Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2009., 13:11   #21
Ludilo od dosade
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 19:09   #22
Izvrstan film! Stvarno sam se iznenadio. Mislim, očekivao sam dobar film, ali ne ovako dobar. Ma šta dobar, genijalan ! Remek djelo.
filmash is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 22:33   #23
Ima tjedan dana kako sam pogledao film i još mi ne ide iz glave .To ne pamtim kada sam zadnji puta doživio.Jednostavno , odbijam ga pogledati ponovno kako si nebih pokvario osjećaj zadovoljstva.Mickey Rourke je stvarno izvrstan u ovome filmu a Marisa Tomei je toliko uvjerljiva da zaslužuje oskara i pol.
__________________
Bok
0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 01:56   #24
grozan mi je film,doslo mi je par puta da odustanem od gledanja jer mi nije bas sjeo doc-style koji dosta usporava radnju i sve skupa cini dosadnim.Meni je film proizveo jaki osjecaj nelagode i tjeskobe i nepodnosljiva mi je ta atmosfera i inzistiranje na tom osjecaju "ponizenja" koji vristi iz svake scene filma- mislim da je film pretjerao na inzistiranju ponizavanja Rourkea prikazujuci njegovu svakodnevnicu-pa svakii pas ima svoj dan mogli su i njemu dati break- par scena koje bi malo digle atmosferu.
Inace,odlicna gluma Rourkea, Tomei izgleda jebenica.
btw bypas koju su mu ugradili je totalno relativiziran u filmu i s obzirom na doc-style filma,tu imam veliku zamjerku.Naime ful se inzistira na realnosti prikaza i ako mi se vec cini ko da gledam reality show koji prati od 0-24h zivot jednog wrestlera e onda jebemu ne moze ni on odmah netom operacije bypasa(!!)ciji em oporavak traje em se oziljci vide iz aviona, izaci iz bolnice ko da je dobio infuziju jer je ,eto, dehidrirao.
cranberryCherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 17:58   #25
Odličan film. Inače ne volim drame i izbjegavam ih u širokom luku ali ovdje ipak glumi Miki, za mene jedan od najboljih i najuvjerljivijih glumaca iako u ovom filmu nisam znao da li glumi ili proživljava neke svoje drame. Možda film i nije za oskara ali njegova gluma to sigurno jest.

Miki

Marizica
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 21:24   #26
evo pogledao sam ga i ja, prvenstveno zato da vidim cemu ti pusti oscari i zlatni globusi.... film je dobar,ne odlican, atmosfera (koja kao sto se vidi u par postova iznad nije za svakoga) je meni odlicna, lijepo polagano sve ide... za 5! Rourke odlican, Tomei odlicna ali kraj je mene osobno tako iznervirao da mi je spustio ocjenu filma za 1 (sa 5 na 4 jel ) Mislim... lako je za pretpostaviti sto se dogodi sa njim.. ali ja sam takav da volim da mi se sve nacrta, ne da se sad ja mislim sto se dogodi...
Busak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 00:29   #27
Vau, da mi je prije 10 godina netko rekao da će Mickey Rourke i Josh Brolin biti nominirani za oskara...

"The Wrestler" predstavlja zaokret u karijeri Darrena Aronofskog, jer za razliku od njegovih prijašnjih poletnih, visoko stiliziranih filmova, redatelj se ovdje hrabro opredjelio za mnogo jednostavniji, minimalistički pristup; i na tematskom (jednostavna priča sa linearnom naracijom) i na audiovizualnom planu (hand held tracking shotovi, prirodno osvjetljenje, jedva zamjetljiva glazba, zrnata isprana fotografija).

Film se bavi univerzalnom temom samoće, postavljajući uznemirujuće pitanje; "Što kada se jednom svjetla ugase i čovjek shvati da je njegovo vrijeme prošlo?", koje je tim zanimljivije jer se postavlja u odnosu na profesiju čiji se "djelatnici" smatraju besmrtnim super-herojima.
Znam to jer sam i sam bio dugogodišnji fan wrestlinga dok se krajem devedesetih nije pretvorio u neobuzdani multimilijunski cirkus.

Scenarist Robert D. Siegel pokazuje izvanrednu upućenost u povijest wrestlinga; film je, naime, krcat referencama na zlatno doba WWF-a; Mr. Magnificent je očita aluzija na preminulog Mr.Perfecta, Funky Samoans su naravno legendarni tag team The Wild Samoans (čija je jedna polovina, Afa Anoai, bio Rourkeov trener za potrebe filma), brutalni meč na sredini filma neodoljivo podsjeća na razuzdane "anything goes" mečeve sa hard-core legendom Terry Funkom koji su uključivali žičanu ogradu, ljestve, stolove, i sve ostalo čega bi se dohvatio, lik Randyjevog rivala Ayatollaha i njegovo rivalstvo sa Randyjem bazirano je na kečeru Iron Sheiku (turban, mahanje iranskom zastavom, završni potez cammel clutch) i njegovom rivalstvu sa Hulk Hoganom, a sam lik Randy "The Ram" Robinsona kolaž je karakteristika različitih kečera; iako je po izgledu sličan većem broju kečera, direktna inspiracija je vrlo vjerojatno bio Shawn Michaels, šamaranje lakta je bio zaštitni znak Lex Lugera (u filmu se spominje kečer po imenu Lex Lethal), diving headbutt (dokrajčivanje protivnika skokom s konopaca na glavu) bio je završni potez The Dynamite Kida, dok po sudbini iz stvarnog života (izvan ringa) ipak najviše podsjeća na Jake "The Snake" Robertsa, jednog od najpopularnijih kečera iz druge polovice 80-ih, koji je devedesetih preživljavao putujući Amerikom u kombiju i nastupajući u malim sportskim dvoranama, te pokušavajući uspostaviti odnos sa odraslom kćeri koju nije vidio godinama (što je sve dokumentirano u izvrsnom filmu "Beyond the Mat" iz 1999).

Iako mu pristupaju s dozom humora, Aronofsky i Siegel nipošto ne ismijavaju wrestling, već ga prikazuju kao sportski show u kojemu su pojedine situacije namještene, ali su ozljede (i fizičke i psihičke) itekako stvarne, a lista kečera koji su preminuli prije 50-e (od overdosea steroidima i painkillersima, srčanog udara, samoubojstva...) je prilično dugačka.

Prikazom neglamurozne strane tog američkog pop-kulturnog fenomena, njih dvojica govore o utjecaju showbiznisa i načinu na koji diktira život svojih žrtava; Randy je zapeo u osamdesetima i okružuje se svime što ga podsjeća na dane slave (figurica samog sebe, 80s hair metal, nintendo igrice, izresci iz novina), a hrve se ne zbog novca ili ponosa, već zato što je wrestling sve što mu je ostalo i jedino što zna raditi.
On je u svojoj srži zabavljač i ne želi prihvatiti činjenicu da će zbog srčanog udara morati nastaviti živjeti normalnim životom; to je najbolje prikazano u scenama za pultom trgovine gdje je monotoni mesarski posao uspio pretvoriti u show, a tragični kraj u kojem odabire smrt u ringu, prethodno poetski ustvrdivši "The only place I get hurt is out there" (misleći na vanjski svijet), na savršen način zaokružuje priču o nemogućnošću pojedinca da se nosi sa surovom realnošću nakon života u eskapističkom svijetu showbiza.

Naravno, čovjek zbog kojeg film tako dobro funkcionira je Mickey Rourke, čiji životni put ima mnogo sličnosti sa Randyjevim.
Nekad jedan od najperspektivnijih mladih glumaca, Rourke je sagorio u nizu loših glumačkih odabira i problematičnog ponašanja (bizarna odluka da se na vrhuncu popularnosti vrati boksačkoj karijeri).
Tako ovdje, u maniri najvećih metodskih glumaca, izvlači maksimum iz vlastitog iskustva obilježenog pogreškama i borbom sa unutarnjim demonima, te daje iskrenu izvedbu koja se može smatrati on-screen izljevom žaljenja nad protraćenim potencijalom.

Da zaključim, riječ je o iznimnom primjerku modernog downbeat hiperrealizma, sa maestralnom karakterizacijom i dojmljivim glumačkim ostvarenjima, uz poneki klišej viška (posebno dijelovi sa iritantnom kćeri uz klasične "gdje si bio kad si mi trebao").
Iako je u centru filma prilično neuobičajeni pojedinac, s njegovom se pričom paradoksalno može povezati svaki gledatelj, jer se bavi usamljenošću, te strahom i tjeskobom koji proizlaze iz te usamljenosti, a premda na trenutke prijeti da će se pretvoriti u predvidljivu sentimentalnu dramu, do toga ipak ne dolazi, već se do kraja, zahvaljujući talentu redatelja, zadržava mučan, za ostvarivanje svrhe filma neophodan ton.
cool hand luke is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 07:57   #28
Odličan post.Ali šteta je ne naglasiti i odličnu Marisa Tomei koja je iznjela barem 1/3 filma .Mickey nije jedina odlična izvedba u ovom filmu .Sve u svemu , iako je prošlo više tjedana od kako sam ga pogledao još mi ne izlazi iz glave .Mene je film jednostavno , oduševio.Valjda sam se zasitio cgi efekta sa kojima nas stalno hrane.
__________________
Bok
0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 09:58   #29
cool hand luke...fenomenalan post...milsim da ću te i citirati u nekim prilikama kad je riječ o ovom filmu hehe...
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 10:33   #30
A nitko nije spomenuo ništa o pjesmi Bruce Springsteena koja je nepravedno zaobiđena na objavi nominacija za Oscara. Fuj akademija, shame on you.

Have you ever seen a one trick pony in the field so happy and free?
If you've ever seen a one trick pony then you've seen me
Have you ever seen a one-legged dog making its way down the street?
If you've ever seen a one-legged dog then you've seen me

Then you've seen me, I come and stand at every door
Then you've seen me, I always leave with less than I had before
Then you've seen me, bet I can make you smile when the blood, it hits the floor
Tell me, friend, can you ask for anything more?
Tell me can you ask for anything more?

Have you ever seen a scarecrow filled with nothing but dust and wheat?
If you've ever seen that scarecrow then you've seen me
Have you ever seen a one-armed man punching at nothing but the breeze?
If you've ever seen a one-armed man then you've seen me

Then you've seen me, I come and stand at every door
Then you've seen me, I always leave with less than I had before
Then you've seen me, bet I can make you smile when the blood, it hits the floor
Tell me, friend, can you ask for anything more?
Tell me can you ask for anything more?

These things that have comforted me, I drive away
This place that is my home I cannot stay
My only faith's in the broken bones and bruises I display

Have you ever seen a one-legged man trying to dance his way free?
If you've ever seen a one-legged man then you've seen me




prekrasna stvar
filmash is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 12:18   #31
Film je i mene odusevio, sto zbog odlicne glume Marise i Mickeya, sto zbog izvrsnog nacina snimanja, sto zbog glazbe, same cinjenice o Rourkovom padu. Ma imam samo rijeci hvale za taj film, nisam puno ocekivao, ne volim takve filmove, ali ovo najtoplije preporucam svima koji su siti SF spektakala i slicnih stvari (a vecina 'hitova' u zadnje vrijeme je upravo iz tog zanra)
9/10 je moja ocjena, jedina zamjerka je upravo ona patetika u odnosu sa kcerkom, ali to nije strasno....
-clansman- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 08:42   #32
To se zove film.
Film je stvarno odličan moja ocjena 9/10.
Najbolji film ove dodjele oscara iako nije nominiran za najbolji film.
Mislim o filmu se i nema šta dodati nakon "cool hand luke"-ovog posta.
Zapravo nešto bih dodao, ali nemam sad vremena pa ću kasnije.
M.Stalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 09:54   #33
Vau, sjajan post cool hand luke. Pošto sam i ja sam fan pro wrestlinga već nekih 15-ak godina, tvoj tekst mi je izmamio osmijeh na lice.

A sada odoh pogledati film. Predugo sam to odgađao.
ant123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 14:07   #34
@ cool hand luke - poletni, visokostilizirani filmovi? ajd, ovo visokostilizirani teško prolazi i to možda u jednom filmu, al poletni?! ako je samoća, depresija, strah i umiranje poletno onda dobro... ostatak recenzije je
__________________
The meteorite is a source of the light, and the meteor's just what we see. And the meteoroid is a stone that's devoid of the fire that propelled it to thee.
electro cute is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 16:09   #35
odlican film. placem na par mjesta. rourke maestralan, marisa tomei jako dobra.

jedino mi nije jasno zasto su striptizetu pustili da udje u back stage bez ikakvog objasnjenja

9 od 10.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 16:14   #36
btw, zna li tko kak se zove pjesma kad marisa plese zadnji put?
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 22:38   #37
Quote:
bila sam 593 kaže: Pogledaj post
btw, zna li tko kak se zove pjesma kad marisa plese zadnji put?
Scorpions - Animal Magnetism


Odličan film, Mickey Rourke definitivno zaslužuje Oscara za ovu ulogu i vidim da je netko već spomenuo prekrasnu pjesmu od Springsteena... Stvarno neobjašnjivo zbog čega nije nominiran za Oscara pogotovo nakon osvojenog Zlatnog Globusa.
__________________
''Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je živjeti.'' Ivo Andrić
Annabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 09:16   #38
Quote:
bila sam 593 kaže: Pogledaj post
odlican film. placem na par mjesta. rourke maestralan, marisa tomei jako dobra.

jedino mi nije jasno zasto su striptizetu pustili da udje u back stage bez ikakvog objasnjenja

9 od 10.
i ja sam plakala , silno mi se sviđa film. već dugo mi se nije dogodilo da još jednom želim pogledati film u samo par dana.

pustili su je jer nije to više neko veliko sportsko događanje, u tome i je stvar. to je već sve na rubu, ovo je malo veći događaj od onih "običnih" na kojima je nastupao, ali daleko od onoga kad je bio na vrhuncu slave.
__________________
Ambivalent? Well, yes and no....
Oću neki nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 09:50   #39
Thumbs up

čista petica, mickey je to odradi odlično, moram priznat da sam bio sekptičan dok nisam pogledao trailer, nakon toga sve mi je bilo jasno, samo pohvale za film!
saletti is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 22:22   #40
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Odličan film, Rourke genijalno odglumio, jedino mi smeta što je nekako nedovršeno priveden kraju, kao posljednja epizoda Sopranosa.
Vidiš, meni je kraj točka na jedno jako lijepo ispisano i. Glupa mi je metafora , ali hoću reć da je kraj odličan, jednako kao i film, što je poprilična rijetkost.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:52.