Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2012., 22:28   #441
Konačno se i ja mogu pohvaliti pirinim kruhom koji je uspio. Kolegica mi je dala recept (našla ga negdje u novinama) za pirin kruh koji je po njenom jako dobar, pa sam rekla, ajmo vidit. Stavi se suhi kvasac, ne treba ga ni mijesiti ni posebno puštati da se diže nego ga se stavi u hladnu pećnicu i peče sat vremena. Dodala sam malo zdrobljenih oraha i bučinih koštica. Krasno miriše, jako je fin (samo su slike slabe al nemam sad živaca naštimavat svjetlo i slikovite pozadine ).



Ukoliko i sutra (i bar još koji dan) bude dobar, dodam i recept. Bude li tvrd ko kamen (kao već iks raznoraznih pokušaja), zaboravite
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 13:10   #442
A evo i recepta:

Brzi kruh od pira

U veliku zdjelu se stavi pola kile pirovog brašna (ja sam imala neko glatko iz Muellera), 1 vrećicu suhog kvasca, 1 žličicu soli. Doda se po želji začine (kiml npr.) - ja sam stavila veliku šaku grubo lomljenih oraha i 2-3 žlice sjeckanih koštica od buče.

U drugu posudu se stavi pola litre mlačne vode, žlicu maslinovog ulja i žlicu meda, promiješa se da se med otopi i ulije u prvu zdjelu. Promiješa se žlicom, ne treba mijesiti.

Duguljasti kalup se malo namaže (moj je silikonski ali ga svejedno mrvicu nauljim) i prebaci tijesto u njega. Kalup se stavi u hladnu pećnicu, upali na 200 i peče sat vremena.

Kad sam ga izvadila sam ga od sreće čak zaboravila namazat vodom. Danas je točno onakav kakav volim, vlažan i gumast.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 10:04   #443
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
A evo i recepta:

Brzi kruh od pira

U veliku zdjelu se stavi pola kile pirovog brašna (ja sam imala neko glatko iz Muellera), 1 vrećicu suhog kvasca, 1 žličicu soli. Doda se po želji začine (kiml npr.) - ja sam stavila veliku šaku grubo lomljenih oraha i 2-3 žlice sjeckanih koštica od buče.

U drugu posudu se stavi pola litre mlačne vode, žlicu maslinovog ulja i žlicu meda, promiješa se da se med otopi i ulije u prvu zdjelu. Promiješa se žlicom, ne treba mijesiti.

Duguljasti kalup se malo namaže (moj je silikonski ali ga svejedno mrvicu nauljim) i prebaci tijesto u njega. Kalup se stavi u hladnu pećnicu, upali na 200 i peče sat vremena.

Kad sam ga izvadila sam ga od sreće čak zaboravila namazat vodom. Danas je točno onakav kakav volim, vlažan i gumast.
Moje dete peče od pirovog brašna kao neke pogačice,vrlo su slične ovom tvom opisu:vlažne i gumaste.
Ima li neka fora da budu malo manje vlažne?
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 16:29   #444
Teško ti mogu reći, jer tek isprobavam razne tehnike s pirovim brašnom, s ciljem da dobijem kruh koji nije presuh, pretvrd i može ga se jesti nekoliko dana. Kad se stavi integralno brašno bude svakako manje vlažan nego kod glatkog, ali mislim da to nije to što ti pitaš. Ali imam još jedan novi recept (napisan na vrećici od brašna) u nacrtu za isprobavanje, s friškim kvascem, pa kad napravim javim.

Ako ti slučajno treba recept za tako tvrd kruh da ga ni kokoši neće, imam i to
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 19:09   #445


Opet kruh od pira po istom receptu, ovaj put od drugog brašna (cca 350 g glatkog i 150 g integralnog). Umjesto bučinih koštica sam stavila sezam, umjesto maslinovog ulja repičino. Dosta manje vlažan od onog prethodnog i još ukusniji. Prezadovoljna sam!

Prošli kruh sam radila od brašna Dinkel Mehl Type 630, Schapfen Muehle (plavi vrh vrećice), a ovaj većinom od Dinkelmehl Type 630, 100% Certified Organic, BioKorn (zeleni vrh vrećice). Oba sam u papirnatim vrećicama od kile kupila u Muelleru. Iako je ovo drugo skuplje (ako se ne varam oko 2,60 eura, u usporedbi s oko 1,70 za ono prvo - nisam baš ziher da sam dobro zapamtila cijene) mislim da ću za kruh kupovati to. Integralno sam imala već u staklenoj posudi za brašno, vrećicu sam bacila, ali nije presudno koje je bilo.

Ona štruca od zadnjeg puta mi je, zamotana u krpu i plastičnu vrećicu, u frižideru izdržala tjedan dana, i zadnja dva komadića su bila sasvim jestiva.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 08:16   #446
cats kruh izgleda savrsen! peces ga u onom duguljastom kaslupu za struce, jel tako?
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 18:31   #447
Da, kalup je od silikona i samo ga malo namažem uljem prije nego stavim tijesto.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 11:06   #448
Sinoć ispekla, od crnog brašna tip 1100, jutros uslikala i prerezala

Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 11:30   #449
Lep ko greh. Po kojem si receptu radila?
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 11:42   #450
Donata, izgleda predobro
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 11:43   #451
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
Lep ko greh. Po kojem si receptu radila?
standardno, četvrt najmanje žličice kvasca, žličica vrhom soli, 1 kg brašna i 700 ml vode ... dizanje oko 8 sati (toplo je)
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 13:33   #452
Donata, prelijep je, i ovoliko rupica, super
to si radila kao no knead? il?
dva puta dizanje il samo jednom?
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 14:38   #453
umijesila sam mikserom kao i uvijek, ostavila da se diže, presložila bez ponovnog miješenja, nakon dva sata ubacila u zagrijanu zdjelu (vrlo nježno, da ne lupi i ispuše se ) i pekla poklopljeno pola sata i otklopljeno na 200 još pola sata.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 14:53   #454
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
A evo i recepta:

Brzi kruh od pira

U veliku zdjelu se stavi pola kile pirovog brašna (ja sam imala neko glatko iz Muellera), 1 vrećicu suhog kvasca, 1 žličicu soli. Doda se po želji začine (kiml npr.) - ja sam stavila veliku šaku grubo lomljenih oraha i 2-3 žlice sjeckanih koštica od buče.

U drugu posudu se stavi pola litre mlačne vode, žlicu maslinovog ulja i žlicu meda, promiješa se da se med otopi i ulije u prvu zdjelu. Promiješa se žlicom, ne treba mijesiti.

Duguljasti kalup se malo namaže (moj je silikonski ali ga svejedno mrvicu nauljim) i prebaci tijesto u njega. Kalup se stavi u hladnu pećnicu, upali na 200 i peče sat vremena.

Kad sam ga izvadila sam ga od sreće čak zaboravila namazat vodom. Danas je točno onakav kakav volim, vlažan i gumast.
Kupljeno. Proknjizeno pod imenom "Catin crnogorski kruh". Ovaj recept je pravi dragulj, 5 min posla. Moji svi recepti za kruh pocinju sa "Prvi dan...". Pravio 5-6 puta, samo jednom sam zaboravio staviti kvasac. Evo danasnji, sa orasima.

Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 20:14   #455
Crnogorski Ajde, baš si me razveselio s ovim, drago mi je da ti se sviđa.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 09:34   #456
Brasna, vode, soli i igara. I malo maslina.





Ponavljam se, ali ovaj je sa maslinama
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 10:04   #457
Prekrasno
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 10:43   #458
Justine, vrhunski
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 20:46   #459
poz

Imam par pitanja u vezi pečenja kruha. Dakle,totalni sam početnik - da odmah razjasnimo zato se ne čudite pitanjima Par puta sam pokušala napraviti kruh po ne nekim osnovnim receptima, ali svaki put moj kruh nema rupica ni mjehurića kao npr. ovaj od Justina,nekako se previše mrvi i pretežak je (čitaj cigla). Neznam gdje griješim pa molim iskusne pekarice da mi objasne malo tehniku. Nemam koga pitat da mi objasni...Hvala!
trži šparaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 09:47   #460
Quote:
trži šparaj kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja u vezi pečenja kruha. Dakle,totalni sam početnik - da odmah razjasnimo zato se ne čudite pitanjima Par puta sam pokušala napraviti kruh po ne nekim osnovnim receptima, ali svaki put moj kruh nema rupica ni mjehurića kao npr. ovaj od Justina,nekako se previše mrvi i pretežak je (čitaj cigla). Neznam gdje griješim pa molim iskusne pekarice da mi objasne malo tehniku. Nemam koga pitat da mi objasni...Hvala!
Pa prelistaj malo ovaj PF od početka, imaš puno savjeta i recepata, sigurno će ti pomoći.
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.