Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2017., 19:38   #181
Moj će iduće godine u školu a termin za vježbe dobio eto u rujnu. Nakon sad već skoro cijele godine čekanja i "obrada". Već stereotipno nikakve koristi od našeg zdravstva.
U međuvremenu smo samostalno vježbajući s njim svladali sve problematične glasove Č,Ž,Š, LJ, L osim R, a i to je trenutno na dobrom putu da savlada. Još to nije čisto R ali sad ga automatski provlači kroz sve riječi, ne izostavlja ga kao dosad. Veli mi neki dan kako je osjetio da mu vibrira jezik.
U stvari sam došla vidjeti preporuke za privatne logopede, kakve su cijene privatno?
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 19:53   #182
Quote:
MARIJA0077 kaže: Pogledaj post
Moj će iduće godine u školu a termin za vježbe dobio eto u rujnu. Nakon sad već skoro cijele godine čekanja i "obrada". Već stereotipno nikakve koristi od našeg zdravstva.
U međuvremenu smo samostalno vježbajući s njim svladali sve problematične glasove Č,Ž,Š, LJ, L osim R, a i to je trenutno na dobrom putu da savlada. Još to nije čisto R ali sad ga automatski provlači kroz sve riječi, ne izostavlja ga kao dosad. Veli mi neki dan kako je osjetio da mu vibrira jezik.
U stvari sam došla vidjeti preporuke za privatne logopede, kakve su cijene privatno?
Koliko ja znam predskolci imaju prednost u Suvagu, godinu prije škole tj. u vrijeme ljetnih praznika imaju termine bas za njih.
Tako mi je išla mala od prijateljice, pa znam iz prve ruke.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 21:46   #183
Quote:
MARIJA0077 kaže: Pogledaj post
Moj će iduće godine u školu a termin za vježbe dobio eto u rujnu. Nakon sad već skoro cijele godine čekanja i "obrada". Već stereotipno nikakve koristi od našeg zdravstva.
U međuvremenu smo samostalno vježbajući s njim svladali sve problematične glasove Č,Ž,Š, LJ, L osim R, a i to je trenutno na dobrom putu da savlada. Još to nije čisto R ali sad ga automatski provlači kroz sve riječi, ne izostavlja ga kao dosad. Veli mi neki dan kako je osjetio da mu vibrira jezik.
U stvari sam došla vidjeti preporuke za privatne logopede, kakve su cijene privatno?
Oprezno s R da ne dobijete guturalno, "parisko" R. Zna se dogodit ako se nepravilno forsira R da se dobije to grleno a to je onda uzasno tesko za ispravit. Brze se dobije pravilno R ako ga dijete skroz izostavlja ili mijenja s L nego kad ima to guturalno, to je najgora opcija.
Samo napominjem, ako krene u tom smjeru da stanete.
Ako ste na dobrom putu i zvuci sve bolje, odlicno
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 22:33   #184
Quote:
bela-12 kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam predskolci imaju prednost u Suvagu, godinu prije škole tj. u vrijeme ljetnih praznika imaju termine bas za njih.
Tako mi je išla mala od prijateljice, pa znam iz prve ruke.
Očigledno kako koji predškolarac jer smo mi termin dobili tek sada, a već je krenuo u prvi razred.

To sam u biti došla reći - mi smo napokon dobili termin za vježbe u Suvagu!
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 23:12   #185
Quote:
Wellisia kaže: Pogledaj post
Očigledno kako koji predškolarac jer smo mi termin dobili tek sada, a već je krenuo u prvi razred.

To sam u biti došla reći - mi smo napokon dobili termin za vježbe u Suvagu!
Mogu još točno pitati, ali sjećam se da mi je prijateljica pričala da su njoj rekli da u 7 i 8 mjesecu imaju mjesta i da predskolci tu imaju prednost.
Ne škodi nazvat i pitati, ako ništa drugo stvarno su ljubazni na telefonu kada imate pitanja.
Mi smo isto dobili termin, i to jako brzo već početkom 1 mjeseca, ali moja je mala 3 i pol i ne priča, pa smo mi za procjenu.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:50   #186
Quote:
verdena kaže: Pogledaj post
Oprezno s R da ne dobijete guturalno, "parisko" R. Zna se dogodit ako se nepravilno forsira R da se dobije to grleno a to je onda uzasno tesko za ispravit. Brze se dobije pravilno R ako ga dijete skroz izostavlja ili mijenja s L nego kad ima to guturalno, to je najgora opcija.
Samo napominjem, ako krene u tom smjeru da stanete.
Ako ste na dobrom putu i zvuci sve bolje, odlicno
Da, u stvari sam čula da je teže ispraviti neispravno R, međutim zaključila sam da negdje mora početi, mora ga osjetiti i čuti, a prije svega dobiti motivaciju jer je u počecima bio prilično obeshrabren i jako mu je teško padalo vježbanje. Trenutno izgovara recimo englesko R (ne ono francusko gdje jezik u stvari ne "radi"). U nekim riječima gotovo da je čisto R i sad kad ga osjeti je motiviran, ponosan i samoinicijativan. Počne sam vježbati bez da ga moram naganjati.

Što se tiče Suvaga, probat ćemo to pogurati, jasno da se muž porječkao s njima oko termina.
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 11:07   #187
Htjela bih pitati kakva je praksa kod sa logopedima u vrtiću?

Moj mali ima 4 godine, počeo je pričati sa 2 godine (imao je svakakve poteškoće pa između ostalog i to) i sad mu je R jako loše. Baš je onako L više nego R

Pitala sam tetu u grupi da ga se uključi, ali ona veli da je to malo prerano, da se kod nas testiraju djeca u godini prije nego su predškolci, a na vježbe idu u onoj godini kad su predškolci. Samo iznimno na vježbe idu i oni mlađi od predškolaca, i to samo zato što jako puno djece ima probleme i logopedica jednostavno ne može sve pokriti.

Moj je sad 3 godine prije škole, znači za 2 godine će biti predškolac. Znači po njihovom tek sljedeće godine će ga testirati, a tek za 2 će krenuti na vježbe.

Ja sam se malo oštrije pobunila na to, jer ne bi baš da se čeka 5 do 12, kako je to kod nas, onda vas svi pitaju, "a gdje ste bili do sad". Za sad sam usmeno dobila obećanje da će ga testirati ove godine, pa ćemo dalje vidjeti.

Čisto me zanima kako je praksa kod vas, da ne bi ispalo da sam neka baba roga (jer se jedino i uvijek samo ja bunim za nešto, a onda svi nakon mene vele "da i ja sam baš htjela to reći", a ja posrana) i da stalno zvocam nešto?

Privatno mi se ne daju novci (koje nemam), a i vrtić za moje dijete koje je sa posebnim potrebama dobiva duplo više novaca upravo za praćenje stručnih službi, pa nekako smatram da bi moje dijete moralo imati neku "prednost" pred drugom djecom.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 11:47   #188
u svim vrtićima ti je manje-više isto. odi prek uputnice ak imaš gdje. jest da se čeka, al bolje i to nego čekati u vrtiću i nedočekati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 12:21   #189
Ne znam kako ide u vrticu jer nissm sigurna da li nas vrtic uopce ima logopeda
Ali, da li vas je pedijatar uputio na prvi pregled logopedu i psihologu? Ako nije, slobodno zatrazi uputnice jer se u okviru sistematskog pregleda sa 4 godine upravo ti pregledi obavljaju. Moj je nedavno napunio 4 i ovih ce dana obaviti te preglede.
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 13:12   #190
Mi u okviru sistematskog sa 3 imamo samo ocni.Sa 4 nemamo sistematski.

Znaci sva djeca idu psihologu i logopedu?
To prvi puta cujem, bar ova djeca oko nas nisu isla

Imali smo procjenu psihologa i logopeda u rujnu, vrtickih, jedino sta nije bilo u redu, ali u granicama normale je fina motorika i to R

Ja ne bi isla logopedu preko zdravstva jer nije bas neka zgodna osoba kod nas, pa sam mislila to obaviti u vrticu sve, zato sam pitala
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 13:46   #191
Izgovor glasa R se u pravilu ne ispravlja prije 5. godine, osim u iznimnim slucajevima (ako je guturalno, tzv. "parisko" R). Razvojno se glas R treba usvojiti do 5. godine, ako je u vrticu napravljena sveobuhvatna procjena i jedine teskoce su s izgovorom glasa R onda je jos prerano za terapiju.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 14:58   #192
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Znaci sva djeca idu psihologu i logopedu?
ne.

sistematski ces imati sa 5,5 g i ako ce onda biti problema s izgovorom, pedijatar ce ti dati uputnicu.
od vrtica i skole ne ocekuj da ce hrpimice rjesavati takve stvari jer imas jednog (ili nijednog) logopeda na parsto djece.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 15:00   #193
Sistematski je redovno s 5 god, sto ne? Moj ima sad, plus cijepljenje

U vrticu ide logopedu radi slova R, uspjeli smo se ugurati
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 15:06   #194
Sta je stvarno moguce da se kod nas sve to toliko razlikuje od mjesta do mjesta?!
Mislim, cudim se, a znam da je kod nas ama bas sve moguce.
Ovdje svi s 4 godine odradjuju psihologa i logopeda. Cim se narucujes i spomenes prvi pregled odmah ide zakljucak aha, to je sistematski za cetverogodisnjake.

Moj jos nikad nije vidio nikog iz vrticke strucne sluzbe. Prije upisa smo bili na razgovoru, malog nitko nije ni pogledao. Ja sam davala odgovore na pitanja o zdravstvenom stanju, prehrambenim navikama i sl. i to je bilo to.
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 15:10   #195
Quote:
petra_wb kaže: Pogledaj post
Sta je stvarno moguce da se kod nas sve to toliko razlikuje od mjesta do mjesta?!
Mislim, cudim se, a znam da je kod nas ama bas sve moguce.
Ovdje svi s 4 godine odradjuju psihologa i logopeda. Cim se narucujes i spomenes prvi pregled odmah ide zakljucak aha, to je sistematski za cetverogodisnjake.

Moj jos nikad nije vidio nikog iz vrticke strucne sluzbe. Prije upisa smo bili na razgovoru, malog nitko nije ni pogledao. Ja sam davala odgovore na pitanja o zdravstvenom stanju, prehrambenim navikama i sl. i to je bilo to.
a gdje je to "ovdje"?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 15:24   #196
Moj je roden s 2014. Imao je sistematski sa 2,4,6,12mjeseci, 18 mj, 3 godine i sa 5 godina ide. Zg zupanija

Nikakv psiholog ni logoped, sve kod pedice
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 15:33   #197
mi nakon 2. g nismo imali nikakav sistematski nikad
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 15:38   #198
Mi smo u Puli. S 3 smo imali cijepljenje, s 4 sistematski i sad s 5 samo cijepljenje. Imali smo problema sa slovom L i R na početku a i kasno je propričao. S 4 je sredio L a za R smo čekali i baš kad smo neki dan htjeli ići kod pedice po uputnicu za logopeda i cijepljenje, skužimo da on već izgovara r kako treba. I sad ga baš naglašava. Mislim da ga je skužio dok smo se igrali s autićima, pa kao bombe pucaju i auta eksplodiraju a on ispušta te neke tutnjajuće zvukove. Kod nas se isto ne ide prije 5. godine, osim ako nisu malo veći problemi u pitanju.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 15:48   #199
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mi nakon 2. g nismo imali nikakav sistematski nikad
mislim da to ovisi i o pedijatru, koliko djece ima, koliko onih koje treba cesce pratiti i sl.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 15:53   #200
Istarska zupanija.
Snow ni na ocni niste isli?
Moj je isto 2014. rodjen. Ocni je odradio s tri godine.
Na kraju ispada da se to sve razlikuje od ambulante do ambulante.
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.