Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2004., 15:17   #1
Lakiranje vrata - tehnike

Obnavljam unutarnja vrata i stokove. Rijesio sam kitanje i temeljni premaz. Da li za lakiranje (Tessarol lak) koristite kist ili valjak? Ima li kakovih trikova? Koliko premaza je potrebno? Koliko razrjedjujete lak?
Unaprijed zahvaljujem
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2004., 09:26   #2
Re: Lakiranje vrata - tehnike

Quote:
boromir kaže:
Obnavljam unutarnja vrata i stokove. Rijesio sam kitanje i temeljni premaz. Da li za lakiranje (Tessarol lak) koristite kist ili valjak? Ima li kakovih trikova? Koliko premaza je potrebno? Koliko razrjedjujete lak?
Unaprijed zahvaljujem
Koristi kist ako znaš dobro s njim baratat, za amatere je valjak zakon. S valjkom treba i premaz više, ali se puno brže radi.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2004., 22:21   #3
Re: Re: Lakiranje vrata - tehnike

Quote:
bankei_ri kaže:
Koristi kist ako znaš dobro s njim baratat, za amatere je valjak zakon. S valjkom treba i premaz više, ali se puno brže radi.
Nije valjak za amatere, puno je lakse s kistom radit.
Kist ili valjak broj premaza je isti.


Jedno pitanje, koja je boja u pitanju?
Jer tesarol lak moze bit i bezbojni.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2004., 00:39   #4
Baš ne kužim iz tvog pitanja jel se radi o uljnom il nitro laku?

Za lakiranje valjkom moraš površinu za lakiranje očistit do savršenstva da ti ne bi ostajali mjehurići koji također mogu nastajat ako spužva na valjku nije kvalitetna. Inače je dosta teško naći kvalitetan valjak za lakiranje. Ak nisi vičan lakiranju bolje ti je raditi s kistom i nemoj cjepidlačiti nego kupi kvalitetniji kist jer buš zažalil.
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2004., 08:10   #5
U pitanju je uljni lak bijele boje.
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2004., 09:42   #6
recept za obnovu starih vrata koja su ličena uljenim naličem izgleda ovako:
1. brusnim papirom granulacije cca 120-150 obrsiti kompletnu površinu, s tim da se na područjima gdje se je boja digla ili eventualno drvo rasušilo treba boja skinuti do podloge (poželjno je na malo širem području od područja oštećenja)
2. kompletnu površinu premazati sa samoventilirajućom bojom, vrijeme sušenja cca 12 sati
3. izvršiti kitanje sa kitom za drvo predlažem unicol kit jer je iz iskustva najbolji (nekad su majstori kitali kompletne površine zatim brusili pa kitali to se po njihovoj terminologiji zove "inerciganje") vrijeme sušenja cca 6 sati za prvi nanos svaki slijedeći dodati još 3 sata
4. brusnim papirom granulacije cca 220 pobrusiti kitane površine
sad idu varijante na temu
a) ponovo kompletnu površinu premazati sa samoventilirajućom bojim i napraviti dokitavanje pa ponovno brušenje
b) završnom bojom u premazu cca 80-100 g/m2 viskoziteta cca 15 sec namazati kompletnu površinu, dokitati ponovo pobrustiti
5. napraviti prvi premaz (preporučava se kist) ne više od 120 g/m2 i viskozitet ne veći od 20 sec, vrijeme sušenja 24 sata
6. napraviti drugi premaz (preporučava se kist) ne više od 180 g/m2 i viskozitet ne veći od 24 sec, vrijeme sušenja minimalno 24 sata
to bi bilo to sve eventualne druge radnje ovise o vrsti ošetećenje i količini istog
napomena: pokušajte izbjeći bilo kakave boje i otapala na bazi nitra ili acetona jer postoji mogućnost da bi nitro mogao dizati predhodnu boju
glede kista i valjka, kod sintetskih uljnih boja i sličnog završna obrada ne izgleda isto, obzirom da na vratima imaš poluutore na dovratniku i na krilu pa onda opšavne letvice koje moraš obraditi sa kistom prelaz između površina koje se obrađuju kistom i ravne površine krila koja bi obrađivali valjkom neće biti uredan te bi stoga bilo poželjno sve obraditi sa kistom
zadnja napomena: za cca 800,00 kn možete kupiti nova vrata koja su u pravilu obrađena sa poliuretanskim lakom što je najbolja varijanta glede lakiranje pa treba razmisliti kolika je isplativost obnove starih vrata
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2004., 11:00   #7
A akrilni lakovi, tj. temeljna boja za drvo i lak na bazi akrila?
Već sam ih koristio za obnovu postojeće stolarije i zadovoljan sam rezultatima! Nešto su skuplji, ali nemaju mirisa, brzo suše i daju dobre rezulate!
champ is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2004., 11:09   #8
akrilni lakovi kao sredstvo za otapanje koriste vodu, dok druge boje koriste razno razne vrste razređivaća, kod ponovnog lakiranja poželjno je da se koristi slično otapalo kao na staroj boji jer na taj način nova boja djelomićno penetrira u staru i postiže se bolji efekt slijepljenosti
kod varijante akrilni na uljne može se desiti da se jave mjehuri ispod akrilne boje te da bi se to spriječilo koriste se razni primeri što komplicira cijeli postupak zato se ide oprobanim metodama isto otapalo na isto otapalo
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2004., 13:46   #9
Hvala fikusu na iscrpnom odgovoru.
Samo jos jedno pitanje:
Znace li odgovori pod 5 i 6 pojednostavljeno prvo rjedji premaz, a onda gusci?
Pozdrav
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2004., 13:55   #10
Quote:
boromir kaže:
Hvala fikusu na iscrpnom odgovoru.
Samo jos jedno pitanje:
Znace li odgovori pod 5 i 6 pojednostavljeno prvo rjedji premaz, a onda gusci?
Pozdrav
da i u prvom slućaju je bitno nanesti i manje boje jer u tehbici lakiranja je podatak o nanosu boje jako bitan (teoretski ti mož i rijeđu boju nanesti u većoj količini)
zaboravio sam napisati da je još i bitan podatak o količini suhe tvari koju boja sadrži jer praktično nakon sušenja samo vam to ostane na podlogi sve drugo ishlapi (ovo je više manje samo da apsolviramo teoriju)
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2004., 23:54   #11
Glede valjka: ne mora biti spužvasti, može biti i plišani koji je skuplji pa očekujem i bolji; mene isto čeka taj posao.
A ako nova vrata koštaju 800kn onda se stvarno ne isplati renovirati ako želiš to napraviti savršeno.
iwoa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2004., 08:26   #12
Bilo bi dobro poslije prvog premaza, (nakon kaj se boja osuši), sve još jednom pošlajfati finim brusnim papirom
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2004., 11:43   #13
Quote:
Ruda kaže:
Bilo bi dobro poslije prvog premaza, (nakon kaj se boja osuši), sve još jednom pošlajfati finim brusnim papirom
međufazna brušenja su uvijek uvjetovana odabirom boje pa ako se želi dobiti idealna površina onda se ide u prvim premazima sa temeljnim lakovima koji su meksši i pogodniji za brušenja od završnih lakova
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2004., 01:24   #14
Quote:
fikus kaže:
recept za obnovu starih vrata koja su ličena uljenim naličem izgleda ovako:
1. brusnim papirom granulacije cca 120-150 obrsiti kompletnu površinu, s tim da se na područjima gdje se je boja digla ili eventualno drvo rasušilo treba boja skinuti do podloge (poželjno je na malo širem području od područja oštećenja)
2. kompletnu površinu premazati sa samoventilirajućom bojom, vrijeme sušenja cca 12 sati
3. izvršiti kitanje sa kitom za drvo predlažem unicol kit jer je iz iskustva najbolji (nekad su majstori kitali kompletne površine zatim brusili pa kitali to se po njihovoj terminologiji zove "inerciganje") vrijeme sušenja cca 6 sati za prvi nanos svaki slijedeći dodati još 3 sata
4. brusnim papirom granulacije cca 220 pobrusiti kitane površine
sad idu varijante na temu
a) ponovo kompletnu površinu premazati sa samoventilirajućom bojim i napraviti dokitavanje pa ponovno brušenje
b) završnom bojom u premazu cca 80-100 g/m2 viskoziteta cca 15 sec namazati kompletnu površinu, dokitati ponovo pobrustiti
5. napraviti prvi premaz (preporučava se kist) ne više od 120 g/m2 i viskozitet ne veći od 20 sec, vrijeme sušenja 24 sata
6. napraviti drugi premaz (preporučava se kist) ne više od 180 g/m2 i viskozitet ne veći od 24 sec, vrijeme sušenja minimalno 24 sata
to bi bilo to sve eventualne druge radnje ovise o vrsti ošetećenje i količini istog
napomena: pokušajte izbjeći bilo kakave boje i otapala na bazi nitra ili acetona jer postoji mogućnost da bi nitro mogao dizati predhodnu boju
glede kista i valjka, kod sintetskih uljnih boja i sličnog završna obrada ne izgleda isto, obzirom da na vratima imaš poluutore na dovratniku i na krilu pa onda opšavne letvice koje moraš obraditi sa kistom prelaz između površina koje se obrađuju kistom i ravne površine krila koja bi obrađivali valjkom neće biti uredan te bi stoga bilo poželjno sve obraditi sa kistom
zadnja napomena: za cca 800,00 kn možete kupiti nova vrata koja su u pravilu obrađena sa poliuretanskim lakom što je najbolja varijanta glede lakiranje pa treba razmisliti kolika je isplativost obnove starih vrata
Daj od kud si to prepisao?

Ak to pročito neko tko si to oće sam napravit ima da se usere kak je to komplicirano!
Sa šmirglom 220 nemres urca pobrusiti, ima da spizdiš kolko ga buš potrošil.
Sušenje boje uveliko ovisi o temperaturi!!!
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2004., 16:58   #15
Quote:
Mr. Wolf kaže:
Daj od kud si to prepisao?

Ak to pročito neko tko si to oće sam napravit ima da se usere kak je to komplicirano!
Sa šmirglom 220 nemres urca pobrusiti, ima da spizdiš kolko ga buš potrošil.
Sušenje boje uveliko ovisi o temperaturi!!!

Ja neznam od kud je to prepiso, al ja sam to ucio u skoli
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 14:40   #16
preporuka meni najdraza - kupi nova vrata

btw. mrzim lakirati stolariju, narocito trulex prozore na koje natrpas toliko kita da nije ni cudo da jos ispucaju
za godinu dana i prije
a kad su puni vlage, pa se napuhnu uh,
cudim se ljudima kako znaju uvijek odabrati
krivo godisnje doba za lakiranje prozora

a sto se tice iBerciganja, to se i danas radi, narocito kad neko jako pametan hoce bajcanu stolariju lakirati u bijelo
he he tako rade majstori


a sto se tice smirgla 120/150 na samom pocetku posla sa time si mozes obrisati dupe...

stolarija se na pocetku smirgla s 80 ili 100 i po potrebi pali,
pa se kitaju auto kitom veca ostecenja,
zatim dolazi ponovno brusenje s 80 ili 100,
a nakon toga premaz temeljne boje koja se ponovo brusi s 120 do 150,
a nakon toga se iberciga kitom za drvo (kompletan štok i vrata) te se ponovno brusi s 150, dobro opraši i ponovno baca u temeljnu boju.
Nakon toga dolazi smirglanje s 150 i po potrebi se nadkita s litaponom pomijesanim s lakom(u slucaju da niste prije dobro obradili stok ili vrata ),
i tek onda se lakira sa penzlom kojim se iskriza(prvo po duljini vrata,zatim sirini, pa ponovo po duljini) 3 puta da bi se lak bolje razlio i izvukli mjehurici.
Lak vam ne smije biti niti pregust niti prerijedak.
Valjak se koristi samo da bi se nanio lak prije upotrebe penzla jer si recimo na taj nacin prije gotov.

Ako lakiras s valjcicem, a ne izvlacis penzlom uvijek ti ostaje lak u obliku narancine kore.
BTW. stara stolarija rijetko kad moze ispasti odlična (pvc) mada to nije iskljuceno, ali to se i placa.

A sto se tice novih vrata s stokom , istina je da kostaju po 700-800kn ,ali na žalost moraš pristupiti ovom gornjem postupku tako da ti to ispadne duplo skuplje jedino ako nekupuješ suhomontažna a to su ti gotova polakirana vrata sa gotovim štokom kojeg moraš sam spojiti a to ti iziskuje ipak malo više vještine.
Uglavnom se u centru grada stolarija obnavlja posto ima svoju vrijednost te ljudi ne zele kupovati novu.

eto, to bas radim na jarunu, ibercigam unutarnje dijelove prozora u bijelo, a vanjski ostaju u bajcu , stolarija trulež pa ti sine izvoli ako hoćeš radi sam.
pusa

Zadnje uređivanje maler : 15.12.2004. at 18:42.
maler is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 15:16   #17
slažem sa sa maler-om u potpunosti
Najzahtjevnija(i naj skuplja) operacija u soboslikarskoj i ličilačkoj branši je bojanje drvene stolarije i malo malera to danas radi kvalitetno.
Kupiti nova vrata i to je pitanje kako su obrađena i s čim.
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 16:10   #18
maler, meni se svidaju ona sarena vrata
koja sam ti vidjela na stranici
ajde posalji na mail koliko bi trazio da mi napravis jednu stranu tako u djecjoj sobici
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 15:50   #19
Uzela sam danas obojati vrata u svom stanu. Susjed mi je posudio neku mašinicu na struju u koju se ulije boja i koja raspršuje boju. Boja Luxal bijela, malo sam je razrijedila s uljnim razrjeđivačem.
Nisam ništa brusila, niti nikakav dodatan napor uložila.
Sve je Om ispalo, osim što se kasnije lagano boja počela slijevati, pa sad imam one crte od slijevanja boje. Dobro, znam da slijedeci put trebam vrata polegnuti na pod, a ne nasloniti na zid

Ali, koju brzosušeću boju koristiti koja super prekriva texturu drveta (onak, nekak' kao autolak bude)?
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 20:58   #20
Baš sam mislio otvoriti post s ovom temom. Naime, i ja bih vrata i prozore, naravno i štokove bojao bijelo.
Prijašnji gazda je svu stolariju obradio lakom za čamce. Dakle vidi se struktura drveta. Kako bih ja sada trebao to obraditi da mogu lakirati u bijelo ili neku drugu boju (ja kad kažem lakiranje mislim ono bojanje gdje se ne vidi struktura drveta). Jel moram skidati taj lak ili samo lagano pobrusiti, pa bojati. Hvala :-)
dejank is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.