Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2018., 00:23   #41
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Da, klinci su spavali. Roditelji su ih uspavali i otišli van, ja sam sjedila u dnevnoj sobi i čitala dok se nisu vratili, sjela u taksi i otišla doma.

Štajaznam, valjda su zaključili da ako već godinu dana čuvam djecu ljudima koji su im dali preporuku neću ni njihovu ubiti na spavanju. I eto, nisam. Mislim da to stvarno nije bio neočekivan rasplet večeri.
pa ti si preporučena, nisam skužila da se tu zazire od preporučenih dadilja. ili??
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 00:33   #42
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Malo oftopika meni je koma ono kao neka razmjena pa kad si smjesten po tudjim kucama. Aj na kratko, koji dan, dok traje neka manifestacija. Ali kad dobis zamjensku obitelj za na dulje

Konkretno, stipendisti koji sa (nepunih) 18 odu u ameriku i tamo ih udomi tkoznatko, hrani ih, kontrolira, moraju zivjeti po njihovim pravilima.

Ok, velika su to "djeca", punoljetna, slobodna, recimo da ih ne drzi u ropstvu. Ali meni padaju na pamet razne manipulacije, potencijalno psihijatrijski slucajevi..
meni su super te razmjene
i au pair isto.
a zamisli tek te lude mame, npr engleskinje, koje dijete daju nekoj francuskinji koja jedva zna engleski, ili nekoj balkanki (za koju niti ne zna odakle je, jer niti za zagreb, a kamoli krizevce nije cula), i to na temelju preporuke agencije u koju se cura javila da bi malo radila i ucila engleski.

ja kuzim strahove za dijete koje jos ne govori. al za govorece dijete, pogotovo iznad 3god,

i vec receno: da, veca je sansa da zlostavljac bude djetetu bliska (i vazna osoba) nego netko "s ulice"
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 00:36   #43
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
na temelju preporuke agencije u koju se cura javila da bi malo radila i ucila engleski.
Savjetuje se da se to ne radi baš samo tako.

You may, for instance, ask your au pair's previous or present host family if they would be willing to provide a reference for the au pair. The au pair's teachers, former or current employers, or families who employed your au pair as a babysitter, may also provide information. To enquire about a host family, an au pair may contact former au pairs of the family, the teachers of the host family's children or the host parents' employers.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 08:21   #44
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Da, klinci su spavali. Roditelji su ih uspavali i otišli van, ja sam sjedila u dnevnoj sobi i čitala dok se nisu vratili, sjela u taksi i otišla doma.

Štajaznam, valjda su zaključili da ako već godinu dana čuvam djecu ljudima koji su im dali preporuku neću ni njihovu ubiti na spavanju. I eto, nisam. Mislim da to stvarno nije bio neočekivan rasplet večeri.
pa ok, ja sam rekla da to meni ne bi bilo dovoljno. ne bih bila opustena na toj veceri, a ako nisam opustena i stalno razmisljam sto se doma zbiva, onda sljivis takvu vecer, bolje da sam ostala doma. zato smo se muz i ja i pomirili s tim da ne izlazimo puno skupa, nego svatko sa svojim drustvom, a kad nam dodje baka, par puta godisnje, onda to iskoristimo. nismo zbog toga patili niti smo smatrali da nesto bitno propustamo. samo smo bili svjesni da nam je zivot sad tako poslozen i to je to. da bi taj neki izlazak bio zaista uzivancija za sve (i za dijete) morala bih pronaci osobu od povjerenja (ne samo meni, nego i djetetu) a to nisam mogla. par frendica koje sam htjela angazirati taman su u to vrijeme dobile posao pa je ta opcija otpala. preko oglasnika se nisam usudila.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:26   #45
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Ovo ne razumijem.
Nama je nekoliko puta na zamjeni bila nama posve nepoznata teta. Predstavila se imenom i rekla da je zamjena. Ja je nisam ispitivala odakle su je uzeli.

A ovo da netko "koji dan bude s njom" može garantirati ili spriječiti što točno?! I ti možeš biti koji dan s dadiljom doma.
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
Pa moj je uspio pobjeći dva puta, prvi put ga nisu slkuzile teze nego neko od roditelja koje došao po svoje djete ranije nego inače.



Drugi put im je pobjegao, otšetao 200 m, prešao jako prometnu cestu, igrao se nekih 40 minuta, dok nisu slkuzile i još 30 minuta dok su ga trazile i tek onda zvale policiju.
A 18 ih je bilo u grupi, 15 taj dan u vrtiću a dvije tete.
i onda mi se ljudi čude što plaćam ovaj vrtić

apsolutno nikad na zamjeni nije bila nikakva nepoznata teta, a nove tete ili tete na praksi su uvijek sa nekom starom tetom

Iako šeću po Bundeku i svuda po kvartu, nikad se nitko nije izgubio
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 18:17   #46
Uh ne znam... meni čuvalica nikad nije bila opcija.
Šta ja znam, čini mi se da teta u vrtiću (iako ih ima svakakvih) ipak nema toliko vremena ni prostora za izvesti ne znam sta sa djetetom.
S druge strane nepoznata čuvalica, ostavljena sama sa djetetom, pogotovo malim koje ne govori, e pa njoj je to dijete doslovno ostavljeno na milost i nemilost.
Nemam pojma, ne sviđa mi se ideja i točka.
Gore od toga su mi jedino američke fore sa dvanaestogodišnjim bebisitericama koje čuvaju klince svega par godina mlađe.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 19:49   #47
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
pa ok, ja sam rekla da to meni ne bi bilo dovoljno. ne bih bila opustena na toj veceri, a ako nisam opustena i stalno razmisljam sto se doma zbiva, onda sljivis takvu vecer, bolje da sam ostala doma. zato smo se muz i ja i pomirili s tim da ne izlazimo puno skupa, nego svatko sa svojim drustvom, a kad nam dodje baka, par puta godisnje, onda to iskoristimo. nismo zbog toga patili niti smo smatrali da nesto bitno propustamo. samo smo bili svjesni da nam je zivot sad tako poslozen i to je to. da bi taj neki izlazak bio zaista uzivancija za sve (i za dijete) morala bih pronaci osobu od povjerenja (ne samo meni, nego i djetetu) a to nisam mogla. par frendica koje sam htjela angazirati taman su u to vrijeme dobile posao pa je ta opcija otpala. preko oglasnika se nisam usudila.
Tete koje poznaješ u vrtiću poznaješ toliko dobro da možeš sa sigurnošću reći da nemaju mračnih strana kao recimo tvoj tata dobrodržeći fini gospodin za javnost?

U svakom slučaju, iako mislim da nije realna tolika briga oko čuvalica, realno je da ako misliš tako kako misliš da si svjesna da ti je život tako poslozen i da si pomirena s time i ne misliš da nešto propuštaš, a ne da recimo tvrdiš da nema žena koje bi čuvale djevu u Zagrebu kako se tvrdilo na temi od koje je ova krenula.

Quote:
Nour Bin Laden kaže: Pogledaj post
Uh ne znam... meni čuvalica nikad nije bila opcija.
Šta ja znam, čini mi se da teta u vrtiću (iako ih ima svakakvih) ipak nema toliko vremena ni prostora za izvesti ne znam sta sa djetetom.
S druge strane nepoznata čuvalica, ostavljena sama sa djetetom, pogotovo malim koje ne govori, e pa njoj je to dijete doslovno ostavljeno na milost i nemilost.
Nemam pojma, ne sviđa mi se ideja i točka.
Gore od toga su mi jedino američke fore sa dvanaestogodišnjim bebisitericama koje čuvaju klince svega par godina mlađe.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako pretpostavim da pod “ne znam što” misliš zbilja hororčiće u vidu raznoraznih zlostavljanja rekla bih da je statistički cura koja studira na učiteljskom (i koja će sutra biti teta u istom tom vrtiću) u manje rizičnoj skupini nego recimo tvoj bratić. Teta u vrtiću možda nema vremena izvesti ne znam što s djetetom, ali nema vremena u svakom trenutku ni paziti da tvoje dijete ne jede s poda ili ne liže pod, da mu Marko ne gura prste u oči, da mu Petar ne pokazuje pimpek, da tvoja kćer ne pokazuje Petru guzicu, da tvoje dijete Ivo ne gura, da tvoje dijete ne gura Ivota, da je pojelo kako treba baš svaki dan i tisuću i jednu drugu glupost koja se može desit u tijeku osmosatnog vremena koje tvoje dijete provodi u vrtiću, a koje ni najbolja i najdobronamjernija teta na svijetu ne bi mogla pokriti jer jednostavno ne pazi samo tvoje dijete.

Uostalom, ta studentica učiteljskog koja te uspije zavarati pa i nakon preporuka i tvog promatranja njene interakcije s djetetom napravi “ne znam što” će sutra postati teta u vrtiću, ako je netko toliko poremećen da čini nešto jednogodišnjaku što će ga spriječiti da mu to isto radi u vrtiću?
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 18:01   #48
Evo, da se javi i "druga strana"

Kako mi posao s vrlo fleksibilnim radnim vremenom to omogućuje, već sam godinama teta čuvalica (što povremeno, što svakodnevno). Na svaki sam dosadašnji posao došla preporukom.

Kad mi se netko javi, predložim da se vidimo i procijenimo jesmo li kompatibilni: znači, zajednički provodimo neko vrijeme s djetetom, pri čemu roditelji vide kako se ja ponašam prema djetetu i kako ono reagira na mene, a ja pokušam saznati ono što je meni bitno da bih odlučila hoću li prihvatiti čuvanje njihovog djeteta ukoliko oni odluče da sam ja njihov izbor. Uvijek im kažem da ćemo se čuti sljedeći dan nakon što razgovaraju.

Ono što mene zanima jest jesu li roditelji "normalni" i kakva imaju očekivanja, pri čemu im prvo ne kažem , a drugo otvoreno pitam - u smislu kako žele da s djetetom provodim vrijeme, žele li da ga vozim u park i na neka događanja i sl. ili žele da boravimo u kući, žele li da ga nešto konkretno učim.
Zatim, zanima me boluje li dijete od ikakvih bolesti, ima li alergije i sl., kao i specifičnosti na koje je nužno da me upozore - recimo, jedan je dječak imao fiksaciju na upaljače, što je potencijalno moglo biti opasno jer su mu roditelji dozvoljavali da se njima igra.

Ono što mi je također jako bitno je kako odgajaju dijete - npr. ukoliko misle da ću nositi dijete koje ima skoro 20 kg umjesto da ga pustim da se dere koliko mu je potrebno da shvati da će hodati samo, varaju se. Dijete koje čuvam odgajam kako bih odgajala vlastito - učim ga kako se prelazi cesta, kako se prilazi psu nakon što se vlasnika pita smije li ga se pomaziti, da pozdravlja kad ulazi u trgovinu, pokupi smeće koje mu padne i baci u kantu itd.

Poanta priče: nisu samo roditelji oni koji u ovaj odnos ulaze s povjerenjem. Ukoliko smo svi svjesni da je na prvome mjestu djetetova dobrobit i vjerujemo jedni drugima, lakše ćemo podnositi i manje ugodne situacije do kojih povremeno dolazi, pa se tako roditelji neće pitati jesam li uopće gledala dijete kad je palo i ogrebalo koljeno, nego će biti svjesni da je to dio odrastanja. Također, dijete će imati više koristi od tog odnosa.
klobuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:12   #49
Ako si razmisljate bi li uzeli nekoga za cuvanje djeteta, bilo bi pametno odgovoriti si na dva pitanja:

1) podnosim li strane osobe u svom zivotnom prostoru (dodatno - jesam li svjesna/svjestan da ce za vrijeme cuvanja teta morati nesto pojesti/popiti, ici na zahod, koristiti kuhinju)? Dobro razmislite. Ako vas takvi detalji muce, nemojte radije nikoga uzimati.

2) jesam li nacisto s tim da i nadalje trebam provoditi kvalitetno vrijeme sa svojim djetetom? Na to bi sigurno mnogi roditelji graknuli da naravno, kakav je to patronzirajuci ton - a to je jako varljiv teritorij, posebno ako bi teta radila veci dio dana. Djeca jedva cekaju da budu s roditeljima i ako imaju izbor bi li da ih u park vodi teta ili mama i tata, uvijek ce izabrati roditelje. Opet velim, djeluje smijesno, ali ja sam imala slucaj gdje sam djecu cuvala i odgajala dvije godine. Samohrani otac, majci oduzeto skrbnistvo. Na kraju smo imali situacije tipa - A cek, roditeljski sastanak, pa sta sad ja (otac) moram ici na to?

Covjek se opustio jer sam uvijek ja bila tu i radila sve sa djecom i svaki minut koji je van rasporeda nakon nekog vremena morao provesti s djecom mu je bila agonija i nije mu se to dalo.

Ako je odgovor na bilo koje od ovih pitanja Ne ili Ne znam, postedite sve ukljucene patnje i razmislite o alternativnim aranzmanima.
Babs Johnson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.