Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2005., 10:32   #81
Quote:
PalmaSutra kaže:
Predlažem da se nastavak diskusije preseli na www.diabetes.hr/forum
Ipak tamo ima i diabetologa!!
tamo nema dijabetologa

ali ne vidim zasto bi se ovakav topic "prebacivao" bilo kamo. forum koji si spomenuo je "specijaliziran", i na njega rijetko zalaze ljudi koji nisu dijagnosticirani kao oboljeli od secerne bolesti, za razliku od ovoga.

s druge strane, to sto netko nije dijagnosticiran ne znaci da nema dijabetes, ili da nema pitanja o secernoj bolesti
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 10:43   #82
Krivo!
Tamo ima dijabetologa!Barem njih nekoliko. Doduše pod "cudnim" user nameovima, ali su tamo!

A sto se tice toga da je veci broj ljudi ovdje na forumu, to stoji.
Ja pokušavam malo oživiti forum na diabetes.hr, a i kada ce netko pretraživati nešto o dijabetesu, zar nije logičnije utipkati www.diabetes.hr nego www.forum.hr??
PalmaSutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 10:52   #83
Quote:
PalmaSutra kaže:
Krivo!
Tamo ima dijabetologa!Barem njih nekoliko. Doduše pod "cudnim" user nameovima, ali su tamo!

posalji mi njihove nickove na PM, molim te

inace, slazem se - treba ozivjeti diskusiju tamo.

btw, kladim se da tamo imam vise postova od tebe, unatoc tome sto si tom forumu jedan od admina
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 13:41   #84
kada čujem da doktor nekome kaže "to je za vaše godine normalno" sjetim se priče jednog starijeg gospodina (80 god.) koji je došel kod doktora sa bolom u lijevoj nozi a na doktorov isti odgovor on ga je upitao:

"doktore, pa i moja desna noga je isto toliko stara kao i lijeva, zašto me onda ona ne boli ?" ..



istina živa, svakoga dana se te granice pomiču, ljudi već i sa 40 god. umiru od infarkta, dijabetičara je sve više, sve mlađi i mlađi ljudi, a ono najžalosnije u svemu je što sve više djece ima dijabetes ... i pitam se tko bi to trebao i mogao promjeniti, mi sami ili da čekamo da nam Bog pomogne ? ..

da, najbolji doktorski savjet je: "pazite što jedete !" .... al doktore, recite vi meni ŠTO da jedem ? .. i tu treba mjenjati, tko zna što trebamo jesti ?

"ako doktori ne postanu stručnjaci za prehranu onda će stručnjaci za prehranu postati novi doktori !"
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 14:03   #85
Quote:
MacGregor kaže:
:

da, najbolji doktorski savjet je: "pazite što jedete !" .... al doktore, recite vi meni ŠTO da jedem ? .. i tu treba mjenjati, tko zna što trebamo jesti ?

"ako doktori ne postanu stručnjaci za prehranu onda će stručnjaci za prehranu postati novi doktori !"
pacijent bi htio čuti "jedite što više pancete, pajceka, šunkice, pohano obavezno jednom tjedno najmanje, kremasti kolač nakon svakog obroka, a najbolje triput dnevno..."
za sve ostale savjete ne zna šta bi s njima
kad kaže nekome da jede palentu, ovaj kuka "kako da jede palentu " - sa vilicom, ili žlicom
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 14:19   #86
Quote:
MacGregor kaže:

da, najbolji doktorski savjet je: "pazite što jedete !" .... al doktore, recite vi meni ŠTO da jedem ? .. i tu treba mjenjati, tko zna što trebamo jesti ?

"ako doktori ne postanu stručnjaci za prehranu onda će stručnjaci za prehranu postati novi doktori !"
netocno

pacijenti oboljeli od secerne bolesti koji se lijece kod dijabetologa dobiju vrlo jasne PISANE UPUTE o tome sto, kako i koliko jesti.

prizdrzavanjem tih uputa, uz odgovarajucu individualnu terapiju koja ovisi o dijagnozi, kod najveceg broja pacijenata postize se idealna ili barem zadovoljavajuca regulacija glikemija.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 16:16   #87
Quote:
MacGregor kaže:
da, najbolji doktorski savjet je: "pazite što jedete !" .... al doktore, recite vi meni ŠTO da jedem ? .. i tu treba mjenjati, tko zna što trebamo jesti ?

"ako doktori ne postanu stručnjaci za prehranu onda će stručnjaci za prehranu postati novi doktori !"
kad je mom ocu prije 20ak godina dijagnosticiran dijabetes, od svog liječnika opće prakse i dijabetologa dobio je upute (usmeno i pismeno) što, kako, kada i količinski koliko jesti. pridražava ih se i relativno dobro regulira šećer!!!
FYI, liječnici JAKO dobro savjetuju što i kako jesti, a bolnice imaju svoje savjetnike za prehranu (nisu građevinari nego nutricionisti ) koji pacijentima slažu jelovnike dok su u bolnici, a kad izlaze iz bolnice dobivaju i pismene upute. druga je stvar da li ih se ljudi pridržavaju...
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 16:18   #88
Quote:
magriz kaže:
a bolnice imaju svoje savjetnike za prehranu (nisu građevinari nego nutricionisti )
ma daj, kaj bi nutricionisti znali o tome

moras se kuziti u gradjenje cesta da bi mogao dati kompetentan savjet o prehrani
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 16:21   #89
Quote:
violent_femmes9 kaže:
ma daj, kaj bi nutricionisti znali o tome

moras se kuziti u gradjenje cesta da bi mogao dati kompetentan savjet o prehrani
i iscjeljivati ljude također!!!
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 16:23   #90
Quote:
magriz kaže:
i iscjeljivati ljude također!!!
igzektli
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 16:29   #91
Quote:
violent_femmes9 kaže:
netocno

pacijenti oboljeli od secerne bolesti koji se lijece kod dijabetologa dobiju vrlo jasne PISANE UPUTE o tome sto, kako i koliko jesti.

prizdrzavanjem tih uputa, uz odgovarajucu individualnu terapiju koja ovisi o dijagnozi, kod najveceg broja pacijenata postize se idealna ili barem zadovoljavajuca regulacija glikemija.
Da, u Vuk Vrhovcu, drugdje baš i nije tako. Raspitaj se šta dobiju pacijenti našeg "najvećeg" i "najpriznatijeg" dijabetologa Aganovića na Rebru.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 16:34   #92
Quote:
banderas kaže:
Da, u Vuk Vrhovcu, drugdje baš i nije tako. Raspitaj se šta dobiju pacijenti našeg "najvećeg" i "najpriznatijeg" dijabetologa Aganovića na Rebru.
"najveći" i "najpoznatiji" ne znači nužno i najbolji i najpristupačniji za pacijente.
moj otac je u rijeci na endokrini bio kod više njih (kako kad naleti) i u ambulanti za dijabetes i svi su OK
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 16:38   #93
Quote:
banderas kaže:
Da, u Vuk Vrhovcu, drugdje baš i nije tako. Raspitaj se šta dobiju pacijenti našeg "najvećeg" i "najpriznatijeg" dijabetologa Aganovića na Rebru.
Na zalost, imas pravo za njega, frendica mi je ispricala svoje iskustvo.

Izet Aganovic nije najveci i najpriznatiji, samo se tako reklamira.

On meni vise lici na politicara.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 16:54   #94
Quote:
violent_femmes9 kaže:
Na zalost, imas pravo za njega, frendica mi je ispricala svoje iskustvo.

Izet Aganovic nije najveci i najpriznatiji, samo se tako reklamira.

On meni vise lici na politicara.
Pa, on je dobar dijabetolog sa strane znanosti. Nešto kao Kurjak sa strane ginekologije, samo ne dao ti Bog da budeš njegov pacijent
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 17:01   #95
Quote:
banderas kaže:
Pa, on je dobar dijabetolog sa strane znanosti. Nešto kao Kurjak sa strane ginekologije, samo ne dao ti Bog da budeš njegov pacijent
Pretrazila sam baze - na medlineu ima 17 radova od 1966, sto i nije neki score.

Ali i da ima 700, kao sto respektabilni prof. drs. imaju, cinjenica je da je moderna dijabetologija konacno prihvatila patient's empowerment kao vazan faktor pri lijecenju.

Kakav je onda on dijabetolog, ako ne zna cak niti komunicirati s pacijentom? Loš.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 17:57   #96
Quote:
violent_femmes9 kaže:
netocno

pacijenti oboljeli od secerne bolesti koji se lijece kod dijabetologa dobiju vrlo jasne PISANE UPUTE o tome sto, kako i koliko jesti.

prizdrzavanjem tih uputa, uz odgovarajucu individualnu terapiju koja ovisi o dijagnozi, kod najveceg broja pacijenata postize se idealna ili barem zadovoljavajuca regulacija glikemija.

moja mama ima povišeni LDL i dobila je letak kako bi se trebala hraniti - to je bilo prije par godina i nama je trebalo nekoliko godina teških svađanja dok ona nije počela guliti kožicu sa piletine. Ja sam morala ko jastreb kružiti oko nje da ne "zaboravi", a kada bi je ulovila pri "zaboravljanju i podsjetila, izgledala je žalosno kao da guli kožu sa vlastitog tijela
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 14:22   #97
kada pričamo o kontroliranju dijabetesa svi se slažu da je prehrana jako bitna u tom cijelom procesu, dakle treba biti kontroliran unos masnoća i šećera (i masnoće se pretvaraju u šećer) i što više "zelenjave" radi unosa hranjivih sastojaka tj. vitamina, minerala, biljnih vlakana i raznih enzima ... vrlo je bitna i ravnoteženost obroka, više manjih obroka tokom dana jer to puno pomaže kod funkcioniranja raznih žlijezdi jer je poznato da veći unos hrane tjera organizam za "dodatne mjere" koje mogu naštetiti dijabetičarima tj. povećati šećer u krvi ...

u praksi to baš uvijek ne funkcionira savršeno upravo zbog toga što većina ljudi ne može smisliti tu hranu koju mora jesti, a mnogi nemaju mogućnosti ili vremena za tu pripremu ...

u tom slučaju preporučujem "znanstveno uravnotežen zamjenski obrok" koji je vrlo ukusan, ima malo kalorija, sadrži visokokvalitetne hranjive tvari, obogaćen je sojinim proteinima i vrlo brzo i jednostavno se priprema (1-2 min.) i na taj način možemo vrlo jednostavno uskladiti tjelesne funkcije, postići bolje zdravlje i više vitalnosti (kontrola tjelesne težine) ..
vrlo je važno naglasiti da je taj zamjenski obrok lako probavljiv i tijelo ga lako iskorištava jer je BIO asimilativan sve je apsolutno biljnog porijekla) ...

za one "nevjerne tome" reći ću da je puno ljudi vrijednost šećera sa cca 20-31 dosta brzo stavilo u normalnu razinu, i kontroliraju ga savršeno bez ikakvih problema ....

dakle, radi se o HRANI a ne o lijekovima, a da bi nešto moglo dobiti naziv "savršen zamjenski obrok" mora sadržavati SVE hranjive tvari (mikro i makro nutrijente) pa ovom prilikom pozivam i razne doktore da se o ovome malo više informiraju jer mogu puno pomoći ljudima s tim načinom prehrane ("cellular nutrition") ... i naravno da se u sve to mogu i osobno uvjeriti ...
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 14:34   #98
Možda ovo ne bih trebao pisati jer će 99% ljudi krivo shvatit, ali prehrana je u modernoj dijabetologiji sve manje bitna kod tipa I. U nekim zemljama je dijabetička dijeta i ukinuta (Finska npr.). Naravno, bitno je ne unositi previše kalorija u sebe, ali izgleda da vrsta tih kalorija više nije toliko bitna, pogotovo u zadnje vrijeme kad su se pojavili inzulini s vrlo brzim djelovanjem. Ovo se odnosi samo na kontrolu šećera u krvi, naravno da je za općenito zdravstveno stanje organizma način prehrane itekako bitan.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 15:19   #99
Quote:
banderas kaže:
Možda ovo ne bih trebao pisati jer će 99% ljudi krivo shvatit, ali prehrana je u modernoj dijabetologiji sve manje bitna kod tipa I. U nekim zemljama je dijabetička dijeta i ukinuta (Finska npr.). Naravno, bitno je ne unositi previše kalorija u sebe, ali izgleda da vrsta tih kalorija više nije toliko bitna, pogotovo u zadnje vrijeme kad su se pojavili inzulini s vrlo brzim djelovanjem. Ovo se odnosi samo na kontrolu šećera u krvi, naravno da je za općenito zdravstveno stanje organizma način prehrane itekako bitan.
Bitno je naglasiti da to vrijedi samo za tip 1.

Pitala ja jednom Tiju da mi kaze koliko je UH otprilike u ledolettama da znam koliko inzulina da uzmem da ih pokrijem, naravno da su mi svi rekli nek to ne jedem
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 15:23   #100
pa i napisao sam da je za tip I

A i meni je tih savjeta na vrh glave. Neki dan pijem pivu s poznanikom, dogovarali neki posao i on meni brižljivo: ne smiješ pit pivu, šteti ti. A tip ima cirozu jetre.

Ma, fakof
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.