Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2018., 23:53   #1
Ukinuta rodiljna naknada - molim iskustva

Isprike ako je tema na pogrešnom pdf-u, nisam sigurna da li da ju stavim tu ili negdje drugdje. S obzirom da ovdje zalaze upravo roditelji odlučila sam ipak ovdje...

Pitanje za mame koje su se našle u ovakvoj situaciji (ako ima koja).
Naime, zravstveno sam osigurana preko supruga, nezaposlena sam.
Od kad sam osigurana preko njega on je promjenio 3 firme.
U prve dvije su me automatski upisali skupa s njim, u 3. nisu.
Naravno, nisamo ni znali dok doma nije došlo rješenje.
Prošao rok od 30 dana da se osiguram, ukinuli mi zdravstveno i sa time rodiljnu naknadu (dobila sam samo prva 3mj za vrijeme koje sam bila osigurana, sa time mogu maloj dupe obrisat).
Na Rodinoj stranici sam pisala o tome ali ovdje je veći broj majki.
Tamo su mi žene reke kako su imale takvu situaciju i bez problema ponovo pokrenule naknadu kada su se nanovo osigurale

NAPOMENUT ću da je mene suprug odmah nanovo osiguramo preko sebe ali hzzo naknadu neda.
U rješenju piše da se mogu se žalit. Žalila sam se, žalba odbijena.
Sada mogu pokrneut samo pravni postupak za što sam jučer otišla na besplatno pravno savjetovanje i sada čekam odgovor što može ili ne može biti sa time i ima li uopće smisla išta pokretat.

Prvi pravnik u Hzzo-u (razgovarala sam sa 3 jer se stalno mjenjaju) je rekao kriva je firma. Drugi mi rekli nije i da smo im trebali sami napomenut (kako je onda u prve 2 išlo automatski ne znam..)
Ukratko, kako sam shvatila sve te kontradiktorne informacije, firma nije dužna provjerit, hzzo nije nama dužan napomenut takve stvari (niti javit da mi jnekaj ne štima sa osiguranjem) a mi smo dužni znati sve zakone na pamet.
I ofc biti vidoviti ili imat sreću razboliti se unutar tih 30 dana da skužimo da nešto ne štima.
Malo sam sarkastična ali oprostit će te mi.

Anw, dio sa hzzo-om je gotov, oni su ustanovili da nisu krivi i drže se ko pijan plota zakona o roku od 30 dana. Pravdu mog utjerivat jedino na sudu a to će mi garant platit dobra vila


Pa vas molim ako je netko imao slično ili isto iskustvo i kako se sve to razriješilo.

Bitno da se kuka o malom natalitetu i hvali dignutim rodiljnim naknadama a ostave te na potpunom cjedilu nakon nenamjerne greške...
__________________
You can't use butterfly language to communicate with caterpillars
serpentine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 09:33   #2
prijavi se fiktivno kod nekoga 5 dana, nakonnodjave se prijavi kao nezaposlena.
za tih 5 dana ces platiti doprinose naravno i poreze ali to nije puno.
nisam pohvatala u kojem si dijelu porodiljnog, pitaj prije svega toga na hzzo hoce li ti poceti ponovo isplacivati
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 10:44   #3
Pa napisala sam da sam ponovo prijavljena.
Suprug me je odmah sutradan (od dolaska rjesenja)opet prijavio preko sebe ali to je bilo NAKON 30 dana.
I sada upravo zbog toga ne zele nastavit isplacivat naknadu
__________________
You can't use butterfly language to communicate with caterpillars
serpentine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 11:16   #4
Quote:
serpentine kaže: Pogledaj post
Prvi pravnik u Hzzo-u (razgovarala sam sa 3 jer se stalno mjenjaju) je rekao kriva je firma. Drugi mi rekli nije i da smo im trebali sami napomenut (kako je onda u prve 2 išlo automatski ne znam..)
Ukratko, kako sam shvatila sve te kontradiktorne informacije, firma nije dužna provjerit, hzzo nije nama dužan napomenut takve stvari (niti javit da mi jnekaj ne štima sa osiguranjem) a mi smo dužni znati sve zakone na pamet.

kako firma moze znat da zaposlenik zeli prijavit uz sebe, jos nekoga na osiguranje
ne smiju osobu pitat niti dal je zaposlena niti dal ima djecu.
ne znam kako su u prve dve firme, al sigurna sam da im je tvoj muz to morao reci.

i nije hzzo duzan napomenut.
ti stvarno mislis da kad radnik iz neke firme dodje njima na salter, preda papire, da ce teta na salteru broj 8 ici gledat tko je jos bio prek tog covjeka do nedavno bio osigiran? i da ce mu reci, sorry, al tu fale jos neke osobe? cak i da kaze, stricek iz firme ce rec, nemam pojma, ja imam samo svog zaposlenika na popisu.

a kak vam je dijete osigurano?

ovo sto ti summer pise ti je sada najjednostavnije (i najbrze).
da se zaposlis (fiktivno ili kako vec), i dobijes zdravstveno, i da kad dobijes/das otkaz odmah reguliras i zdravstveno unutar tih 30 dana od otkaza.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 11:40   #5
Ne znam sto si trazila od hzzo kad si se opet osigurala - da ti daju zaostatke i vrate te na inicijalni porodiljni ili?
Dugo je proslo otkad sam imala nesto s tim ali generalno rekla bih da ti je po onom prvom rjesenju prestao vaziti porodiljni i bez tuzbe necs moc nista po tome. Da li si probala predati novi zahtjev za otvaranjem porodiljnog nakon sto si ponovno se osigurala? Jer ne vidim po kojoj osnovi bi ti mogli odbiti novi zahtjev - ali po njemu ti tece porodiljna tek nakon sto ti ga odobre a razliku jednostavno ili zaboravi ili ti preostaje tuzba.
Takodjer za drugih 6 mjeseci je drugo rjesenje i vjerojatno ga mozes dobiti za tih drugih 6 mjeseci (mislim da se to zove roditeljski a ne porodiljni).

Ja bih na tvom mjestu ova pitanja postavila poforumu pravo jer trebas pravnicki savjet i puno vise detalja (na sto si se pozvala u zalbi, sto si trazila, cime su te odbili itd)

I da - tvoja je osobna odgovornost prijaviti sve na hzzo prilikom promjene posla. Meni se desilo da su mi djeca bila neosigurana iako su po zakonu svi do 18 osigurani ali na nacin da moras izvrsiti prijavu a to je moja firma preskocila (iako sam im napomenula da su djeca preko mene osigurana).
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 11:44   #6
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
kako firma moze znat da zaposlenik zeli prijavit uz sebe, jos nekoga na osiguranje
ne smiju osobu pitat niti dal je zaposlena niti dal ima djecu.
ne znam kako su u prve dve firme, al sigurna sam da im je tvoj muz to morao reci.

i nije hzzo duzan napomenut.
ti stvarno mislis da kad radnik iz neke firme dodje njima na salter, preda papire, da ce teta na salteru broj 8 ici gledat tko je jos bio prek tog covjeka do nedavno bio osigiran? i da ce mu reci, sorry, al tu fale jos neke osobe? cak i da kaze, stricek iz firme ce rec, nemam pojma, ja imam samo svog zaposlenika na popisu.

a kak vam je dijete osigurano?

ovo sto ti summer pise ti je sada najjednostavnije (i najbrze).
da se zaposlis (fiktivno ili kako vec), i dobijes zdravstveno, i da kad dobijes/das otkaz odmah reguliras i zdravstveno unutar tih 30 dana od otkaza.
Pa napisala je već da je osigurana opet preko muža, ali prošlo je više od 30 dana i hzzo joj ne želi ponovno plaćati porodiljni, treba se raspitati kod nekog pravnika, iako ja mislim da prvih 6 mjeseci moraju, a za drugih 6 nisam sigurna.
Dijete ima svoje osiguranje, tako je već više od 3 godine, više nije preko roditelja, znam da mi je to rekla teta u hzzo da je to novo kada sam ja prijavljivala svoje dijete.
I ja isto mislim da je to muž morao napomenuti kada se je zapošljavao, nema tu neke automatike, i nema više teta na šalteru, sada te poslodavac prijavi preko interneta :-).
Mislim da kada se zapošljava ne treba odjava sa starog osiguranja, pa tako poslodavac i ne zna da mora prijaviti i ženu od svog novog zaposlenika.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 11:50   #7
Od 1.7.2013 sva djeca koja su tad rodena ne osiguravaju se preko.firme. Takoder vrijedi za djecu od 18 godina starosti .Zakone mijenjaju stalno. Ako nekome treba pomoc,imam jednu "tetu"na hzzo kojoj se moze postaviti sva pitanja i dobiti ces sve tocno.Ime dajem na pp.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 11:52   #8
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
prijavi se fiktivno kod nekoga 5 dana, nakonnodjave se prijavi kao nezaposlena.
za tih 5 dana ces platiti doprinose naravno i poreze ali to nije puno.
nisam pohvatala u kojem si dijelu porodiljnog, pitaj prije svega toga na hzzo hoce li ti poceti ponovo isplacivati
Mislim da ovo vise ne vrijedi,ali neka provjeri.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 11:57   #9
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
kako firma moze znat da zaposlenik zeli prijavit uz sebe, jos nekoga na osiguranje
ne smiju osobu pitat niti dal je zaposlena niti dal ima djecu.
ne znam kako su u prve dve firme, al sigurna sam da im je tvoj muz to morao reci.

i nije hzzo duzan napomenut.
ti stvarno mislis da kad radnik iz neke firme dodje njima na salter, preda papire, da ce teta na salteru broj 8 ici gledat tko je jos bio prek tog covjeka do nedavno bio osigiran? i da ce mu reci, sorry, al tu fale jos neke osobe? cak i da kaze, stricek iz firme ce rec, nemam pojma, ja imam samo svog zaposlenika na popisu.

a kak vam je dijete osigurano?

ovo sto ti summer pise ti je sada najjednostavnije (i najbrze).
da se zaposlis (fiktivno ili kako vec), i dobijes zdravstveno, i da kad dobijes/das otkaz odmah reguliras i zdravstveno unutar tih 30 dana od otkaza.
Na hzzo.imaju tko je sve osiguran,da li je clan obitelji,i preko koga,ali se i osobe moraju sami pobrinuti.Vecina toga ide automatski.Ne znam kak.je pokretacica topica ,dok je na porodiljnom,a vidim da je nezaposlena, da li joj je muz.prijavio na poreznu karticu,a za osigurati nezaposlenu osobu trebala je tona papira.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 12:07   #10
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Na hzzo.imaju tko je sve osiguran,da li je clan obitelji,i preko koga,ali se i osobe moraju sami pobrinuti.Vecina toga ide automatski.Ne znam kak.je pokretacica topica ,dok je na porodiljnom,a vidim da je nezaposlena, da li joj je muz.prijavio na poreznu karticu,a za osigurati nezaposlenu osobu trebala je tona papira.
sto tocno ide automatski?
ne bih rekla, pogotovo jer postoje neki rokovi, kao i postoje razna pravila (koje se mijenjaju,pa tak nis ne moze ici automatski).

a pogotovo ak poslodavac to radi prek neta.
netko mu mora reci koga sve treba osigurati.


i ono sto proab kaze, kolko je dijete staro i u kojem trenutku je porodiljna naknada presla u rodiljnu (ne znam dal i kod nezaposlenih treba nositi papir da se drugi roditelj odrice svog rodiljnog)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 12:14   #11
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
sto tocno ide automatski?
ne bih rekla, pogotovo jer postoje neki rokovi, kao i postoje razna pravila (koje se mijenjaju,pa tak nis ne moze ici automatski).

a pogotovo ak poslodavac to radi prek neta.
netko mu mora reci koga sve treba osigurati.


i ono sto proab kaze, kolko je dijete staro i u kojem trenutku je porodiljna naknada presla u rodiljnu (ne znam dal i kod nezaposlenih treba nositi papir da se drugi roditelj odrice svog rodiljnog)
Poslodavac sve radi preko e zdrastva i moze se vidjeti da limje clan obitelji osiguran.preko hzzoa.Za rodiljne naknade ne znam.Rokovi.za prelazak.iz porodiljni u rodiljni ne znam,ali.znam jos jednu bitnu stvar,da se takoder promjena adrese treba prijaviti odmah,jer mogu imati problema kod lijecnika.Koliko.se sjecam rok.je bio 8 dana za sve,sada su.pomaknuli na 30 dana.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 12:41   #12
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Od 1.7.2013 sva djeca koja su tad rodena ne osiguravaju se preko.firme. Takoder vrijedi za djecu od 18 godina starosti .Zakone mijenjaju stalno. Ako nekome treba pomoc,imam jednu "tetu"na hzzo kojoj se moze postaviti sva pitanja i dobiti ces sve tocno.Ime dajem na pp.
Djeca do 18 g starosti se mogu prijaviti direkt na hzzo. Ali ako su prethodno bila prijavljena preko nekog roditelja nece biti automatski prebacena direkt na hzzo ako to roditelj sam ne napravi. Mislim da treba uvijek jasno naglasiti sto se moze a sto ide automatikom. Tako ako si dijete imao osigurano preko sebe a mijenjas posao nece automatizmom bit prijavljeno u hzzo nego ga svejedno moras ic prijaviti. Jednom kad je osigurano direktno na hzzo to vrijedi do 18. godine pa se na rodjendan djeteta treba sjetiti prebaciti ga nazad na sebe
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 13:48   #13
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Poslodavac sve radi preko e zdrastva i moze se vidjeti da limje clan obitelji osiguran.preko hzzoa.Za rodiljne naknade ne znam.Rokovi.za prelazak.iz porodiljni u rodiljni ne znam,ali.znam jos jednu bitnu stvar,da se takoder promjena adrese treba prijaviti odmah,jer mogu imati problema kod lijecnika.Koliko.se sjecam rok.je bio 8 dana za sve,sada su.pomaknuli na 30 dana.
mislim da si u krivu.
ne moze poslodavac difoltno prijavljivat clanove obitelji zato jer vidi da su vec prijavljeni. zasto bi to napravio? sto ako je, prijavljeni clan (u ovom slucaju zena) upravo u procesu zaposljavanja i nju isto njen poslodavac zeli prijaviti? ili su ljudi u procesu razvoda?

btw, otkad nezaposlena osoba ima zdravstveno preko clana obitelji?
sto nije to vec godinama odvojeno, odn da imas pravo na zdravstveno neovisno o svojoj obitelji?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 13:52   #14
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Na hzzo.imaju tko je sve osiguran,da li je clan obitelji,i preko koga,ali se i osobe moraju sami pobrinuti.Vecina toga ide automatski.Ne znam kak.je pokretacica topica ,dok je na porodiljnom,a vidim da je nezaposlena, da li joj je muz.prijavio na poreznu karticu,a za osigurati nezaposlenu osobu trebala je tona papira.
ako daš OIB oni vide sve podatke o svim članovima obitelji, ali svejedno se treba posebno prijavljivat, tak je bilo u mom slučaju dok sam rješavala porodiljni, meni je striček na šalteru reko kaj sve treba da bi se prijava provela i di trebam odnesti papire, imal je sve podatke čim je ukucal OIB

daleko smo mi od toga da sve ide automatski
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:02   #15
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
mislim da si u krivu.
ne moze poslodavac difoltno prijavljivat clanove obitelji zato jer vidi da su vec prijavljeni. zasto bi to napravio? sto ako je, prijavljeni clan (u ovom slucaju zena) upravo u procesu zaposljavanja i nju isto njen poslodavac zeli prijaviti? ili su ljudi u procesu razvoda?

btw, otkad nezaposlena osoba ima zdravstveno preko clana obitelji?
sto nije to vec godinama odvojeno, odn da imas pravo na zdravstveno neovisno o svojoj obitelji?
Ako osoba nema zdravstveno osiguranje, a nezaposlena je, onda ga može dobiti preko bračnog partnera.
Puno ljudi nema zdravstveno osiguranje, jer se po prestanku osiguranja, nakon 18 godina (ili nakon srednje skole), ili nakon prestanka radnog odnosa ne prijave u roku od 30 dana na hzzo kao nezaposlene osobe.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:50   #16
Ljudi, ajmo molim vas ne raspravljat o nebitnim stvarima koje uopce nisam pitala.
Vozaju me vec skoro 3mj tamo.

Ponovit cu i pojednostavit neke stvari:
- nezaposlena sam
- zdravstveno imam preko supruga vec 2god (tjedan dana nakon svadbe) i nije trebala tona papora za to. Dosli, ispunili papir na salteru - voila, osigurana sam
- nije porodiljni nego naknada za rodiljnu i roditeljski brigu (ako se ne varam porodiljni je za zaposlene majke).
- nezaposlene majke ne moraji nista produljivat za sljedecih 6mj, sve ide automatski
- suprug u prve dve spomenute firme nije nista posebno naglasavo da sam osigurana preko njega i ZATO niie ni u 3. Jer smo naivno mislili da se to jasno vidi kad nejga prijavljuju
- mala ima 7mj, naknadu sam dobila za prva 3 mjeseca,zatim je doslo do cjelog ovog fijaska

-NEMAM RAZLOGA lagat i izmisljat informacije jer mi to nece nista pomoc
Stoga MOLIM vas, dosla sam trazit iskustva zena koje su prosle isto (ako se koja pojavi) jer raznorazne "mozda" i "kako to", "zar to nije ovak/onak" slusam vec skoro 3mj
__________________
You can't use butterfly language to communicate with caterpillars
serpentine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:21   #17
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Mislim da ovo vise ne vrijedi,ali neka provjeri.
vrijedi za dobiti zdravstveno kao nezaposlena osoba, time i sve naknade koje dobivas kao nezaposlen.
e sad, hoce li oni njoj opet isplacivati naknadu ne znam.

to serpentine pitaj u pravnoj sluzbi hzzo. jer nije isto sto sinosigurana prek supruga i ovo kao nezaposlena.
mozda treba novinzahtjev pa pocnu isplacivati.

ovonsto kazes da su te automatski prijavljivali moguce, ali to je samo dobra volja i sposobmost onoga tko radi prijave u firmi.
nisu duzni
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:31   #18
Quote:
serpentine kaže: Pogledaj post
Ljudi, ajmo molim vas ne raspravljat o nebitnim stvarima koje uopce nisam pitala.
Vozaju me vec skoro 3mj tamo.

Ponovit cu i pojednostavit neke stvari:
- nezaposlena sam
- zdravstveno imam preko supruga vec 2god (tjedan dana nakon svadbe) i nije trebala tona papora za to. Dosli, ispunili papir na salteru - voila, osigurana sam
- nije porodiljni nego naknada za rodiljnu i roditeljski brigu (ako se ne varam porodiljni je za zaposlene majke).
- nezaposlene majke ne moraji nista produljivat za sljedecih 6mj, sve ide automatski
- suprug u prve dve spomenute firme nije nista posebno naglasavo da sam osigurana preko njega i ZATO niie ni u 3. Jer smo naivno mislili da se to jasno vidi kad nejga prijavljuju
- mala ima 7mj, naknadu sam dobila za prva 3 mjeseca,zatim je doslo do cjelog ovog fijaska

-NEMAM RAZLOGA lagat i izmisljat informacije jer mi to nece nista pomoc
Stoga MOLIM vas, dosla sam trazit iskustva zena koje su prosle isto (ako se koja pojavi) jer raznorazne "mozda" i "kako to", "zar to nije ovak/onak" slusam vec skoro 3mj
Ako su ti u hzzo rekli da nemaš pravo, onda bi to trebalo biti tako, ali svejedno možeš pitati na mail:
[email protected]
[email protected]
Vjeruje mi drukčije je kada imaš pisani trag, nego ovo po šalterima rekla-kazala.
Napisi točno sve kako je bilo, i kada, datumi, i moli da ti odgovore zašto nemaš pravo na naknadu, ili ako imaš neka ti kažu Šta trebaš napraviti da dobiješ naknadu bar još tih par mjeseci do godine dana.
Sretno!
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 21:14   #19
Quote:
serpentine kaže: Pogledaj post
Ljudi, ajmo molim vas ne raspravljat o nebitnim stvarima koje uopce nisam pitala.
Vozaju me vec skoro 3mj tamo.

Ponovit cu i pojednostavit neke stvari:
- nezaposlena sam
- zdravstveno imam preko supruga vec 2god (tjedan dana nakon svadbe) i nije trebala tona papora za to. Dosli, ispunili papir na salteru - voila, osigurana sam
- nije porodiljni nego naknada za rodiljnu i roditeljski brigu (ako se ne varam porodiljni je za zaposlene majke).
- nezaposlene majke ne moraji nista produljivat za sljedecih 6mj, sve ide automatski
- suprug u prve dve spomenute firme nije nista posebno naglasavo da sam osigurana preko njega i ZATO niie ni u 3. Jer smo naivno mislili da se to jasno vidi kad nejga prijavljuju
- mala ima 7mj, naknadu sam dobila za prva 3 mjeseca,zatim je doslo do cjelog ovog fijaska

-NEMAM RAZLOGA lagat i izmisljat informacije jer mi to nece nista pomoc
Stoga MOLIM vas, dosla sam trazit iskustva zena koje su prosle isto (ako se koja pojavi) jer raznorazne "mozda" i "kako to", "zar to nije ovak/onak" slusam vec skoro 3mj
Poslala sam Vam na pp e mail adresu od gospode sa hzzoa.Do sada je uvijek izasla u susret ili ce Vam reci kome da se obratite.Ne morate ovdje javno,da li ste uz Zgba ili od nekuda drugdje.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 02:15   #20
Quote:
serpentine kaže: Pogledaj post
Ljudi, ajmo molim vas ne raspravljat o nebitnim stvarima koje uopce nisam pitala.
Vozaju me vec skoro 3mj tamo.

Ponovit cu i pojednostavit neke stvari:
- nezaposlena sam
- zdravstveno imam preko supruga vec 2god (tjedan dana nakon svadbe) i nije trebala tona papora za to. Dosli, ispunili papir na salteru - voila, osigurana sam
- nije porodiljni nego naknada za rodiljnu i roditeljski brigu (ako se ne varam porodiljni je za zaposlene majke).
- nezaposlene majke ne moraji nista produljivat za sljedecih 6mj, sve ide automatski
- suprug u prve dve spomenute firme nije nista posebno naglasavo da sam osigurana preko njega i ZATO niie ni u 3. Jer smo naivno mislili da se to jasno vidi kad nejga prijavljuju
- mala ima 7mj, naknadu sam dobila za prva 3 mjeseca,zatim je doslo do cjelog ovog fijaska

-NEMAM RAZLOGA lagat i izmisljat informacije jer mi to nece nista pomoc
Stoga MOLIM vas, dosla sam trazit iskustva zena koje su prosle isto (ako se koja pojavi) jer raznorazne "mozda" i "kako to", "zar to nije ovak/onak" slusam vec skoro 3mj
Quote:
serpentine kaže: Pogledaj post
Tamo su mi žene reke kako su imale takvu situaciju i bez problema ponovo pokrenule naknadu kada su se nanovo osigurale
a sto su ti na rodama rekle, po kojoj osnovi su one to rjesavale (mislim da moras uzet i vremenski kontekst, i da se nekada pravilnici mijenjaju, tako da ako je netko rjesio prije 2 godine, ne znaci da ce se to rjesiti i sada)


Quote:
serpentine kaže: Pogledaj post
Anw, dio sa hzzo-om je gotov, oni su ustanovili da nisu krivi i drže se ko pijan plota zakona o roku od 30 dana. Pravdu mog utjerivat jedino na sudu a to će mi garant platit dobra vila
ne drze se ko pijan plota, nego se drze zakonskih okvira.
i da nisu krivi. imaju vrlo jasan pravilnik koji kaze tko ima pravo,a tko nema.
to je neki komad koji ocekujemo od rada drzavnih sluzbenika, cak i kada to ne ide nama u prilog.

anyway.
mislim da bi trebala pisati MZDOMSP (tocnije, direkt Nadi Murganic) i upoznat ju kako njen program demografije (ne)funkcionira.

nisam bas sigurna da ti je ovih dana pametno opisat bas cijelu situaciju s muzem i njegovom firmom jer postoji sansa da ce se kiselo nasmjesiti i rec da ste to trebali u krugu svoje obitelji rjesit i da se ona ne bi htjela petljat , al ju svakak trebas pitat kako da sto prije ostvaris naknadu kao nezaposlena i aktualno zdravstveno osigurana osoba preko muza, pa jos dodas da je diejte financijski na gubitku...

(pricalo se nesto da bi te naknade trebalo to misnistarstvo isplacivat, jer je HZZO ionak u dugovima/gubitcima ili kako se to lijepo zove, pa je to i prilika da se informiraju o potrebama korisnika)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:55.