Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2011., 23:03   #1
Arrow Zobeno/rižino/sojino/bademovo.....mlijeko

Jel može malo više podataka o ovim biljnim napicima?

1.-koje bi bilo, ajmo reći najzdravije? sojino slabo koristim, najčešće vrtim rižino i zobeno jer su mi stvarno najfinija, povremeno za gušt ubacim i lješnjakovo ili bademovo..

2.- da li po hranjivosti, načinu pripreme u ova biljna mlijeka spada i kokosovo mlijeko i koliko je to mlijeko zdravo i dobro koristiti u svakodnevnoj prehrani? Smiju li djeca konzumirati kokosovo mlijeko?

3.- koja su vam se biljna mlijeka pokazala kao finija ili kvalitetnija i bolja? Npr, prva razlika koju sam skužila kod usporedbe alnaturinog i ostalih rižinih mlijeka jest to da mi na istu količinu mlijeka (2 deci) treba duplo više griza da bi kao skuhan imao taman gustoću koja mi treba ( kuham pirov ili ječmeni griz na biljnom mlijeku), dok mi je npr, kod Vitaritza ili Oatly-ja, na istu količinu mlijeka dovoljna manja količina griza da bi bio taman gustoće..

u čemu je stvar? ima li još nekih razlika (osim okusa) koje ste primjetili?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 23:45   #2
Hm, ja uvijek stavim 10 puta manje griza nego mlijeka, neovisno o tome koje koristim (Natur Pur sojino, Natur Aktiv sojino iz Hofera, Natur Aktiv mjesavinu sojinog i rizinog). I s vodom bih vjerojatno imala isti omjer. Litra biljnog mlijeka i 100 g griza.

Ovo je najbolja usporedba biljnih mlijeka koju sam nasla: http://www.suite101.com/content/comp...atives-a344619
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 10:42   #3
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Ovo je najbolja usporedba biljnih mlijeka koju sam nasla: http://www.suite101.com/content/comp...atives-a344619
idem čitati, hvala
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 17:37   #4
Otkad sam ga prvi put ugledala u DM-u, htjela sam probati Alnatura dinkelovo (pirovo, pirino, kojeg je vec roda) mlijeko:



No, biljna mlijeka inace nabavljam jeftinije, pa sam bila skrta platiti €1.80 za litru. Cak i s popustom 15% kojeg svako toliko koristim u DM-u bilo mi je preskupo. Onda sam ga jucer vidjela po 30% nizoj cijeni, za €1.26 zbog isteka roka trajanja 15.09. Toliko me ionako kostaju sojina mlijeka koja kupujem (Natur Aktiv u Hoferu).

Sad sam ga isla probati. Izgleda cudno. Doima se prozirnije nego druga kad ga se toci, ali kad se pogleda kroz casu, u tom sloju je neprozirno. Nije dovoljno emulgirano, na vrhu plutaju kapljice ulja, iako sam ga promuckala. Okus podsjeca na rizino mlijeko, ali je malo... puniji, trpkiji... (OK, necu vise, pocela sam zvucat smijesno ko somelijeri.)

Necu vise kupovat. Nije toliko razlicito od rizinog da bi bilo zanimljivo, a na teksturi treba poraditi.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 13:52   #5
moze pomoc oko mlijeka?



trenutno koristim ovo i koristim ga za sve; od doručka do večere jer je jedino koje sam uspjela naći a da je potpuno nezaslađedno i samim time adekvatno za kuhanje.
dok nisam nabasala na ovo, špinat mi je bio sladak, a ja nesretna

međutim, budući da živim na maminoj i tatinoj grbači a litra ovog mlijeka košta cca 20 kn, treba mi alternativa.

dakle, može li mi netko preporučiti mlijeko za koje provjereno zna da je dobro, zdravo, nezašećereno i bez nekog dominantog okusa tako da se može koristiti i u kuhinji. i, jasno, da je jeftinije

ovo mi se mlijeko često zna i pokvariti, osobito ako me nema danima doma i onda roditelji to bacaju, a meni je stvarno neugodno

hvala!
__________________
::moj album::
topshop, miss selfridge, benetton, fred perry, zara :)
amiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 13:57   #6
Alnatura ima nezasladjeno sojino mlijeko, i rizino i zobeno:

http://www.alnatura.de/de/produkt/39354
http://www.alnatura.de/de/produkt/39355 (riza je sama po sebi slatkasta)
http://www.alnatura.de/de/produkt/39351

Prodaju se u DM-u.

Ako te nece biti duze vrijeme, zamrzni ostatke mlijeka u vrecicama (mozes podijeliti na porcije da ne odmrzavas sve ako ti ne treba).
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 16:10   #7
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Npr, prva razlika koju sam skužila kod usporedbe alnaturinog i ostalih rižinih mlijeka jest to da mi na istu količinu mlijeka (2 deci) treba duplo više griza da bi kao skuhan imao taman gustoću koja mi treba ( kuham pirov ili ječmeni griz na biljnom mlijeku), dok mi je npr, kod Vitaritza ili Oatly-ja, na istu količinu mlijeka dovoljna manja količina griza da bi bio taman gustoće..
Sad mi se to desilo s Alnatura rizinim mlijekom, ali s pudingom. Pojma nemam u cemu je problem, jer mi skrob cistu vodu dobro zgusne. Radila sam kremu za kolace i nikako da se stisne, 4 praska za puding na litru rizinog mlijeka, i puding je i hladan bio tekuc. A trebao bi vec s duplo manje praska bit cvrst kad se ohladi.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 23:35   #8
nekoliko puta sam radila puding (dolčela od čokolade ili kakaa) sa alnaturinim rižinim i uvijek je bio tekuć.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 00:31   #9
Zanimljivo, s dinkelovim i zobenim Alnaturinim mlijekom mi se to nije dogadjalo. Sto je to u rizinom mlijeku sto sprecava geliranje? Kiseli sok iz kompota od visanja skrob zgusne bez problema
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 20:59   #10
jel ima zamjena za slatko vrhnje??ili su to onda ona vrhnja od biljnih masnoća??
ta mi imaju užasan okus, pa ako ima nešto drugo bilo bi super!!
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 21:19   #11
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, s dinkelovim i zobenim Alnaturinim mlijekom mi se to nije dogadjalo. Sto je to u rizinom mlijeku sto sprecava geliranje? Kiseli sok iz kompota od visanja skrob zgusne bez problema
radila sam nekidan puding sa vitariz rižinim milijekom i lijepo se normalno zgusnuo. rekla bih da je problem u alnaturinom al ti se kužiš u sastojke pa ti vidi
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 21:22   #12
Pojma nemam

Vedra, pogledaj temu o veganskih vrhnjima na ovom podforumu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 22:47   #13
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Otkad sam ga prvi put ugledala u DM-u, htjela sam probati Alnatura dinkelovo (pirovo, pirino, kojeg je vec roda) mlijeko:

ima i kod nas, kupila i ja iz znatiželje, da probam
bacila sam puding skuhan na njemu. bljak.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 13:15   #14
najzdravije je zobeno i bademovo mlijeko,sojino svakako treba biti eko i bez gmo

hmmm jeste li probale napraviti svoje domaće mlijeko,puno je jeftinije nego ono iz suprmarketa...

trebaju vam sastojci za mljeko,blender i cjedilo,takvo mlijeko može trajati 3 dana u frižideru baš kao i svježe kravlje

ima mnogo recepata,pogledajte po internetu

evo jedan fini za bademovo mlijeko

bademi namoćeni preko noći,voda,2-3 suhe datulje bez koštica namoćene preko noći,1 vanili štapić-samo ono iznutra

omjer vode i badema je 3:1,sve se stavi u blender,miksa i procjedi kroz cjedilo u vrč

super je za piti samo kao sok
topaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 14:30   #15
hmm cure pravila za kuhanje kupovnog pudinga zanemarite...namjenjen je za kravlje mlijeko....za biljna mlijeka vrijede druga pravila...dakle smanjiti navedenu količinu tekućine(koja piše na vrećici) za pola,i kada se puding ohladi biti će po gustoći kako spada ali neće biti isti okus kao sa kravljim mlijekom jer ono daje prevladavajuću aromu pudingu i miris...
topaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 17:24   #16
zobeno mlijeko sam radila sljedećim algoritmom:

1mjerica zobenih pahulja i 2 mjerice vode odstoje nekoliko sati
izblendati 10-20 sekundi,
dodati još 2 nmjerice vode i procijediti na gusto cjedilo
nešto arome, zaslađivača. i to je to.

pa bi me zanimalo koliko tu ima kalorija, masti, proteina, ugljikohidrata...
čisto onak, otprilike, što mislite?

i još jedno pitanjce- nekidan kad sam ga radila, nestalo mi je agavinog sirupa. imala sam ječmeni. i išla sam kao, napraviti slađe (inače radim neutralno sa minimalno soli i šećera, pa zasladim nakon što odlijem u čašu). međutim taj ječmein slad (ne znam što drugo) je napravio to da je mlijeko bilo jako čudno, ko ukiseljeno. i izraženija je bila ova pojava kad gusto padne dolje a gore ostane praktički voda, ali bude mutna voda.
no ovaj put ta je voda bila maltene bistra mada tamno žuta -od boje tog slada.

jako čudno. toliko čudno da sam ipak sve prolila. bilo me strah riskirati kakvu sraćku
zna li tko što je to bilo, zašto se to desilo. je li stvarno zbog ječmenog slada ili nešto drugo je krivo, možda sam nešto previdjela..?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 20:52   #17
Meni je dobro iz Interspara neko rižino-sojino mlijeko, al se ne mogu sjetiti kak se zove.
Bolje mi je od samog sojinog.
~SuNshiNe~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 22:49   #18
zove se Bio soja drink i piše firma/proizvođač. finije mi je od Happy soya mlijeka iz konzuma, a košta 13 kn, nisam našla jeftinije. Škrtica sam.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 09:21   #19
također radim zobeno mlijeko doma, za mrvu drugačije nego u prethodnom postu. stavim malo više vode, da bude rijeđe, tj. da se sveukupno dobije litra mlijeka. znači, jednu šalicu zobenih pahuljica (sitnih) prelijem sa dvije šalice vruće, prokuhane vode i ostavim cca sat-dva, koliko već, ovisno što radim u međuvremenu, a ne mora se i uopće ostavljati da odstoji ako vam se žuri. Nakon toga stavim u visoku posudu i miksam štapnim mikserom uz dolijevanje još tri šalica vode. nakon što se dobro izmiksa, procijedim, jedanput, nekad dva put, ovisi o volji. Prilikom miksanja stavim prstohvat soli, malo cimeta i mrvu vanilije, tek toliko da zamiriše. izvrsno za slastice!
probala sam napraviti čokoladnu glazuru s tim mlijekom i ispalo je super! kako se zobeno mlijeko zagrijavanjem zgušnjava, dobije se prekrasna, kremasta konzistencija glazure...
__________________
“Sure God created man before woman, but then again you always make a rough draft before creating the final masterpiece.”

Zadnje uređivanje _Misty_ : 01.05.2012. at 09:29.
_Misty_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 19:59   #20
Zobeno mi je odlično (ono iz Bio & Bio) a rižino može proći, ali mi nije nešto. Na sojino sam, nažalost, alergična.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:19.