Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 12:06   #1
Nećakinja koja nema usvojena osnovna pravila pristojnog ponašanja

Pozdrav!


Javljam se u nadi da ćete mi pomoći nekim savjetom. Imam dvije nećakinje u dobi od 7 i 3 godine. Roditelji ih najčešće samo istresu kod nas (mene i mame) na čuvanje i odu nekamo.
Međutim, mene smeta što ih nisu naučili pristojnom ponašanju. Starija nema usvojena pravila pristojnog ponašanja; ne odgovar na postavljena puitanja, ne zna reći ni ,,Hvala'' ni Molim'' niti pozdravlja. Kada je kod nas, u našem stanu i kada je baka (moja mama) u blizini ponaša se kao da ne postojim; ako ima neku igračku pokazuje je samo baki, samo s njom razgovara i ponaša se kao da ne postojim.
Ako ima slatkiša ili čega drugog ponudi samo baku. Opet ja ne postojim.
Razgovarala sam s mamom, ali ona ih uvijek opravdava; one su samo djeca, bla bla...
Začudo, ta ista nećakinja (starija) kad joj nešto treba odjednom dobiva dar govora. I onda, kad dobije to što želi nastavlja po starom.

Ja sam umorna već od takvog ponašanja. Smatram da, ako ja djeci posvetim svoje slobodno vrijeme, ako razgovaram s njima n(e samo da im kupujem poklone nego da ih odvedem na igralište-što njihova mater ne želi iako joj je igralište doslovce preko ceste) da barem zaslužujem da mi se kaže:
,,Hvala teta'' ili ,,izvoli teta'' ili Dobar dan''.

Ili možda griješim?
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 12:24   #2
Očito djevojčica nije pristojna.
Ili ju roditelji nisu naučili,ili sama ignorira iz ne znam kojeg razloga.
Ako si već razgovarala s njihovom mamom,ne znam kaj bi još tu mogla napraviti?
Možeš reći da ju ne želiš čuvati ili i ti ignorirati malu i nek se igra samo s bakom.

Nemoj krivo shvatiti,ali iz tvojih upisa sam dobila dojam da baš nisi oduševljena sa čuvanjem te djece.
Mislim da bi o tom trebala porazgovarati sa njihovim roditeljima.
Jer nažalost,ti tuđe dijete ne možeš preodgajati.
A ako ti ne odgovara da ih čuvaš,ne moraš.
To također nije tvoja dužnost,kao ni odgoj.
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 13:38   #3
Klinka osjeti da si namrgodana na nju.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:37   #4
A kakva je mlađa?
__________________
- Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje?
- makyca: Radije sama, nego ženica.
- QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC.
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:40   #5
Onda je ti odgoji kad je već roditelji nisu. Ionako je očito više kod vas.
crvenaruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:42   #6
Thumbs up

I ja mislim da je najveci problem u tebi kao teti. Ne mogu vjerovati da kroz 7 godina nisi izgradila odnos s njom. Djeca obozavaju svoje tete, striceve ako nema pretvaranja, jer djeca sve kuze (nije npr. bitan samo poklon radi poklona). Nema ti to puno veze s pristojnoscu. Vi bi trebale imati topao, prisan odnos, a ne da ona tebi mora govoriti, hvala,oprosti, molim, izvoli, klanjam vam se,...
Imam dvoje djece koji imaju ukupno 3 tete, 2 tetka i 1 strica i svi do 1 imaju super odnos s njima. Poznaju ih u dusi i znaju zasto se u odredjenom trenutku tako ponasaju.
Ako nije kasno izgradi lijep odnos s necacima, a ako ti je to tolika tlaka prihvati da niti oni tebe nece prihvatiti.
Moj stariji ima 5,5 god i jako je sramezljiv pa samo bliskim osobama govori hvala. Ali daleko od toga da je nepristojan.
Ti bi vjerojatno pomislila da je.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:46   #7
Roditelji nisu posvetili pažnju da maloj usade pravila ljepog ponašanja i ophodenja s ljudima.

No nemoj se brinut možda mala nije tip koji se veze za puno ljudi. Recimo moj sin se vezao za jednog ujaka više nego za druge. Naravno hoda on sa svima njima, ali kad se ovaj pojavi on mu je prioritet.
A i klinci znaju zašto i od koga najviše dobiju.
Moj sin je s mojim ocem izrazito povezan, jer od njega uvjek dobije sve. I skatkiše i igračke i vodi ga često nekud i normalno da je povezani nego s nekim drugim.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:33   #8
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
I ja mislim da je najveci problem u tebi kao teti. Ne mogu vjerovati da kroz 7 godina nisi izgradila odnos s njom. Djeca obozavaju svoje tete, striceve ako nema pretvaranja, jer djeca sve kuze (nije npr. bitan samo poklon radi poklona). Nema ti to puno veze s pristojnoscu. Vi bi trebale imati topao, prisan odnos, a ne da ona tebi mora govoriti, hvala,oprosti, molim, izvoli, klanjam vam se,...
Imam dvoje djece koji imaju ukupno 3 tete, 2 tetka i 1 strica i svi do 1 imaju super odnos s njima. Poznaju ih u dusi i znaju zasto se u odredjenom trenutku tako ponasaju.
Ako nije kasno izgradi lijep odnos s necacima, a ako ti je to tolika tlaka prihvati da niti oni tebe nece prihvatiti.
Moj stariji ima 5,5 god i jako je sramezljiv pa samo bliskim osobama govori hvala. Ali daleko od toga da je nepristojan.
Ti bi vjerojatno pomislila da je.
Mi imamo nekakav dnos dok se ne pojavi moja mama, njezina baka. Onda ja više ne postojim. I ne mora meni ona govoriti ,,Hvala, molim ili klanjam se'', ali je evidentno, pogotovo u zadnje vrijeme da ona to ne govori ni prijateljicama svoje majke koje se trude razgovarati s njom.
Meni moja mater prodaje priču da oni nju ne fermaju, da više vole mlađu, da ovo , da ono i na temelju toga bi ja trebala imati obzira prema njoj. A ona baki donese kolač koji je ispekla, a ponaša se kao da ja ne postojim. Još je moja mama mora podsjetiti da pita mene bi li i ja kolača (iako to čini mlako jer joj imponira da dijete samo nju vidi).
Ovih dana kad sam ih čuvala razgovarala sam s njima, vodila ih na igralište, pekla im kolače, pričala priče i svšta nešto. A ipak ne postojim čim se pojavi moja mater. Samo nju vide i nikog drugog.
I onda sam ja luđakinja i nenormalna kad tražim da dijete barem kaže ,,Dobar dan''???!
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:48   #9
Ne znam sto bih rekla. Tu postoji dublji razlog zasto te ignorira.dovoljno je velika da ju mozes i sama pitati kada ste na samo.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:08   #10
Djeca ne moraju razgovarati sa svakom šušom koja je mamu srela na ulici, pobogu. Ne moraju jer ne zele I nisu izlozbeni primjerak u zooloskom vrtu.

Djecji fokus traje kratko I odjebu te cim si dosadan, I pravo im budi, da bar mi odrasli mozemo biti tako jasni I iskreni.

Dosadna si joj, vidi baku, ode k njoj. Neces umrijeti.

Za MHIO rijeci trebas ti razviti odnos, jednostavno je. Hoces slatkis? Reci molim. Evo ti slatkis. Kako se kaze? Hvala? Lijepo, bravo (smijesak na licu).

Nije atomska fizika. Djeca koja su I naucena te pristojnosti nece ih reci bas svima, ak si tupan, tretiraju te kao tupana I tu je prici kraj.

I ne moras ih cuvati, idi van, druzi se, ako su ti obveza, neka ti plate ili nemas nikakvu odgovornost. Vrlo jednostavno. A mozda bi trebala I starcima reci da izvole pred djecom zamoliti za cuvanje, zahvaliti, reci ispricavamo se ili oprosti ako iznebuha trebaju da uskocite.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:26   #11
[QUOTE=Simpsolina;64322081]A kakva je mlađa?[/QUOT

Nije ni mlađa ništa bolja, ali mlađa ima opravdnje jer, eto, ,,ima samo 3 godine'' pa joj to treba uzeti u obzir.
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:26   #12
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post

Za MHIO rijeci trebas ti razviti odnos, jednostavno je. Hoces slatkis? Reci molim. Evo ti slatkis. Kako se kaze? Hvala? Lijepo, bravo (smijesak na licu).

Nije atomska fizika. Djeca koja su I naucena te pristojnosti nece ih reci bas svima, ak si tupan, tretiraju te kao tupana I tu je prici kraj.
zanimljiva teorija...

djeca koja su naucena pristojnosti trebala bi govoriti molim, hvala, izvoli, oprosti svakome u situaciji koja zahtjeva tu elementarnu pristojnost, bez iznimke.
dakle, bez karikiranja klanjam se, ljubim ruke i sl., ove rijeci bi dijete od 7 godina trebalo govoriti i kod kuce i u skoli i u ducanu i ...
ne znam cemu selekcija i karakteriziranje nekoga kao tupana koji ne zasluzuje bazicno uljudno ophodjenje.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:32   #13
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
zanimljiva teorija...

djeca koja su naucena pristojnosti trebala bi govoriti molim, hvala, izvoli, oprosti svakome u situaciji koja zahtjeva tu elementarnu pristojnost, bez iznimke.
dakle, bez karikiranja klanjam se, ljubim ruke i sl., ove rijeci bi dijete od 7 godina trebalo govoriti i kod kuce i u skoli i u ducanu i ...
ne znam cemu selekcija i karakteriziranje nekoga kao tupana koji ne zasluzuje bazicno uljudno ophodjenje.
Draga Majamama,
ako ja mogu djetetu od 7 godina reći ,,Hvala što si mi dodala xy, što si mi napravila to i to, a to dijete i dalje ne odgovara takvim primjerom onda stvarno nije problem u meni. Ja se trudim, ali ne vidim da se ponašanje mijenja na bolje. Što je najgore, i njezina mama ima taj stav; Pa kaj bi ona pozdravljala nekog ko joj se ne sviđa ili mu zahvaljivala??'''
Mislim, tko je tu lud??!
Dijete ispeče kolač i ja je još i pohvalim, iako joj njezina vlastita mater kaže da joj kolač ništa ne valja. A mala se svejedno ne sjeti ponuditi me ili nešto, nego je to mora podsjećati netko drugi. Što god ima, prvo nosi mojoj mami i nju nudi. Ja ne postojim. Ja sam zrak.
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:37   #14
Quote:
KANARinka27 kaže: Pogledaj post
Draga Majamama,
ako ja mogu djetetu od 7 godina reći ,,Hvala što si mi dodala xy, što si mi napravila to i to, a to dijete i dalje ne odgovara takvim primjerom onda stvarno nije problem u meni. Ja se trudim, ali ne vidim da se ponašanje mijenja na bolje. Što je najgore, i njezina mama ima taj stav; Pa kaj bi ona pozdravljala nekog ko joj se ne sviđa ili mu zahvaljivala??'''
Mislim, tko je tu lud??!
njezina mama.
ako mama ljude promatra kao tupane kojima ne treba ni na cemu zahvaliti, nista ih zamoliti i nista im ne ponuditi uz prigodne uljudne fraze, ne mozes to ocekivati ni od djeteta.
as simple as that.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:38   #15
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Djeca ne moraju razgovarati sa svakom šušom koja je mamu srela na ulici, pobogu. Ne moraju jer ne zele I nisu izlozbeni primjerak u zooloskom vrtu.

Djecji fokus traje kratko I odjebu te cim si dosadan, I pravo im budi, da bar mi odrasli mozemo biti tako jasni I iskreni.

Dosadna si joj, vidi baku, ode k njoj. Neces umrijeti.

Za MHIO rijeci trebas ti razviti odnos, jednostavno je. Hoces slatkis? Reci molim. Evo ti slatkis. Kako se kaze? Hvala? Lijepo, bravo (smijesak na licu).

Nije atomska fizika. Djeca koja su I naucena te pristojnosti nece ih reci bas svima, ak si tupan, tretiraju te kao tupana I tu je prici kraj.

I ne moras ih cuvati, idi van, druzi se, ako su ti obveza, neka ti plate ili nemas nikakvu odgovornost. Vrlo jednostavno. A mozda bi trebala I starcima reci da izvole pred djecom zamoliti za cuvanje, zahvaliti, reci ispricavamo se ili oprosti ako iznebuha trebaju da uskocite.
Ja nisam neka šuša nego sam sestra njenog oca. Osim toga, mene su učili da moram pozdravljati svakog bez iznimke. Dan-danas to radim. I nije mi kruna otpala s glave zbog toga.
A da sam tatinoj sestri odbila reći ,,Dobar dan'' ili ,,Hvala'' dobila bih u najmanju ruku batina da bi se sve prašilo.
Razumijem da se nekoj djeci netko ne sviđa ili da im je netko dosadan. Ali smatram da to još uvijek nije opravdanje da to isto dijete nije u stanju pozdraviti ili da ne odgovara na postavljena pitanja.
Mala se ne ustručava doći k meni kad nešto izrađujem (nakit, sliku, bilo što) i pričati kao navijena. Čak i sama sjedne pored mene i prima se crtanja.
Znači; d sam joj dosadna, ne bi bila kraj mene dok to radim.
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:42   #16
Moj mali sa sveki i tetom ima obrnutu situaciju: teta je centar svemira i kad je teta u kući baka ne postoji
Ali je pristojan i pozdravi i pomazi se malo i sa bakom i sa didom ali onda samo teta postoji za njega
Ako tete nema doma, najnormalnije sve radi sa bakom i igra se i sve
Ali za znam zašto je to tako :evil: a vjerujem da znaš i ti :evil: :evil: :evil:

Još samo pitanje, da li je njihova mama tebi sestra ili šogorica? sorry ako sam previdjela da si napisala
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:43   #17
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ako mama ljude promatra kao tupane kojima ne treba ni na cemu zahvaliti, nista ih zamoliti i nista im ne ponuditi uz prigodne uljudne fraze, ne mozes to ocekivati ni od djeteta.
as simple as that.
Ovo i ja mislim, ali povrh toga mislim i da si maloj iz nekog razloga antipaticna. Djeca su doduse jako prevrtljiva... Ali gotovo sam sigurna da su mama i tata nesto pricali o tebi, da je mala cula nesto sto nije trebala i protumacila si to na svoj nacin i sad projicira to sto je cula.

Kako god bilo, s djecom te dobi sve u ponasanju dolazi od kuce i od kopiranja roditelja, tako je i kod ove djece koju cuvam. Tata je jako sklon lazima, ma nije u stanju istinito odgovoriti sto je rucao danas, a i djeca grozno lazu jer to vide kod kuce i to im je ok.
Babs Johnson is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:50   #18
Quote:
BabsJohnson kaže: Pogledaj post
Ovo i ja mislim, ali povrh toga mislim i da si maloj iz nekog razloga antipaticna.
lako moguce.
i ok, djeci su mnogi odrasli antipaticni, nista cudno.
ALI simpatija i antipatija nije izgovor da roditelj dijete ne nauci pristojnosti.
ne trazi nitko od djeteta da se pretvara i prisiljava na visesatne razgovore s osobom koja mu se ne svidja.
ali ako ti antipaticni tupan da bombon, zahvalis se i uzmes ga. ili ga ne uzmes, tako svejedno.
ako antipaticnom tupanu zelis dati nesto, kazes izvoli.
ako poznatog antipaticnog tupana sretnes u liftu, kazes mu dobar dan.
kraj price.

zbilja je fascinatno koliko su ljudi danas nekulturni i kako to nonsalantno i bez griznje savjesti prenose na svoju djecu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:54   #19
Naravno!Puno ljudi jako agresivno odgaja djecu i ne usadjuje im nimalo empatije. Ali ipak, ispravljati krive Drine kod tudje djece je jako nezahvalno i gotovo nemoguce, ljudi su na svoju djecu osjetljivi i tesko prihvacaju ikakve sugestije sa strane, to govorim iz vlastitog iskustva nazalost.
Babs Johnson is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:57   #20
Ti malu ne možeš preodgojit.Očito.Jer ne bi tu pisala da možeš.
S mamom si razgovarala bez uspjeha...
Kaj još možeš? Ne kužim kaj želiš zapravo.
Lijepo reci bratu da mu je mala neodgojena i da ju ne želiš čuvat.Ti nisi dužna čuvat njihovu djecu.
Sad ako tvoja mama njih želi čuvat,to morate riješit vas dvije,jer očito živite skupa.

I mene živciraju bezobrazna djeca.A i moju djecu.
I kad neko dijete negdje divlja,one se maknu i nemaju posla s takvima.Još mi mlađa kaže pogle kak je curica zločesta.
Ali ja ne znam jel ta curica općenito neodgojena i divlja ili samo ne govori molim i hvala.
Mislim to je velika razlika.
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.