Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2010., 01:04   #1
Millenium Trilogija (Stieg Larsson)

Na prijedlog člana Listopada Stieg Larsson dobiva svoj zasebni topic jerbo se puno o njemu govori na "Što čitamo..." i ja mislim da čovjek zaslužuje svoj komad virtualnog prostora na forum.hr.

Dakle, svi vi koji ste čitali/čitate jednu od njegovih knjiga i koji ste se toliko jako navukli na brilijantno fantastičnu Lisbeth Salander i malo manje fantastičnog Mikaela Blomkvista evo mjesto di ih možete dizati u nebesa i liječiti svoju zaluđenost

Moj progres sa ovom trilogijom je two down, one to go. Sa prvom sam odugovlačila (tj sam prvih 150 stranica) jer se nikak nisam mogla ufurati a i priča mi je bila malo prerazvučena i dosadnjikava, e al kad se Mikael počeo prašiti sa Ceciliom Vanger onda je i radnja počela bit zanimljiva (ne aludiram na seksi scene kojih nema nego se tak jednostavno poklopilo).
Odma sam nabavila drugu i skresala ju u dva dana i onda ŠOK I NEVJERICA. Pa nemožeš mi tak završit pa to nije humano! Skoro sam se plakala, ali nema veze, u nedelju dobivam 3 dio i nejdem spavati dok ju ne rješim (fala strina).

Moji utisci u summi summarum: radnja odlična, likovi fantastični, zgodne natruhe inteligentnog humora. Minuse dobiva zbog nabrajanja svih brandova koje neko koristi, malo mi je čudan onaj famozni ljubavni trokut i tijek radnje koji ima jedno vrijeme usporeni ritam i onda se nadogađa par stvari i sve to nekak na brzinu i nerazrađeno. Ali to mi knjigu ne čini manje fantastičnom
__________________
She says it helps with the lights out.
ShirleyTemple is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 07:57   #2
E tako.

Stvarno covjek zasluzuje svoj topic s obzirom na to kakvi sve autori imaju svoj.
O trilogiji se puno prica i rijetko kome da se ne svidja sto znaci da ima tu nesto. E sad, to nije vrhunska knjizevnost ni izbliza ali da je vrhunska zabava mora se priznati. Larsson je razradio pricu u detalje i iako je ispocetka to sve malo i bilo razvuceno ipak ima nekakvoga smisla jer u "MKMŽ" prica apsolutno nema veze s ostatkom trilogije ali dala nam je uvid u likove koji su "DKSIV" dodatno razradjeni. Naravno ima tu i nelogicnosti te pretjerivanja ali sve se moze oprostiti Larssonu jer prica ipak cijelo vrijeme drzi vodu. Evo citam "Kule u zraku" i mogu reci da je za sada stvarno jako dobro i zanimljivo a ostatak cemo vidjeti

Slazem se da je Mikael pomalo i dosadan, streberski tip ali po meni je apsolutno potreban i dobar u onome sto radi iako i on ponekad zna ispadati heroj u situacijama u kojima sigurno ne bi prezivio. Al dobro trivijalna knjizevnost mora imati i trivijalnosti
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 17:26   #3
Daleko od toga da je knjiga prozno remek djelo koji odiše ___________ (na crticu idu svi oni fensi izrazi koje smo negdje nekad pročitali i ustvari neznamo kaj znače ali imaju više od 5 slova u riječi pa zato mislimo da smo načitani kad ih negdje upotrijebimo).
Ali i bez tih fensi riječi cijela priča je došla do publike koja ju je odlično primila.
U "MKMŽ" mi je priča odlična, sami zaplet se iskupio za dosadan početak, ali taj početak koliko god da je dosadan je bio nužan.
U "DKSIV" (neznam kak tebi) ali ja sam već na pol knjige shvatila tko je Zala i samo sam čekala kad će moje indicije biti potvrđene. U ovoj priči mi se malo Mikael gubi, čak ni nemam dojam da toliko nosi radnju jer je većinu posla ionak Dag obavio prije njega i on je samo slijedio njegove tragove. I slažem se da nekad ispada slučajni heroj, i to potpuno ne zasluženo. (mislim da polako razvijam odbojnost prema njemu)
Larsson je složio *ebeno dobru priču, ali mu ne opraštam takav kraj drugog dijela

p.s. treći dio stiže u nedelju. pojela sam sve nokte od iščekivanja.
__________________
She says it helps with the lights out.
ShirleyTemple is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 00:46   #4
kako god, upravo sam završio prvi dio, pročitan u jednom dahu u dva dana.
ono što me se najviše dojmilo i što me je najviše držalo je brojnost i razrađenost likova i njihovi odnosi. radnja kao radnja drži vodu opsegom i kompleksnosti ali ipak bi volio da manje osjetim ono što ja zovem "očekuj neočekivano" efekt. čitaš i shvaćaš da te pisac smišljeno obmanjuje o smjeru radnje, što meni osobno kada to primjetim stvara dozu skepse u nastavku čitanja jer znam da je smjer nemoguće pogoditi ili predvidjeti ali isto tako znam da je smjer onaj koji sam najmanje očekivao..

volim filozofirati..
ali mi je svejedno ovo jedna od najboljih knjiga koje sam ikad pročitao i jedva čekam pročitati ostale
b_special is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 21:58   #5
Procitao Kule u zraku.

Ukratko (bez spojlera, za sada), pocetak dinamican, srednji dio pomalo zamori ali nista prestrasno, zavrsetak dobar ali ocekivan.
Sve u svemu neki dijelovi su suvisni i mogla se knjiga strpati na nekih 500 stranica a ne sedamsto. Konacna ocjena je dosta dobra jer Larsson je napisao dobru pricu koja drzi vodu iako se neke stvari lako predvidi ali bilo je i pokoje iznenadjenje.

Za sada dosta
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 01:54   #6
Pročitao treći dio i to iz čiste radoznalosti, da vidim u čemu je "hype". U biti ne volim kada se postaje popularan pisac zbog politike i drugih stvari negoli zbog same pisane riječi. Zatim, ne volim knjižurde od gomilu stranica, pogotovu ako su krimići posrijedi jer me to nekako navodi na zaključak da pisac proizvodi tekstove poput pravog novinara, a ne stvara. I na kraju ocjena: solidan. Dakle, solidan krimić i ne ide mi u glavu da je najprodavanije štivo u svijetu. Vjerojatno zbog onog zaključka na početku; marketing i ostali politički background.
mangata is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 06:09   #7
Je stvoren je velik hype oko knjiga to se mora priznati. Ali s obzirom da knjige pripadaju rangu lagane knjizevnosti trilogija je, barem po meni, u samom vrhu. Prica je mora se priznati jednostavno dobra i zanimljiva i napravljena da privuce prosjecnog citatelja.

Larsson je utrpao sve u knjigu sto se utrpati moze, zlostavljanje, zavjeru, hakerstvo, tajne organizacije, dobre ljude koji rade lose stvari, seks, genetski ostecene/ojacane ljude, manipulaciju te je tu privucen siroki krug citatelja kojima ce se svidjeti ponesto od toga a nekima i sve
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 11:04   #8
Ja čitam momentalno Kule u zraku. Zanimljivo je da je većini zanimljivija trilogija kako odmiče, dakle DKSIV i Kule a meni su MKMŽ još bili najbolji. Sad me malo upilao sa Sekcijom (koju i dalje ne kužim najbolje) i špijunažama... Ali još mi je zanimljivija činjenica da unatoč tome svemu i dalje okrećem stranice kao luda... Jedna stvar me nenormalno iritira : Kava i sendvič. To je izgleda sve što njegovi likovi jedu i piju. "pojeo je kavu i sendvič" "naručio je kavu i sendvič" "kupio je kavu i sendvič i pojeo ih"... Ugh.
__________________
Well, THIS is all you have.
Marina2501 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 12:07   #9
Quote:
mangata kaže: Pogledaj post
Pročitao treći dio i to iz čiste radoznalosti, da vidim u čemu je "hype". U biti ne volim kada se postaje popularan pisac zbog politike i drugih stvari negoli zbog same pisane riječi. Zatim, ne volim knjižurde od gomilu stranica, pogotovu ako su krimići posrijedi jer me to nekako navodi na zaključak da pisac proizvodi tekstove poput pravog novinara, a ne stvara. I na kraju ocjena: solidan. Dakle, solidan krimić i ne ide mi u glavu da je najprodavanije štivo u svijetu. Vjerojatno zbog onog zaključka na početku; marketing i ostali politički background.
...a i zbog toga što je autor mrtav.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 20:31   #10
tak to ide... nikaj od tebe za života al zato kad otegneš papke postaneš slavan


čitam Kule... nekak mi sporo idu... vjerojatno zato kaj ih čitam prije spavanja kad sam umorna ko isus... dobra mi je za sad
__________________
She says it helps with the lights out.
ShirleyTemple is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 23:10   #11
nećete vjerovat, još nisam nijedan dio pročitala! nisam si do sad mogla priuštit kupnju tih knjiga, uvijek su pale neke jeftinije al više ne mogu čekat! od iduće plaće ću ih nekako počet kupovat! jedva čekam!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
bebuška
carrie23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 06:00   #12
uclanit se u knjiznicu?
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 07:47   #13
A možeš pogledati i film
lijepa.cura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 15:56   #14
Quote:
listopad kaže: Pogledaj post
uclanit se u knjiznicu?
učlanjena sam al tu knjigu je praktički nemoguće dobit u knjižnici, ali i ne želim ju čitat iz knjižnice nego hoćem svoju, mirišljavu po novom

Quote:
lijepa.cura kaže: Pogledaj post
A možeš pogledati i film
filmovi rađeni po dobrim knjigama su uvijek sranja i većinu dijelova izbace!
__________________
bebuška
carrie23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 16:03   #15
Quote:
carrie23 kaže: Pogledaj post
učlanjena sam al tu knjigu je praktički nemoguće dobit u knjižnici, ali i ne želim ju čitat iz knjižnice nego hoćem svoju, mirišljavu po novom
rezervacija
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 22:28   #16
Quote:
listopad kaže: Pogledaj post
rezervacija
to bi i mogla, al vjerojatno ne bi mogla dobit obadva dijela odjednom, treći sigurno nemaju!
ma, uskoro ću si ih počet kupovat, čim mi u 7.mj. sjedne plaća
__________________
bebuška
carrie23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 22:36   #17
Procitao sam samo prvio dio jer samo on ima zasad prijevod u Makedoniju. Meni je dobra knjiga, ne pretjerano jaka al ipak zanimljiva i napeta. Ocekujem puno vise u drugi dio
__________________
Can we pretend that airplanes In the night sky Are like shooting stars ...

.... I could really use a wish right now (wish right now, wish right now)
Bobi93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 09:31   #18
Ja ih uzela u Algoritmu na American 4 rate, tak da je ispalo podnošljivo (130 kn/mj)
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 16:19   #19
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Ja ih uzela u Algoritmu na American 4 rate, tak da je ispalo podnošljivo (130 kn/mj)
ja sam narucio prek ebaya, engleske verzije, u prosjeku 60ak kn
mihmih is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 12:22   #20
Imate u Algoritmu akciju 'kupi tri plati dva'. U Avenue Mall-u sam danas na polici vidio 'MKMZ' i 'KUZ' ali neznam jel imaju i 'DKSIV'.
__________________
#TOTAL PACKAGE 999 mil., #DO DESET GODINA, #AESA, #OSF, #DDM, #METEOR, #SCALP, #EXOCET
fishfinder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.