Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2017., 10:44   #3901
lestrt mi pricamo o pausalicima koji su u radnom odnosu. njima kasne rjesenja za doprinose.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 11:01   #3902
Ne vidim zašto bi to bilo neka velika frka i za paušalce u radnom odnosu.

Zdravstveno osiguranje imaju pokriveno preko radnog odnosa, a "paušalni dodatak" za mirovinsko će ionako platiti kad Porezna iznjedri to rješenje za doprinose.
Ako se netko boji da postoji zaduženje, a da njemu nije poznato (nije dobio Rješenje) - postoji ePKK u kojoj se sve lijepo vidi.

Za porez vrijedi isto kao i za "normalne" paušalce - dok nema Rješenja, nema niti obveze plaćanja.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 11:15   #3903
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Ne vidim zašto bi to bilo neka velika frka i za paušalce u radnom odnosu
Kraj 4. mjeseca 2017., a nisam dobio rjesenje za doprinose za 2015. I tu nema nista cudno?
__________________
verba volant, scripta manent
Richeilleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 11:28   #3904
Gle, činjenica je da rješenja kasne. No, činjenica je i da su rješenja praktično formalnost.

Pored toga, da li je nešto "čudno" je stvar definicije, baš poput onoga što je "normalno" - ako su svi ljudi obučeni u roza kostimiće sa zelenim točkicama, a samo jedna osoba u traperice i majicu, tko je normalan?

Dakle, nije čudno što rješenja kasne - to je normalno.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 11:34   #3905
Ma nije cudno samo komentiramo kako tek sad dolaze za 2015.g
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 17:35   #3906
Pozdrav svima,
ovako,imam nekoliko pitanja u vezi paušalnog obrta (tema je ogroma i pročitao sam dio,ovih dana plairam sve od početka do kraja),za početak prvo pitanje:

Da li za paušalni obrt djelatnost proizvodnje (26.12 i sl.),ako ću svoje proizvode prodavati preko svoje web stranice i foruma (slanje poštom) treba imati skladište?
Znam da ne treba registrirati trgovinu na malo, rečeno mi u obrtničkoj komori i ovdje na fourmu sam našao službeno mišljenje komore (iako su mi prvo u župajiskom uredu za gospodarstvo bahato odbrusili da treba), a pošto je obveza skladišta vezana za MTU za trgovine,logika kaže da ne treba.
anemovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:41   #3907
Pozdrav!
Imam pitanje za doregistraciju djelatnosti: da li to treba negdje biti popraćeno općim aktom?
Hvala
__________________
Unthinking respect for authority is the greatest enemy of truth. - A.E.
Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 13:40   #3908
Quote:
anemovic kaže: Pogledaj post

Znam da ne treba registrirati trgovinu na malo, rečeno mi u obrtničkoj komori i ovdje na fourmu sam našao službeno mišljenje komore (iako su mi prvo u župajiskom uredu za gospodarstvo bahato odbrusili da treba), a pošto je obveza skladišta vezana za MTU za trgovine,logika kaže da ne treba.
Naišao sam na mišljenje da za prodaju na malo ne treba registrirati trgovinu, ali za webshop (koji će prodavati isključivo proizvode iz svoje proizvodnje) svejedno treba ishoditi MTU za skladište.

http://www.uo-split.hr/wp-content/up...enje-str-1.pdf

http://www.uo-split.hr/wp-content/up...enje-str-2.pdf


Zadnje uređivanje randomuser3588 : 27.04.2017. at 13:41. Reason: I'm an idiot
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:55   #3909
Prije 2 tjedna sam započeo sa radom. Zanima me koje su moje obveze, tj. što trebam sve plaćati? Nisam još dobio nikakvo rješenje o porezu, doprinosima niti nemam nikakve stavke na ePKK. Dakle porez, prirez i doprinosi još ništa? Za to trebam čekati rješenje sa uplatnicama ili bar zaduženje na ePKK? Što još ima?

HOK - oslobođeno prve godine
HGK - pošto obrt nije pravna osoba onda to ne trebamo?
OKFŠ - na kraju godine?
TZ - moram se unutar 3 mjeseca javiti poreznoj za izračun predujma koji moram plaćati svaki mjesec? Glavna djelatnost mi je u 3. skupini, no imam još neke djelatnosti koje spadaju u 1. skupinu. Koju skupinu onda gledam?
studentvz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 18:21   #3910
Bok, otvorila sam obrt za umjetničko stvaralaštvo. Prodajem slike koje Sam sama naslikala i printeve te ih šaljem poštom kupcima sve van Hrvatske. Kupci mi kupuju slike preko online platformi kao što su Etsy, EBay i td. Zanima me dali moram dodati djelatnost "Trgovine na malo preko interneta i pošte" uz djelatnosti umjetničko stvaralaštvo i izdavaštvo koje imam? Dali za takvo što moram imati skladište tj minimalne tehničke uvjete? Kome izdam račun, dali toj online platformi npr jednom mjesečno ili svakom kupcu kada mu sliku šaljem poštom jer znam da mu za carinu treba račun ako je van EU. Dali moram imati radno vrijeme? Sve plaćanje mi je bezgotovinsko i kupnja preko neta.
Hvala puno
Zasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 18:51   #3911
@randomuser
Vidio sam taj dokument, i tu je nedvosmisleno rečeno da ne treba registrirati trgovinu za prodaju vlastitih proizvoda.

Ono što zakon ne prepozaje je trgovina nije = prodaja
(a možda i prepoznaje,samo teško se snaći u šumi zakona)

jer prodaja je samo zadnji korak i kod trgovine i kod proizvodnje,dakle:
Trgovac radi po načelu: KUPI->(PRE)PRODAJ
Proizvođač radi po načelu: PROIZVEDI/STVORI/NAPRAVI->PRODAJ

Ali ako zakon kaže Trgovina=prodaja, OK,i po zakonu treba imati skladište za robu, i tu je sad ključna razlika između proizvođača i trgovca!
Prozivođač nema robe,on može imati sirovinu,ali pošto nju ne preprodaje,to nije roba po definiciji. Da li ima zakon po kojem treba imati skladiše za sirovinu,ili skladište gotovih proizvoda,ne znam,možda netko drugi zna više o tome.

Iz zakona o radu:
(10) Ukoliko se radi o obavljanju djelatnosti trgovine na daljinu na način da gospodarski subjekt trguje robom na malo, dužan je osigurati za tu robu skladište iz kojih razloga mora podnijeti zahtjev za ishođenje rješenja o ispunjavanju minimalno tehničkih i drugih uvjeta nadležnom uredu državne uprave u županiji, odnosno nadležnom upravnom tijelu Grada Zagreba te udovoljiti te udovoljiti svim propisanim uvjetima iz članka 12. i članka 13. Zakona o trgovini.

Ono što je po meni,najbliže proizvođaču koji prodaje na malo preko interneta je
ovaj članak:
(12) Ukoliko se radi o obavljanju djelatnosti trgovine na daljinu na način da se naručeni proizvod bez skladištenja izravno od dobavljača dostavlja kupcu, gospodarski subjekt nije dužan podnijeti zahtjev za ishođenje rješenja o ispunjavanju minimalno tehničkih i drugih uvjeta nadležnom tijelu iz stavka 10. ovoga članka Pravilnika.

Ovdje je malo zbunjujuće je nije isprva jasno da li se pod proizvodom zapravo misli tuđim proizvodom(= robom),ali riječ dobavljač govori da se zapravo radi od tuđoj robi.
I opet, proizvođač ne naručuje robu,nego ima sirovine od kojih radi svoj proizvod,ali u nedostatku posebnog članka zakona koji bi točno rekao što bi vrijedilo za proizvođače koji prodaju svoje proizvode,mislim da bi se ovaj članak mogao/trebao primjenjivati na proizvođače, jer po definiciji nema robe,pa nema ni skladištenja robe.
I još dodatno, mnogi proizvođači rade po narudžbi (i ja bi praktički spadao u tu grupu), pa u tom slučaju nema čak ni skladištenja gotovih proizvoda, nego kupac naruči proizvod,a proizvođač ga napravi i pošalje,dakle nikakve robe ni skladištenja nema.

Mišljenja?
anemovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 19:32   #3912
Žigovi?

Ja si sad razmišljam treba li mi uopće žig ili ne?

Nešto sam danas razgovaro s nekom referenticom na poreznoj i ona se kao nije mogla sjetit da li je sada nedavno uvedeno da se žig više ne mora izrađivat/koristit, misli da je al nemre se sjetit.
Pa me poslala u FINU da pitam, a tamo su rekli da nalozi moraju biti poštambiljani. Al ako ću sve plaćati netbankingom onda što se njih tiče ne treba.
E sad ja pojma nemam ko je nadležan za to, koga pitati, jel treba ili ne treba. Kakva su vaša iskustva i za šta bi meni trebao žig kao paušalnom obrtniku koi sve plaća netbankingom...

Što je s tom pričom o ukudanju žigova?

PS: I kakvu to uslugu "narudzbe žiga" nudi hitro.hr (???) - to sam nešto našao na nekj sluužbemoj stranici, ne znam kakve sad veze oni s tim imaju
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 19:47   #3913
@goranbo
Mogao bi imati pravo - u zadnjem PO-SD obrascu na Poreznoj ne spominje se više pečat, nego samo potpis.

Idem korigirati template ...

P.S. No to ne znači nužno da pečat više ne treba imati. Taj dio treba provjeriti.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 19:56   #3914
Hitro hr nudi uslugu izrade pecata, vjerojatno si na to mislio? I ja se mutno sjecam da su rekli da nam pecat vise nece tribat al triba ti za otvorit bankovni racun npr. (Sta je jedna od prvih stvari sta ces napravit kad otvoris obrt). U poreznoj ga takodjer traze na obrascima koje predajes (mozda ovo zavisi i od sluzbenika).

Studentvz mozes placati doprinose i prije nego te zaduze, prolistaj temu malo, navedeno je koliki su (otprilike 455 kn mio 1 i zdr, 160 kn regos, 54 zaposljavanje, 16 zastita, porez ovisi o prebivalistu). Hok si oslobodjen prvu god, hgk ne placas, tz i sume nakon prve god poslovanja (tz predajes uz po-sd u sijecnju a sume se salju postom)
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 19:58   #3915
Lestrt vidi stvarno, nema ga tu. Tribalo bi to detaljnije istrazit

Sta se tice web shopa cini mo se neko na temi se vec bavi tom djelatnoscu pa ce se valjda javit s odgovorima
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 21:06   #3916
Čak i da su ukinuli službenu obvezu pečata, trebati će neko vrijeme da to propagira kroz sve subjekte, poput banaka kako je fairy wings primijetila.

No, nije taj pečat neki veliki problem, pa ni cifra. Uostalom, što je firma bez pečata?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 03:45   #3917
Ma koma ziva, a jbg treba prvo dizajnirat pecat treba ovo ono, da bi ga nakon par mjeseci (u najboljem slučaju) ukinuli, a nijedan ne zna dal treba il ne treba. Valjda 4 vlade budu na tom radile.
Bas cu sutra vidjet dal mi za otvorit bankovni racun treba pecat.

@lestrt BTW jel si ti 100% da u onim svojim upisima (a bilo ih je na više tema) nisi pomiješo neke stvari glede plaćanja PDV-a u drugim državama itd. Meni to jos nejde u glavu a vjerojatno nikad (kad mi nema tko objasnit na način da ja skuzim - na primjerima) i nece osim mog uskog dijela. Al imam neki blagi feeling da se jedne vrste usluga, druge vrste usluga, i onda roba, oporezuje razlicito s obzirom na mjesto oporezivanja, a da si ti to sve znao staviti u isti koš, no velim nisam siguran . https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...3&postcount=10

--------------------
I trećastvar, bas sma danas bio u poreznoj i nesto pisao za PDV-ID obrazac. pa mi je neka pomocnica referentice odgovarala. Uglavnom pojma nemma koji se razlog treba tamo navesti, nit mi je ona znala objasnit. A bas joj je na stolu bio ek kao krivo popunjen jer se kao ne smije navest dva razloga - samo jedan je razlog za izdavanje PDV-ID broja. Meni je rekla da bi trebo stavit "odustanak od praga stjecanja", što po meni nema veze. A razlog zbog kojeg jelte ja trazim PDV ID broj je poslovanje s drugim državama u EU (i kupnja od entiteta u Drugim državama EU i prodaja u druge države EU).
A za razlog 1 ili 4 (gdje se spominje EU), ne sjecam se više, je rekla da onda automatski ulazis u sustav PDV-a Uglavnom, to mi sad jos nije na redu, moram pitat nekog drugog.
Sad mi je na redu fakin žig.

Zadnje uređivanje goranbo : 28.04.2017. at 03:58.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 04:09   #3918
ALi pratite ovo - http://hr.n1info.com/a172032/Vijesti...nje-firmi.html
dakle to im je bio dio akcijskog plana
Quote:
Od pojedinih mjera, u akcijskom planu Vlade ističe se da će kod administrativnog rasterećenja od suvišnih troškova cjelokupan proces pokretanja poslovanja trgovačkog društva biti omogućen elektroničkim putem, bez obveze ovjere dokumenata kod bilježnika i izrade pečata. Prijava Poreznoj upravi i na obvezna osiguranja također će biti elektronička, kao i otvaranje računa u banci. Time će poboljšati pozicije na ljestvici Doing Business u području pokretanja poslovanja
A moze biti da neke banke vec nude online uslugu otvaranja transakcijsog racuna. https://local.erstebank.hr/corporate/racun/index.html
Iako im stranice baš ne rade najbolje, zašteka kod "odaberi tip računa koji želiš otvoriti"

Pa onda, ako ne treba tu, ak mi ne treba ni za platne naloge jer cu sve radit prek netbankinga, ne znam dal mi treba pečat onda jos uvijek za one neke svoje interne aktove koje cu trebat donijeti itd. Hah izgleda da treba ic od jednog do drugog i pitati,
a ak ce mi trebat naprvit cu si onaj neki genericki.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 13:11   #3919
Quote:
Zasha kaže: Pogledaj post
Prodajem slike koje Sam sama naslikala i printeve te ih šaljem poštom kupcima sve van Hrvatske. Kupci mi kupuju slike preko online platformi kao što su Etsy, EBay i td. Zanima me dali moram dodati djelatnost "Trgovine na malo preko interneta i pošte" uz djelatnosti umjetničko stvaralaštvo i izdavaštvo koje imam? Dali za takvo što moram imati skladište tj minimalne tehničke uvjete?
Sukladno čl.5.st.1.i 2. Zakona o trgovini, proizvođači koji svoje proizvode prodaju putem vlastitih prodavaonica nisu obvezni registrirati trgovinu na malo iz razloga što oni robu ne prodaju na trgovački način (kupnja radi daljnje prodaje) već prodaju svoje vlastite proizvode. Bez obzira na tu činjenicu, prema Zakonu o trgovini, takvi poduzetnici obvezni su ispuniti minimalne tehničke uvjete.

- ne trebaš se registrirati za djelatnost trgovine
- trebaš skladište
- trebaš MTU

Disclaimer: sve ovo još za svaki slučaj provjeri u lokalnom uredu za gospodarstvo
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 14:07   #3920
Ipak treba pečat i kad se otvara račun u Erste banci. Online se samo kreira zahtjev onda ta zahtjev treba ručno preuzeti tamo i pečatirati - ili isprintati i predati pečatiran...

PS: Samo kaj Erste grupa nije dosla do tog stupnja razvoja da poslovnim korisnicima omogući primanje uplata na poslovni putem paypal računa, moguće je jedino plaćanje putem paypal računa. Ali radi se na tome

Zadnje uređivanje goranbo : 28.04.2017. at 14:17.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.