 12:15   #9
Kvantno računalo je Turing completno, kao i klasično. Teoretski, nema razlike među njima u sposobnostima. Generiranje nasumičnih brojeva se može uraditi i na klasičnim računalima sa kvantnim karticama koje samo eksploatiraju kvantne efekte (preko optike). Nekoliko qubita se uistinu spoji u određenu kombinaciju specifičnih vrijednosti, nisu u beskonačno vrijednosti jer se prezentiraju kao jedinični vektori u nekoj bazi. Da su u beskonačno vriejdnosti, mogao bi imati beskonačnu preciznost - koju nisi u stanu ni očitat, pa stoga nemože niti imati beskonačno stanje već konačno stanja jer si limitiran sposobnosti čitanja podataka. Naime, jedna je stvar kodirati (e,pi), druga je to očitati. Nikada zapravo ne bi bio siguran da je podatak uistinu e i pi ili samo slučajnost da se slaže na 9 decimala.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 01:03   #10
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Kvantno računalo je Turing completno, kao i klasično. Teoretski, nema razlike među njima u sposobnostima. Generiranje nasumičnih brojeva se može uraditi i na klasičnim računalima sa kvantnim karticama koje samo eksploatiraju kvantne efekte (preko optike).
Post to racunalo koristi kvantne efekte, sto nije ono kvantno racunalo?

Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Nekoliko qubita se uistinu spoji u određenu kombinaciju specifičnih vrijednosti, nisu u beskonačno vrijednosti jer se prezentiraju kao jedinični vektori u nekoj bazi. Da su u beskonačno vriejdnosti, mogao bi imati beskonačnu preciznost - koju nisi u stanu ni očitat, pa stoga nemože niti imati beskonačno stanje već konačno stanja jer si limitiran sposobnosti čitanja podataka. Naime, jedna je stvar kodirati (e,pi), druga je to očitati. Nikada zapravo ne bi bio siguran da je podatak uistinu e i pi ili samo slučajnost da se slaže na 9 decimala.
To sto samo mozes procitati 2 stanja, |0> ili |1>, nema veze; qubit moze biti u jednom od beskonacno stanja (linearna kombinacija |0> i |1>).
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 14:34   #11
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
Post to racunalo koristi kvantne efekte, sto nije ono kvantno racunalo?
Pa, nije za obradu i procesiranje podataka. Inače bi mogao reći i da je x86 kvantnu računalo jer na razini individualnih tranzistora i bistabila ti je potrebna kvantna da bi razumio sve događaje unutra i pravilnu manipualciju. Kužiš poantu?

Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
To sto samo mozes procitati 2 stanja, |0> ili |1>, nema veze; qubit moze biti u jednom od beskonacno stanja (linearna kombinacija |0> i |1>).
Definitivno, no koja je ograničenost toga? QM računalo u biti na taj način ispuni prostor problema i kolabira u što bi trebalo biti točan odgovor. Jedino što ti nemožeš zapravo očitati beskonačno vrijednosti, već samo do tuda do kud ti mjerni instrumenti i gospodin Heisenberg dopuštaju. Samo to kažem.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 23:22   #12
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pa, nije za obradu i procesiranje podataka. Inače bi mogao reći i da je x86 kvantnu računalo jer na razini individualnih tranzistora i bistabila ti je potrebna kvantna da bi razumio sve događaje unutra i pravilnu manipualciju. Kužiš poantu?
Ne. Individualne komponente klasicnih racunala su dizajnirana tako da se odklone svi kvantni efekti.



Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Definitivno, no koja je ograničenost toga? QM računalo u biti na taj način ispuni prostor problema i kolabira u što bi trebalo biti točan odgovor. Jedino što ti nemožeš zapravo očitati beskonačno vrijednosti, već samo do tuda do kud ti mjerni instrumenti i gospodin Heisenberg dopuštaju. Samo to kažem.
Prije si rekao na qubit nemoze imati jednu on beskonacno vrijednosti. Moze, i to je vazna karakteristika qubita.
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 10:32   #13
"A single qubit can represent a one, a zero, or, crucially, any quantum superposition of these; moreover, a pair of qubits can be in any quantum superposition of 4 states, and three qubits in any superposition of 8. "

kako beskonacno?
g4gfact0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 13:52   #14
"or, crucially, any quantum superposition of these"
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 14:05   #15
Uostalom, vecina boljih sveucilista u SADu ima predavanja online, pa mozete tamo pogledat ako vas nesto zanimo umjesto da trazite informacije na forumima. MIT npr: http://ocw.mit.edu/OcwWeb/web/courses/courses/index.htm
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 14:40   #16
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
"or, crucially, any quantum superposition of these"
sto ne znaci i beskonacno mogucih stanja.
superpozicija bi znacila kao vjerojatnost . da je stanje 0 ili 1. tj 50%
vjerojatnost da stanje bude neko drugo osim 1 ili 0 je 0%
tek kad ga procitash stanje kolabira u 0 ili 1

Zadnje uređivanje g4gfact0r : 09.10.2009. at 14:49.
g4gfact0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 17:54   #17
da, ali ima beskonacno mogucih superpozicija
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 15:51   #18
Logično razmišljanje navodi na zaključak da kvantni kompjutor teško će postić linearnu preciznos . Radi toga što na njegov spektar u kome on egzistira djeluje gušći snop vibracija koje u prirodi nemaju baš nekih prepreka , mislim materijala u kojima bi vibracije bile stabilne da ne interfeniraju sa okolinom . stim da je kvantni spektar granica di djeluje zemljino magnetsko polje.Moje mišljenje!ne znači da je i istina!
sinhronizirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 00:29   #19
Quote:
sinhronizirani kaže: Pogledaj post
Logično razmišljanje navodi na zaključak da kvantni kompjutor teško će postić linearnu preciznos . Radi toga što na njegov spektar u kome on egzistira djeluje gušći snop vibracija koje u prirodi nemaju baš nekih prepreka , mislim materijala u kojima bi vibracije bile stabilne da ne interfeniraju sa okolinom . stim da je kvantni spektar granica di djeluje zemljino magnetsko polje.Moje mišljenje!ne znači da je i istina!
kriva valna duljina, na oba smisla iste

probaj jednostavnijim riječima i opčije prihvačenim terminima
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 09:46   #20
Quote:
g4gfact0r kaže: Pogledaj post
sto ne znaci i beskonacno mogucih stanja.
superpozicija bi znacila kao vjerojatnost . da je stanje 0 ili 1. tj 50%
vjerojatnost da stanje bude neko drugo osim 1 ili 0 je 0%
tek kad ga procitash stanje kolabira u 0 ili 1
superpozicija bi značilo da je stanje istovremeno 0 i 1.
kescasmas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.