Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2013., 15:29   #1
Promjena potpisa

Evo jedno kratko pitanje, nadam se da sam na pravom mjestu:

Želio bih promijeniti svoj potpis, još otkako sam tinejdžer imam uvijek isti koji mi je i na trenutnoj osobnoj i svim ostalim dokumentima.

Ako se sada počnem potpisivati novim potpisom, da li je on važeći ili i dalje moram koristiti stari, sve dok mi ne istekne osobna ili nešto slično?

Hvala unaprijed na odgovorima
__________________
Eto sad si dobio svoje.
dosed87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 22:23   #2
Uz napomenu da nisam pravnik, pretpostavljam da se možeš potpisivati kako god ti želiš. Nisam do sada nigdje pročitao da bi neki zakon posebno regulirao obveze kod promjene potpisa.

Ali, na žalost, ako je to tako, tj. ako ne postoji nikakva procedura kojom bi mogao "formalizirati" promjenu potpisa, to onda znači da nema garancija kakve bi probleme mogao imati kada bi netko provjeravao valjanost nekog dokumenta koji si potpisao ranije uspoređujući ga s potpisom na tvojoj novoj osobnoj. Ili uspoređujući, recimo, tvoj deponirani potpis (npr. onaj koji ovlaštena osoba poduzeća deponira u banci) s potpisom da dokumentu koji autentificiraš (ovdje bi možda imao i ugovornu obvezu obavijestiti banku o promjeni potpisa i sl.).

Dakle, u najmanju ruku, prisjeti se gdje si se sve potpisivao i pokušaj vidjeti hoće li ti promjena potpisa stvoriti kakve naknadne probleme.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 22:40   #3
Ja sam prije par godina imala problem kad sam se u banci potpisala drugačije nego sam bila potpisana na osobnoj. Rekla mi je ženska da se moram potpisati kao na osobnoj. Tako da sam onda pri izradi nove osobne na njoj promijenila potpis i od tada se svuda potpisujem s novim i sve je ok.
__________________
Another beautiful day - mutilated corpses with the chances of afternoon showers.
baby doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 13:11   #4
Znaaaači, ipak moram paziti di i kako se potpisujem
__________________
Eto sad si dobio svoje.
dosed87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 13:26   #5
Quote:
dosed87 kaže: Pogledaj post
Znaaaači, ipak moram paziti di i kako se potpisujem
Mene su par puta na različitim mjestima upozorili da prezime mora biti puno i čitko ispisano, dakle paraf (inicijale) ni ne smiješ koristiti u poslovanju.
__________________
Ojala pudiera ir volando a tu ventana...
Serenità is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 13:33   #6
Meni su isto u banci rekli da se potpisem punim imenom i prezimenom kad otvaram nove racune i sl.
A kod potpisivanja slipa od kreditne u ducanima, nitko nista ne pita, ali akd bih isao sporiti transakciju tko zna kakvi bi sve nastali problemi.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 13:46   #7
Postoji li negdje pravilo kako se gdje potpisuje? Ja za dokumente koristim paraf, tj. stilizirani, brzi oblik inicijala, koji se iskristalizirao negdje u srednjoj školi. Stavljam ga na ugovore, potvrde primitka, službenu dokumentaciju vezanu uz posao itd. Jedino su me u banci upozorili da moram pisati puno ime i prezime, "kao na osobnoj". Što znači da zapravo imam dva potpisa – kraći i dulji oblik. Kako se to regulira i koji bi trebalo koristiti?
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 13:50   #8
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Postoji li negdje pravilo kako se gdje potpisuje? Ja za dokumente koristim paraf, tj. stilizirani, brzi oblik inicijala, koji se iskristalizirao negdje u srednjoj školi. Stavljam ga na ugovore, potvrde primitka, službenu dokumentaciju vezanu uz posao itd. Jedino su me u banci upozorili da moram pisati puno ime i prezime, "kao na osobnoj". Što znači da zapravo imam dva potpisa – kraći i dulji oblik. Kako se to regulira i koji bi trebalo koristiti?
Otkad me upozoriše na potpis, svuda se potpisujem punim imenom i prezimenom, osim ako primam neki dopis ili tako nešto (kad radim preko student servisa). Tad mi se ne da stoput pisati ni prezime, pa parafiram. Nije me nitko zbog toga prozvao.
__________________
Ojala pudiera ir volando a tu ventana...
Serenità is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 14:38   #9
Quote:
Serenità kaže: Pogledaj post
Otkad me upozoriše na potpis, svuda se potpisujem punim imenom i prezimenom, osim ako primam neki dopis ili tako nešto (kad radim preko student servisa). Tad mi se ne da stoput pisati ni prezime, pa parafiram. Nije me nitko zbog toga prozvao.
Nisu ni mene još upozoravali zbog parafa, jedino u banci. A potpisao sam već sve i svašta, pa i neke ozbiljnije stvari.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 18:12   #10
Ja sam u banci milijun puta potpisao dokumente (uključujući i ugovor) sa ne baš toliko čitkim potpisom i nikad me nitko nije upozoravao na potpis. Sad stvarno više ne znam kako da se potpisujem :roll
__________________
Eto sad si dobio svoje.
dosed87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 22:35   #11
Ako ćemo nekom logikom, obje vrste potpisa su jedinstvene tebi, a to je i smisao potpisa. Iz parafa se jedino ne može iščitati puno ime i prezime, ali ako su iznad crte za potpis već tiskani tvoje ime i prezime, onda je to ionako nevažno. Potpisivanje punim imenom i prezimenom bi onda imalo smisla samo ako to već ne piše tiskanim slovima.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 13:40   #12
Zar nije potpis moje jedinstveno "djelo", te bi u svakom trenutku trebao važiti bez obzira kako izgleda? A ako netko želi provjeravati autentičnost, uvijek postoje načini za to.
__________________
Eto sad si dobio svoje.
dosed87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 12:46   #13
Quote:
DarkStar kaže: Pogledaj post
Meni su isto u banci rekli da se potpisem punim imenom i prezimenom kad otvaram nove racune i sl.
A kod potpisivanja slipa od kreditne u ducanima, nitko nista ne pita, ali akd bih isao sporiti transakciju tko zna kakvi bi sve nastali problemi.
Quote:
Serenità kaže: Pogledaj post
Otkad me upozoriše na potpis, svuda se potpisujem punim imenom i prezimenom, osim ako primam neki dopis ili tako nešto (kad radim preko student servisa). Tad mi se ne da stoput pisati ni prezime, pa parafiram. Nije me nitko zbog toga prozvao.
Babe salteruse i njihova vlast. Par puta su me probali tako zajebavati pa im nije proslo... Moj potpis-moja stvar... Treba ih sterat....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 17:11   #14
Ako se nepismeni mogu potpisati samo sa križićem onda je za pismene definitivno svejedno kakvu će žvrljotinu stavljati kao svoj potpis.

I kad smo već kod nepismenih, zašto križić? Zašto ne tko što hoće: leptirić, svjetić, žvrljotina...?
__________________
Silent is good...
Hamar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 19:23   #15
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Babe salteruse (...)
Krepao.

--

Ne postoji zakon koji regulira potpis, ali će vas odvjetnik uvjek savjetovati da "ozbiljne" potpise (poput ugovora) ovjerite kod javnog bilježnika. Tada je izgled potpisa manje bitan (osim kada bi išli tvrditi da taj kod bilježnika niste bili vi, već netko tko se je lažno i prijetvorno identificirao bilježniku). Koliko je izgled potpisa manje bitan tada najbolje znaju oni koji bankama otplaćuju kredite sklopljene ugovorima koji su ovjereni kod javnog bilježnika, a na kojima su se "oni" potpisali velikim, štampanim slovima.

Toliko o potpisu.

Kod dokazivanja autentičnosti potpisa bi grafolog, pretpostavljam, ionako tražio osobu identificiranu potpisom da se potpiše još jednom na isti način kako izgleda potpis na dokumentu (ma koji to način bio - dugi ili kratki, bio on poznat osobi koja se potpisuje ili ta osoba vidjela taj potpis po prvi puta). Tada bi usporedbom dvije črčkarije ustanovio sadrži li ona na dokumentu one karakteristične elemente koje osobi nije moguće svjesno mijenjati, jer su stvar nesvjesne motorike.

A s druge strane, nitko ne može samoinicijativno "presuditi" da nešto jest ili nije nečiji potpis. Samo što banke i druge institucije mogu uvijek tvrditi što žele, pa dovesti čovjeka u situaciju da mora kroz sudski postupak dokazivati svoje suprotne tvrdnje. Razumno bi bilo kada bi u takvom sporu obje strane dogovorno pristale na nalaz sudskog vještaka i bez da se ide na sud, ali tko kod nas još ide težom linijom razuma i međusobnog povjerenja?
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 01:25   #16
Quote:
Hamar kaže: Pogledaj post
I kad smo već kod nepismenih, zašto križić? Zašto ne tko što hoće: leptirić, svjetić, žvrljotina...?
Ako se ne zna služiti olovkom da radi slova onda je valjda teško očekivati da zna crtati.
Mislim da crteži teško mogu analizirati da pripadaju određenoj osobi. A i moguće da je bolestan ili invalid pa je lakše samo staviti X.
Bitno je da se potpiše, znači izjavi svoju volju, a žvrljotina bi se mogla shvatiti kao odbijanje ili nesuvisla radnja. Danas se ionako koristi otisak prsta kao brži način.

Potpis ne smije stavljati u sumnju identitet korisnika pa valjda zato i inzistiraju na tome na šalterima. Paraf se obično koristi u internom poslovanju, ali ne mogu se tako neki ugovori sklapati i slično.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 03:15   #17
Quote:
baby doll kaže: Pogledaj post
Ja sam prije par godina imala problem kad sam se u banci potpisala drugačije nego sam bila potpisana na osobnoj. Rekla mi je ženska da se moram potpisati kao na osobnoj. Tako da sam onda pri izradi nove osobne na njoj promijenila potpis i od tada se svuda potpisujem s novim i sve je ok.
Ista stvar.
Prije mjesec dana sam išao u banku po karticu i sad potpisujem ono krdo papira i ja to sve onako ofrlje potpišem kao lijevom nogom (potpisujem na brzinu ono u dva poteza ime i prezime )
I teta službenica mi kaže da to ne ide tako jer bi i ona mogla imati problema zbog toga a upozorila me.
Ja joj kažem da isto tako se potpisujem bilo gdje. I na osobnoj, putovnici, vozačka...
Na kraju mi je samo rekla da pripazim na potpis ubuduće
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 11:03   #18
Postoji li neki pravilnik kako potpis na osobnoj mora izgledati? Da li baš mora biti točka iza inicijala?

Odkad znam za sebe koristim potpis u obliku prvo slovo imena pa točka pa prezime.(I. Ivić) Tako sam se uvijek potpisivala i na osobnoj (nisu tražili da u potpisu na osobnoj stavim puno ime). Svugdje se tako potpisujem i nikad problema.

Međutim. Sada na svoje ime dodajem još jedno. Vježbam novoplanirani potpis i baš mi te dvije točke idu na živce.

Sadašnji potpis Ive Ivić je: I. Ivić
Po toj logici novi potpis Ive Sanje Ivić bi bio: I.S. Ivić
A meni bi puno lakše bilo napisati: IS Ivić
Da li smijem imati takav potpis?

Hm, sad malo gledam pravopis (inicijali) i izgleda da moram imati točke čisto pravopisa radi.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 10:35   #19
Quote:
Royal Red kaže: Pogledaj post
Postoji li neki pravilnik kako potpis na osobnoj mora izgledati? Da li baš mora biti točka iza inicijala?

Odkad znam za sebe koristim potpis u obliku prvo slovo imena pa točka pa prezime.(I. Ivić) Tako sam se uvijek potpisivala i na osobnoj (nisu tražili da u potpisu na osobnoj stavim puno ime). Svugdje se tako potpisujem i nikad problema.

Međutim. Sada na svoje ime dodajem još jedno. Vježbam novoplanirani potpis i baš mi te dvije točke idu na živce.

Sadašnji potpis Ive Ivić je: I. Ivić
Po toj logici novi potpis Ive Sanje Ivić bi bio: I.S. Ivić
A meni bi puno lakše bilo napisati: IS Ivić
Da li smijem imati takav potpis?

Hm, sad malo gledam pravopis (inicijali) i izgleda da moram imati točke čisto pravopisa radi.
Nema pravilnika o potpisu. Zašto bi uopće postojao? Što bi u njemu pisalo? Potpis je tvoj neki pečat, jedinstven. A za pravopis nije važno, nećeš dobit 10000 kn kazne ak ne staviš točku. Potpis je tvoj umjetnički otisak.Nisu ni pjesme uvijek pravopisane.
familyman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.