Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2023., 11:48   #8381
Uporabna dozvola

Pozdrav...u fazi smo kupnje kuce...vec mjesec dana se ceka uporabna dozvola...da bi nam jucer bilo javljeno da se ne moze dobit jer ovi koji su bili na terenu su rekli da MISLE da kuca nije napravljena prije 1968 godine iako postoje svi papiri.Da li mi sad odjednom ovisimo o necijem misljenju ili dokumentima? I da li se mozemo nekome zalit na tu odlukiu?
Hvala
maja1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2023., 12:45   #8382
Koji svi papiri? Jebiga ljudi su "pametni" pa kuću urede i onda idu tražiti. Kako može referent znati je li to građeno 1968. ili je u međuvremenu srušeno i napravljeno u sličnim gabaritima, dignut krov i sl ako je sve zatvoreno stiroporom, knaufom i sl?

Postoji mogućnost žalbe na 2. stup u MGIPU, ali načekat ćete se...
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2023., 13:56   #8383
Quote:
maja1979 kaže: Pogledaj post
Pozdrav...u fazi smo kupnje kuce...vec mjesec dana se ceka uporabna dozvola...da bi nam jucer bilo javljeno da se ne moze dobit jer ovi koji su bili na terenu su rekli da MISLE da kuca nije napravljena prije 1968 godine iako postoje svi papiri.Da li mi sad odjednom ovisimo o necijem misljenju ili dokumentima? I da li se mozemo nekome zalit na tu odlukiu?
Hvala
Nadjite si dva svjedoka, susjeda ili nekog koji zivi blizu, da potvrdi, da je kuca izgradjena prije 1968g.Taj susjed bi morao 1968g.imati najmanje 18g.Tak smo mi, problem je bila dozidana garaza i lijetna kuhinja. Susjedi potvrdili, da je bilo prije 1968g, ja im odnesla kavu i sve ok. Garaza izgradjena 1970.,nemaju oni azurirane sve snimke.
orion57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2023., 15:38   #8384
Prije dva i pol mjeseca sam krenuo u pohod za papirima bez ijedne prave informacije čak ni info o vremenu gradnje i tadašnjim vlasnicima. Danas napokon došao do uporabne dozvole za kuću.. ukupno me koštalo nekih 200e da izvadim kopije građeviske dozvole, identifikacija čestice, pa razno razne pristojbe.. no napokon riješeno...
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2023., 09:30   #8385
Joj, to rudarenje za papirima
Svaka čast, stvarno treba imati živaca snaći se i doći do kraja. Kao što si napisao, čak nije niti veliki novac. Ali vrijeme i živci
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 09:33   #8386
Komunalna naknada

Jel netko nedavno dobio upit iz Grada Zagreba kako želi platiti komunalnu naknadu za legaliziranu nekretninu prije 7 godina?
Za cijelu zgradu žele naplatiti komunalnu naknadu od cca 12900€ (izračunatu po onoj formuli) premda mi plaćamo cijelo vrijeme komunalnu naknadu na računima od holdinga...
tomislav10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 09:42   #8387
Komunalna naknada ili doprinos?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 11:49   #8388
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Komunalna naknada ili doprinos?
Sorry, doprinos.
tomislav10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2024., 16:25   #8389
Pozdrav, čitajući topic nisam naišao na sličnu situaciju pa bih molio za savjet.

U nasljedstvo sam dobio parcelu na kojoj se nalazi kuća koja nije nigdje zavedena.

U izvadku iz BZP-a stoji da je način uporabe - livada. Tako je navedeno i u ostavinskom dokumentu da ostavinsku imovinu čine - livade.

Kuća je izgrađena ranih 80ih, priključena je na opskrbu strujom i vodom te računi dolaze na ime preminuloga prijašnjega vlasnika.

Ne posjedujem nikakvu dokumentaciju o gradnji niti o građevinskoj i uporabnoj dozvoli iz tog perioda.

Šta raditi u ovoj situaciji? Koji su prvi koraci?


Napomena: Nekretnina se nalazi u području posebne državne skrbi u maloj demografski opustjeloj općini gdje u posljednjih par godina praktički više ne postoje odjeli i ispostave mnogih državnih tijela i gdje je legaliziran jako mali broj stambenih objekata.
dreamx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2024., 18:52   #8390
Za evidentiranje kuće u katastru i z.k. - ovlaštenom geodetu

Jel ti se čini da je za parcelu formirana građevna čestica, odnosno neko gradilište ili se ista nalazi na ogromnoj čestici?

U svakom slučaju, treba vidjeti gdje je arhiva izdanih dozvola i onda tamo potražit, ako imaju volje. Trebaš znati tko bi bio investitor u vrijeme gradnje.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2024., 19:07   #8391
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post

Jel ti se čini da je za parcelu formirana građevna čestica, odnosno neko gradilište ili se ista nalazi na ogromnoj čestici?
Mozda se nisam dobro izrazio - parcela/čestica.

Govorim o čestici veličine oko 1200m2 na kojoj se nalaze kuća, pomoćni objekat i prostor za parking i sl.

Dakle, radi se o jednoj čestici na moje ime koja je zavedena kao - livada. (Na istoj se nalaze pomenuti objekti koji nigdje nisu upisani)

80ih je područje predviđeno za gradnju, u istom redu nalazi još nekoliko kuća od susjeda na njihovim česticama slične veličine s obje strane seoskog puta. Vidim na portalu da da su neke od tih kuća ucrtane u katastar a neke ne. Pošto živim u inozemstvu nisam u prilici da budem na lokaciji i generalno nisam upoznat kako sve to funkcionira kod nas.

Zahvaljujem na informacijama.
dreamx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2024., 18:51   #8392
Update?

[QUOTE=Elin28;84128061]Moj Susjed je dobio rjesenje o rusenju kojem je istekao rok od 120 dana da se prikupi dokumentacija. Koliko imam informaciju nema ni sad nikakve papire. Sto kaze zakon u tom slucaju? Da li se placaju penali?[/QUOT

Sto je bilo sa susjedom?
Zuti.pingvin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:56.