Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2007., 21:51   #1
Prijevremena mirovina i otpremnina

Molim vas pomozite.....

U brdu informacija na internetu nisam uspjela pronaći dovoljno jasan odgovor vezano za prijevremenu mirovinu i otpremnine.....

Naime radi se o sljedećem:

Osoba ima 54 godine i 4 mjeseca života te 31 godinu i 6 mjeseci radnog staža - radi se o ženskoj osobi.....

Jasno m je da sa navedenim brojkama osoba ostvaruje pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ali me zanima da li osoba koja ide u prijevremenu starosnu mirovinu ostvaruje i pravo na otpremninu ukoliko sa poslodavcem sklopi sporazumni otkaz ugovora o radu te HZMO-u podnedse zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu???

te ukoliko navedeno pravo ostvaruje - da li je propisana nekakva minimalna otpremnina u konkretnom slučaju?

Zahvaljujem!!!
__________________
....ja sam žensko....
Jumangi is offline  
Old 22.01.2007., 22:58   #2
ako se koji zakon više od neznam čega mijenjao i interni pravilnici to je zakon o mirovinskom osiguranju.

Koja je sad novela ja ne znam.

Moj ti je savjet odi na mirovinsko i pitaj pravnika.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 23.01.2007., 12:43   #3
Otpremnina prilikom odlaska u mirovinu iznosi 8.000.00 kn.
Naravno, može se raditi i o poticajnim otpremninama, ali onda sve ovisi o konkretnoj odluci poslodavca.
splicanka4zagreb is offline  
Old 24.01.2007., 13:10   #4
Quote:
splicanka4zagreb kaže: Pogledaj post
Otpremnina prilikom odlaska u mirovinu iznosi 8.000.00 kn.
Naravno, može se raditi i o poticajnim otpremninama, ali onda sve ovisi o konkretnoj odluci poslodavca.
znači onda bi ovo bila nekakva minimalna otpremnina?!
__________________
....ja sam žensko....
Jumangi is offline  
Old 24.01.2007., 14:47   #5
Quote:
Jumangi kaže: Pogledaj post
znači onda bi ovo bila nekakva minimalna otpremnina?!
Ne, jednostavno se radi o neoporezivom iznosu koji je stoga i postao najčešće isplačivan.

Ukratko:
1) do 8.000,00 kn = otpremnina prilikom odlaska u mirovinu
2) do 6.400,00 kn za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca = otpremnina radi poslovno uvjetovanih otkaza i osobno uvjetovanih otkaza prema Zakonu o radu
3) do 8.000,00 kn za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca = otpremnina prilikom odlaska u mirovinu radi ozljede na radu ili profesionalne bolesti
splicanka4zagreb is offline  
Old 24.01.2007., 22:58   #6
Hvala!!!!
__________________
....ja sam žensko....
Jumangi is offline  
Old 06.10.2007., 16:08   #7
Ako bi se samo pitanjem mogla nadovezati na temu, naime ukoliko je rijec o invalidskoj mirovini osobe od 40 godina, sa 20 god staza, od toga 12 u istoj firmi, da li i u tom slucaju ima pravo na otpremninu? I ukoliko je to drzavna institucija da li je isplacuje sama firma ili ministarsto koje je iznad te firme.
Hvala
nusazvrk is offline  
Old 26.04.2008., 15:05   #8
da ne otvaram novu temu postavit cu pitanje ovdje.
Gospodja ce 01.01.2011. imati 30 godina staža i 55 godina zivota. kako je dio staza od 16 godina u bosni i hercegovini, dio od 4 godine u njemačkoj a ostalih 10 zadnjih godina staza u Hrvatskoj pitam se po sadašnjem zakonu ima li pravo kad navrši 55 godina ici u prijevremenu mirovinu.
kolt is offline  
Old 26.04.2008., 21:06   #9
Quote:
kolt kaže: Pogledaj post
da ne otvaram novu temu postavit cu pitanje ovdje.
Gospodja ce 01.01.2011. imati 30 godina staža i 55 godina zivota. kako je dio staza od 16 godina u bosni i hercegovini, dio od 4 godine u njemačkoj a ostalih 10 zadnjih godina staza u Hrvatskoj pitam se po sadašnjem zakonu ima li pravo kad navrši 55 godina ici u prijevremenu mirovinu.
Ima. Uvjeti su slijedeći:

1. prijevremena starosna mirovina

- žene - 55 godina života i 30 godina mirovinskog staža
- muškarci - 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža

2. Starosna mirovina

- žene - 60 godina života i minimalno 15 godina staža
- muškarci - 65 godina života i minimalno 15 godina staža.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Old 26.04.2008., 21:52   #10
hvala.
nas brine to sto je staz nakupljen u 3 drzave. jeste sigurni da to vrijedi za sve hrvatske drzaljane koji odlaze u mirovinu iz neke firme u hrvatskoj. na mirovinskom nam nisu htjeli nista reci nego samo da popunimo zahtjev pa da ce vidjeti.
kolt is offline  
Old 29.04.2008., 07:24   #11
Quote:
kolt kaže: Pogledaj post
hvala.
nas brine to sto je staz nakupljen u 3 drzave. jeste sigurni da to vrijedi za sve hrvatske drzaljane koji odlaze u mirovinu iz neke firme u hrvatskoj. na mirovinskom nam nisu htjeli nista reci nego samo da popunimo zahtjev pa da ce vidjeti.
Nema veze što je staž nakupljen u 3 države, on se zbraja. Tu podnesete zahtjev, a onda se utvrđuje staž u Njamačkoj i BIH.
Nasja is offline  
Old 22.06.2009., 10:17   #12
imam slično pitanje/problem
radi se o ženskoj osobi
35 g staža, 55 g
staž je 25 g u Hrvatskoj, 5 godina u bih i 5 godina u sloveniji.
rješenje za mirovinu joj daje pravo na minimalnu hrvatsku imovinu, i pritom samo spominje staž iz bih, staž iz slovenije nisu još dobili potvrdu pa ni ne spominju (?!), a u svakom slučaju u samom izračuni mirovine gledaju samo 25 godina staža u hrvatskoj.
znači staž u bih se spominje samo u kontekstu priznavanja ostvarivanja prava na prijevremenu mirovinu, ali ne utječe na obračun?
zašto uopće ne spominju staž u sloveniji?
rok za žalbu je 15 dana pa je pitanje hitno.
inače sav radni vijek je odrađen u zagrebu i tu su plaćani doprinosi, samo su društva za koja je radila imala sjedišta u bih/sloveniji.
Login is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.