Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2012., 17:49   #1
Čemu služi lektira?


premješteno s teme "Pišete li djeci zadaće i lektiru - i zašto?"
tihonsee



dobro, a čemu uopće služi lektira?
koja je njena idejna svrha?

Zadnje uređivanje tisi : 08.07.2012. at 15:32. Reason: premještaj s druge teme
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 17:52   #2
Čemu služi lektira?

učenje kritičkog čitanja,razmišljanja,zaključivanja,..pa i samu povijest čovječanstva..
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 09:42   #3
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
dobro, a čemu uopće služi lektira?
koja je njena idejna svrha?
učenje čitanja i razumijevanja, kritičkog mišljenja, analize i sinteze, učenje materinjeg (a i drugih) jezika, i možda najvažnije prepuštanje mašti i uživljavanje u neka druga vremena, u neke druge svjetove.
i još štošta iz sveukupne povijesti ljudskog roda, sve zavisi o kojem se djelu radi.

ako pitaš zašto se neki naslovi određuju kao obavezni u sklopu lektire, zašto se ne prepusti djeci na volju što će pročitati, to je zato što se neka djela smatraju važnima i istaknutima u povijesti književnosti i samom tom činjenicom zaslužuju da se obavezno pročitaju u sklopu predmeta književnost.
drugi i ne manje važan razlog jest taj što velik broj djece vjerojatno ne bi ništa čitao da nema lektire
nažalost, vjerojatno velik broj djece ni ovako ne čita, već se uputi u djelo preko kojekakvih sažetaka dostupnih svugdje.

edit: da odgovorim na pitanje iz naslova teme, ja svojim klincima neću pisati ni zadaće ni lektire, jer ih želim učiti da budu samostalni i odgovorni. pomoći ću ako me budu pitali, ali raditi umjesto njih neću. i to ne samo zadaće i lektire.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 13:55   #4
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
učenje čitanja i razumijevanja, kritičkog mišljenja, analize i sinteze, učenje materinjeg (a i drugih) jezika, i možda najvažnije prepuštanje mašti i uživljavanje u neka druga vremena, u neke druge svjetove.
i još štošta iz sveukupne povijesti ljudskog roda, sve zavisi o kojem se djelu radi.

ako pitaš zašto se neki naslovi određuju kao obavezni u sklopu lektire, zašto se ne prepusti djeci na volju što će pročitati, to je zato što se neka djela smatraju važnima i istaknutima u povijesti književnosti i samom tom činjenicom zaslužuju da se obavezno pročitaju u sklopu predmeta književnost.
drugi i ne manje važan razlog jest taj što velik broj djece vjerojatno ne bi ništa čitao da nema lektire
nažalost, vjerojatno velik broj djece ni ovako ne čita, već se uputi u djelo preko kojekakvih sažetaka dostupnih svugdje.

edit: da odgovorim na pitanje iz naslova teme, ja svojim klincima neću pisati ni zadaće ni lektire, jer ih želim učiti da budu samostalni i odgovorni. pomoći ću ako me budu pitali, ali raditi umjesto njih neću. i to ne samo zadaće i lektire.


bitno da znaju citat i razumjevat krležu i tina ujevica u 6. osnovne



a to sto ni u 1. srednje neznaju upalit kompjuter, deru se ZA DOM a neznaju ni P od povjesti ni P od politike, na ulici ih moze netko opljackat u sekund jer nemaju iskustva u lukavosti


ja sam svoju maštu i mnoge vještine uvjezbao kroz igranje igrica od svoje 3. godine pa sve do dan danas, nikakve bajke, pricice i kojekakva besmislena djela iz hrvatske knjizevnosti, (koja neznam kome je ista korisno donjela)
harbinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 14:49   #5
Quote:
harbinger kaže: Pogledaj post
bitno da znaju citat i razumjevat krležu i tina ujevica u 6. osnovne
Krleža se čita u četvrtom srednje, Ujević mislim da čak i nije obvezna lektira...

Quote:
a to sto ni u 1. srednje neznaju upalit kompjuter, deru se ZA DOM a neznaju ni P od povjesti ni P od politike, na ulici ih moze netko opljackat u sekund jer nemaju iskustva u lukavosti
Mislim da itekako znaju upaliti računalo, pa i štošta još jer na dnevnoj bazi vise na fejsu i skidaju te iste lektire. Povijest se također uči u školama, koliko ja znam, a što se pljački i napada tiče pametan roditelj će reći djetetu da da mobitel ili novčanik da ne završi loše... a i nije da se napada svakodnevno.

Quote:
ja sam svoju maštu i mnoge vještine uvjezbao kroz igranje igrica od svoje 3. godine pa sve do dan danas, nikakve bajke, pricice i kojekakva besmislena djela iz hrvatske knjizevnosti, (koja neznam kome je ista korisno donjela)
"Donjela" je to da znaju da se piše "donijela". Lektira, osim svega nacedenog, obogaćuje vokabular i opismenjuje. Sintaksa, stil, smisleno pisanje s glavom i repom - sve to nas uči lektira.

Lektira također uči da se pismeno ili usmeno izrazi ono što želimo reći te da to izrazimo na pravi način. i priče da zašto bi netko morao znati za Ilijadu ili Odiseju ako mu dobro ide matematika. Zato jer fahidiotizam nije opravdan niti u jednu stranu. Isto tako, smatram da se Pitagorin poučak mora znati u pola noći. Ovo omalovažavanje znanja od strane roditelja mi je toliko odbojno, da se pitam računaju li zauvijek biti na planetu i djeci rješavati sve zadatke u životu.
__________________
Čitajte naš blog Bunch of Girls! Imamo i Facebook!
doriana gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 09:03   #6
Upravo to, meni nije bilo problem pročitati lektiru, ali mi je bilo problem pisati, tim gore što smo u srednjoj imali profesoriicu(samo jednu godinu srećom jer je oišla u mirovinu) kod koje si morao imati najmanje 15 stranica napisano lektire, inače dobiješ 1, pročitao ili ne. Time nas je samo natjerala da ih skidamo s neta, i mi koji smo čitali, i oni koji nisu.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 12:56   #7
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
učenje čitanja i razumijevanja, kritičkog mišljenja, analize i sinteze, učenje materinjeg (a i drugih) jezika, i možda najvažnije prepuštanje mašti i uživljavanje u neka druga vremena, u neke druge svjetove.
i još štošta iz sveukupne povijesti ljudskog roda, sve zavisi o kojem se djelu radi.

ako pitaš zašto se neki naslovi određuju kao obavezni u sklopu lektire, zašto se ne prepusti djeci na volju što će pročitati, to je zato što se neka djela smatraju važnima i istaknutima u povijesti književnosti i samom tom činjenicom zaslužuju da se obavezno pročitaju u sklopu predmeta književnost.
drugi i ne manje važan razlog jest taj što velik broj djece vjerojatno ne bi ništa čitao da nema lektire
nažalost, vjerojatno velik broj djece ni ovako ne čita, već se uputi u djelo preko kojekakvih sažetaka dostupnih svugdje.

edit: da odgovorim na pitanje iz naslova teme, ja svojim klincima neću pisati ni zadaće ni lektire, jer ih želim učiti da budu samostalni i odgovorni. pomoći ću ako me budu pitali, ali raditi umjesto njih neću. i to ne samo zadaće i lektire.
Ja nisam shvaćao vrijednost lektire u doba kada sam je trebao čitati. Meni je sve to bilo dosadno i to pisanje osvrta još više. Uopće nisam nalazio smisao proživljavanja tuđih imaginacija ili stvarnih događaja...

Sad mi se čini kako je to vrijedno pažnje, ali nemam ideju kako me se moglo zainteresirati kao malog. A budući nisam bio zainteresiran, a postojala je obaveza, drugi su i čitali i pisali samo da mi ne zaključe kulju iz Hrvatskog.

Dakle, kako potaknuti dijete da samo želi čitati, istražiti ili razgovarati s drugima o pročitanom? Pretpostavljam kada imamo odgovor na to pitanje, onda više nema potreba ikom djetetu pisati lektiru... zar ne...
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 12:58   #8
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Upravo to, meni nije bilo problem pročitati lektiru, ali mi je bilo problem pisati, tim gore što smo u srednjoj imali profesoriicu(samo jednu godinu srećom jer je oišla u mirovinu) kod koje si morao imati najmanje 15 stranica napisano lektire, inače dobiješ 1, pročitao ili ne. Time nas je samo natjerala da ih skidamo s neta, i mi koji smo čitali, i oni koji nisu.
Njoj je količina bila bitnija od kvalitete
a jadna...

što je gore od sveg, nije jedina koja ima krivo mjerilo i pogrešan pristup.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 13:12   #9
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Ja nisam shvaćao vrijednost lektire u doba kada sam je trebao čitati. Meni je sve to bilo dosadno i to pisanje osvrta još više. Uopće nisam nalazio smisao proživljavanja tuđih imaginacija ili stvarnih događaja...

Sad mi se čini kako je to vrijedno pažnje, ali nemam ideju kako me se moglo zainteresirati kao malog. A budući nisam bio zainteresiran, a postojala je obaveza, drugi su i čitali i pisali samo da mi ne zaključe kulju iz Hrvatskog.

Dakle, kako potaknuti dijete da samo želi čitati, istražiti ili razgovarati s drugima o pročitanom? Pretpostavljam kada imamo odgovor na to pitanje, onda više nema potreba ikom djetetu pisati lektiru... zar ne...
teško pitanje...
kao i sa svim drugim stvarima, mislim da postoji sklonost djece prema nečemu pa tako i čitanju. dakle, postoje djeca koja više vole čitati i djeca koja manje vole čitati ili ne vole čitati uopće.
ovu drugu skupinu djece se možda može potaknuti na čitanje vlastitim primjerom ili biranjem za njih nekih kraćih, jednostavnijih i zanimljivijih naslova za početak. neke se možda ni sa čim ne može potaknuti da zavole čitanje.
međutim, lektira je obavezna i to treba podvući, dakle to je nešto što se za školu mora napraviti kao i zadaća iz matematike. i opet nema potrebe pisati zadaće i lektiru djetetu, jer je to obaveza koju ono mora samo odraditi, voljelo to ili ne.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 15:21   #10
Quote:
VladimirLenjin kaže: Pogledaj post
Eto, ja baš mislim da nije pravedno ocijeniti dijete po crtežu ili tome sličnom. Svih 8 razreda osnovne škole sam muku mučio s tim crtanjem ovoga i onoga i nije išlo. Iz nekog razloga "sadržaj prilagođen nižim uzrastima" u nižim razredima uopće ne odgovara onome što bi trebao biti.

Ne bi mu trebalo rušiti. Naš obrazovni sustav smrdi od glave, ali ako ga uzmeš kao zadanog - sve te ocjene na kraju vode nečemu i smatram da se djetetu ne može onemogućiti upis u određenu školu na bazi suštog talenta. Pravdu u ocjenjivanju nećeš postići promjenom ocjenjivanja nego kadra koji ga provodi i načina na koji ga provodi. Svi bi vi mijenjali djecu i njihove stavove a nitko se ne zapita kakva je okolina u kojoj se obrazuju i da li je način pravilan.

Trud vrijedi u neku ruku. Zalaganje je prilično važno kao osobina u napretku u obrazovanju, a opet ne možeš imati pravednu ocjenu znanja kada sam prijenos tog znanja u većini slučajeva ne valja. Ponovno - prvo mijenjati sustav.
a kako onda gledaš na ocjenjivanje lektire tj. kako je se uopće može ocjenjivati: obično je skinuta s neta
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 15:25   #11
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
teško pitanje...
kao i sa svim drugim stvarima, mislim da postoji sklonost djece prema nečemu pa tako i čitanju. dakle, postoje djeca koja više vole čitati i djeca koja manje vole čitati ili ne vole čitati uopće.
ovu drugu skupinu djece se možda može potaknuti na čitanje vlastitim primjerom ili biranjem za njih nekih kraćih, jednostavnijih i zanimljivijih naslova za početak. neke se možda ni sa čim ne može potaknuti da zavole čitanje.
međutim, lektira je obavezna i to treba podvući, dakle to je nešto što se za školu mora napraviti kao i zadaća iz matematike. i opet nema potrebe pisati zadaće i lektiru djetetu, jer je to obaveza koju ono mora samo odraditi, voljelo to ili ne.
meni se čini kako će djeca rado čitati i tražiti odgovore na sve i svašta IZ KNJIGA ako ne postoji PRISILA kao i to da u knjigama postoje raznorazne spoznaje... koje ih mogu razvedriti, pomoći im...

Obaveze i zadače su u načelu logične, ali kome su drage??
Koji postotak s veseljem pristupa nekom zadatku, a tako i lektiri?
U čemu je problem? U forsanju?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 15:38   #12
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
a kako onda gledaš na ocjenjivanje lektire tj. kako je se uopće može ocjenjivati: obično je skinuta s neta
Lektira je odlična stvar,ali ne može biti ocjenjivana po sistemu - daj bilježnicu, lijepo si pisao, evo ti 5. Moje lektire su uvijek bile ocjenjivane ispitivanjem; ne detalja iz knjige nego teme, metafora, pouke, "što je pisac htio reći". I po mojem mišljenju, uvijek treba ostaviti prostora za dvije stvari:

1. Pisac je htio reći ono što sam ja čuo - neki ljudi dožive knjigu ovako, neki onako i svaki profesor mora ostaviti mjesta za to i za doživljaj knjige koji, jasno, mora biti dobro objašnjen

2. Knjiga mi je dosadna i ne sviđa mi se - oh, koliko puta sam vidio da ljudi dobivaju loše ocjene zbog ovoga...osobno sam se sa profesoricom na mrtvo ime posvadio oko Šenoe. Nekim ljudima su neke knjige jednostavno dosadne, ali opet moraju biti u stanju objasniti zašto, što dokazuje da su svjesni onoga što im ne valja u knjizi (a samim time i autorovog načina izričaja) te što im je bilo pretjerano i koja mišljenja autora im se nisu svidjela.
__________________
"Many that live deserve death. Some that die deserve life. Can you give it to them, Frodo? Do not be too eager to deal out death in judgement. Even the very wise cannot see all ends."
VladimirLenjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 15:44   #13
@Doriana



1. ja sam procitao vise od 15 knjiga, samo su 2 hrvatske , sve ostale su na bazi znanstvenih dokaza, knjige koje su pisali psiholozi, razno razni tehnoloski mediji pa tako i igrice


2. neznaju, jer sam ja jedini zarađivao na takvim sta su se nacitali tih skolskih knjiga. u 6. osnovne to sta nitko u razredu nije znao skinut ni crack ni igricu ni film, pa su mi ti "nacitani, pametni i plemeniti ljudi, puni znanja" svaki dan donosili po 20 kn da im prodam DVD, od tada sam skuzio da u danasnje vrijeme ljudi koji se skoluju po sistemu nemogu imat profit, nego ubiti od njihovog stupiditeta ja mogu imat profit. Sloboda uma i sloboda samostalnog biranja edukacije po svom apetitu i volji, a kad ucis i citas nesto sto ti se sviđa to je onda korisnije 300 puta nego da gubis vrijeme citajuci neku sugavu skolsku lektiru koju ces ionako zaboravit u potpunosti u roku od misec dana jer je ionako svima samo na pameti da izvuku ocjenu iz toga i da o tome vise i nemisle



3. spominjes moju pismenost, ajde mi reci osnovnu svrhu ljudskog postojanja, nabroji barem 5 elementarnih psiholoskih osobina koje covjeku trebaju biti vazne u zivotu i po kojima se treba zivot bazirati, Reci mi koja je najbliža zvijezda u svemiru, pravo astronomsko ime. vjerovatno neznaš, kao sto nezna ni 80% ljudi sve do fakulteta


al opet, bitno da znaju koje je najdraze jelo napoleona, kad se krleza rodio i kad je umro.

Kad god je bila lektira u skoli, ja bih ju prepisao s interneta, i umjesto toga citao i bavio se s necim sto me interesira i zanima, (u mom slucaju sci-fi svemirska fantastika) . I btw ova tema se nezove "pismenost" tako da pazi na offtopic s tim komentiranjem tuđe pismenosti, na internetu cu radije pisati kako i govorim radi jednostavnosti, brzeg pisanja i toga da se mogu lakse koncentrirati na ono sto pisem nego da moram mislit i na pravopis u isto vrijeme.

Zadnje uređivanje harbinger : 07.07.2012. at 15:53.
harbinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 16:09   #14
Quote:
VladimirLenjin kaže: Pogledaj post
Lektira je odlična stvar,ali ne može biti ocjenjivana po sistemu - daj bilježnicu, lijepo si pisao, evo ti 5. Moje lektire su uvijek bile ocjenjivane ispitivanjem; ne detalja iz knjige nego teme, metafora, pouke, "što je pisac htio reći". I po mojem mišljenju, uvijek treba ostaviti prostora za dvije stvari:

1. Pisac je htio reći ono što sam ja čuo - neki ljudi dožive knjigu ovako, neki onako i svaki profesor mora ostaviti mjesta za to i za doživljaj knjige koji, jasno, mora biti dobro objašnjen

2. Knjiga mi je dosadna i ne sviđa mi se - oh, koliko puta sam vidio da ljudi dobivaju loše ocjene zbog ovoga...osobno sam se sa profesoricom na mrtvo ime posvadio oko Šenoe. Nekim ljudima su neke knjige jednostavno dosadne, ali opet moraju biti u stanju objasniti zašto, što dokazuje da su svjesni onoga što im ne valja u knjizi (a samim time i autorovog načina izričaja) te što im je bilo pretjerano i koja mišljenja autora im se nisu svidjela.
To sve podrazumijeva postojanje već formiranog osnovnog dječjeg svjetonazora, zar ne? Kako će ti nešto biti sjajno, a nešto drugo dosadno ako nemaš komparaciju s svojim osobnim "ja"? Meni se čini kako školstvo fila učenike lektirom ne bi li im kao tek dalo do znanja "čega sve ima" tj. da im da kotačiće kojima će moći misliti...

Sugeriraš li poticanje osobnosti učenika u neovisnosti o lektiri tj. idejama koje lektira gura?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 16:40   #15
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
To sve podrazumijeva postojanje već formiranog osnovnog dječjeg svjetonazora, zar ne? Kako će ti nešto biti sjajno, a nešto drugo dosadno ako nemaš komparaciju s svojim osobnim "ja"? Meni se čini kako školstvo fila učenike lektirom ne bi li im kao tek dalo do znanja "čega sve ima" tj. da im da kotačiće kojima će moći misliti...

Sugeriraš li poticanje osobnosti učenika u neovisnosti o lektiri tj. idejama koje lektira gura?
Apsolutno sugeriram. Svemu tome je uz znanje i svrha izgradnja osobnosti i razmišljanja.
__________________
"Many that live deserve death. Some that die deserve life. Can you give it to them, Frodo? Do not be too eager to deal out death in judgement. Even the very wise cannot see all ends."
VladimirLenjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 16:51   #16
Quote:
VladimirLenjin kaže: Pogledaj post
Apsolutno sugeriram. Svemu tome je uz znanje i svrha izgradnja osobnosti i razmišljanja.
Onda bi nastavnici MORALI cijeniti različitosti u interpretaciji istog djela i ono što je pisac želio reći moglo bi potegnuti plodonosne rasprave unutar razreda!

Više ne bi bilo zadovoljavanja forme već prepoznavanja osobne angažiranosti da se neki stav ili mišljenje argumentira jezikom baš poput izlaganja knjigom?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 17:07   #17
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Onda bi nastavnici MORALI cijeniti različitosti u interpretaciji istog djela i ono što je pisac želio reći moglo bi potegnuti plodonosne rasprave unutar razreda!

Više ne bi bilo zadovoljavanja forme već prepoznavanja osobne angažiranosti da se neki stav ili mišljenje argumentira jezikom baš poput izlaganja knjigom?
Pa naravno da bi morali. To je ono što karakterizira dobrog nastavnika i više takvih ljudi nam treba (nedostatak sposobnih nastavnika je ipak druga priča) u obrazovnom sustavu. Trenutni smisao pitanja "Što je pisac htio reći?" je taj da učenik mora odgovoriti onako kako nastavnik ŽELI.
Recimo da je pisac istaknuo da su njegove zavjese bile izrazito plave boje. Učitelj pita malog Pericu što je pisav htio reći. Očekuje dubokouman odgovor, ali mali Perica je zaključio da je rečenica imala cilj istaknuti kako su zavjese, zapravo, bile izrazito plave boje - što nastavnika jako razljuti.

A zapravo, netko tu može vidjeti težnju pisca za nebom i oslobođenjem od tuge, netko drugi želju za ljubavlju, a mali Perica dokaz da su zavjese ZAISTA bile plave. Ne smije biti zadanog odgovora ili pamćenja detalja iz knjige ili učenja kritika napamet - trebamo poticati slobodu razmišljanja u smislu da učenici međusobno dođu do toga što je pisav htio reći i da se na kraju iskristalizira poanta da je pisac zapravo htio reći ono što je čitatelj zaključio.


"Više ne bi bilo zadovoljavanja forme već prepoznavanja osobne angažiranosti da se neki stav ili mišljenje argumentira jezikom baš poput izlaganja knjigom?"


Upravo to.

"Some books are to be tasted, others to be swallowed, and some few to be chewed and digested"
- Sir Francis Bacon

Knjigu treba iskusiti, o njoj promisliti te svoje mišljenje iznijeti i argumentirati i to je u suštini svrha lektire.
__________________
"Many that live deserve death. Some that die deserve life. Can you give it to them, Frodo? Do not be too eager to deal out death in judgement. Even the very wise cannot see all ends."
VladimirLenjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 17:20   #18
Quote:
harbinger kaže: Pogledaj post
@Doriana



1. ja sam procitao vise od 15 knjiga, samo su 2 hrvatske , sve ostale su na bazi znanstvenih dokaza, knjige koje su pisali psiholozi, razno razni tehnoloski mediji pa tako i igrice

Ne razumijem što bi ovo trebalo značiti?


Quote:
2. neznaju, jer sam ja jedini zarađivao na takvim sta su se nacitali tih skolskih knjiga. u 6. osnovne to sta nitko u razredu nije znao skinut ni crack ni igricu ni film, pa su mi ti "nacitani, pametni i plemeniti ljudi, puni znanja" svaki dan donosili po 20 kn da im prodam DVD,
Po ovome pretpostavljam da smo možda ista generacija. I kod nas se naplaćivalo u razredu prženje i skidanje kada nije svaki komp imao pržilicu i svaki dom brzi internet. Ja sam istim tim "tehnološki pismenim, street smart" dečkima naplaćivala pisanje lektire 50 kn. To ne znači apsolutno ništa, osim da se svatko snalazi kako zna i umije i zarađuje na tome. Ti naplaćuješ prženje CD-a, a ja pisanje lektire za što realno (u to vrijeme kada se album skidao onoliko koliko traje) treba isto posla.


Quote:
3. spominjes moju pismenost, ajde mi reci osnovnu svrhu ljudskog postojanja, nabroji barem 5 elementarnih psiholoskih osobina koje covjeku trebaju biti vazne u zivotu i po kojima se treba zivot bazirati, Reci mi koja je najbliža zvijezda u svemiru, pravo astronomsko ime. vjerovatno neznaš, kao sto nezna ni 80% ljudi sve do fakulteta
Ja sam prva rekla da je opća kultura jednako važna bez obzira o kojoj kategoriji znanja se radi. Mislim da moja kolegica koja zna što je Krleža znao reći, a ne zna što je Gaussova krivulja pokazuje jednako ignorantan karakter kao i osoba koja ne zna obrnuto.


Quote:
al opet, bitno da znaju koje je najdraze jelo napoleona, kad se krleza rodio i kad je umro.
Ovo je pretjerivanje. Mene to nikad, ni u osam godina osnovne, četiri srednje, četiri fakulteta nije pitao. U pravilu se ispituju žanrovi, periodi i sl. stvari, ne što je tko jeo za doručak.

Evo nedavno je bio savršen primjer generacije koja skida sve s neta i koja je zato jako pametna. Državna matura. Iz materinjeg im jezika. Imaju tekst pred sobom sa svim odgovorima na pitanja. Treba pročitati i zaključiti te zaokružiti jedan od ponuđenih odgovora. Oni ne znaju.

Jednako kao što roditelji pišu djeci lektire, gadi mi se roditeljska hajka na matematiku i kada pred djecom kukaju kako uče nepotrebne stvari. Jer šta će njima matematika u životu! To mi je jednako grozno jer se stvara animozitet prema zannju i učenju svega od čega nema konkretne koristi i onda imamo nepismene, fah idiote koji za 50 godina vode državu, a koji ne znaju započeti normalnu konverzaciju "jer to nije njihovo područje"
__________________
Čitajte naš blog Bunch of Girls! Imamo i Facebook!
doriana gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 17:27   #19
Quote:
doriana gray kaže: Pogledaj post
Ne razumijem što bi ovo trebalo značiti?
mislim da se to više odnosilo na ono znanstveno,tehnološki..a koliko više od 15 knjiga? 16?ti shvačaš i za čitanje znanstvenih knjiga moraš bit pismen i shvatit što čitaš...


Quote:
Kad god je bila lektira u skoli, ja bih ju prepisao s interneta, i umjesto toga citao i bavio se s necim sto me interesira i zanima, (u mom slucaju sci-fi svemirska fantastika)
pa koliko si onda knjiga SF tematike pročitao?koje knjige?
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 17:41   #20
kad si vec spomenila politiku, bolje da politiku vodi covjek koji skuplja boce na ulici i koji nezna sklopit 3 pravopisne recenice, jer on zna kako je to kad je lose stanje u drzavi i valjda ima suosjecanja, a covjek koji danas vodi drzavu je nacitan, vrsan govornik ali opet đubre jer prvenstveno gleda vlastite interese umjesto da stavi svoj zivot za domovinu jer mu je to i moralna strana posla i duznost kao drzavniku


I ta drzavna matura je najveca glupost u povjesti skolovanja i obrazovanja u zadnjih 10 000 godina.


i npr. sto sad meni znaci sto je segrt hlapic otisao iz kuce (lektra iz 2. osnovne cini mi se) i sto sad meni znaci sto je vlak zapeo u snijegu (lektira 4. osnovne mark twain). Procitao sam te 2 lektire, u glavi su mi jos ostale u sjecanju povrsno. Ali me za to zaboli briga, jer neplaniram biti profesor Hrvatskog jezika, a drugo ljudi me razumiju verbalno i pismeno ovako kako pisem tako da nema potrebe da glancam svoju pismenost.


I btw po biologiji organskog zivota opcenito, svako zivo bice prilagođava svoj nacin zivota (u sto spada i verbalna komunikacija) prema okolnostima, zavicaju i okruzenju u kojem zivi) tako da ja ako govorim splitski, pisem ikavicom, neradim nista sto je lose, zivim kako me moja priroda nosi

postoji 1001. pametnija stvar za raditi (pa cak to moze biti ucenje biologije, zemljopisa, tehnickog, matematike ili bilo kojeg drugog pretmeta u skoli) od citanja praznoumnih lektira), Hrvatski jezik je nesto sto ucenici ionako zanemaruju nakon 6. osnovne, Tj. prepisu domaci, prepisu lektiru samo da izvuku 2 i da se rijese skole



ak vec ucenici idu takvom linijom otpora, nema smisla trosit stotine i stotine godina forsirajuci suprotno, djeca danas evoluiraju sve brze i brze, mnogo potencialnih glazbenika, umjetnika, i raznih inteligentnih umova na svojevrsan nacin nije moglo doci do izrazaja samo zato jer umjesto da ih se gura u onome sto zele, prema cemu pokazuju interes, forsiralo da vrijeme gube citajuci lektire i slicne gluposti






evo amerikanci su vam primjer prefriganih preskolovanih ljudi koji od svoje 3. pa do 20. godine nevide i neprozive nista u zivotu nego ono sto im je po sistemu odgoja, skole, i povezanog odgoja obitelj-skola, pa je vec i ptici na grani jasno da su mladi u toj naciji glupi ka stupovi

i normalno onda s 21 godinu idu u afganistan cvrsto uvjereni da se bore za slobodu, neznaju pokazat europu na karti, a da nekazem koliko su naivni
harbinger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.