Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2017., 16:02   #101
Otišli na kraju do Sopota, onom makadamskom cestom Summerinom čini mi se.

Put je dobar za ovo vrijeme, nije nešto atraktivan, ali sam slap je baš užitak i ako je malo vode trenutačno.

Počelo se gužvati po stazama pa smo odustali od jedinice do Risnjaka na kraju, ali fina šetnjica ispade na kraju.

Svakako ćemo na četvorku od streljane jednom, skužila sam spoj s makadamskom cestom i mislim da bi se mogla lijepa ruta napraviti do samog vrha, poput cjelodnevnog izleta.

Jedina nejasnoća na samom putu nalazi se na mejstu gdje odozdo stoji markacija za četvorku, a prema gore je račvanje na tri puta, srednji je za slap, taman pokraj table s opisom bukve, čini se da je na tome mjestu uvijek blatna graba pa smo je i mi prošli.

Djeci užitak, mrvicu puta maleni nošen uzbrdo na povratku (da, uzbirdo je povratak, do slapa nizbrdica).

Svakako preporučujem šetnju, ako i nema vode, a sad bi je moglo biti jer kreće sezona kiša, drveni most je genijalan.

Na tričetvrt puta (osobna procjena) nalazi se odmorište s drvenim klupama, pomalo neuredno, ali prvi putu životu vidje muharu u prirodnom okruženju, djeca su bila oduševljena. Uz njih, hrpetina gljiva putem, jele se kupine i da, kestenje je još na drveću. Negdje na prvoj trećini ima prirodni izvor.

Usput, zna netko za neki dobar tečaj gljivarenja?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:17   #102
Evo jedne ideje za Gorski Kotar

Kad se iz Fuzina skrene za Lic i tom cestom produzi dalje dodje se do Vagabundine kolibe i od tamo se markiranom sumskom stazom moze do Zagradskog vrha, cca sat vremena. Auto se moze pustiti i na prosirenjima sumskima nesto prije Vagabunda, kraj vikend-naselja. U tom vikend naselju ima i kucica za najam, jako su fora - onaku usred sumetine, prave planinske Staza prvo ide sumom kroz to vikend naselje i nakon pola sata dolazi se u podnozje Zagradskog vrha. Od tamo postoji teza varijanta i laksa - teza nije dobro markirana ali se vidi otprilike put, strmija je i pred kraj se ide po hrpi kamenja pa mozda nije primjereno manjoj djeci. Laksa ide okolo i lagano se uspinje do vrha kroz sumu (mi smo radili kruznu turu, gore po tezoj, dolje po laksoj). Vrh nije eksponiran ni nista, tako da se moze napraviti piknik-odmor A pogled je super ako je lijepi dan - na cijeli Kvarner, otoci, Velebit na jednu stranu, Fuzine, Risnjak i susjedni vrhovi na drugu.

U tom podrucju postoji jos nekih stvari od kojih se moze prosiriti vikend-izlet. Preko puta je jos jedan vrh - Visevica. Isto nije prekompliciran za popest se, ali je pogled sa Zagradskog ljepsi. Klopati se moze u Vagabundinoj ili nesto dalje kod Vere (nisam bila u niti jednoj, a recenzije po netu su dvojake - jedni su odusevljeni i hvale, drugi otidju razocarani ). U Fuzinama/Licu isto postoji hrpa zanimacija za klince - recimo nedavno je otvorena Carobna suma (zivotinje i zanimacije za klince), u Vratima je adrenalinski park (al samo za vece), u Fuzinama se moze biciklirati oko jezera, posjetiti spilju... blizu je i Winetuovo selo napravljeno za potrebe snimanja filma, ali je sve ostalo i napravit ce se od toga turisticka atrakcija (trenutno stoji tako kako je i moze se posjetiti, ali nigdje nema putokaza i malo je zaguljeno za pronaci). U Vratima (tocno na izlazku s autoceste) je odlicna pizzerija Furman (mi obicno tamo uvijek klopamo kad smo u GK jer je blizu autoputa pa nam je usput u kojoj god smo kombinaciji; ambijent je super, a pizze jako fine iz krusne peci).

Ako se od Vagabundine produzi dalje otvorit ce se vidici na cijelo Vinodolsko podrucje i cesta se u konacnici spusta u Novi Vinodolski. Tako da se i to moze iskombinirati u cijelu pricu.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 10:28   #103
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Lei, obozavam Samarske i Bijele stijene. Nadam se sa cemo i mi uskoro s djecom tamo.
Apsolutno nevjerojatan dio Hr, kakva prasuma je tamo.... predobro nesto. Malo podsjeca na Pakleno (Hahlic). Slucajno mi palo na pamet da ovaj dio do vrha Samarskih nije pretezak i predug i da se moze direktno na Ratkovo, ne po MPP-u. I makadam do tamo je super (za razliku od nekih drugih gdje smo skoro auto polupali ) E, i Ratkovo su upicanili i sredili skroz, odlicno izgleda!

Sad razmisljam da li da se eventualno zaletimo samo na vrh Bijelih. Ne znam koliko je to eksponirano i opasno (mali sasvim sigurno to moze jer obozava pentranje i spretan je po tom pitanju, al bas ga ne bi dovodila u opasne situacije). Za Vihoraski ili neke dijelove MPP-a je premali jos.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 13:20   #104
Ja bih isla na Samarske i Bijele stijene, ali mislim da mali i muz ne bi to mogli.
Moze li ih se ostaviti na nekom zanimljivom mjestu u blizini, da li uspon dugo traje? Recimo, da odemo s frendovima koji imaju dijete i klince ostavimo ocevima dok se mi zene pentramo?
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 14:27   #105
Na putu do Bijelih stijena je planinarsko odmorište, koji je od samog vrha udaljen nekih 15 min. Do vrha se ide sajlama i nije jako zahtjevno. Tak da oni koji nisu za alpinizam, mogu pričekat u planinarskom odmorištu.
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 17:00   #106
A ako se ide prema tamo iz smjera Mrkoplja, mogu se vratiti par km unazad pa imaju lovacku kucu i livadu. Pa nek naprave piknik i malo secu okolo i kad se vi vratite nek dodju po vas

Doduse, ne znam hoce li im se dati cekati vas Do vrha Samarskih je malo - 40ak minuta (strmo i po kisi klizavo) tako da to mozete. Ali ako hocete produzit onda vam do Ratkovog i nazad do 13. km treba jos barem sat i pol (markacija kaze 1:40). Ako idete naokolo po MPP1, to se pretvara jos u barem 2-3 sata. Ako hocete Samarske+Bijele preko Vihoraskog to je onda cijeli dan (al je zapravo super kombinacija ako imas nekoga da te autom ostavi na jednom mjestu, pokupi na drugom).
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 12:11   #107
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Sad razmisljam da li da se eventualno zaletimo samo na vrh Bijelih. Ne znam koliko je to eksponirano i opasno (mali sasvim sigurno to moze jer obozava pentranje i spretan je po tom pitanju, al bas ga ne bi dovodila u opasne situacije). Za Vihoraski ili neke dijelove MPP-a je premali jos.
Pa ova tema nam je pala u zaborav!

Evo da odgovorim sama sebi, jer smo u medjuvremenu bili i na Bijelim stijenama. Postoje dva puta do gore - oba krecu s makadama koji spaja Matic poljanu sa Bjelolasicom. Kad se krene autom iz smjera Matic poljane prvo se stize na parking od kojeg je ishodiste za Samarske. Nakon toga ako se produzi je parking za Bijele (nazovimo ga P1), a nakon toga ako se jos produzi ima jos jedan parking za Bijele (nazovimo ga P2).

Zasto ovo pisem... zato jer smo mi isli od P1 koji je na nekim mjestima strm i onda se na vrhu spaja na Vihoraski, skrece lijevo i dolazi se u podnozje Bijelih. Da bi se doslo ima par nezgodnih stijena bez osiguranja na kojima bi jako mala djeca (i psi npr) mogla imati probleme. Putem smo susreli obitelj sa jako malim klincima i iskreno nisam sigurna dal su mogli proci taj dio).

Put od P2 je puno kraci i doslovno je setnja sumom do planinarskog sklonista (nedavno obnovljeno i prekrasno!) i planinarskog doma. Od doma je vrh Bijelih stijena blizu. I taj put je puno bolji za malu djecu.

Mi smo napravili kruzno - od P1 na vrh, spustili se preko doma/sklonista na P2 i onda kroz Klanac kostura nazad do P1. Jako lijepi izlet.

Sto se tice samog vrha Bijelih stijena, moj nije mogao proci jer su mu jos uvijek prekratke noge i jednostavno nije mogao dohvatiti klinove rukom i nogama. Mozda je mogao proc da ga je muz malo potegao ili slicno, ali taj dan je bilo strasno prometno i nismo htjeli zadrzavati ljude previse jer su svi nestrpljivo stajali u redu i cekali, pa smo na kraju mali i ja odustali i samo je mm otisao na vrh i nazad.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 12:14   #108
Za djecu u okolici Rijeke (ne isplati se samo zbog ovoga potezati do Ri), evo jednog lijepog i jako jako jednostavnog izleta - Pećnik

Auto se pusti na velikom parkingu pred tunelom Ucka i od tamo prvo ide makadam, a onda i sumski put na vrh. Dobro je markirano, staza je siroka, nema provalija ili eksponiranih dijelova i za jedan od prvih planinarskih izleta je odlicno. Kratko je - cca pola sata do vrha. Na samom vrhu postoji i kamen-obiljezje, pecat, upisna knjiga i preeeeekrasan pogled na Rijeku i Kvarner.

Za preporuku!
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 12:16   #109
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Pa ova tema nam je pala u zaborav!

Evo da odgovorim sama sebi, jer smo u medjuvremenu bili i na Bijelim stijenama. Postoje dva puta do gore - oba krecu s makadama koji spaja Matic poljanu sa Bjelolasicom. Kad se krene autom iz smjera Matic poljane prvo se stize na praking od kojeg je ishodiste za Samarske. Nakon toga ako se produzi je parking za Bijele (nazovimo ga P1), a nakon toga ako se jos produzi ima jos jedan parking za Bijele (nazovimo ga P2).

Zasto ovo pisem... zato jer smo mi isli od P1 koji je na nekim mjestima strm i onda se na vrhu spaja na Vihoraski, skrece lijevo i dolazi se u podnozje Bijelih. Da bi se doslo ima par nezgodnih stijena bez osiguranja na kojima bi jako mala djeca (i psi npr) mogla imati probleme. Putem smo susreli obitelj sa jako malim klincima i iskreno nisam sigurna dal su mogli proci taj dio).

Put od P2 je puno kraci i doslovno je setnja sumom do planinarskog sklonista (nedavno obnovljeno i prekrasno!) i planinarskog doma. Od doma je vrh Bijelih stijena blizu. I taj put je puno bolji za malu djecu.

Mi smo napravili kruzno - od P1 na vrh, spustili se preko doma/sklonista na P2 i onda kroz Klanac kostura nazad do P1. Jako lijepi izlet.

Sto se tice samog vrha Bijelih stijena, moj nije mogao proci jer su mu jos uvijek prekratke noge i jednostavno nije mogao dohvatiti klinove rukom i nogama. Mozda je mogao proc da ga je muz malo potegao ili slicno, ali taj dan je bilo strasno prometno i nismo htjeli zadrzavati ljude previse jer su svi nestrpljivo stajali u redu i cekali, pa smo na kraju mali i ja odustali i samo je mm otisao na vrh i nazad.
Joj ja bi ovo ali me uvijek frka ići bez nekoga tko zna put
LingerMaggie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 12:34   #110
Ok je markirano, al treba prouciti (i imati sa sobom) kartu tako da se mozes orjentirati.

Mi smo nedavno instalirali na mobitele aplikaciju Avenza maps. U nju se mogu ucitati planinarske karte od HGSSa koje su zbilja tocne i detaljne i jako precizne (svaka karta se placa, nekih 30-tak kuna mislim, aplikacija je besplatna). Prednost pred tiskanom kartom je da je u aplikaciji aktivan i GPS (i ne moras imati internet aktivan), pa ti lijepo oznaci gdje si trenutno i vidis jel ides po isplaniranom putu.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 14:51   #111
Mi smo isto na jesen bili na Bijelim stijenama (mislim da sam negdje pisala), ali nikako ne bih preporučila sajlu ni odraslima koji nisu vični. Nas su dosta blokirali drugi planinari i neki su se i vraćali. Najgore kada na pola stanu, a nema mimoilaženja.

A mi smo djecu navezali, tako da su prošli.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 15:58   #112
Da, mi smo upravo zbog te guzve i mimoilazenja odustali. Da smo bili sami, pa da muz moze asistirati i da imamo vremena hrpu - prosli bi. Al ovako smo odustali. Gore je manc napisao "Do vrha se ide sajlama i nije jako zahtjevno.", sto mozda iz perspektive prekaljenog planinara s iskustvom i je tocno, al kazem - moj mali jako voli feratice i pentranje, ne boji se visine, ima vec 10 godina (kad smo isli imao je 9) i - jednostavno nije mogao samostalno zakoraciti toliko daleko.

Taj dio mali Vihoraskog je isto nezgodan za proci nekome tko se boji visine jer se treba spustiti po litici. Nozista su kao ok, al bas bi dobro dosla tamo i neka sjala za primiti se. Kako sad imamo i psa, bas si razmisljam kako bi s njom tamo prosli i mislim da nikako... eventualno je navezati nekako pa spustiti uzetom (a mozda i pricam gluposti pa bi pas to prosao hop-cup) )
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 17:45   #113
Joj. Jedni su ostavili psa zavezanog na pocetku sajle koji je cijelo vrijeme lajao i bas smetao jer se trebalo zakoraciti tamo gdje je on bio.

I hvala na info za Avenza map. Mi samo imamo problem sto nam se baterije jako brzo trose, pogotovo kada je hladno, pa sa radije sto vise drzimo papirnih karata i unaprijed sve proucimo.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 17:54   #114
Ima i papirnatih tih GSSovih, fakat preporucam - daleko bolje nego one stare, SMANDove

Ja isto volim pripremu i papir
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 23:07   #115
lei, di skines gss mape i jel znas koji su format?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2021., 09:14   #116
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
lei, di skines gss mape i jel znas koji su format?
U Avenzu ih se moze skinuti (uz placanje svake karte, Avenza je besplatna). Nemam pojma koji je format na zalost, to na mobitelu imam tako da mi je 'black box' poprilicno
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2021., 09:16   #117
aaaa, placaju se! kaj im nije jeftinije da puste karte besplatno pa imaju manje intervencija?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2021., 09:21   #118
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
aaaa, placaju se! kaj im nije jeftinije da puste karte besplatno pa imaju manje intervencija?
Ha ha. Ma kao da bi ti koji stradaju koristili karte.

Stvarno smo se naplaninarili i bili u nezgodnim situacijama, da nismo bili pripremljeni za razne nezgode i mi bi sigurno jedno 10-ak puta zvali gorsku sluzbu.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2021., 10:59   #119
mi smo se zgubili kad smo na glavicu isli prvi put
od tada idemo prvi put samo kad je guzva pa ako nismo sigurni a na sljemenu nikad nisam sigurna di trebam.ici) pricekamo malo pa pitamo nekog
Na zumberku je super oznaceno na sljemenu je valjda sve tak ugazeno da s3 ne kuzi di je staza na puno mjesta
a i krizaju se stalno staze pa mozes sim mozes tam
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2021., 11:20   #120
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Za djecu u okolici Rijeke (ne isplati se samo zbog ovoga potezati do Ri), evo jednog lijepog i jako jako jednostavnog izleta - Pećnik

Auto se pusti na velikom parkingu pred tunelom Ucka i od tamo prvo ide makadam, a onda i sumski put na vrh. Dobro je markirano, staza je siroka, nema provalija ili eksponiranih dijelova i za jedan od prvih planinarskih izleta je odlicno. Kratko je - cca pola sata do vrha. Na samom vrhu postoji i kamen-obiljezje, pecat, upisna knjiga i preeeeekrasan pogled na Rijeku i Kvarner.

Za preporuku!
Meni je krasna Vela draga s druge strane Učke. Nije planinarenje, više šetnja, tamo se alpinisti veru na stijene. Poučne table su odlične, najbolje koje sam imala prilike vidjeti u Hrvatskoj.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:46.